Jak wybrać szlifierkę taśmową? Parametry, zastosowanie

Kiedy stosować szlifierkę taśmową? Na czym polega mechanizm jej działania? Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru szlifierki taśmowej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w naszym artykule.

Szlifowanie drewna szlifierką
Jak wybrać szlifierkę taśmową? Parametry, zastosowanie

Szlifierka taśmowa przeznaczona jest do precyzyjnego i szybkiego szlifowania powierzchni – zwłaszcza drewna oraz metalu. Dzięki prostemu mechanizmowi działania znajduje szerokie zastosowanie w warsztatach stolarskich, w zakładach produkcyjnych, a także w naszych domowych warsztatach. W artykule omówimy jej cechy charakterystyczne oraz kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego dla nas modelu.

Szlifierka taśmowa – jakie jest jej zastosowanie?

Na początku warto wyjaśnić, że szlifierki taśmowe działają na zasadzie ciągłego przesuwu taśmy ściernej nawiniętej na dwa wałki i napędzanej przez silnik. Co ważne, taśma porusza się w linii prostej, nieprzerwanie w jednym kierunku, dzięki czemu możliwe jest wygładzanie płaskich powierzchni. Wysoka prędkość przesuwu taśmy pozwala na precyzyjną obróbkę bez ryzyka powstawania rowków czy zagłębień. Szlifierka taśmowa nie nadaje się natomiast do pracy na powierzchniach zakrzywionych, nieregularnych oraz w narożnikach – jej konstrukcja uniemożliwia obróbkę trudno dostępnych miejsc. Niemożliwe może być także szlifowanie od boku lub od dołu z uwagi na jej duże rozmiary.

Uwaga: Szlifierki taśmowe są niezastąpione przy szlifowaniu zgrubnym. Narzędzie warto prowadzić zgodnie z kierunkiem włókien materiału.

Głównym zadaniem szlifierki taśmowej jest szybkie i równomierne usuwanie materiału z dużych powierzchni. Wśród zastosowań tego rodzaju szlifierki można wymienić:

  • szlifowanie drewna – wyrównywanie drewnianych powierzchni blatów, desek, drzwi;
  • renowację mebli – odnawianie mebli poprzez szybkie usunięcie starego lakieru, farby lub innych powłok;
  • obróbkę metalu – zwłaszcza w budownictwie szlifierki taśmowe są używane do oczyszczania metalowych elementów konstrukcyjnych, np. balustrad, ram okiennych, drzwi, umożliwiając usunięcie korozji, zgorzeliny lub farby;
  • szlifowanie podłóg – wyrównanie powierzchni podłogi drewnianej i przygotowanie jej do nakładania lakieru lub wosku;
  • prace remontowe – wyrównywanie nierównych powierzchni, usuwanie pozostałości po materiałach budowlanych.

Warto wspomnieć również o tym, że na rynku dostępne są szlifierki taśmowe elektryczne (to właśnie one najczęściej wykorzystywane są w warsztatach; zapewniają stabilną pracę) oraz pneumatyczne (są mniej awaryjne niż szlifierki elektryczne; są głównie przeznaczone do pracy w wymagających warunkach).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki taśmowej?

Wybór odpowiedniej szlifierki taśmowej zależy od kilku parametrów, które będą mieć wpływ na efektywność oraz na ogólny komfort naszej pracy.

Prędkość przesuwu taśmy

Prędkość przesuwu taśmy to jeden z kluczowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę. Standardowa prędkość waha się od 200 do 420 m/min. Natomiast przyjmuje się, że im wyższa prędkość, tym szybciej i skuteczniej będziemy mogli obrobić powierzchnię, co ma znaczenie zwłaszcza przy szlifowaniu dużych płaszczyzn. Nowoczesne szlifierki taśmowe często wyposażone są w funkcję regulacji prędkości, co pozwali nam dostosować pracę do specyfiki danego materiału.

Uwaga: Szlifierki taśmowe z wyższą prędkością przesuwu są dedykowane do pracy z miękkimi materiałami.

Szerokość i długość taśmy

Także szerokość i długość taśmy mają duże znaczenie. Klasyczna szerokość taśmy wynosi 75 mm, ale na rynku dostępne są także szersze modele (do 100 mm), co pozwala na jeszcze szybszą obróbkę powierzchni. Pamiętajmy jednak o tym, że im szersza i dłuższa taśma, tym trudniej będzie nam uzyskać precyzyjne wykończenie. Węższe taśmy zalecamy więc do prac wymagających precyzji.

Moc urządzenia

Kolejnym parametrem jest moc urządzenia, która bezpośrednio wpływa efektywność szlifierki, zwłaszcza podczas prac z twardymi materiałami. Urządzenia o mocy poniżej 1000 W powinny wystarczyć nam do lekkich prac wykończeniowych. Natomiast modele o mocy przekraczającej 1400 W sprawdzą się lepiej w sytuacji, gdy szlifowanie odbywa się pod większym obciążeniem.

Uwaga: Do szlifowania drewna najlepiej sprawdzą się modele o średniej mocy (1000-1400 W) z możliwością regulacji prędkości, co pozwali nam dostosować obroty do konkretnego rodzaju drewna (obróbka miękkiego drewna będzie wymagać pracy na wolniejszych obrotach). W przypadku pracy z metalem warto postawić na mocniejsze urządzenie.

Liczba oscylacji i mimośrodowość

Liczba oscylacji to parametr określający ilość wychyleń tarczy szlifierki w ciągu jednej minuty. Im większa liczba oscylacji, tym precyzyjniejsza staje się obróbka powierzchni. Oznacza to, że szlifierki z wyższą liczbą oscylacji lepiej poradzą sobie z wymagającymi materiałami.

Mimośrodowość to kolejny parametr, który odnosi się do odchylenia tarczy od jej własnej osi. Większa mimośrodowość przekłada się na dokładniejsze szlifowanie.

Inne aspekty

Praca ze szlifierką będzie generować duże ilości pyłu, dlatego też warto wybrać model wyposażony w system odsysania z możliwością podłączenia do odkurzacza lub worka na pył. Zapewnia to nie tylko lepszą widoczność obrabianej powierzchni, ale także poprawi komfort pracy i zmniejszy ryzyko wdychania pyłu. Co więcej, wybierając szlifierkę taśmową, zwróćmy uwagę na to, aby miała wygodny, ergonomiczny uchwyt oraz mechanizm umożliwiający szybką wymianę taśmy.

Uwaga: Niektóre modele oferują także możliwość pracy w pozycji stacjonarnej, co zamienia szlifierkę w stacjonarne urządzenie, możliwość pracy na mokro czy automatyczne napinanie taśmy.

Szlifierki taśmowe a szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i kątowe

Problem z dostępem do trudno dostępnych miejsc dotyczący szlifierek taśmowych możemy rozwiązać poprzez zastosowanie szlifierki oscylacyjnej. Wykonuje ona małe i szybkie ruchy oscylacyjne (regularne drgania), co sprawia, że sprawdzi się zwłaszcza podczas prac wykończeniowych, podczas polerowania, a także delikatnego szlifowania powierzchni, gdzie wymagana jest precyzja. Zaletą szlifierek oscylacyjnych jest możliwość pracy na mniejszych powierzchniach. Z kolei w przypadku obróbki wstępnej ich wydajność może być ograniczona – wówczas lepszym wyborem będzie szlifierka mimośrodowa, która łączy ruch oscylacyjny z ruchem obrotowym.

Szlifierki mimośrodowe ułatwiają obróbkę np. surowego drewna i są skuteczne w głębszym szlifowaniu wybranych materiałów, dzięki temu, że pozwalają na szlifowanie w dowolnym kierunku. Jednak ze względu na okrągłą stopę trudno nimi dosięgnąć narożników. Uzyskanie równej powierzchni na dużym obszarze również może być problematyczne – w tej sytuacji należy postawić na szlifierkę taśmową.

Warto również wspomnieć o szlifierkach kątowych, które bardzo szybko szlifują materiał dzięki wysokim prędkościom obrotowym. Ich wysoka moc może być jednak wadą przy obróbce gładkich powierzchni – istnieje ryzyko powstawania nierówności. Co więcej, nadmierne obroty mogą prowadzić do przepalenia drewna.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.