Projekty domów – jaki wybrać układ? Pomieszczenia a strony świata
Kupujesz projekt domu i nie wiesz, jaki układ pomieszczeń wybrać względem stron świata? Gdzie powinna znaleźć się kuchnia, a gdzie sypialnie lub pomieszczenia gospodarcze? Podpowiadamy, jaki rozkład domu względem nasłonecznienia jest najlepszy.
Odpowiednie usytuowanie naszego przyszłego domu względem stron świata, przyniesie w przyszłości wiele korzyści. Chodzi nie tylko o komfort użytkowania, ale także najlepsze wykorzystanie naturalnej energii słonecznej. Aspekt ten ma szczególne znaczenie w projektowaniu domów pasywnych i energooszczędnych – a ostatnimi czasy staje się coraz popularniejszy w standardowych budownictwie jednorodzinnym.
Projekty domów a wjazd na działkę
Mówiąc o projektowaniu układu domu względem stron świata, musimy najpierw wiedzieć, z jakiej strony jest wjazd na działkę – od tego bowiem będzie zależy rozkład pomieszczeń. Najlepsze są naturalnie działki z wjazdem od północy, gdzie umieszcza się wejście, kuchnię i garaż, a po drugiej stronie piękny, słoneczny ogród i salon. Wjazd od północy zapewni nam w takim układzie największe zyski energii ze słońca – salon będzie naturalnie dogrzewany przez długo utrzymujące się nad nim słońce. Jednak jeśli nie udało nam się znaleźć takiej działki, nic straconego. Istnieje wiele sposobów projektowaniu domów na to, aby maksymalnie wykorzystywać walory naturalnej energii słonecznej oraz zaplanować układ komfortowy w użytkowaniu. A wśród gotowych projektów takie rozwiązania są dostępne na wyciągnięcie ręki – w naszej bazie na przykład znajdują się np. gotowe kolekcje z projektami domów dostosowanych do wjazdu od północy lub południa.
Projekty domów z wejściem od południa<<TUTAJ
Strefa dzienna po stronie południowej – układ dający najwięcej korzyści
Strona południowa jest najlepsza dla pomieszczeń,w których spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu. To strefa dzienna, czyli salon, jadalnia, kuchnia, pokoje dziecięce, gabinet. Strona południowa przez najdłuższy czas ze wszystkich stron dostarcza wnętrzom słońca.
Lokując więc wymienione pomieszczenia po tej stronie, możesz optymalnie wykorzystać naturalną energię słoneczną i korzystając z dużej ilości światła dziennego oraz ciepła, które dostarcza. W jaki sposób?Mowa tutaj o tzw. pasywnym zysku energetycznym wynikającym z usytuowania domu względem stron świata. W przypadku lokowania np. salonu z dużymi przeszkleniami po stronie południowej, możesz naturalnie pozyskiwać energię słoneczną właśnie przez owe przeszklenia, co nazywane jest w budownictwie pasywnymi zyskami solarnymi. Warto więc przy takim układzie zaplanować naprawdę duże przeszklenia w projekcie domu po stronie południowej. Szacuje się, że zyski solarne mogą ograniczyć zużycie energii o średnio 5%. Więcej na temat układu domu, który sprzyja energooszczędności, piszemy w osobnym artykule.
Na duże przeszklenia trzeba jednak uważać latem – ważne jest zamontowanie na nich żaluzji lub rolet, które będą chronić wnętrza w najcieplejsze miesiące przed przegrzaniem.
Strona północna w projekcie domu – jakie pomieszczenia tutaj ulokować?
Po stronie północnej jest najmniej naturalnego światła w ciągu dnia, dlatego z tej strony można np. zaplanować pomieszczenia niewymagające ogrzewania lub słabo ogrzewane, a także takie, w których w ciągu dnia przebywamy najrzadziej. Do pomieszczeń spełniających te kryteria należą np. wszelkie pomieszczenia gospodarcze, garaże, klatki schodowe, sypialnie. Na północnej elewacji lepiej też nie montować dużych okien, ponieważ ucieka przez nie w zimie energia, jeśli nie są naturalnie dogrzewane przez słońce. Aby uchronić północną stronę domu przed wychładzaniem, można posadzić po tej stronie działki drzewa lub wysokie krzewy zimozielone, które stanowią naturalną ochronę termiczną zarówno podczas lata, jak i zimy (ponieważ nie zrzucają liści/igieł).
Przeczytaj także >> Projekt domu - 15 zasad dobrego wyboru!
Co zaplanować na stronie wschodniej i zachodniej w projekcie domu?
Strona wschodnia i zachodnia to dość korzystne lokacje, jeśli chodzi o pomieszczenia, które są często użytkowane przez mieszkańców. Można powiedzieć, że są one pewnym wypośrodkowaniem korzyści i wad strony południowej i północnej, ponieważ są dość długo doświetlone w ciągu dnia, ale nie przegrzewają się latem. To zatem idealne miejsce na np. pokój dla młodszych dzieci albo na domowy gabinet. Niektóre osoby preferują też lokowanie po stronie wschodniej sypialni (tzw. ranne ptaszki), a inni wolą przeznaczyć na nią stronę zachodnią (tzw. nocne marki), także wszystko zależy też od indywidualnych preferencji.
Projekty domów na trudne działki: z wjazdem od południa
Biorąc pod uwagę powyższe parametry – jak zaplanować układ domu, który ma być zbudowany na działce z wjazdem od południa? Przecież nikt nie chce mieć raczej salonu od strony ulicy – budując dom liczymy na salon z dużym tarasem i wyjściem na piękny, zielony ogród – a nie na widok z pokoju dziennego na płot lub ulicę. Jest na to rozwiązanie. Specjalnie na potrzeby naszych Klientów stworzyliśmy kolekcję projektów domów na działkę z wjazdem od południa. Projekty te często mają wejście od wschodu – a wraz z nim wszystkie pomieszczenia. W niektórych projektach występują też duże przeszklenia po stronie zachodniej strefy dziennej lub wschodniej, a na stronie południowej występują małe okna lub całkowicie się z nich rezygnuje. W takim układzie salon i taras znajdują się po jednym z boków budynku (na wschodzie lub zachodzie), co jest najlepszym rozwiązaniem problemu działki z wjazdem południowym.
Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie ogrodu zimowego po stronie południowej, jak na poniższym rzucie. Takie rozwiązanie pozwala na czerpanie zysków z energii słonecznej, a jednocześnie zapewnia prywatność w strefie dziennej.
Masz problem z wyborem projektu gotowego, aby był dostosowany do Twojej działki? Zadzwoń do naszego Działu Projektowego na numer 52 384 49 90 lub napisz maila na projekty@tooba.pl. Uzyskasz bezpłatną pomoc w analizie swojej działki oraz pomoc w dobraniu projektów, które spełniałyby Twoje oczekiwania i były jednocześnie dopasowane do parametrów posesji.
Komentarze