Jakie wymiary powinien mieć garaż? Idealna długość i szerokość garażu
Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, na pewno marzysz o garażu. Musisz jednak wiedzieć, jakie minimalne wymiary powinien mieć, zgodnie z przepisami. Warto również zaplanować nieco większą przestrzeń, by była ona wygodna i funkcjonalna. Jakie są minimalne wymiary garażu?
Po co mi garaż?
Garaż, niezależnie od tego, czy wolnostojący, czy w bryle budynku, ma szereg zalet. Przede wszystkim to zwiększenie bezpieczeństwa auta. W garażu ochronisz samochód przed złodziejami. To także pomoc przy niekorzystnych zjawiskach pogodowych, jak np. opady gradu. Jednocześnie garażując samochód, nie musisz mierzyć się z problemem zamarzniętych zimą szyb. Dzięki garażowi po prostu wsiadasz i jedziesz. Nie musisz też ogrzewać wnętrza samochodu zimą przed wyruszeniem, ponieważ zwykle panuje w nim temperatura zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zaparkowany.
Dodatkowo, jeśli masz garaż połączony z domem, docenisz z pewnością fakt komunikacji między domem a autem tak zwaną „suchą stopą”. Przez to nie będą straszne ulewy czy przenoszenie ciężkich przedmiotów lub dużych zakupów.
Garaż to pewne ograniczenia
Trzeba mieć jednak na uwadze, że budowa garażu to dodatkowe koszty inwestycyjne. Garaż podwyższa całościową cenę domu. Garaż wolnostojący to spory wydatek, dlatego chcąc minimalizować koszty, lepiej wykonać garaż wbudowany w bryłę budynku.
Jednocześnie garaż oznacza zajęcie powierzchni użytkowej. W przypadku niewielkich budynków lub działek, może się okazać, że nie mamy na niego miejsca i musimy z niego zrezygnować. W innym wypadku trzeba będzie pójść na kompromis i pozbyć się z projektu domu niektórych dodatkowych pomieszczeń.
Rodzaje garaży
Garaż może służyć różnym celom. Oprócz przechowania w nim samochodu, może się przydać również do schowania roweru, motocykla, hulajnogi lub do urządzenia warsztatu. Dlatego im większa przestrzeń, tym lepiej. Niemniej jednak, chcąc zaprojektować garaż, zwykle posługujemy się najprostszym podziałem na:
- garaż jednostanowiskowy
- garaż dwustanowiskowy
- garaż wielostanowiskowy.
W garażu jednostanowiskowym, jak sama nazwa wskazuje, zaparkujesz jeden samochód. Jeśli jednak rozszerzysz nieco wymiary garażu, z łatwością przechowasz w nim również rower czy hulajnogę.
W dwustanowiskowym garażu postawisz dwa auta, ale zdarza się, że inwestor posiadający dwustanowiskowy garaż tak naprawdę dysponuje jednym pojazdem, a dodatkową przestrzeń aranżuje na mini warsztat lub wydziela tę część na spiżarnię. Wystarczy ustawić regały lub powiesić półki i można tam przechować zapasy jedzenia. Równie dobrze zamiast drugiego auta można tu umieścić rowery, hulajnogi lub motocykl.
Ostatnim rodzajem są garaże wielostanowiskowe. Jak łatwo się domyślić, pomieszczą one wiele aut i należą raczej do garaży „przemysłowych”.
Z czego może być zbudowany garaż?
Garaż, w zależności od tego, jakie cechy ma spełniać, może być wykonany z różnych materiałów. Jedne gwarantują lepszą izolację termiczną, inne są bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne itp.
W przypadku garażu w bryle domu, zwykle jest on wykonany z tego samego materiału, z którego wzniesiony jest budynek. A ponieważ najczęściej budujemy tradycyjne domy murowane, dlatego też i garaże często są murowane. Gwarantują trwałość na dziesiątki lat, a jednocześnie mają dobrą izolację termiczną, szczególnie jeśli budynek jest ocieplony. W przypadku wolnostojącego garażu ta technologia jest najtrwalsza i najpewniejsza. Podobną jakość prezentuje popularny i wytrzymały żelbet.
Inna opcja to garaż blaszany. To jednak mniejsza gwarancja bezpieczeństwa i zdecydowanie gorsza izolacja termiczna. Garaż z blachy zimą szybko traci temperaturę, a latem szybko się nagrzewa. Jest też podatny na uszkodzenia i korozję.
Jeżeli natomiast chcesz, by garaż nie tylko był trwały, ale również efektownie się prezentował, zaplanuj jego wykonanie z drewna. Najczęściej buduje się go z drewna dębowego lub świerku syberyjskiego. Ewentualnie możesz skorzystać z materiałów drewnopochodnych, jeśli wykonanie drewnianego garażu jest za drogie.
Prawo Budowlane a wymiary garażu
Wydawać by się mogło, że budowa garażu to łatwa sprawa, która nie wymaga zachowania zbyt wielu zapisów prawa. Tymczasem Prawo Budowlane jasno określa, jakie minimalne wymiary powinien mieć garaż. Wymiary te różnią się w zależności od tego, czy garaż jest jednostanowiskowy, czy dwustanowiskowy. Co więcej, warto również zmierzyć swój samochód i sprawdzić jak jest duży. Inny rozmiar ma bowiem np. renault clio, a inny land rover. Przyjmuje się jednak, że średnio samochód ma 1,5 m szerokości i 4,5 m długości. Zwróć jednak uwagę na zasięg wystających lusterek czy anteny na dachu.
Wymiary garażu jednostanowiskowego
Zgodnie z przepisami jednostanowiskowy garaż musi mieć minimum 5 m długości i 2,5 m szerokości. Do szerokości należy dodać jeszcze 0,3 m z każdej strony (krawędzi – ściany) na komunikację. To oznacza, że minimalna szerokość garażu jednostanowiskowego powinna wynosić 3,1 m. Niemniej jednak przyjmuje się, że komfortowy garaż dla jednego pojazdu powinien być długi na około 6 m lub 6,5 m, a szeroki na 4,5 m. Brama w takim garażu może mieć wówczas 2,5 m szerokości.
Wymiary garażu dwustanowiskowego
W przypadku garażu dwustanowiskowego, duże znaczenie dla minimalnych wymiarów ma rodzaj bramy. Jeżeli jest to jedna duża brama, musi ona być szeroka na co najmniej 5 m. Sam garaż w takim wypadku musi być szeroki na minimum 5,6 m i długi na minimum 5 m.
Z kolei jeśli w garażu zamontowane będą dwie bramy – każda po 2,5 m – wtedy musi on mieć szerokość minimum 7-8 m.
Podsumowując, garaż w domu lub na działce to z pewnością wygoda i bezpieczeństwo. Warto jednak wygospodarować nieco więcej przestrzeni, niż zakładają zapisy w prawie, by móc wygodnie poruszać się po garażu, szczególnie jeśli w środku zaparkujemy auto, a jednocześnie będziemy chcieli przechować tam inne przedmioty.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.