Oszczędzanie energii w domu – od czego zacząć?
Oszczędzanie energii to temat, który jest obecnie szeroko dyskutowany. Rozmawiają o nim nie tylko politycy i branżowi eksperci, ale także właściciele firm oraz właściwie każdy z nas. Ty też pewnie zastanawiasz się, jak ograniczyć zużycie prądu w domu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak możesz zacząć i jakie masz możliwości.
Policz, ile prądu zużywasz
Zanim zaczniesz oszczędzanie energii, czy to metodą małych kroków, czy to za sprawą wielkiej rewolucji, sprawdź, ile prądu zużywasz w ciągu miesiąca. Możesz łatwo znaleźć takie informacje w swoich rachunkach za energię elektryczną z ostatniego miesiąca. W kolejnym etapie zidentyfikuj, które urządzenia w Twoim gospodarstwie domowym zużywają najwięcej prądu.
Sprzęty domowe, które pochłaniają najwięcej energii elektrycznej, to przede wszystkim grzejniki elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody, bojlery podgrzewane prądem, lodówki i zamrażarki, płyty indukcyjne oraz piekarniki, a także oświetlenie. Ich zapotrzebowanie na energię można łatwo obliczyć, ponieważ wystarczy, że pomnożysz ich moc nominalną przez czas, w którym działają. Załóżmy, że masz piekarnik w klasie A+, który zużywa 0,9 kW w czasie godziny pracy, a w ciągu miesiąca pracuje on średnio 6 godzin. Mnożysz więc 0,9x6 i otrzymujesz 5,4kWh, czyli średnie zapotrzebowanie na prąd w ciągu miesiąca. Podobne obliczenia przeprowadź dla pozostałych sprzętów i w ten sposób dowiesz się, ile prądu zużywają.
Pamiętaj jednak, że nie tylko te czynnie działające sprzęty domowe zwiększają zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Pozostawione w trybie czuwania laptopy, podłączone do prądu ładowarki do telefonu, klimatyzacja czy dekodery telewizyjne i konsole do gier także pobierają prąd z sieci.
Metoda małych kroków
Oszczędzanie energii wcale nie musi być wielką rewolucją w Twoim życiu, zwłaszcza gdy nie lubisz gwałtownych zmian. Z powodzeniem możesz zacząć od drobnych rzeczy, by z czasem wprowadzać kolejne, te większe. Przede wszystkim gaś światło w pomieszczeniach, gdy z nich wychodzisz, oraz dbaj o to, aby wyłączyć z kontaktu urządzenia, których nie używasz – dekoder, router czy laptop. Zadbaj także, by robili to pozostali domownicy.
Jednocześnie możesz nieco zwiększyć temperaturę w lodówce oraz zacząć dobrze studzić potrawy, zanim włożysz je do lodówki czy zamrażarki. Dzięki temu urządzenia nie będą zużywać więcej energii elektrycznej do chłodzenia. Zadbaj także, by zmywarkę oraz pralkę nastawiać tylko wtedy, gdy są pełne. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno prąd, jak i wodę.
Jednocześnie pamiętaj o tym, by systematycznie śledzić zmiany – każdy mały sukces da Ci motywację do podjęcia kolejnych działań.
Metoda dużego kroku
Jak ograniczyć zużycie prądu w domu metodą rewolucji? Wprowadź wszystkie zmiany opisane w poprzednich akapitach jednocześnie. W tym celu musisz radykalnie zmienić swoje codzienne nawyki, we współpracy ze wszystkimi domownikami.
Gwałtowna zmiana będzie łatwiejsza, gdy przekonasz domowników, że jest konieczna. Możesz także wyznaczyć konkretny cel, np. zaoszczędzone środki posłużą do systematycznego zwiększania poduszki bezpieczeństwa w domowym budżecie.
Jeżeli żadna z dwóch metod ograniczenia zużycia prądu w domu nie jest dla ciebie odpowiednia, zacznij wprowadzać zmiany w swoim rytmie i dopasuj je do swoich potrzeb. Możesz więc połączyć obie metody lub pójść jeszcze bardziej radykalną drogą. Wybór zależy od Ciebie.
Wiesz już, jak ograniczyć zużycie prądu w domu, możesz więc śmiało wcielać swój plan w życie. Jeżeli zainteresował Cię temat, poznaj więcej sposobów na oszczędzanie energii na lepiej.tauron.pl