O co pytać architekta przy wyborze projektu domu?

Architekci to zwykle pierwsze osoby, z którymi mamy kontakt, gdy planujemy budowę domu. Jak prowadzić rozmowę i co warto zapytać przed zakupem projektu lub zleceniem jego wykonania na indywidualne zamówienie? Zobaczcie, jak przygotować się do rozmowy z ekspertem.

Jakie pytania zadać o projekt domu?
Jakie pytania zadać o projekt domu?

Poniżej przedstawimy zarówno możliwe pytania, jakie może nam zadać architekt, jak i pytania, które powinniśmy mu zadać z pozycji inwestora, aby podjąć dobrą decyzję. Wspominamy także o kilku aspektach, na które warto zwrócić uwagę przed rozmową z architektem.

O czym pomyśleć przed rozmową z architektem?

Niezależnie od tego, czy wybierasz projekt gotowy, czy zamierzasz zlecić zaprojektowanie domu na indywidualne zamówienie, do rozmowy z architektem musisz się dobrze przygotować. Zanim dojdzie do rozmowy, trzeba określić przede wszystkim potrzeby wszystkich domowników, rodzaj i liczbę pomieszczeń, a także przewidywany metraż. Pomyśl, co Ci się podoba (w wielu aspektach – np. detali architektonicznych), a co absolutnie nie wchodzi w rachubę. Oszacuj też swoje możliwości budżetowe, ustalają przynajmniej zdolność kredytową w dowolnym banku.

Architekt podczas rozmowy z nami, będzie zadawał wiele pytań dotyczących naszych potrzeb względem przyszłego domu – dobrze jest być do nich przygotowanym, aby proces „wywiadu” przebiegał jak najszybciej i abyśmy mogli przejść do kolejnego etapu – czyli wyboru projektu gotowego lub projektowania domu od podstaw.

Przeczytaj także >> Projekt domu - 15 zasad dobrego wyboru

Jakie technologie wybierzesz do swojego projektu?

Na etapie przygotowania do rozmowy z architektem, warto też pomyśleć o technologiach, które będziemy wprowadzać w naszym nowym domu. Po pierwsze: czy dom ma być murowany, drewniany czy może prefabrykowany (modułowy)? Po drugie, jakie ogrzewanie chcemy zastosować: pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne i panele fotowoltaiczne, czy też może tradycyjny kocioł na paliwo stałe lub gazowy? Warto pomyśleć również o wentylacji mechanicznej, która według wielu ekspertów pozwala na poczynienie oszczędności na ogrzewaniu w przyszłości. Dlaczego decyzje o ogrzewaniu czy wentylacji trzeba podjąć przed wyborem projektu? Odpowiedź jest prosta: technologie te wpływają na układ pomieszczeń, a także na występowanie wymiary pomieszczeń technicznych. Przykładowo kotłownia na paliwo stałe potrzebuje dużego pomieszczenia ze składem opału, a np. ekologiczna pompa ciepła nawet nie wymaga osobnego pomieszczenia. W temacie ogrzewania, warto też pomyśleć, czy chcemy mieć kominek – do którego będzie trzeba uwzględnić komin.

Jakie dokumenty skompletować do procesu wyboru projektu?

Zanim skontaktujesz się z architektem, warto zebrać kilka dokumentów, które z pewnością przydadzą się podczas wyboru projektu – a niektóre z nich są kluczowe do tego, aby projekt być zgodny np. z przepisami lokalnymi. Jeśli ich jeszcze nie posiadasz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyć rozmowę wstępną z architektem – jednak jeśli już je przygotujesz do rozmowy, znacznie przyspieszysz proces wyboru i zakupu projektu lub zlecenie zaprojektowania domu od podstaw.

Co warto przygotować na rozmowę z architektem? Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Dobrze mieć też informacje o możliwościach przyłączenia mediów na działce. Informacje o przyłączach uzyskasz w gminie (informacje o wodzie/kanalizacji) i w odpowiednich zakładach dostarczających media (gazowni, elektrowni). Przydatnym dokumentem podczas rozmowy z architektem, jest też mapa zasadnicza i mapa sytuacyjno-wysokościowa.

Pytania do architekta przed zakupem projektu domu
Pytania do architekta przed zakupem projektu domu

Wybór projektu domu a kwestia energooszczędności

Ponieważ standardy dotyczące energooszczędności domów są zaostrzane, warto wybierać projekt, zwracając uwagę na rozwiązania, które mają na celu polepszyć energooszczędność budynku. O takie rozwiązania warto zapytać architekta przy wyborze projektu – aby wskazał, co sprawi, że koszty utrzymania będą na pewno niższe, a także podpowie, jakie są trendy i co się opłaca wprowadzać. Architekt od strony konstrukcyjnej również zanalizuje, czy dany projekt może pretendować do miana projektu domu energooszczędnego, czy też wybudowany według niego dom będzie kosztowny w utrzymaniu. Na energooszczędność domu – poza np. zastosowanymi instalacjami – ma wpływ konstrukcja, materiały, izolacje przegród, technologie, jakość stolarki otworowej. Te tematy warto poruszyć z ekspertem przed zakupem projektu. Architekt podpowie, które materiały zapewnią najlepszą energooszczędność, a co być może jest zbędnym wydatkiem i więcej ma wspólnego z marketingiem producentów, a niżeli z realnymi korzyściami dla inwestora.

Jakie zadać pytania o projekt domu?

Warto zadać architektowi poniższe pytania – oraz wyżej wspomniane – jeszcze przed zakupem projektu domu. Dzięki temu istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że zakup będzie trafiony i nie będziemy musieli zwracać lub wymieniać naszego projektu. Architekta warto spytać o:

  • optymalny metraż domu dla podanej liczby domowników,
  • optymalny układ pomieszczeń dla naszej działki (np. inny układ jest preferowany przy działkach z wjazdem od północy, a inny – z wjazdem od południa),
  • ocenę, który z wybranych projektów będzie tańszy w realizacji,
  • czy opłaca się na danej działce budować dom w piwnicą,
  • jakie domy będą spełniać parametry zawarte w przepisach lokalnych,
  • ile metrów od granicy działki możemy zbudować dom i jak ewentualnie zmniejszyć tę odległość,
  • jakie projekty zmieszczą się w założonych przez nas kosztach budowy,
  • jak zoptymalizować koszty budowy,
  • jakie zmiany w projekce domu są możliwe,
  • jakie zmiany warto wprowadzić,
  • które zmiany nie będą opłacalne,
  • co wdrożyć do projektu, aby koszty użytkowania w przyszłości były niższe (np. czy dokupić projekt instalacji solarnej lub pompy ciepła, albo czy zastosować inne materiały niż są uwzględnione w projekcie),
  • kiedy zatrudnić geodetę do pomiarów i czy powinniśmy wykonać badania geotechniczne.

Pytań do architekta może być jeszcze więcej - a wszystkie są bardzo indywidualne, zależą od sytuacji i wybieranego projektu. W osobnym artykule zebraliśmy 100 pytań do architekta, które są najczęściej zadawane o projekt domu, zmiany, adaptację i inne aspekty. Zapraszamy do ich lektury.

Jakie pytania przed sprzedażą projektu może nam zadać architekt?

Uczciwy sprzedawca nie będzie na ślepo proponował nam swoich produktów. Najpierw zapyta o nasze potrzeby i wówczas przedstawi możliwości, zwracając uwagę na to, która z nich – jego zdaniem – jest najbardziej korzystna. Po co? A po to, aby klient nie wrócił za kilka dni z prośbą o zwrot lub wymianę projektu – to dodatkowa praca i niesmak pozostawiony u obu stron tej transakcji, w efekcie której nikt nie czerpie korzyści.

A zakup projektu to przecież nie wydatek 100 czy 200 zł - projekty domów (gotowe) kosztują średnio 2500-3500 zł. Nie jest to mały koszt, dlatego nic dziwnego, że każdy z nas chce go porządnie przemyśleć. Sprzedawca, który jest uczciwy, zrozumie taką sytuację i będzie starał się nam jak najlepiej pomóc we wszelkich analizach i wątpliwościach. Będzie mu zależało na zadowoleniu klienta z zakupu, aby ten np. wystawił mu później pozytywną recenzję w sieci. Taki układ opłaca się wszystkim: klient jest zadowolony i buduje dom zgodny z przepisami prawnymi i potrzebami domowników, a sprzedawca zyskuje pozytywny wizerunek, a co za tym często idzie, wzrost sprzedaży. Dlatego jeśli kupujesz projekt i sprzedawca nie zadał Ci chociaż kilku podstawowych pytań np. o działkę, lepiej uciekaj do innej firmy projektowej.

O co zapyta Cię uczciwy sprzedawca projektów domów lub architekt? Poniżej wybrane pytania, które powinieneś/aś usłyszeć od architekta, gdy zadzwonisz z prośbą o polecenie projektów:

  • czy posiadasz MPZP lub WZ i jakie są tam zapisy,
  • jakim dysponujesz budżetem na budowę domu,
  • czy na działce są przyłącza (np. gazu – a w projekcie znajduje się domyślnie ogrzewanie gazowe),
  • czy działka jest ukształtowana standardowo, czy może ma duży spadek,
  • jakie są wymiary działki.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w sprawie wyboru projektu domu

Pytań może być jeszcze więcej, ale powyższe uznajemy za podstawowe do tego, aby dobrać projekt domu, który będzie spełniał przede wszystkim przepisy zawarte w lokalnych aktach prawnych. Jeśli potrzebujesz wsparcia eksperta w wyborze projektu domu dla siebie, zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Projektowym, który zawsze bezpłatnie pomaga w analizie działki, w doborze listy projektów, analizie przepisów lokalnych czy też optymalizacji kosztów budowy wybranego domu z naszej oferty gotowych projektów.

Bezpłatne konsultacje w sprawie wyboru projektu i analizy zmian
Bezpłatne konsultacje w sprawie wyboru projektu i analizy zmian

Konsultacje odbywają się online (projekty@tooba.pl) lub telefonicznie (52 384 49 90) i do niczego nie zobowiązują – warto więc przed zakupem projektu skorzystać z porady eksperta. Gwarantujemy, że porady udzielane przez nasz Zespół Projektowy, mają na celu jak najlepszą pomoc w wyborze projektu, aby nasi klienci byli zadowoleni z zakupu. Od wielu lat w ten sposób pomagamy inwestorom i dzięki temu zaufało nam już kilkadziesiąt tysięcy rodzin, kupując u nas projekt i wystawiając pozytywną recenzję w sieci. Zapraszamy więc wszystkie osoby, które szukają projektu gotowego, do konsultacji z naszymi ekspertami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.