TOP 10 projektów parterowych domów z poddaszem użytkowym

Domy parterowe cieszą się sporą popularnością. W kręgu zainteresowań inwestorów są również domy parterowe z poddaszem użytkowym. Co prawda podnoszą koszt budowy domu, ale jednocześnie zapewniają większą przestrzeń na zagospodarowanie dodatkowych pomieszczeń. Sprawdź TOP 10 polecanych projektów domów parterowych z poddaszem użytkowym.

null

Dom parterowy oznacza rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń domu na jednej kondygnacji. To zmniejsza koszty budowy domu, ale jednocześnie wprowadza szereg ograniczeń, jeśli wymiary działki nie są zbyt duże. Wówczas lepiej zdecydować się na projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, co pozwoli na lepsze rozplanowanie pomieszczeń.

Co daje poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe, najprościej rzecz ujmując, daje dodatkową powierzchnię do zagospodarowania. Dzięki niemu można wprowadzić w domu podział na część dzienną i prywatną. W praktyce oznacza to, że życie rodzinne i towarzyskie może rozgrywać się na parterze domu, a część sypialna usytuowana jest na wyższej kondygnacji. Żadni goście nie będą się znajdować w okolicy naszej sypialni czy pokoju dziecięcego. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem rozplanowania tych pomieszczeń na parterze, poddasze możesz wykorzystać w inny sposób. Możesz tam stworzyć przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych rzeczy, jak np. hulajnogi oraz rolki nieużywane zimową porą, obrusy, pościel i ręczniki na zmianę, walizki i torby, czy ozdoby świąteczne.

Pralnia, suszarnia lub bawialnia na poddaszu

Równie dobrze jednak poddasze użytkowe może być dobrym pomysłem na pralnię z suszarnią, gdzie można rozwiesić pranie bez martwienie się o to, czy odwiedzą nas goście i zobaczą nieestetycznie wyglądające ubrania na suszarce w naszym salonie. Innym pomysłem jest wykorzystanie poddasza na strefę zabaw dla dzieci. Przy odpowiednim zabezpieczeniu schodów, taka przestrzeń gwarantuje spokój na parterze, a jednocześnie bezproblemową zabawę dzieci, ich rodzeństwa czy kolegów z przedszkola czy szkoły.

Sypialnia na poddaszu

Ostatnim pomysłem wykorzystania poddasza jest zaaranżowanie tam sypialni. Nic nie nadaje takiego klimatu pomieszczeniom jak właśnie skosy dachu w pomieszczeniu do spania. Jeśli na dodatek poddasze to jest w jakiś sposób przeszklone, najlepiej od strony ogrodu, wówczas warto zaplanować tam sypialnię i ustawić łóżko naprzeciwko okna.

Technologia budowy i styl domów z poddaszem użytkowym

W ostatnim czasie domy z poddaszem użytkowym budowane są w technologii energooszczędnej, z uwzględnieniem nowoczesnych instalacji, jak np. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy rekuperacja. Duży nacisk w tych projektach kładzie się na dobrą izolację budynku i samego dachu.

Styl domu z poddaszem może być różny. Do wyboru są budynki nowoczesne, ale także klasyczne. Popularnością cieszą się domy w stylu skandynawskim o prostej bryle i z dwuspadowym dachem oraz dużymi przeszkleniami. Chętnie wybierane są też domy w stylu glamour z oryginalnym wykończeniem. Bez wątpienia dom parterowy z poddaszem użytkowym pozwala na wygodne funkcjonowanie większej rodziny z dziećmi lub rodziny wielopokoleniowej. Wówczas zwykle pokolenie seniorów i ich dzieci funkcjonuje na oddzielnych kondygnacjach.

TOP 10 projektów domów parterowych z poddaszem użytkowym – lista

Sprawdźcie nasze zestawienie 10 najpopularniejszych projektów domów parterowych z poddaszem użytkowym. Każdy zachwyci czymś innym.

1. Projekt domu Orlean 7 C dom mieszkalny, całoroczny – 58,46 m²

null

Ten projekt prezentuje parterowy budynek o zwartej bryle, przykryty dachem dwuspadowym nad częścią mieszkalną oraz jednospadowym nad wejściem i tarasem. Całość zaplanowana jest w tradycyjnej technologii murowanej. Dzięki niewielkiej powierzchni, jest to dom tani w budowie i może funkcjonować jako dom całoroczny lub domek letniskowy. Atutem tego budynku jest więc poddasze użytkowe gwarantujące powiększenie przestrzeni. Na parterze zaplanowano wiatrołap, w którym znajdują się także schody na górną kondygnację oraz łazienkę i pokój dzienny z wydzieloną częścią na kuchnię i jadalnię. Całość łączy przedpokój z praktyczną garderobą. Klimatu wnętrzom nadaje kominek w salonie. Na poddaszu znajdują się trzy niewielkie sypialnie. Budynek, choć nieduży, z pewnością może być alternatywą dla zakupu mieszkania w bloku.

2. Projekt domu Mikrus – 61,69 m²

null

To nieduży i ekonomiczny dom parterowy z użytkowym poddaszem. Na niewielkiej powierzchni rozplanowano wnętrza, w których będzie mogła wygodnie zamieszkać trzy-, czteroosobowa rodzina. Prostą bryłę budynku zaplanowano na rzucie kwadratu, a zwieńczono dwuspadowym dachem. Budynek zaprojektowano jako całoroczny lub letniskowy, idealny do budowy na wąskich działkach o minimalnej szerokości 15,28 m. Do wiatrołapu dostaniemy się zadaszonym wejściem. W sieni wydzielono miejsce na praktyczne szafy. Tuż obok, po lewej stronie znajduje się niewielka łazienka, a po prawej – kotłownia. Główną część parteru zajmuje przestronny salon z kominkiem, jadalnią oraz kuchnią. Duże przeszklenia otwierają salon na przylegający taras. Na poddaszu domownicy mogą wypocząć w trzech funkcjonalnych sypialniach. Do ich dyspozycji jest także dodatkowa łazienka.

3. Projekt domu Bez – 85,9 m²

null

Przytulny domek z poddaszem użytkowym. Wyróżnia się prostą bryłą zwieńczoną nieskomplikowanym dwuspadowym dachem. Salon posiada duże okna ulokowane z trzech stron, w tym także z frontowej. Pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdziemy się po przekroczeniu progu jest wiatrołap. Dalej korytarzem przechodzimy do pozostałych pomieszczeń. Po prawej stronie zaplanowano kuchnię, z której przez funkcjonalną spiżarnię można dostać się do kotłowni. Tuż obok znajduje się WC oraz klatka schodowa, pod którą wygospodarowano dodatkowy schowek. Pomieszczeniem stwarzającym idealne warunki dla spotkań nie tylko w rodzinnym gronie jest salon wyposażony w kominek oraz jadalnia. Na poddaszu zaprojektowano prywatną części wnętrz. Na drugiej kondygnacji zaplanowano trzy wygodne sypialnie; w tym jedną z garderobą. Przy pokojach umieszczono rodzinną łazienkę z miejscem na wannę.

4. Projekt domu Dalia – 91,18 m²

null

To projekt opracowany z myślą o wąskich działkach. Minimalna szerokość posesji, na której dom może zostać zrealizowany, wynosi 10,05 m, a ściana przeciwpożarowa umożliwia jego budowę nawet na granicy posesji. Murowany budynek posiada prostą, zwartą bryłę z nieskomplikowanym konstrukcyjnie dachem dwuspadowym. Pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdziemy się po przekroczeniu progu jest wiatrołap, do którego przylega kotłownia. Na parterze zaplanowano praktyczny układ wnętrz. Naprzeciwko sieni znajduje się klatka schodowa, pod którą udało się wygospodarować miejsce na garderobę. Tuż obok, przy korytarzu, po lewej stronie wydzielono WC, a dalej kuchnię z jadalnią oraz spiżarnią. Salon znajduje się po przeciwnej stronie budynku. Przyjemny klimat zapewni wnętrzu kominek, a przeszklone drzwi prowadzą z salonu na zaciszny, częściowo zadaszony taras. Pokoje prywatne zaprojektowane zostały na poddaszu – dwie mniejsze sypialnie znajdują się obok siebie po jednej stronie korytarza, a trzecia sypialnia po drugiej. Połączona ona została z prywatną garderobą oraz łazienką. Oprócz tego w korytarzu zaplanowano jeszcze jedną, ogólnodostępną łazienkę z miejscem na wannę.

5. Projekt domu Domek Nieduży mini 010 es mini – 96,14 m²

null

Uroczy, niewielki dom zaprojektowany z myślą o cztero- lub pięcioosobowej rodzinie. Budynek ma prostą bryłę przykrytą dwuspadowym dachem. Na parterze zaplanowano otwartą strefę dzienną i gospodarczą. Po lewej stronie znajduje się przestronny salon połączony z jadalnią i kuchnią, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe. Do kuchni przylega praktyczna spiżarnia. Przedłużeniem pokoju dziennego jest przestronny taras w kształcie litery L. Po drugiej stronie budynku zaprojektowano kotłownię, łazienkę z prysznicem i dodatkowy pokój. Poddasze stanowi prywatną część domu. Znajduje się tutaj rodzinna łazienka oraz trzy komfortowe sypialnie. Dużą zaletą domu są przeszklenia, które sprawiają, że wnętrza są doświetlone i wydają się znacznie większe. Strefa dzienna łączy się subtelnie z ogrodem, który domownicy będą mogli podziwiać przez duże okna. Również poddasze jest jasne i przytulne, dzięki portfenetrom – wysokim oknom sięgającym od podłogi do sufitu.

6. Projekt domu Lungo 4 – 99,91 m²

null

To projekt domu idealny na wąską działkę o minimalnej szerokości 15,91 m. Poddasze użytkowe oraz nowoczesna elewacja stanowią stylowe połączenie i dobrze zaprezentują się na miejskich oraz wiejskich terenach. Na parterze domu zaprojektowano modny wiatrołap, a także salon z kominkiem, kuchnię, łazienkę, kotłownię i dodatkowy pokój. W salonie zadbano o osobne miejsce na jadalnię. Dopełnieniem tej przestrzeni jest wygodny taras. Dom posiada również kotłownię na paliwo stałe. W części prywatnej na piętrze zaplanowano trzy sypialnie, a największy pokój posiada oddzielną garderobę. Na korytarzu znajduje się również łazienka. Aby w pełni wykorzystać powierzchnię poddasza, pod skosami dachu zaprojektowano wysoką ścianę kolankową. Dzięki prostej formie i konstrukcji dom jest tani i łatwy w budowie. Natomiast zastosowane energooszczędne rozwiązania, zapewnią niskie koszty eksploatacji.

7. Projekt domu Armanda Mała Bis – 114,76 m²

null

To funkcjonalny dom o prostej i przemyślanej konstrukcji zaplanowanej na rzucie w kształcie prostokąta i przekrytej stromym dachem dwuspadowym. Połać dachu wydłużono, tworząc praktyczne zadaszenie nad strefą wejściową oraz wyjściem na taras. W wiatrołapie przewidziano miejsce na dużą szafę wnękową. Dalej rozciąga się hol i dodatkowy pokój, idealny na gabinet, pokój gościnny lub dla seniora. Następnie zaplanowano łazienkę z kabiną prysznicową oraz duże pomieszczenie gospodarcze z piecem gazowym i dodatkowym wyjściem do ogrodu. Naprzeciwko wiatrołapu znajduje się klatka schodowa, która może pozostać otwarta na salon lub oddzielona od niego za pomocą ścianki działowej. Po lewej stronie zaplanowano jasną i przestronną część dzienną – salon, jadalnię i kuchnię, która w zależności od potrzeb może być zamykana lub otwarta. Uzupełnieniem kuchni jest praktyczna spiżarnia. Natomiast na poddaszu znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka z miejscem na dużą wannę.

8. Projekt domu Lisandra Mała 2M – 115,48 m²

null

Projekt Lisandra Mała 2M przedstawia funkcjonalny parterowy dom z poddaszem użytkowym. Całość wieńczy stromy dach dwuspadowy. Przy prawej ścianie szczytowej znajduje się duży garaż. Dom zaplanowano jako energooszczędny. Wiatrołap jest pomieszczeniem, które oddziela mieszkanie od drzwi wejściowych i jednocześnie zapewnia wygodne połączenie między dwustanowiskowym garażem a domem. W garażu wydzielono też kotłownię z piecem gazowym oraz wyjściem na zewnątrz. Na parterze zaplanowano łazienkę z kabiną prysznicową oraz dodatkowy pokój. Najważniejszą częścią parteru jest strefa dzienna, która składa się z kuchni (otwartej lub zamkniętej) ze spiżarnią, jadalni oraz salonu. Poddasze domu stanowi strefa prywatna. W jej skład wchodzą trzy sypialnie oraz łazienka z miejscem na wannę, kabinę prysznicową oraz pralkę.

9. Projekt domu Dana 3 – 143,82 m²

null

Dana 3 to jednorodzinny budynek parterowy z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem. Charakteryzuje się prostą bryłą przykrytą dwuspadowym dachem, co czyni go niedrogim w budowie. Ergonomicznie zaprojektowana i wyraźnie podzielona przestrzeń mieszkalna składa się ze strefy dziennej, nocnej i gospodarczej. Najbardziej reprezentacyjna część domu to przestronny salon połączony z jadalnią i kuchnią. Oprócz części dziennej przewidziano na parterze dodatkowy pokój, który można wykorzystać na gabinet lub pokój gościnny. Na poddaszu natomiast zostały zaplanowane 3 sypialnie, łazienka i oddzielne pomieszczenie na pralnię. Oprócz tego największa sypialnia ma własną łazienkę i garderobę. Z kolei w gospodarczej części domu zaplanowano kotłownię na każdy rodzaj paliwa.

10. Projekt domu Hiacynt – 210,18 m²

null

To projekt parterowego domu z poddaszem użytkowym, zwieńczonego wielospadowym dachem. Budynek zaprojektowany na planie litery „T” łączy w sobie tradycyjną bryłę ze spadzistym dachem z atrakcyjnym detalem architektonicznym. Wnętrze podzielono na część dzienną z otwartą przestrzenią salonu – z antresolą na poddaszu oraz na część gospodarczą – z garażem i pomieszczeniami gospodarczymi. W domu zaprojektowano również dwie części sypialniane: na parterze, z jedną sypialnią rodziców i dodatkowym pokojem oraz dwiema lub trzema sypialniami na poddaszu. Na parterze do dyspozycji domowników jest również salon z jadalnią. Z salonu wychodzimy na częściowo osłonięty pergolą taras z dużym podcieniem. Kuchnia, otwarta na salon, została wyposażona w przydatną i praktyczną spiżarnię. Z przedsionka domu możemy się dostać do garażu, kotłowni i pralni. Na parterze zaprojektowano także wygodną sypialnię z garderobami i łazienką oraz dodatkowy pokój – gabinet lub sypialnię.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.