Czy warto kupić energooszczędne okna, drzwi i bramę garażową?
O energooszczędności budynków mówi się coraz więcej. Ponieważ przez otwory okienne i drzwiowe ucieka z domu najwięcej ciepła, wielu inwestorów stawia obecnie na energooszczędne okna, drzwi, a także bramy garażowe. Ale co to oznacza w praktyce?
Współczynnik przenikania ciepła
Kluczowym parametrem w przypadku energooszczędności jest współczynnik przenikania ciepła, który oznacza się symbolem (Uw). To właśnie on pokazuje ile ciepła wytworzonego w domu ucieka na zewnątrz przez szklane powierzchnie okien i drzwi. Im ta wartość niższa, tym mniejsza utrata ciepła. Obecnie najwyższy dopuszczalny wskaźnik Uw to 1,1 W/m²K. Dla starych i zniszczony okien taki współczynnik może wynosić nawet 3,0 W/m²K. Niemniej jednak wspomniana maksymalna wartość to wciąż za dużo, by mówić o pasywnych oknach. Producenci obecnie prześcigają się w technologii tworzenia okien i drzwi, tak, by to właśnie ich produkt gwarantował najlepsze parametry. Przyjmuje się więc, że energooszczędna stolarka to taka, której współczynnik przenikania ciepła Uw nie wynosi więcej niż 1 W/m²K.
Uwaga! Nie można mylić tu stolarki energooszczędnej z pasywną – okna pasywne mają jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania i tam Uw nie może być większe niż 0,8 W/m²K. Energooszczędne okna i drzwi to dziś wyznaczniki ekologicznego domu.
Co sprawia, że okno uznaje się za energooszczędne?
Kupując okna do nowego domu lub jedynie do ich wymiany, warto zwrócić uwagę na te, które określane są przez producentów jako energooszczędne. W tym wypadku bardzo ważne są takie czynniki jak:
- profil okienny
- współczynnik przenikania ciepła (omówiony powyżej)
- oszklenie
- ramka dystansowa.
Profil okna energooszczędnego
Istotna jest głębokość profili – im profil okna jest głębszy, tym okno cieplejsze. Jednocześnie oznacza to, że konstrukcja musi być stabilniejsza. Sama szerokość profilu powinna być możliwie jak najmniejsza. Profil PVC uznawany za profil ciepły jest wielokomorowy, a oprócz tego także ocieplany termoizolacyjnymi wkładkami.
Oszklenie okna energooszczędnego
Ważnym parametrem jest ten, który wskazuje ile promieniowania słonecznego jest przepuszczane przez szyby okienne. Przenikalność cieplna takiej szyby (Ug) nie może być wyższa niż 0,7 W/m²K. Nie powinna ona też być niższa niż 0,3 W/m²K. Zwykle są to więc szyby z potrójnym oszkleniem wypełnionym gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem. Najlepiej wybrać okna trzyszybowe o grubości pakietu szybowego 48 mm.
Ramka dystansowa
Ten element okna energooszczędnego ma za zadanie stabilizować przestrzenie międzyszybowe w zespolonych oknach. W żadnym wypadku nie może być wykonany z aluminium. Odpowiednim materiałem jest tu stal szlachetna lub tworzywo sztuczne. Stal charakteryzuje się jednak niskim stopniem izolacji termicznej, dlatego lepszym rozwiązaniem są tworzywa sztuczne lub włókna szklane. Dodatkowe wypełnienie komór profilu materiałem termoizolacyjnym jeszcze poprawia te parametry. W tym celu można użyć styropianu, pianki poliuretanowej lub aerożelu.
Drzwi energooszczędne
Drzwi zewnętrzne powinny być nie tylko wodoszczelne i odporne na podmuchy wiatru, ale idealnie jest, jeśli są również energooszczędne. Muszą być wyposażone w uszczelki w skrzydłach i ościeżnicy oraz próg wykonany z kompozytu (czasem połączonego z aluminium). Przeważnie ościeżnice takich drzwi są szersze, a same skrzydła grubsze od tradycyjnych. Istotny jest fakt, że drzwi mogą być energooszczędne i jednocześnie antywłamaniowe. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i tworzą coraz to nowe wzory pasujące do każdego rodzaju budownictwa. Energooszczędne drzwi w skali roku pozwalają oszczędzić nawet kilkaset złotych, które trzeba by było wydać na ogrzewanie budynku. Dzięki minimalizowaniu uciekania ciepła z domu, zmniejszają się więc koszty ogrzewania.
Które drzwi są energooszczędne?
Tak jak w przypadku okien, tak samo o drzwiach energooszczędnych mówimy wówczas, gdy gwarantują odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Dla drzwi wartość ta nie powinna wynosić więcej, niż 1,3 W/m²K. Oczywiście im niższa wartość, tym lepiej.
Z czego zrobione są energooszczędne drzwi?
Drzwi, które uznajemy za energooszczędne zwykle zbudowane są z paneli drzwiowych wypełnionych materiałem termoizolacyjnym o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Najczęściej jest to płyta fenolowa, pianka poliuretanowa lub aerożel, ale równie dobrze takim materiałem może być styropian lub tradycyjna wełna mineralna. Ocieplona powinna być też ościeżnica, rama i próg oraz uszczelki.
Samo skrzydło powinno być drewniane (najlepiej sosnowe) lub ze stali, aluminium albo kompozytów drewnianych.
Montaż drzwi energooszczędnych
Kluczowy jest tutaj montaż nazywany ciepłym (podobnie jak w przypadku okien). Drzwi montuje się po zakończeniu mokrych prac, kiedy ściany są już otynkowane, a posadzki suche. Niezbędne są tu kotwy i kołki rozporowe, na których spocznie rama. Obszar między ościeżnicą a murem należy wypełnić pianką poliuretanową i zabezpieczyć foliami – paroizolacyjną i paroprzepuszczalną. Same folie montuje się od zewnątrz i od wewnątrz budynku.
Czy brama garażowa może być energooszczędna?
Garaż w energooszczędnym domu to trudny temat. Najlepiej, jeśli garaż jest wolnostojącym budynkiem, ponieważ wówczas nie trzeba się martwić o straty ciepła w domu. Jeśli jednak ze względu chociażby na wygodę, garaż znajduje się w bryle budynku, który z założenia ma spełniać normy energooszczędności, warto pomyśleć także nad wyborem energooszczędnej bramy. Nieodpowiednie drzwi garażowe będą wpływały na obniżenie temperatury powietrza w domu. Przyjmuje się, że brama garażowa o współczynniku Uw 1,0 to brama energooszczędna.
Na co zwrócić uwagę wybierając bramę garażową?
Wybierając energooszczędną bramę należy zwrócić na takie jej czynniki jak:
- współczynnik przepuszczania ciepła (im niższy, tym lepiej)
- odpowiednie uszczelnienie
- odporność na działanie czynników atmosferycznych
- grubość paneli bramy.
Kluczowy jest też montaż. Najlepiej wstawić bramę za otworem, czyli w taki sposób, by ościeżnice nie miały kontaktu bezpośredniego z czynnikami atmosferycznymi lub wilgocią z zewnątrz. To zminimalizuje również przedostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz.
Energooszczędna brama garażowa
Producenci oferują obecnie różne rodzaje bram do garażu. Różnią się one nie tylko wyglądem i sposobem otwierania, ale także stopniem energooszczędności. Niemniej jednak wybierając bramę garażową do energooszczędnego domu, można wybrać bramę:
- segmentową
- rozwieraną
- rolowaną
- uchylną.
Szukając bramy garażowej, najlepiej postawić na segmentową bramę wykonaną z aluminiowych lub stalowych paneli. Zapewnia ona najmniejsze straty ciepła, także za sprawą środka wypełnionego pianką poliuretanową o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Szacuje się, że segmenty o grubości około 40-45 mm odpowiadają parametrom ściany o grubości 65 cm. Najważniejsze, by między segmentami połączenia były wypełnione przez uszczelki elastyczne. Podwójne uszczelki na krawędziach skrzydła chronią garaż przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Szczelne są także bramy rozwierane, których budowa jest podobna do zwykłych drzwi. Są skuteczne dzięki temu, że wiejący wiatr dociska je do ościeżnicy. W bramach rolowanych prowadnica osłania miejsce łączenia skrzydła z ramą, dzięki temu są one skuteczne. Gorsze parametry wykazują bramy uchylne, które jednak przepuszczają do wnętrza sporo chłodnego powietrza.
Czym różni się montaż takich okien i drzwi?
Same energooszczędne okna i drzwi, choć nieco inne od tych tradycyjnych, nie odbiegają specjalnie od standardów montażu tych zwykłych. Stawia się tu na tak zwany ciepły montaż, który gwarantuje uniknięcie wilgoci i tworzenia pleśni, a także negatywnych skutków powstawania mostków termicznych. Paroprzepuszczalna i paroizolacyjna taśma umieszczone po odpowiednich stronach okna czy drzwi dają pewność, że ciepło wytworzone w budynku nie będzie uciekać na zewnątrz.
Współczesne budownictwo, a także szereg wymagań i norm narzuca zwrócenie uwagi na energooszczędność materiałów i wznoszonych domów. Stolarka okienna czy drzwiowa to jedne z kluczowych elementów energooszczędności. Wszystko po to, by straty ciepła były minimalizowane najbardziej, jak tylko się da. Jednocześnie taka technologia oznacza zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Również koszty klimatyzacji zostaną w takim domu zredukowane, ponieważ energooszczędne okna i drzwi pomagają utrzymać komfortową temperaturę w mieszkaniu niemal przez cały rok.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.