Projekt domu z dużymi przeszkleniami – TOP 10
Duże przeszklenia w domu dają niepodważalną możliwość doświetlenia pomieszczeń. To także sposób na uzyskanie nowocześnie wyglądającego domu. Takie przeszklenia nie tylko oryginalnie się prezentują, ale także dodają bryle lekkości.
Duże przeszklenia w domu – czy warto?
Wydawać by się mogło, że duże przeszklenia w domu to tylko kłopot – nie dość, że taka przestrzeń bywa trudna w aranżacji, to jeszcze często prowadzi do negatywnego w skutkach wytwarzania mostków termicznych. Tymczasem obecne technologie budowlane potrafią minimalizować niemal do zera utratę ciepła z pomieszczeń przez połacie szkła. Jest to możliwe zarówno za sprawą okien trzyszybowych oraz dzięki ciepłemu montażowi okien. Wówczas duże przeszklenia w domu to oryginalny efekt, a jednocześnie szereg zalet:
- więcej światła dziennego
- optyczne powiększenie przestrzeni domowej
- możliwość podziwiania większej przestrzeni za oknem – zwykle duże przeszklenia sprawdzają się przy zadbanym ogrodzie lub w miejscu z pięknymi widokami okolicy
- możliwość wykorzystania promieni słonecznych do dogrzania pomieszczeń w chłodniejszych porach roku
- sprawdzają się idealnie w nowoczesnym budownictwie, ale pasują także do budynków o tradycyjnym wyglądzie
- niebanalny klimat salonu czy sypialni, który tworzy się w pomieszczeniu, dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń.
Duże przeszklenia a możliwości aranżacyjne
Wielu inwestorów twierdzi, że domy z dużymi przeszkleniami są trudne w aranżacji. To jednak mylne przeświadczenie – nawet taki dom da się zaaranżować tak, żeby był efektowny, ale i funkcjonalny. Niewątpliwie przeszklenia najlepiej sprawdzą się w salonie. W takim wypadku można ustawić przy nich różnego rodzaju rośliny, fotel bujany czy wygodną kanapę i z tego miejsca podziwiać uroki ogrodu za oknem.
Przeszklona ściana to także idealna propozycja do mini biblioteki. Pozostałe, murowane ściany pomieszczenia można zabudować regałami na książki, a całość aranżacji dopełnić wygodnym fotelem lub leżanką do czytania. Wpadające przez duże przeszklenia światło dzienne pozwoli na mniejsze męczenie wzroku, co ma miejsce w przypadku czytania przy świetle sztucznym.
Jeśli natomiast postanowisz przeszklić ścianę w sypialni, wystarczy naprzeciwko okien ustawić łóżko i co rano podziwiać budzący się na zewnątrz dzień lub wieczorem blask księżyca i gwiazdy na niebie. Przeszklenia można też z powodzeniem stosować w gabinecie, pokoju gościnnym, a także w kuchni.
Jak można więc zauważyć, projekt z dużymi przeszkleniami to rozwiązanie modne i funkcjonalne. Wystarczy tylko podejść do niego z pomysłem.
Popularne projekty domów z dużymi przeszkleniami
Poniżej przedstawiamy zestawienie TOP 10 modnych i popularnych projektów domów z dużymi przeszkleniami:
1. Projekt domu Ekonomiczny 1B – 92,6 m²
Projekt Ekonomiczny 1B stanowi ofertę domu na wąską działkę. To prosty w swojej formie budynek zaplanowany na rzucie prostokąta, przekryty stromym dachem dwuspadowym. Brak dekoracyjnych detali, atrakcyjne przeszklenia, eleganckie wykończenie – to sprawia, że dom wyróżnia się spośród innych propozycji. Do wnętrza domu prowadzi wiatrołap, a przylega do niego nieduża kotłownia. Opuszczając sień, znajdziemy się w pokoju dziennym. Jest to jasne, przestronne i ustawne pomieszczenie z zewnętrznym przedłużeniem w postaci tarasu i z otwarciem na drugą kondygnację. Nad salonem zaplanowano efektowną antresolę. Z kolei od strony frontowej pokój dzienny łączy się z dużą kuchnią z wyspą oraz praktyczną spiżarnią. Kuchnia, zależnie od preferencji Inwestorów, może pozostać otwarta lub funkcjonować jako oddzielne pomieszczenie. W głębi domu zaplanowano pomieszczenia prywatne: dwie łazienki – jedną z kabiną prysznicową oraz drugą z wanną, a także trzy sypialnie. Wszystkie pokoje posiadają wyjścia prowadzące bezpośrednio do ogrodu.
2. Projekt domu Dom na Dębowej – 93,43 m²
Projekt Dom na Dębowej to parterowy dom jednorodzinny, idealny dla czteroosobowej rodziny. Co ważne, nadaje się do budowy na wąskich działkach o minimalnej szerokości 20,8 m. Duże przeszklenia w salonie zapraszają na taras oraz do ogrodu, gdzie można wygodnie spędzić czas w towarzystwie najbliższych. Wnętrze domu posiada sprawdzony układ – podział na część nocną i dzienną. W salonie zaplanowano miejsce na stół jadalny oraz kominek. W części nocnej znajdują się trzy sypialnie z wbudowanymi, praktycznymi szafami oraz łazienka z osobnym WC. Prosta bryła budynku zapewnia szybką i nieskomplikowaną budowę. Jest to również rozwiązanie tanie w późniejszej eksploatacji, dzięki zastosowaniu nowoczesnych instalacji oraz sprawdzonych izolacji termicznych.
Nowoczesny, skromny i funkcjonalny, a przede wszystkim tani w budowie – taki jest dom Faro. Charakteryzuje się prostą bryłą w kształcie prostokąta oraz nieskomplikowany w realizacji dwuspadowym dachem. Otwarta strefa dzienna to salon z wyjściem na taras, słoneczna jadalnia oraz półotwarta kuchnia, której funkcjonalność podnosi przylegająca do niej spiżarnia. Wyjątkową atmosferę do wnętrza wprowadza przytulny kominek, a światło dzienne wprowadzają do domu duże przeszklenia. Doskonałym uzupełnieniem układu pomieszczeń na parterze jest łazienka oraz dodatkowy pokój, który można przeznaczyć na gabinet lub pokój gościnny. W budynku zaprojektowano również kotłownię z możliwością montażu kotła na paliwo stałe lub gaz. Na poddaszu zaplanowano łazienkę, pralnię oraz obszerne sypialnie. W każdym z pokoi znalazło się również miejsce na garderobę.
4. Projekt domu Klara bez garażu B – 112,3 m²
Propozycja nowoczesnego i wygodnego domu parterowego dla czteroosobowej rodziny. Budynek wykonany jest w tradycyjnej technologii murowanej, a całość pokryta kopertowym dachem. W środku występuje wyraźny podział na część dzienną i sypialną. Wiatrołap posiada specjalną wnękę do zabudowania, dzięki czemu można uzyskać pojemną szafę. W części dziennej zaprojektowano obszerny salon z miejscem na stół jadalny, a także kuchnię, obok której znajduje się funkcjonalna spiżarnia. W salonie zaplanowano nadający klimatu kominek. Część prywatną stanowią natomiast trzy oddzielne sypialnie – jedna z nich wyposażona jest we własną garderobę i łazienkę. Dla domowników przeznaczono oddzielne WC i łazienkę. W projekcie znajduje się również praktyczne pomieszczenie na pralnię oraz pomieszczenie techniczne z C.O.
5. Projekt domu Simon IV G2 – 112,31 m²
Ten projekt przedstawia parterowy budynek z dwustanowiskowym garażem. Nowoczesna elewacja, murowana technologia i dwuspadowy dach sprawiają, że dom jest niezwykle efektowny. To propozycja idealna dla czteroosobowej rodziny. W projekcie Simon IV G2 zaplanowano podział na strefę dzienną i prywatną. Strefa wejściowa domu posiada niewielkie zadaszenie. Wejdziemy przez nią do wiatrołapu, po lewej stronie znajdziemy kotłownię oraz wspomniany garaż. W głębi budynku zaprojektowano trzy sypialnie oraz oddzielne WC i łazienkę. W strefie dziennej znajduje się otwarta kuchnia, obok której zaplanowano spiżarnię oraz salon. Z salonu można przejść na taras. Dom można zbudować na stosunkowo niewielkiej działce – jej minimalna szerokość musi wynosić 20,79 m.
6. Projekt domu Domena 124 C – 129,37 m²
Domena 124 C to dom idealny dla czteroosobowej rodziny. Przedsionek z miejscem na szafę otwiera się na strefę dzienną. Ta natomiast składa się z przestronnego salonu, który został połączony z jadalnią oraz kuchnią. Do kuchni przylega praktyczna spiżarnia. Z funkcjonalnego holu mamy dostęp do strefy sypialnej – trzech sypialni (jedna wyposażona w garderobę) i gabinetu oraz strefy gospodarczej, na którą składają się: łazienka, WC, pralnia oraz kotłownia. Projekt w standardzie posiada dodatkowo projekt ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym, rekuperację oraz instalację solarną.
7. Projekt domu Uniwersalny 2 – 130,5 m²
Parterowy budynek z garażem, antresolą i poddaszem użytkowym. Duże przeszklenia, jasna elewacja i oryginalna bryła sprawiają, że to idealny dom dla najbardziej wymagających inwestorów. Antresola oryginalnie komponuje się z pomieszczeniami na parterze i przeszkleniami. Na parterze została zaplanowana cała funkcjonalna strefa z podziałem na dzienną i sypialną. W strefie nocnej znajdują się trzy sypialnie, a jedna z nich posiada osobną łazienkę. W projekcie ujęto również ogólnodostępną łazienkę i kotłownię z pralnią. Duża strefa dzienna w połączeniu z przeszkleniami tworzy komfortową, nowoczesną i otwartą przestrzeń. Znajduje się tu pokój dzienny oraz kuchnia z jadalnią. To idealna propozycja dla czteroosobowej rodziny.
8. Projekt domu Dostępny D45 Wariant II – 131,88 m²
Ten dom to parterowy budynek na planie kwadratu z poddaszem do późniejszej adaptacji. Wygodnie zamieszka w nim przynajmniej czteroosobowa rodzina. Na jednej kondygnacji zaplanowano trzy strefy: gospodarczą, dzienną oraz prywatną. Strefa dzienna to salon i kuchnia ze spiżarnią. W salonie znajduje się nadający w chłodne dni klimatu i ciepła kominek. Oprócz tego na jakość wizualną wpływają tu duże przeszklenia, które jednocześnie doświetlają wnętrze domu. Obok wiatrołapu zaprojektowano klatkę schodową, skąd mamy dostęp na poddasze. Z wiatrołapu do części nocnej prowadzi korytarz oddzielony od salonu ścianą. W części nocnej natomiast zaprojektowano łazienkę i cztery sypialnie – trzy z nich znajdują się po jednej stronie, a sypialnia po przeciwległej stronie korytarza posiada osobną garderobę. W planie domu znajduje się też oddzielne pomieszczenie przeznaczone na pralnię.
9. Projekt domu Willa parterowa 2 – 135,75 m²
To stosunkowo duży budynek z wygodnym garażem, idealny dla cztero- lub nawet pięcioosobowej rodziny. Ten parterowy budynek zbudowany na planie litery T posiada także poddasze do późniejszej adaptacji. Jest to dom niedrogi na etapie budowy oraz późniejszej eksploatacji. Duże przeszklenia dodają całości dodatkowego uroku i oświetlają wnętrze przez cały rok. Część dzienna z salonem oraz kuchnią tworzą wygodną i praktyczną przestrzeń dla całej rodziny. W skład pomieszczeń wchodzą również trzy sypialnie (w tym jedna z osobną łazienką oraz garderobą) i dodatkowe pomieszczenie, które może posłużyć za gabinet lub dodatkowy pokój gościnny. Salon został zaprojektowany z uwzględnieniem ściany kominkowo-telewizyjnej, miejsca na duży stół jadalny oraz stałego połączenia z kuchnią i spiżarnią. Do dodatkowych przestrzeni należy strych nieużytkowy, który w przyszłości, po niewielkich modyfikacjach, można zaadaptować na powierzchnię użytkową.
10. Projekt domu Dom przy Bukowej 36 – 140 m²
W bryle tego parterowego budynku zaplanowano dwustanowiskowy garaż. Dom wykonany jest w tradycyjnej technologii murowanej, z więźbą o konstrukcji drewnianej. W skład pomieszczeń usytuowanych na jednej kondygnacji wchodzą trzy sypialnie, w tym jedna z własną łazienką i garderobą. Oprócz tego zaplanowano dodatkowy pokój, który w zależności od potrzeb może być pokojem gościnnym lub gabinetem, a także praktyczną garderobę przy głównym korytarzu. Do dyspozycji domowników jest także WC i oddzielna łazienka. Część dzienna domu to przestronny salon otwarty na jadalnię i kuchnię zaprojektowaną we wnęce. Doświetlone są one za sprawą dużych przeszkleń, co sprawia, że nie tylko elewacja domu prezentuje się efektownie i modnie, ale także pomieszczenia zostają odpowiednio doświetlone.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.