Sufit podwieszany – jak zamontować? Instrukcja krok po kroku
Sufit podwieszany ukrywa nierówności i pęknięcia, przewody instalacyjne, a czasem montuje się w nim też oświetlenie. Ile kosztuje i jak prawidłowo zamontować sufit podwieszany? Zobacz poradnik z instrukcją krok po kroku!
Sufit podwieszany kojarzy się raczej z latami 90 i czymś kiczowatym. Niemniej jednak wciąż może być atrakcyjnym i przede wszystkim estetycznym rozwiązaniem w naszych wnętrzach. To także stosunkowo tani sposób na przykrycie nierówności, izolację akustyczną lub termiczną, schowanie przewodów instalacyjnych lub wprowadzenie do domu elementu dekoracyjnego. Dodatkowo, oprócz samego przykręcania płyt, jest to zadanie łatwe i nie wymagające większego wysiłku. Można więc taki element dekoracyjny lub użytkowy stworzyć we własnym domu samodzielnie. Przedstawiamy instrukcję, jak zrobić to krok po kroku.
Sufit podwieszany – po co go robić?
Sufit podwieszany potrafi bezbłędnie ukryć niedoskonałości pomieszczenia czy zasłonić instalacje. W praktyce jest to płyta (najczęściej) gipsowo-kartonowa (G-K) przymocowana do aluminiowych stelaży przyczepionych do oryginalnego sufitu. To też sposób na izolowanie czy tłumienie, jeśli w pustą przestrzeń włożymy wełnę mineralną. Co ważne, to rozwiązanie nie tylko do wysokich pomieszczeń. Podwieszany sufit może pomieszczenie optycznie zmniejszyć, ale też czasem powiększyć. Sufit podwieszany w łazience może np. nie tylko maskować elementy instalacji czy stanowić oryginalne oświetlenie, ale także powiększać ją optycznie (trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednią izolację i wentylację, inaczej pojawi się grzyb). W kuchni takie rozwiązanie ukryje przewody elektryczne i wentylacyjne, szczególnie nad wyspą stawianą w domach o większej powierzchni (przewody instalacji gazowej lepiej zostawić odkryte). Natomiast sufit w salonie ułatwi poprowadzenie i ukrycie okablowania systemów audio i video lub klimatyzacji i rekuperacji. Kolejnym miejscem, gdzie można zastosować sufit podwieszany jest sypialnia. Hitem w ostatnim czasie są motywy gwiezdne, a efekt rozgwieżdżonego nieba można uzyskać dzięki np. światłowodom, lampkom LED czy kryształkom Swarovskiego.
Rodzaje sufitów podwieszanych
Na naszym rynku stosuje się kilka rodzajów sufitów. Są to:
- jednopoziomowe – składa się z jednego poziomu zabudowy i jest łatwy w wykonaniu
- wielopoziomowe – bardziej ozdobny charakter, trudniejsze w wykonaniu
- łukowe – tworzą ciekawy efekt dekoracyjny dzięki układaniu płyt po łuku, skomplikowane w wykonaniu
- kasetonowe – w formie płyt o wymiarach najczęściej 60x60 cm, zwykle montowane w biurach.
Wybór materiału i sposobu jego montowania zależy od naszych potrzeb, celów, do jakich ma służyć sufit, a także od kwoty, jaką chcemy wydać.
Co potrzeba do zrobienia sufitu podwieszanego?
W praktyce sufit podwieszany polega na przymocowaniu do metalowych ram montażowych odpowiednich płyt. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach stosuje się zwykle sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych. Przeważnie mają wymiary 120x300cm, 120x260cm lub 120x200cm. Trzeba pamiętać, że do np. łazienek i pralni, czyli pomieszczeń, w których często występuje wilgoć, przeznaczone są impregnowane płyty hydrofobowe (H2, zielone, nieco droższe od standardowych). Mogą to być jednak także płyty metalowe. Z kolei płyty drewniane w ostatnim czasie stosuje się najczęściej w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Jeśli natomiast chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie, warto użyć płyt lustrzanych. Niezaprzeczalnie jednak to płyty gipsowo-kartonowe dają największe możliwości obróbki i wykończenia. Natomiast do budowy konstrukcji potrzebne są profile aluminiowe mocowane na wieszakach. Całość należy na koniec zaszpachlować i pomalować farbą.
Czy warto robić sufit podwieszany?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy sufit podwieszany to już jedynie kicz, czy też można w estetyczny sposób wykorzystać tą konstrukcję do ulepszenia swojego wnętrza pod względem dekoracyjnym lub użytkowym. Warto przemyśleć wszelkie za i przeciw, ponieważ sufit podwieszany ma swoje zalety, ale i wady. Poniżej przedstawiamy różne tego aspekty.
Zalety sufitu podwieszanego
Niezaprzeczalną zaletą z punktu widzenia estetyki jest to, że konstrukcja umożliwia formowanie łuków czy kształtów ozdobnych. Co więcej, wyznaczona linia potrafi subtelnie podzielić pomieszczenie (sprawdza się w otwartej przestrzeni, w której np. salon i sypialnia lub kuchnia nie są oddzielone drzwiami i ścianą). Sufit podwieszany to też pomysł na dekoracyjne oświetlenie sufitowe. Daje on możliwość montowania opraw do wbudowania – np. oczek halogenowych lub opraw typu „dowlight”. Odpowiednie oświetlenie buduje bowiem klimat pomieszczenia.
Oprócz tego sufit podwieszany sprawdza się, kiedy trzeba ukryć wszelkie przewody instalacyjne lub po prostu krzywy sufit. Może też tłumić pogłos, ale co istotne, ogranicza zużycie energii cieplnej. Jeśli w przestrzeń między starym sufitem a sufitem podwieszanym włożymy materiał ociepleniowy (wełnę mineralną), wówczas zmienimy wysokość naszych rachunków klimatyzacyjno-grzewczych. Kolejną istotną kwestią jest to, że sufit podwieszany może chronić przed ogniem w drewnianych domach jednorodzinnych. Wszystkie elementy konstrukcji muszą bowiem spełniać normy przeciwpożarowe, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.
Wady sufitu podwieszanego
Oczywiście sufit podwieszany nie jest pozbawiony wad. Źle dobrane płyty do pomieszczeń narażonych na wilgoć, mogą oznaczać kłopoty w przyszłości. Mogą się tam wytwarzać pleśnie i grzyby. Niestety, także nie każdy strop wytrzyma obciążenie podwieszania, więc nie wszędzie taka konstrukcja jest możliwa (szczególnie trudna jest w starym budownictwie). Co więcej, wysokość pomieszczenia zmniejsza się o około 15 cm. Jeśli w podwieszanym suficie ma być schowana instalacja lub włożona wełna mineralna, zabudowa będzie jeszcze wyższa. Warto przemyśleć, czy na pewno chcemy zabrać z pomieszczenia tą przestrzeń.
Ile kosztuje sufit podwieszany?
Cena uzależniona jest od kilku czynników. Jednopoziomowy sufit będzie tańszy, niż wielopoziomowy. Cenę determinują też koszty materiałów i robocizny. Oczywiście, im bardziej skomplikowany kształt i układ sufitu, tym cena robocizny wzrasta. Montaż jednopoziomowego sufitu podwieszanego kosztuje średnio 100-120zł/m², a dwupoziomowyego110-130zł/m² (to cena montażu - bez materiałów). Sufit łukowy to już koszt średnio 130-160zł/m². Najtańszy jest sufit kasetonowy – około 70-90zł/m². Materiał z kolei to przede wszystkim płyta gipsowo-kartonowa, której m² kosztuje 4,5-6zł (H2, zielona, hydrofobowa, do łazienki kosztuje 8-9zł). Do tego trzeba doliczyć koszt profili – główny to około 9-10zł/3m, a przyścienny kosztuje 7-9zł/4m. Wieszaki kosztują od 40 do 90zł za około 100 sztuk, a wkręty do płyt to koszt 20-40zł za 1000 sztuk. Jeżeli dodatkowo chcemy izolować lub wyciszać pomieszczenie sufitem podwieszanym, musimy się liczyć z dodatkową ceną 35-45zł/m² (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej).
Sufit podwieszany – montaż krok po kroku
Sufit podwieszany można zamontować samodzielnie, potrzebna jest tylko odpowiednia wiedza. Poniżej opisujemy jak krok po kroku zamontować sufit podwieszany (opisane kroki stanowią etap montowania prostego sufitu podwieszanego bez umieszczania w nim oświetlenia lub prowadzenia środkiem instalacji; w takich wypadkach konieczne jest przygotowanie odpowiednich otworów).
- Praca rozpoczyna się od zwymiarowania pomieszczenia i dobrania odpowiedniej liczby i rodzaju profili.
- Do pracy przystępuj dopiero wtedy, gdy będziesz miał zgromadzone wszystkie niezbędne materiały.
- Przy pomocy poziomicy zaznacz linie wyznaczające poziom planowanego sufitu.
- Wyznacz miejsca dla wieszaków głównych profili (pierwszy i ostatni profil powinien znajdować się maksymalnie 40 cm od ściany.
- Wzdłuż wyznaczonych linii przymocuj profile ścienne.
- Następnie wyznacz układ profili głównych w równoległych odstępach i oznacz punkty wieszaków.
- Wywierć otwory na wieszaki i umieść stalowe kołki (plastikowe mogą wypaść przy obciążeniu, a w czasie pożaru mogą się stopić). Do stropów betonowych monolitycznych albo kanałowych użyj metalowych tulei rozprężnych wbijanych, do cienkościennych pustaków stropowych – kotwę rozprężną typu parasolka, a do innych pełnych materiałów lub z drobnymi otworami najlepiej wybierz uniwersalne metalowe tuleje rozprężne.
- Na kołkach zamocuj wieszaki.
- Wypoziomuj położenie ramion wieszaków.
- Profile nośne dolne zamontuj wsuwając je w profile przyścienne uprzednio przykręcone do ściany.
- Łącznikami krzyżowymi zepnij obie warstwy.
- Wypoziomuj warstwy.
- Jeśli chcesz dołożyć warstwę wełny mineralnej między sufity, to jest odpowiedni moment.
- Zamocuj płyty do profili (ustawione poprzecznie do przebiegu profili nośnych) wkrętami (w odstępach około 15-centymetrowych). Pierwszą i ostatnią płytę dotnij na odpowiedni wymiar (płyty gipsowo-kartonowe za pomocą noża, a kasetony drewniane piłą). Pamiętaj, że do zamontowania płyty niezbędne są przynajmniej dwie osoby. Łączenie płyt musimy zaplanować na środku profilu.
- Naklej taśmę spoinową na połączenia płyt, a następnie wypełnij je masą szpachlową. Kolejno nanieś masę finiszową.
- Całość powinieneś wygładzić, a po wyschnięciu wyszlifować.
- Pomaluj sufit na wybrany kolor.
A jak w praktyce wygląda montaż sufitu podwieszanego? Obejrzyj film instruktażowy:
Sufit podwieszany to bez wątpienia element dekoracyjny, który potrafi zmienić charakter niemal każdego wnętrza. Umiejętnie dobrany i dopasowany może nadać pomieszczeniom elegancji lub klasyki. Sufit podwieszany to także możliwość zainstalowania dodatkowego oświetlenia lub zasłonięcia instalacji czy nierówności pierwotnego sufitu. To także opcja docieplenia lub wygłuszenia pokoi. Oznacza to, że sufit podwieszany pełni funkcję użytkową i dekoracyjną.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.