Jak wybrać telewizor dopasowany do swoich potrzeb? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę!
Obecnie w sklepach dostępnych jest tak wiele różnego modeli telewizorów, że wybór jednego z nich może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza osoby nieobeznane z najnowszymi technologiami mogą mieć problemy z podjęciem decyzji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora do domu?
Trzeba pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach telewizor coraz częściej służy nie tylko do oglądania programów telewizyjnych, ale także pełni funkcję centrum rozrywki dla wszystkich domowników. Można wykorzystać go do grania na konsoli czy korzystania z serwisów streamingowych. Warto więc zadbać o wybór sprzętu, który będzie odpowiadał potrzebom wszystkich domowników.
Telewizor do domu – jaką przekątną ekranu wybrać?
W ostatnich latach marka Hisense wyrasta na lidera, jeśli chodzi o producentów nowoczesnych telewizorów. Dostępne w jej ofercie modele różnią się między innymi przekątną ekranu.
Jeszcze do niedawna wiele osób wyznawało zasadę, że im większy ekran ma telewizor, tym lepiej. Tymczasem nie do końca jest to prawdą. Wielkość matrycy telewizora powinna być dopasowana do pomieszczenia, w którym zostanie on umieszczony.
Zbyt duży telewizor w niewielkim pomieszczeniu może męczyć użytkowników. Uznaje się, że jeśli ekran telewizora ma przekątną 50 cali, widz powinien siedzieć od niego w odległości co najmniej 2 metrów. W przypadku szczególnie dużych modeli sugerowana przez producentów odległość od urządzenia to nawet 6 metrów.
Tym samym niekiedy telewizor o mniejszym ekranie będzie w stanie zagwarantować domownikom lepsze doznania wizualne niż ekran na całą ścianę.
Na jaki typ telewizora się zdecydować?
Osoby, które już wybrały rozmiar przekątnej, powinny zastanowić się, jaki typ ekranu będzie najbardziej odpowiadał ich potrzebom. Na rynku dostępne są obecnie urządzenia:
- LCD – modele telewizorów wyposażone w ekran ciekłokrystaliczny. W tego typu telewizorach ekran podświetlają świetlówki, które niestety zużywają sporo energii – z tego powodu telewizory LCD należą do coraz rzadziej wybieranych. Na ich zmniejszoną popularność wpływa także ograniczenie natężenia światła przekładające się na gorszą jakość obrazu.
- LED – telewizory, w których również wykorzystano ekranu ciekłokrystaliczne – z tym, że sposób podświetlenia matrycy został zmieniony. Świetlówki zostały zastąpione przez energooszczędne, nowoczesne diody LED. Pozwala to na lepszą kontrolę natężenia kontrastów i kolorów. Przykładem telewizora LED jest telewizor HISENSE 50A6BG UHD Smart TV.
- OLED – jest to obecnie najnowocześniejsza technologia dostępna na rynku telewizorów. Urządzenie OLED wykorzystuje organiczne diody, które w przeciwieństwie do diod LED nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Przekłada się to mniej skomplikowaną konstrukcję tego typu telewizorów. Technologia OLED umożliwia wierne odwzorowanie kolorów oraz zmniejszony czas reakcji, który odczuwany jest zwłaszcza przy szybkich ujęciach.
Nowoczesny telewizor – co z rozdzielczością?
Osoby zastanawiające się, jaki telewizor wybrać, aby gwarantował on najlepszą jakość obrazu, powinny zwrócić uwagę także na rozdzielczość ekranu. Obecnie wśród urządzeń dostępnych na rynku standardem jest rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli – występuje nie tylko w telewizorach, ale także laptopach i monitorach komputerów. Określa się ją jako Full High Definition – czyli wysoką rozdzielczość.
Na rynku dostępne są także urządzenia przeznaczone dla bardziej wymagających klientów:
- 4K UHD – o rozdzielczości 3840 x 2160,
- 8K UHD – o rozdzielczości 7680 x 4320.
Pozostałe parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora
Typ telewizora, jak również wielkość i rozdzielczość ekranu, to nie jedyne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia. Warto zainteresować się też takimi parametrami jak:
- częstotliwość odświeżania – określa, jak dużo klatek w ciągu jednej sekundy jest w stanie wyświetlić telewizor. Im większa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy jest wyświetlany obraz. Obecnie standardem jest odświeżanie na poziomie 60Hz. Jednak w przypadku osób, które wykorzystują telewizor do grania na konsoli bądź też namiętnie oglądają wydarzenia sportowe, korzystnym rozwiązaniem są modele z odświeżaniem na poziomie 100Hz;
- system operacyjny – współczesne telewizory umożliwiają swoim użytkownikom łączenie się z Internetem oraz korzystanie z platform streamingowych. Każdy system operacyjny oferuje inny interfejs – warto wybrać taki, który jest intuicyjny i funkcjonalny;
- technologie konkretnych producentów – nie ma co ukrywać – wyścig między producentami telewizorów rozpoczął się na dobre i nic nie wskazuje na to, by miał się zakończyć. Dlatego każdy producent jest w stanie zaoferować oryginalne rozwiązania, które mają za zadanie przyciągnąć klientów do danego brandu.
Jak widać, wybór telewizora do domu wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Powyższy poradnik na pewno okaże się pomocny w podjęciu decyzji.
Materiał partnera
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.