Jak wybrać drzwi do pokoju, kuchni i łazienki? Praktyczne wskazówki

Jakie powinny być drzwi wewnętrzne? Mnogość rozwiązań konstrukcyjnych i wzorów nie ułatwia wyboru. Na szczęście wszystkie ich rodzaje da się łatwo pogrupować. Dzięki konkretnym wskazówkom kupno funkcjonalnych i estetycznych drzwi do domu lub mieszkania stanie się bardzo proste.

Drzwi wewnętrzne
Jak wybrać drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne – metody otwierania

Najważniejsza kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, to kierunek otwierania drzwi wewnętrznych. Wybór powinien być podyktowany m.in. położeniem gniazdek elektrycznych i układem mebli w pomieszczeniu. Skrzydło nie może blokować dostępu do włącznika światła. Istotne jest również to, by drzwi nie zahaczały o postawiony zaraz za ścianą sprzęt np. fotel.

Kolejny aspekt, który należy uwzględnić, to otwieranie drzwi do wewnątrz lub na zewnątrz. Idealnego rozwiązania nie ma. Nieznacznie lepszą decyzją jest jednak montaż skrzydła w taki sposób, by nie wychodziło na przedpokój. Dzięki temu da się uniknąć ryzyka uderzenia kogoś przechodzącego obok. W tak ruchliwym miejscu, jak korytarz ma to szczególne znaczenie.

Drzwi wewnętrzne różnią się również budową. Najczęstsze są konstrukcje jednoskrzydłowe, a ich zaletą jest uniwersalność. Pasują one do każdego rodzaju pomieszczenia. Oprócz nich zainstalować można drzwi dwuskrzydłowe. Sprawdzają się jako wejścia do dużych przestrzeni np. salonu. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj produkowany jest w wariancie rozwieranym i przesuwnym.

W miejscach o mocno ograniczonej powierzchni warto postawić na drzwi łamane lub harmonijkowe. Składają się one na części, co pozwala zaoszczędzić miejsce po obu stronach ściany. Ostatnim typem drzwi są modele wahadłowe, czyli jedno- lub dwuskrzydłowe konstrukcje otwierane w obie strony. W prywatnych mieszkaniach są jednak rzadkością. Zwykle montowane są w budynkach użyteczności publicznej.

Sposoby wykonywania drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne trzeba dopasować do typu pomieszczenia. W miejscach, w których panuje duża wilgoć (tak jak w łazience), konieczna jest niewielka wolna przestrzeń między skrzydłem a ościeżnicą. Właściwą wentylację zapewnia już otwór o szerokości 1 cm. By wietrzyć, a tym samym osuszać pomieszczenie, lepiej jednak zostawić więcej miejsca – 2-3 cm będą wystarczające.

W przeciwieństwie do drzwi wejściowych modele do użytku wewnętrznego nie muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów. Z tego powodu powszechnie wykorzystywana jest płyta MDF. Jest to ten sam rodzaj tworzywa, z którego wykonuje się meble.

Do zalet płyt MDF należy lekkość, dobra izolacja termiczna oraz mnogość wzorów i kolorów. Oprócz nich do domów prywatnych coraz częściej powracają cięższe, ale przy tym stylowe i dobrze chroniące przed chłodem drzwi z litego drewna.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

O wyglądzie i praktyczności drzwi wewnętrznych decydują także szczegóły konstrukcyjne. Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będą skrzydła z zawiasami bezprzylgowymi, czy przylgowymi. Te pierwsze chowają się w ościeżnicy, tworząc z nią estetyczną, jednolitą płaszczyznę.

Sama ościeżnica drzwi wewnętrznych może być wykonana z metalu lub drewna. Pierwszy typ materiału cechuje bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Za drewnem przemawia z kolei wygląd. W połączeniu ze skrzydłem z płyty MDF w tym samym kolorze futryna tworzy spójną całość.

Dopasowanie stylu drzwi wewnętrznych do mieszkania

Wygląd drzwi wewnętrznych to klucz do uzyskania pożądanego designu domu lub mieszkania. Zachwycająco prezentować się będą skrzydła wykonywane z drewna. Nadadzą one charakteru przede wszystkim przestrzeniom urządzonym w stylach vintage i rustykalnym. W tym drugim przypadku lepiej postawić na drzwi, które nie są lakierowane.

Nowoczesne aranżacje to z kolei miejsce na drzwi z płyty MDF. W tym przypadku doskonałym uzupełnieniem drzwi jest metalowa ościeżnica. W wielu kombinacjach dobrym wyborem będzie nadanie kontrastu między nią a skrzydłem. W postmodernistycznych pomieszczeniach świetnie wyglądają także przeszklenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.