Jak myć sufity napinane?
Sufit napinany pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, jednak jest to konstrukcja wymagająca okresowej pielęgnacji - zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Jak zatem dbać o sufit napinany i wyczyścić powstałe plamy lub inne zabrudzenia? Jakich detergentów używać? Sprawdzamy.
Czy każdy sufit napinany musi być okresowo czyszczony?
Na rynku dostępne są sufity napinane, których producenci deklarują, że nie wymagają konserwacji. W rzeczywistości prędzej czy później praktycznie każdy sufit napinany ulega zabrudzeniom - szczególnie jeśli znajduje się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, jak kuchnia i łazienka. Zatem mimo tego, że nowoczesne sufity są wykonane z materiałów bardzo odpornych na różnego rodzaju zanieczyszczenia dzięki np. powłoce antystatycznej, zwykle po kilku latach użytkowania będą i tak wymagały wyczyszczenia.
W jakich pomieszczeniach sufit napinany wymaga czyszczenia?
- Kuchnia - olej stosowany do gotowania może osiadać na suficie. Dodatkowo w pomieszczeniu tym panuje podwyższona wilgotność.
- Łazienka - w przypadku słabej wentylacji woda może osadzać się stale na suficie, prowadząc do powstawania plam i innych śladów na jego powłoce.
Tego unikaj podczas mycia sufitu napinanego
Jeśli zdecydowałeś/aś się na umycie sufitu napinanego, musisz zapoznać się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy unikać:
- używania gorącej wody do mycia - temperatura nie powinna przekroczyć 40°C,
- stosowania szorstkich ściereczek,
- stosowania agresywnych detergentów np. na bazie acetonu (składnik ten może rozpuścić folię PVC!),
- używania twardych lub ostrych narzędzi (np. szczotek),
- używania mopa,
- używania odplamiacza.
Jakich detergentów używać do mycia sufitu napinanego?
Jeśli sufit wymaga czyszczenia na mokro, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu do pielęgnacji. Należy wybrać jeden ze środków dedykowanych czyszczeniu sufitów napinanych. Zwykle mają postać aerozoli. Możesz również sięgnąć po domowe środki czystości, takie jak płyn do mycia naczyń, szare mydło, proszek lub żel do prania (wystarczy rozcieńczyć produkt w wodzie). Dopuszcza się ponadto stosowanie środków do mycia szyb zawierających amoniak - pozwalają skutecznie pozbyć się tłuszczu i kurzu, bez smug. Można również zrobić roztwór z amoniakiem samodzielnie, mieszając 50 ml amoniaku z 1 l wody.
Zanim zaczniesz myć sufit z użyciem detergentu, wykonaj test na niewielkiej powierzchni - nanieś roztwór na materiał, odczekaj 10-15 minut i spłucz wodą. Jeśli powierzchnia nie jest uszkodzona, możesz tak sporządzonym roztworem umyć cały sufit.
Pamiętaj o niezbędnych narzędziach
Mycie sufitu napinanego wymaga posiadania drabiny, wiaderka, gąbki lub szmatki oraz roztworu detergentu. Przydatna będzie także butelka z atomizerem - ułatwi rozprowadzenie detergentu na suficie. Gąbka powinna być miękka, szmatka podobnie - najlepiej z mikrofibry lub zamszu.
Jak myć sufit napinany? Metoda na sucho i mokro
Sufit napinany można umyć na dwa sposoby: na sucho lub mokro. Mycie na sucho jest skuteczne, jeśli na powierzchni sufitu nie ma np. tłustych plam, a jedynie drobne zanieczyszczenia i kurz. Mycie na mokro jest konieczne w przypadku trudniejszych zabrudzeń.
Metoda na sucho
Czyszczenie sufitu na sucho pozwala przede wszystkim lekko odświeżyć sufit, usuwając z niego kurz. Taki zabieg można zatem przeprowadzać dość często. Używamy do niego miękkiej ściereczki z mikrofibry, zamszu lub tkaniny o właściwościach elektrostatycznych. Szczególnie warto rozważyć ostatni rodzaj tkaniny, ponieważ przyciąga ona do siebie zanieczyszczenia i nie pozostawia żadnych plam. Kurz usuwamy z powierzchni kolistymi ruchami.
Można również zastosować odkurzacz, ale tylko pod warunkiem, że posiadamy specjalną dyszę z tkaniny, przy czym nawet wtedy nie powinno się dotykać bezpośrednio powierzchni sufitu napinanego (grozi to uszkodzeniem konstrukcji). Dysza powinna znajdować się w odległości kilku centymetrów od sufitu.
Metoda na mokro
Jeśli na suficie występują tłuste plamy lub inne, trudne zabrudzenia, powierzchnię należy najpierw odkurzyć z pomocą suchej szmatki lub odkurzacza, a następnie przejść do procesu mycia na mokro. Jak je wykonać?
- Do wiaderka z wodą o temperaturze 30-40°C wlewamy detergent i całość mieszamy.
- Zwilżamy w roztworze gąbkę lub szmatkę. Można też przelać roztwór do butelki z atomizerem i spryskiwać nim bezpośrednio sufit.
- Czyścimy powierzchnię sufitu kolistymi ruchami, uważając na to, aby zbyt mocno nie dociskać szmatki/gąbki.
- Po umyciu sufitu detergentem, należy go spłukać zwykłą wodą, aby nie pozostawić smug.
- Ostatni krok to osuszenie mytej powierzchni suchą, czystą ściereczką.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.