Inteligentne oświetlenie ogrodu – jak zintegrować lampy ogrodowe z systemem smart home?

Czy warto integrować lampy ogrodowe z systemem smart home? Oczywiście, że tak! To nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia domownikom wiele nowych możliwości, m.in. dostosowywanie jasności oświetlenia za pomocą kilku kliknięć ekranów posiadanych urządzeń mobilnych. Jak tego dokonać?

Lampy ogrodowe
Jak zintegrować lampy ogrodowe z systemem smart home?

Wprowadzenie do inteligentnego oświetlenia ogrodu

Integrację lamp ogrodowych z systemem home należy uwzględnić już we wstępnym planie montażu w ramach wybranych przestrzeni – niektóre rozwiązania mogą wymagać innych wariantów oświetlenia. Dopasowanie ich z wyprzedzeniem oznacza zwiększoną szansę na uniknięcie dodatkowych kosztów i zapewnienie spójnego działania całego systemu.

Inteligentne oświetlenie ogrodu – po co?

Możliwość zdalnego sterowania światłami zapewnia kilka zalet. Przykładowo pozwala je natychmiastowo wyłączyć. Przyczynia się to bezpośrednio do aktywnego zmniejszania zużycia energii, co może nawet przełożyć się na większe oszczędności finansowe (np. w skali roku). Warto wspomnieć także o pozytywnym wpływie na żywotność zakupionych lamp. Poza tym należy podkreślić, że rozwiązanie to zwykle jest powszechnie oceniane jako niezwykle wygodne na co dzień.

Lampa przy drzwiach wejściowych do domu

Wybór lamp kompatybilnych z systemem smart home

Od czego zacząć wybór lamp kompatybilnych z systemem smart home? Przede wszystkim należy zdecydować, czy mają być one zintegrowane z obecnym rozwiązaniem, czy też może stanowić nowy projekt.

Obie opcje mają swoje minusy i plusy:

 

  • dołączanie lamp do istniejącego systemu jest czasochłonne i trudne, ale przyszłościowe;
  • tworzenie nowych rozwiązań bywa szybkie, ale te mogą stać się one po pewnym czasie niezwykle chaotyczne i trudne w obsłudze.

Oprócz tego należy upewnić się, że wybrane lampy będą wyposażone w ciekawe i przydatne technologie (np. czujniki świetlne lub dźwiękowe). Musi też dać się je połączyć z siecią internetową – zazwyczaj wystarczające będzie samo Wi-Fi.

Warto pamiętać o tym, że oświetlenie ogrodowe będzie używane regularnie. Z tego powodu rekomendowany jest wybór lamp LED lub solarnych, ponieważ wyróżniają się one długą żywotnością i niskim poborem energii.

Zalety integracji ogrodowego oświetlenia z systemem smart home

Na jakie korzyści mogą liczyć osoby zainteresowane zintegrowaniem ogrodowego oświetlenia z systemami smart home? Przede wszystkim na:

 

  • sterowanie zdalne;
  • tworzenie scenariuszy świetlnych (np. zielona lub czerwona poświata w trakcie imprez);
  • dodatkową oszczędność energetyczną (automatyczne wyłączanie lamp podczas wschodu);
  • zwiększony poziom bezpieczeństwa (sterowanie online pozwala symulować obecność w domu podczas wyjazdów urlopowych).

Brzmi to również niebywale zachęcająco dla wszystkich fanów nowinek technologicznych. To doskonały sposób na to, aby przekonać się na własne oczy, że niektóre rozwiązania przyszłości są dostępne do użytku już dziś.

Meble ogrodowe

Kroki do zintegrowania lamp ogrodowych z systemem inteligentnego domu

Na początek należy stworzyć plan projektu, czyli zastanowić się nad tym, gdzie zostaną umieszczone inteligentne lampy ogrodowe.

Następnie wymyślony plan trzeba zestawić z rzeczywistością i upewnić się, że wybrane lampy będą mieć łączność z domowym Wi-Fi, a jeżeli nie, to zdecydować się na zakup wzmacniacza sygnału lub udoskonalenie wstępnego sposobu rozmieszczenia wszystkich urządzeń.

Co potem? Nie pozostaje nic innego niż zająć się montażem lamp, a potem przetestowaniem ich przy użyciu urządzenia mobilnego (wymaga to pobrania oprogramowania wskazanego przez producentów).

Automatyzacja oświetlenia ogrodu – scenariusze i harmonogramy

Harmonogramy świecenia lamp umożliwiają planowanie tego, w którym momencie dnia będą oświetlone poszczególne strefy ogrodu (np. ścieżki i tarasy). Przyczynia się to m.in. do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa podczas użytkowania przestrzeni.

Scenariusze są w stanie komplementować zmiany pogodowe i aktywności w ogrodzie, automatycznie włączając lampy np. podczas wieczornego grillowania, tańczenia lub po prostu w momentach wykrycia ruchu. Zmiany intensywności i barw światła są wówczas wykonywane całkowicie autonomicznie.

Bezpieczeństwo i efektywność energetyczna dzięki inteligentnym lampom ogrodowym

Inteligentne lampy ogrodowe są zwykle wyposażone w czujniki ruchu. Automatycznie włączają one światło w odpowiedzi na obecność ludzi i zwierząt, tym samym odstraszając potencjalnych intruzów.

Oświetlenie nie działa nieprzerwanie przez 24/7 – jest aktywne wyłącznie w potrzebnych momentach, co przekłada się na większą efektywność energetyczną. Innymi słowy, sprawne działanie całego systemu minimalizuje marnotrawstwo prądu.

Podsumowując, integracja lamp ogrodowych z systemem smart home umożliwia pełną automatyzację oświetlenia, zapewniając harmonogramy i scenariusze dopasowane do potrzeb użytkowników. Rozwiązanie to poprawia m.in. bezpieczeństwo dzięki obecności precyzyjnego i zdalnego sterowania. 

Odpowiednio zaplanowany i skonfigurowany system oferuje ogromny komfort użytkowania i tworzy nastrojową atmosferę w ogrodzie.

 

Materiał sponsorowany

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.