Co obejmuje stan surowy zamknięty? Poradnik Architekta
Stan surowy zamknięty to jeden z etapów budowy domu jednorodzinnego. Jakie prace obejmuje i ile kosztuje? Ile trwa proces budowlany do SSZ?
Czytaj dalejStan surowy zamknięty to jeden z etapów budowy domu jednorodzinnego. Jakie prace obejmuje i ile kosztuje? Ile trwa proces budowlany do SSZ?
Czytaj dalejCzym różni się rozbudowa od nadbudowy? Czy do rozbudowy domu wymagane jest pozwolenie na budowę? Jaki dom można zbudować wyłącznie na podstawie zgłoszenia? W artykule wyjaśniamy pojęcia: budowa, rozbudowa, nadbudowa, odbudowa, remont. Przedstawiamy również najważniejsze kwestie formalne.
Czytaj dalejW jakich sytuacjach możliwe jest złożenie zgłoszenia budowy bez uzyskania pozwolenia na budowę? W jakich przypadkach nie jest potrzebne nawet zgłoszenie? Nowelizacja ustawy w prawie budowlanym wprowadziła zmiany dotyczące m.in. obiektów i robót budowlanych. W artykule zebraliśmy dla Was najważnie...
Czytaj dalejWybór ekipy budowlanej to decyzja, której z pewnością nie wolno podejmować pochopnie. Możemy jednak zrobić to sprawnie i skutecznie, kierując się wskazówkami, które zawarliśmy w artykule.
Czytaj dalejKonstrukcja domów w stylu kanadyjskim cieszy się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Sama technika nie jest nowa, jednak ma wiele korzyści cenionych współcześnie. Przedstawiamy wady i zalety konstrukcji budynku kanadyjskiego.
Czytaj dalejDom z bali to klasyczna konstrukcja znana z wiejskich i górskich karczm. Można traktować ją jako obiekt sezonowy, ale świetnie sprawdza się również jako budynek całoroczny. Nie zawsze do produkcji takich domów wykorzystuje się jednak pełne bale drewniane. Poznaj technologię budowy i najważniejsze...
Czytaj dalejPianobeton to ciekawy, nowoczesny materiał budowlany, który znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Jego właściwości izolacyjne sprawiają, że z powodzeniem może konkurować z innymi popularnymi materiałami, a to za sprawą struktury, którą tworzą pęcherzyki z zamkniętym powietr...
Czytaj dalejBudowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto dobrze zaplanować. Wymaga ono nie tylko dużych nakładów finansowych oraz czasowych, ale także znajomości przepisów. Przydatne będą również informację o dostępnych rozwiązaniach technologicznych. Mając tę wiedzę, możesz zadbać nie tylko o prawidł...
Czytaj dalejWznoszenie domu murowanego to najstarszy sposób budowania. Wciąż jest popularny, choć na rynek wchodzą także technologie budynków prefabrykowanych lub szkieletowych. Dom murowany jest jednak staranny w wykonaniu i solidny w konstrukcji. Przedstawiamy zalety i wady domu murowanego.
Czytaj dalejCiepły montaż okien ma minimalizować straty ciepła w budynku. Prawidłowe umieszczenie i osadzenie okna w otworze oraz jego izolacja jest więc kwestią kluczową. Jak wykonać ciepły montaż i ile to kosztuje?
Czytaj dalejSzczelność okien nie zależy jedynie od jakości stolarki gwarantowanej przez producenta. Kluczową kwestią jest ich odpowiedni montaż. Czym różni się montaż ciepły od tradycyjnego i na czym polega? Przedstawiamy porównanie.
Czytaj dalejKierownik budowy to osoba niezbędna do nadzoru nad wszystkimi pracami budowlanymi prowadzonymi w ramach inwestycji. Pilnuje on nie tylko zgodności budowy z przygotowanym projektem, ale dba także o bezpieczeństwo ludzi. Nie każdy jednak może zostać kierownikiem budowy. Jakie uprawnienia musi mieć ...
Czytaj dalejInwestorzy planujący budowę domu stoją przed dylematem – dom murowany czy z prefabrykatów. Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony, a dodatkowo obwarowane jest różnymi kosztami z nimi związanymi. Główną różnicą między tymi typami domów jest czas ich wznoszenia. Ile trwa budowa domu tradycyj...
Czytaj dalejWielu inwestorów zastanawia się, czy do budowy domu zatrudnić firmę budowlaną, czy też wznosić budynek systemem gospodarczym, Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, ale z pewnością opcje te mocno wpływają na finalne koszty inwestycji. Co wybrać – system gospodarczy czy firmę budowlaną?
Czytaj dalejFundamenty są najważniejszym i najniższym elementem domu. Stanowią podstawę konstrukcji i zapewniają trwałość budynku. Sprawdź, czym różnią się tradycyjne fundamenty od płytowych. Jakich materiałów używać i jak krok po kroku zbudować fundamenty.
Czytaj dalejWybierając projekt domu, należy uważnie przyjrzeć się wymiarom pomieszczeń – optymalna powierzchnia sprawi, że codzienne życie będzie wygodniejsze. Jak duże powinny być sypialnie, łazienki i kuchnia, by zapewnić komfort użytkowania?
Czytaj dalejPochyła działka nie oznacza, że nie można wybudować na niej domu. Jaki projekt wybrać na działkę ze spadkiem i jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Przeczytaj o możliwościach i ograniczeniach.
Czytaj dalejBliźniak i szeregówka są tańsze niż wolnostojący dom jednorodzinny, ale dają większą prywatność niż mieszkanie w bloku. Jest to więc idealny kompromis dla tych, którzy marzą o domu z ogrodem, ale nie chcą budować domu jednorodzinnego. Czym różni się bliźniak od szeregówki i jakie są ich dobre i s...
Czytaj dalejChcesz budować dom samodzielnie, ale nie wiesz, jak zacząć? Podpowiadamy, co zrobić – krok po kroku. Zobacz, jak budować systemem gospodarczym i oszczędzić.
Czytaj dalejŚciany nośne gwarantują stabilność konstrukcji budynku, a ściany działowe wytyczają granice pomieszczeń. Jak rozpoznać każdą z tych ścian i czy można je zburzyć lub przedstawić? Przeczytaj nasze praktyczne wskazówki.
Czytaj dalej