Jak dobrze zaprojektować sypialnię i funkcjonalnie ją urządzić?
Jak zaprojektować sypialnię i w jakim stylu? Jaka powinna być wielkość tego pomieszczenia? Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię i na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko? Zapoznajcie się z naszym artykułem, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Projektowanie sypialni – o czym pamiętać?
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, dlatego szczególnie ważne jest, aby była ona komfortowo zaprojektowana oraz funkcjonalnie urządzona – sypialnia nie tylko zapewnia komfortowy sen, ale także wpływa na nasze samopoczucie. Zanim przystąpimy do projektowania sypialni od zera, powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby określić, jakie będzie przeznaczenie tego wnętrza i jakie meble będą niezbędne.
- Czy sypialnia ma służyć wyłącznie do spania?
- Czy sypialnia ma być połączona z łazienką?
- Czy w sypialni znajdzie się miejsce również na garderobę?
- Czy chcemy zaprojektować tzw. master bedroom (pomieszczenie 3 w 1, czyli sypialnia z garderobą i łazienką)
- Czy w sypialni planujemy umieścić łóżko typy queen size lub king size?
Lokalizacja sypialni
Lokalizacja sypialni w domu również ma duże znaczenie. Najlepiej, jeśli sypialnia znajduje się z dala od hałaśliwych części domu (na przykład kuchni czy salonu). Unikajmy również lokowania sypialni przy głównych ciągach komunikacyjnych. Pamiętajmy o tym, że sypialnia powinna zapewniać mieszkańcom prywatność, dlatego też najlepiej, aby była oddzielona od części dziennej i nie miała bezpośredniego wejścia z salonu czy z kuchni.
Co więcej, zwróćmy uwagę na ustawienie sypialni względem stron świata. Sypialnia powinna mieć dostęp do naturalnego światła, ale jednocześnie okna nie powinny być skierowane na wschód, aby uniknąć wczesnego nasłonecznienia. Ulokowanie sypialni w taki sposób, aby jej okna wychodziły na zachód, sprawi, że rano nie będą nas budzić promienie słoneczne, natomiast latem w tym wnętrzu będzie panować podwyższona temperatura powietrza. Optymalnym rozwiązaniem są okna wychodzące na północ.
Jaka wielkość sypialni?
Wielkość sypialni powinna być dostosowana do liczby osób, które będą z niej korzystać, ale również do funkcji, jakie ma spełniać. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia sypialni jednoosobowej to około 8-10 metrów kwadratowych. W takim pomieszczeniu zmieścimy mniejsze łóżko, szafę, komodę czy stolik nocny. Minimalna powierzchnia sypialni dla pary to około 12-14 metrów kwadratowych – taka wielkość pomieszczenia pozwala na wygodne umieszczenie łóżka dwuosobowego, szafek nocnych po obu stronach łóżka oraz szafy lub komody. W sytuacji, gdy sypialnia ma pełnić także inne funkcje (np. funkcjonować jako garderoba lub być wyposażona w łazienkę), to jej powierzchnia powinna być większa – najlepiej około 16-20 metrów kwadratowych lub nawet więcej.
Inne aspekty projektowania sypialni
Dobrej jakości sen wymaga odpowiednich warunków, czyli przede wszystkim właściwej wentylacji i utrzymania temperatury w pomieszczeniu – optymalna temperatura do spania to około 18-20 stopni Celsjusza. W sypialni powinno się unikać nadmiaru sprzętów elektronicznych jak telewizory, tablety, laptopy itp. Emitują one niebieskie światło, które może zakłócać nasz rytm dobowy i utrudniać zasypianie. Jeśli szczególnie chcemy umieścić w sypialni elektronikę, postarajmy się, aby była jak najmniej widoczna i nie stanowiła centralnego punktu pomieszczenia.
Warto wiedzieć, że kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego też w sypialni najlepiej sprawdzają się stonowane, spokojne barwy. Warto postawić na: pastele, beże, szarości, jasne odcienie zieleni i niebieskiego. Unikajmy natomiast jaskrawych kolorów, które mogą działać pobudzająco.
Sypialnia – w jakim stylu ją urządzić?
Wybór stylu, w jakim urządzimy sypialnię, ma wpływ zwłaszcza na atmosferę tego pomieszczenia oraz na nasze samopoczucie. Styl wnętrza powinien nie tylko współgrać z naszą osobowością, ale również odpowiadać naszym potrzebom oraz sprawiać, że wnętrze będzie funkcjonalne. Poniżej pokrótce opisujemy kilka popularnych stylów, które sprawdzą się w aranżacji sypialni.
Sypialnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Dominują w nim jasne kolory (odcienie bieli, szarości, beże, jasne brązy) oraz naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, bawełna czy len. Meble są proste w swojej formie, a dodatki ograniczone.
Sypialnia w stylu nowoczesnym
Nowoczesne sypialnie cechują się minimalistycznym designem i elegancją. Kolorystyka jest zazwyczaj stonowana, dominuje biel, czerń i szarości, mogą się pojawiać akcenty w intensywnych kolorach. Meble mają proste i geometryczne kształty, a dekoracje są oszczędne, ale efektowne w swojej formie.
Sypialnia w stylu boho
Styl boho to propozycja dla osób, które lubią otaczać się różnorodnymi wzorami i kolorami. W sypialni w stylu boho znajdziemy mnóstwo tekstyliów, które nadają wnętrzu wyjątkowego nastroju, takich jak narzuty, poduszki, dywany, ramki na zdjęcia, plecione kosze do przechowywania, lampiony, makramy. Królują zwłaszcza delikatne, pastelowe kolory oraz kwiatowe i geometryczne wzory. W sypialni boho również wykorzystywane są przede wszystkim naturalne materiały.
Sypialnia w stylu klasycznym
Styl klasyczny nie wychodzi z mody i jest idealny dla osób, które we wnętrzu cenią sobie jego ponadczasowy charakter. Klasyczna sypialnia charakteryzuje się symetrią, stonowaną kolorystyką oraz wysokiej jakości materiałami. Meble są solidne, często wykonane z drewna, a tekstylia, takie jak zasłony czy narzuty, są bogato zdobione. W klasycznej sypialni warto postawić na duże, wygodne łóżko oraz na eleganckie dodatki.
Sypialnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest starymi fabrykami i loftami. Wybierany jest zdecydowanie częściej do wnętrz salonu, ale odważni miłośnicy nowoczesnych i dość surowych pomieszczeń urządzają również i sypialnie w stylu loftowym. Tutaj dominują surowe materiały (beton, cegła, metal, szkło), a kolorystyka jest chłodna (szarości, czernie i biele). Charakterystyczne są meble o geometrycznych formach oraz nietypowe dodatki.
Sypialnia w stylu rustykalnym
Styl rustykalny to rozwiązanie dla miłośników przytulnych, ciepłych wnętrz. W rustykalnej sypialni dominują naturalne materiały, a kolorystyka jest ciepła i ziemista. Meble są natomiast solidne i o dość masywnej formie. Do wnętrza warto dodać tekstylia takie jak wełniane koce czy haftowane poduszki.
Sypialnia w stylu glamour
Styl glamour to elegancja i luksus. W sypialni urządzonej w tym stylu dominują bogate, błyszczące materiały (aksamit, jedwab, satyna), a także lustrzane powierzchnie i kryształowe dodatki. Kolorystyka jest najczęściej wyważona, z przewagą bieli, czerni, srebra i złota. Meble są eleganckie i mogą być zdobione, a dodatki to zwłaszcza lustra, ramki na zdjęcia, lampy i obrazy.
Jak urządzić sypialnię? Elementy wyposażenia
Pamiętajmy o tym, że meble w sypialni powinny przede wszystkim być funkcjonalne, dopasowane do wielkości pomieszczenia i niezagracające przestrzeni. Owszem, duża szafa na ubrania może być praktyczna, ale w niewielkiej sypialni lepiej sprawdzi się mebel mniejszy, kompaktowy.
Zastanówmy się, ile miejsca do przechowywania potrzebujemy, jak duże łóżko wybrać, czy potrzebujemy na przykład toaletki, czy stolików nocnych (powinny być na odpowiedniej wysokości względem łóżka). Co więcej, zaleca się, aby wszystkie meble były spójne stylistycznie, aby tworzyły harmonijną całość.
Łóżko to najważniejszy element sypialni. Powinno więc być wygodne i dostosowane do naszych potrzeb – zwłaszcza materac musi mieć odpowiednią twardość, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Nie zapominajmy również o rozmiarze łóżka – zbyt małe łóżko będzie niewygodne, zbyt duże może z kolei przytłaczać pomieszczenie i niekorzystnie wpływać na jego funkcjonalność.
W sypialni warto stworzyć miejsce do przechowywania ubrań oraz innych rzeczy. W zależności od metrażu wnętrza możemy wybrać większe szafy, komody, półki, szafki nocne z dodatkowymi schowkami. Innymi elementami wyposażenia sypialni mogą być: toaletka do wykonywania makijażu i przechowywania kosmetyków, fotel (np. typu uszak), pufy, szafka na telewizor, stolik kawowy.
Łóżko do sypialni – na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Łóżko powinno być centralnym punktem w sypialni. Najlepiej ustawić je tak, aby można było swobodnie podejść z obu stron. W sypialni dwuosobowej zaleca się, aby z każdej strony łóżka zostało zachowane przynajmniej 60-70 centymetrów wolnej przestrzeni.
Rozmiar łóżka powinien być dostosowany do wielkości sypialni oraz do liczby osób, które będą z niego korzystać:
- łóżko jednoosobowe (90x200 centymetrów, 120x200 centymetrów);
- łóżko dwuosobowe (140x200 centymetrów, 160x200 centymetrów, 180x200 centymetrów, 200x200 centymetrów).
W przypadku łóżka jednoosobowego minimalna szerokość wynosi 90 centymetrów, a łóżka dwuosobowego – 140 centymetrów. Dobierając długość łóżka, przyjmuje się, że do wzrostu użytkownika należy dodać od 20 do 25 centymetrów. Także wysokość łóżka wpływa na komfort wstawania i siadania. Starsze osoby lub osoby z problemami zdrowotnymi mogą potrzebować wyższego łóżka, natomiast standardowa wysokość łóżka to około 40-60 centymetrów.
Materac jest kluczowym elementem łóżka, który bezpośrednio wpływa na jakość snu. Poniżej przedstawiamy jego najpopularniejsze rodzaje:
- materac piankowy – jego największą zaletą jest fakt, że dobrze dopasowuje się do kształtu ciała; na rynku dostępne są: materace z pianki poliuretanowej, materace z pianki wysokoelastycznej;
- materac sprężynowy – oferuje dobre wsparcie dla kręgosłupa i jest trwalszy niż materac piankowy; na rynku dostępne są: materace bonellowe (wykonane z połączonych ze sobą sprężyn przypominających kształtem klepsydrę), materace pocket/kieszeniowe (każda ze sprężyn znajduje się w specjalnej kieszonce), materace multipocket (o większej liczbie mniejszych sprężyn kieszeniowych);
- materac lateksowy – jest elastyczny i dobrze dopasowuje się do ciała; jego kolejne zalety to odporność na działanie pleśni oraz odporność na roztocza; materac może być wykonany z lateksu naturalnego lub z lateksu syntetycznego;
- materac hybrydowy – to najczęściej kombinacja pianki i sprężyn;
- materac wodny – to materac wypełniony wodą, który dopasowuje się do ciała.
Co więcej, wybierając łóżko, zwróćmy uwagę także na to, czy jest ono wyposażone w dodatkowe pojemniki na pościel, czy w wysuwane szuflady.
Master bedroom – czym jest?
Na początku artykułu wspomnieliśmy o master bedroom – to określenie stosowane jest w projektowaniu wnętrz i oznacza kompleks sypialniany składający się z sypialni, garderoby oraz łazienki. Master bedroom to rozwiązanie przede wszystkim dedykowane do większych domów jednorodzinnych – ze względu na to, że zalecany metraż takiego pomieszczenia wynosi od 25 do 30 metrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że projektując master bedroom, możemy zachować układ otwarty lub wydzielić poszczególne strefy (sypialnia, łazienka, garderoba) za pomocą na przykład ścianek działowych czy drzwi przesuwnych.
Planując nowoczesne pomieszczenie 3 w 1, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestie techniczne – zwłaszcza na dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, na izolację przeciwwodną, na odpływ podłogowy lub ścienny w przypadku kabiny prysznicowej typu walk-in – i na dobór materiałów. Strefa sypialni oraz garderoby będzie narażona na działanie wody i wilgoci, dlatego też meble powinny być wykonane z solidnych materiałów, a na podłogę zamiast paneli zaleca się płytki ceramiczne drewnopodobne w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, w łazience należy zastosować wentylację grawitacyjną (w sytuacji, gdy łazienka połączona jest z sypialnią, to wentylacja grawitacyjna może być wspomagana wentylacją mechaniczną).
Projektując łazienkę w sypialni, należy uwzględnić zasady ergonomii – zwłaszcza stworzenie stref funkcjonalnych pomiędzy takimi sprzętami użytkowymi jak: wanna, brodzik, WC, bidet, umywalka. Zalecane odległości między strefami funkcjonalnymi prezentują się następująco:
- strefa funkcjonalna przed wanną – 120×100 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed brodzikiem – 100×110 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed WC – 80×60 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed bidetem – 100×70 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed umywalką – 100×70 centymetrów.
Jak oświetlić sypialnię?
Oświetlenie w sypialni powinno być przemyślane i dostosowane do pomieszczenia. Oprócz głównego źródła światła dobrze sprawdzą się również lampki na przykład na komodzie. Centralne oświetlenie sufitowe powinno zapewniać równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia. Może to być lampa sufitowa lub wiszący żyrandol umieszczony na środku sufitu. Lampki nocne najlepiej umieścić po obu stronach łóżka. Zapewniają one oświetlenie do czytania i wykonywania innych czynności w łóżku. Warto, aby miały one regulowaną intensywność światła. Możemy również zastosować taśmy LED, lampki ozdobne czy reflektory, które będą podkreślać elementy dekoracyjne, takie jak obrazy, półki czy rośliny. Coraz częściej jednak rezygnuje się zwłaszcza z kolorowego oświetlenia LED na rzecz klasyki.
Barwa światła odgrywa ogromną rolę w tworzeniu odpowiedniej atmosfery w sypialni:
- światło ciepłe (2700K-3000K) – nadaje się do sypialni, ponieważ sprzyja relaksowi i wyciszeniu; barwa światła jest zbliżona do światła świec;
- światło neutralne (3500K-4500K) – może być stosowane w miejscach, gdzie potrzebne jest światło jaśniejsze, czyli na przykład przy toaletce; światło w tym zakresie barw jest bardziej uniwersalne;
- światło zimne (5000K-6500K) – nie jest zalecane do sypialni, ponieważ może być zbyt pobudzające, co może utrudnić nam zasypianie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.