TOP 10: Projekty domów tanich w budowie
Wybierając projekt domu, dbamy o to, by miał przemyślany układ pomieszczeń, był funkcjonalny, odpowiednio usytuowany względem stron świata. Często decydują też względy finansowe. Zdarza się więc, że w kręgu naszych poszukiwań znajdują się domy tanie w budowie. Co na to wpływa i który projekt oznacza, że dom będzie tani?
Od czego zależą koszty budowy?
Trudno oszacować, ile kosztuje budowa domu. Istnieje bowiem szereg czynników, które się na to składają. Oprócz tego, potrafią się różnić także w zależności od regionu kraju, w którym chcemy budować dom. Dodatkowo, oszacowanie kosztów budowy jest trudne przez galopujące ceny materiałów budowlanych. Niewątpliwie największy wpływ na koszty budowy ma:
- powierzchnia domu
- technologia wznoszenia (tradycyjna, prefabrykowana)
- fundamenty
- konstrukcja i pokrycie dachu
- rodzaj instalacji
- rodzaj ogrzewania
- materiały elewacyjne
- zagospodarowanie działki wokół budynku itp.
Projekt domu tani w budowie – TOP 10
Marząc o nowym domu, musimy niekiedy liczyć się z ograniczeniami finansowymi. Na pewno różnicę w kosztach tworzą takie kwestie, jak wybór między domem parterowym a piętrowym, garaż w bryle budynku lub wolnostojący, technologia murowana czy prefabrykowana, dom z piwnicą czy bez. Są jednak takie domy, które z założenia są tanie z budowie. Przede wszystkim są to budynki o niedużej powierzchni i prostej bryle.
Poniżej przedstawiamy listę popularnych projektów domów tanich w budowie:
1. Projekt domu Imbir 4 – 50,12 m²
Imbir 4 to parterowy dom bez garażu. Mimo że nie należy do dużych, budynek cechuje wyjątkowa wygoda. Nieduża rodzina znajdzie w nim świetne miejsce, będące alternatywą dla zakupu mieszkania. Imbir 4 może pełnić funkcję domu letniskowego lub całorocznego, a nadaje się nawet na niewielkie działki. Jest to dom tani w budowie i późniejszej eksploatacji. Wszystkie pomieszczenia zaprojektowano na jednej kondygnacji. Znajdują się tutaj: kotłownia, pokój, łazienka, kuchnia i salon. Po przekroczeniu progu, domownicy i goście znajdują się w holu i wiatrołapie. Kuchnia z salonem tworzą wspólną przestrzeń, dodatkowo powiększoną o przylegający taras. Układ pomieszczeń w budynku jest w pełni funkcjonalny. Zaprojektowano tu wyraźny podział na strefę dzienną i sypialną. Dodatkowym atutem jest taras w kształcie litery L.
2. Projekt domu Tiara Mini – 51,82 m²
Całoroczny budynek parterowy z dwuspadowym dachem. Zastosowano w nim funkcjonalną organizację wnętrza. Zaprojektowano tu salon z otwartą kuchnią, dwa pokoje, w tym jeden z garderobą, łazienkę i kotłownię. Centralnie położony kominek w salonie przyda się szczególnie zimą, jako dodatkowe źródło ogrzewania. W pokoju dziennym znalazły się również chowane w stropie schody prowadzące na niewielki stryszek, który może posłużyć za dodatkową przestrzeń do przechowywania. Nieskomplikowana bryła oraz prosta konstrukcja dachu i stropu wpłyną na niskie koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Elewację budynku można wykończyć zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Dokumentacja projektowa zawiera alternatywną wentylację mechaniczną, a dzięki zastosowanym materiałom cały budynek ma minimalny wpływ na środowisko naturalne i spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi współczesnego projektowania.
3. Projekt domu Ekotypowy 52 – 68,71 m²
Ekotypowy 52 prezentuje parterowy dom, idealny jako alternatywa dla mieszkania w bloku. Wykonany w tradycyjnej technologii murowanej, spełni oczekiwania nawet wymagających inwestorów. Ten projekt jest idealny na wąską działkę. Całość tego budynku z bryłą na rzucie prostokąta przykryto dwuspadowym dachem. Po przekroczeniu progu domu niemal od razu znajdujemy się w strefie dziennej. Tu zaprojektowano salon z częścią jadalną, która prowadzi do otwartej kuchni z praktyczną spiżarnią. W wyraźnie wydzielonej części sypialnej znajdują się dwa pokoje. Obie części domu oddzielone są łazienką. Z salonu możemy wyjść na taras zadaszony za sprawą przedłużonego dachu. W projekcie, z drugiej strony budynku, uwzględniono także zadaszenie tworzące wiatę garażową.
4. Projekt domu Trafna decyzja - wariant II (etap II) – M245b – 79,5 m²
Projekt domu Trafna decyzja - wariant II (etap II) – M245b przedstawia niewielki i prosty w swej bryle parterowy domek. Zawiera on także poddasze użytkowe, co pozwala na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Dom o podstawie prostokąta przykryty jest dwuspadowym dachem. Ciemne wykończenie pokrycia dachowego z jasną elewacją z drewnianymi dodatkami to modne i praktyczne rozwiązanie. Do domu wchodzimy przez przedsionek, z którego przechodzimy do kotłowni. Inna droga prowadzi do holu, z którego znajduje się przejście do pokoju dziennego. Tam zaplanowano również otwartą, niewielką kuchnię z miejscem na stół jadalny. Na tym piętrze znajduje się łazienka z prysznicem i dodatkowy pokój, który może być zarówno sypialnią, jak i gabinetem czy pokojem gościnnym. Po schodach wchodzimy na poddasze, gdzie zaprojektowano trzy oddzielne sypialnie i dużą łazienkę z uwzględnieniem prysznica i wanny. Atutem tego budynku jest także taras, na który dostaniemy się wychodząc z pokoju dziennego na parterze. Zarówno bryła, jak i konstrukcja jest prosta, co zdecydowanie zminimalizuje koszty budowy i późniejszej eksploatacji.
5. Projekt domu Amor 2 – 89,35 m²
To niewielki domek z poddaszem użytkowym o prostej bryle i nieskomplikowanym dachu. To sprawia, że jest on tani, jeśli chodzi o koszty budowy i późniejszą eksploatację. Dom jest przytulny i funkcjonalny w kwestii organizacji wnętrza. Na parterze zaprojektowano salon z otwartą kuchnią, wiatrołap, łazienkę, dodatkowy pokój oraz sporą kotłownię. Poddasze natomiast to typowa strefa nocna – 3 ustawne pokoje, w tym duża sypialnia z własną garderobą oraz łazienka, która bez trudu pomieści wannę i prysznic. Obok łazienki wygospodarowano także miejsce na praktyczną pralnię. Elewację budynku można wykończyć zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.
6. Projekt domu Maleństwo B – 97,8 m²
Maleństwo B to parterowy budynek z poddaszem użytkowym. Jest tani w budowie za sprawą dwuspadowego dachu oraz braku garażu. Wszystkie pomieszczenia zaplanowano na jednej kondygnacji, tworząc w pełni wygodną przestrzeń. W skład pomieszczeń wchodzą: kotłownia, łazienka, spiżarnia, kuchnia, salon, wiatrołap oraz sypialnia. W razie potrzeb, poddasze można zaaranżować na kolejne pomieszczenia, np. sypialnię lub pokój dziecięcy. Dodatkowym atutem budynku jest przylegający do niego zadaszony taras. To praktyczna przestrzeń do rodzinnych i towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu. Projekt będzie idealny dla tych osób, które chcą podzielić w czasie wydatki związane z budową domu. Jest to możliwe za sprawą poddasza użytkowego, które można zaaranżować dopiero po jakimś czasie.
7. Projekt domu Mokka – 98,84 m²
Mokka to energooszczędny, nieduży, ale rodzinny dom parterowy. Jest nie tylko tani w budowie, ale również niedrogi w eksploatacji. Wygodnie zamieszka w nim czteroosobowa rodzina. W budynku zaprojektowano praktyczny strych oraz podział na strefę dzienną i nocną. W dziennej znajdziemy salon z jadalnią, kuchnią i praktyczną spiżarnią. Do domu wchodzi się przez wiatrołap z miejscem na szafę. Znajduje się obok niej dodatkowa toaleta. Ważnym elementem domu jest pomieszczenie gospodarcze z wyjściem na ogród. W części nocnej zaprojektowano trzy komfortowe sypialnie, łazienkę oraz garderobę w jednym z pokoi. Budynek charakteryzuje się prostą bryłą, nieskomplikowaną konstrukcją przykrytą dwuspadowym dachem. Dzięki temu budowa jest łatwa i szybka. W domu zadbano także o rozwiązania energooszczędne.
8. Projekt domu Inka IV z garażem 1-st. A – 102,7 m²
Wygodny i prosty w swej konstrukcji dom parterowy z poddaszem użytkowym. Całość budynku opartego na planie prostokąta przykryta jest dwuspadowym dachem. W bryle zaplanowano także jednostanowiskowy garaż. Do domu wchodzimy przez wiatrołap, z którego możemy przejść do garażu (na końcu garażu znajdują się także drzwi do kotłowni) lub do holu. Z holu za wiatrołapem można przejść do pokoju dziennego z częścią jadalną, połączonego z kuchnią. Przy kuchni znajduje się praktyczna spiżarnia. Do dyspozycji domowników i gości jest na tym poziomie także łazienka z prysznicem oraz dodatkowy pokój. Można go przeznaczyć na sypialnię, gabinet, bibliotekę lub pokój gościnny. Z salonu można wyjść na zadaszony taras. Na poddaszu natomiast zaprojektowano trzy sypialnie, jedną z prywatną garderobą. Oprócz tego znajduje się tu łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze, które może być zaaranżowane na pralnię.
9. Projekt domu Atlant 3 PS – 106,06 m²
Atlant 3 PS to projekt niewielkiego domu parterowego, który zapewni komfort i wygodę użytkowania czteroosobowej rodzinie. W domu zaplanowano charakterystyczny dla współczesnego budownictwa podział na strefy: dzienną z otwartym układem pomieszczeń oraz zapewniającą prywatność strefę nocną. W skład części dziennej wchodzi salon z wyjściem na taras, jadalnia oraz kuchnia z przylegającą do niej spiżarnią. W salonie znajduje się także klimatyczny kominek, a całość dopełniają duże przeszklenia. Strefa nocna z kolei to trzy ustawne sypialnie oraz łazienka z wanną i prysznicem. Obok znajduje się kotłownia. Projekt ten zakłada także wykonanie poddasza do adaptacji. Wówczas można zwiększyć powierzchnię domu o ok. 65 m². Na poddaszu można zaaranżować dodatkowe sypialnie, gabinet, bibliotekę lub pokój zabaw dla dzieci. Budynek jest tani w budowie, ponieważ cechuje go prostota i minimalizm. Nieskomplikowana bryła w kształcie prostokąta została przykryta dwuspadowych dachem. Takie rozwiązanie architektoniczne w połączeniu z niewielką powierzchnią domu czynią go ekonomicznym w budowie i późniejszym użytkowaniu.
10. Projekt domu Solidny - wariant I – M252a – 110,6 m²
Solidny - wariant I – M252a to prosty w układzie i tani w budowie dom parterowy. Powierzchnię domu można z łatwością powiększyć, aranżując poddasze użytkowe na własny sposób. Wygodnie w tym domu zamieszka 4-osobowa rodzina. Bryła oparta na kształcie prostokąta została przykryta dwuspadowym dachem. W domu zaplanowano funkcjonalny układ pomieszczeń. Jeśli planujemy mieszkać tylko na parterze, mamy taką możliwość, dzięki zaprojektowaniu tu: przedsionka, holu, pokoju dziennego, kuchni, kotłowni, łazienki oraz dwóch dodatkowych pokoi. Mogą one pełnić funkcję sypialni i pokoju dziecięcego, ale także biblioteki, gabinetu, czy pokoju gościnnego. Z pokoju dziennego można wyjść na taras – idealne miejsce na grilla czy korzystanie z uroków pogody. Na poddaszu zaplanowano dodatkową przestrzeń, w skład której wchodzą trzy ustawne sypialnie i dodatkowa łazienka. Dzięki temu można wyraźnie podzielić dom na przestrzeń dzienną na parterze i prywatną na wyższej kondygnacji.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.