TOP20: Projekty domów na zgłoszenie do 70 m2 pow. zabudowy [Ranking 2025]

Budowa domu bez pozwolenia - na tzw. zgłoszenie - wciąż zyskuje na popularności. W odpowiedzi na potrzeby osób planujących budowę własnego domu właśnie w takiej procedurze, prezentujemy 20 najciekawszych projektów gotowych, które spełniają wymogi konieczne do budowy bez uzyskiwania pozwolenia - wyłącznie na zgłoszenie.

Projekty domów bez pozwolenia - ranking

Projekty domów na zgłoszenie - ranking domów o pow. zabudowy do 70 m2

W naszym rankingu przedstawiamy zestawienie propozycji dla osób szukających małych, funkcjonalnych, a zarazem tanich w budowie domów. Wszystkie projekty charakteryzują się prostą, zwartą bryłą, co zapewnia szybki czas realizacji i niskie koszty inwestycyjne. Większość z nich to budynki z dwuspadowym dachem, co sprzyja ekonomii budowy oraz optymalnej efektywności energetycznej. 

Wiele projektów uwzględnia nowoczesne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika, co obniża koszty eksploatacji. Domy te zostały zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi, oferując wygodne układy wnętrz, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń. Idealnie sprawdzą się na małych i wąskich działkach, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób z ograniczoną przestrzenią. 

Wszystkie przedstawione w rankingu projekty możliwe są do zrealizowania na tzw. zgłoszenie. Pamiętajcie, że budowa domu bez pozwolenia na zgłoszenie jest możliwa, jeśli spełnia określone warunki. Kluczowe wymagania to:

  • Powierzchnia zabudowy do 70 m² (istotne jest tutaj słowo “zabudowy” - powierzchnia użytkowa opisuje bowiem inny parametr i może być większa), 
  • maksymalnie 2 kondygnacje,
  • Budowa domu zgodnego z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.
  • Dom służący wyłącznie własnym potrzebom mieszkaniowym.

Choć początkowo uproszczona procedura wydaje się korzystna, zmiany w projekcie budowlanym w trakcie realizacji wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami. Warto zatem przemyśleć decyzję na temat wyboru procesu budowlanego z pozornie uproszczonymi formalnościami, gdyż ogranicza on znacznie elastyczność na etapie budowy. Chyba że z góry zakładamy, że nie będziemy wprowadzać w trakcie budowy żadnych zmian, to jest to całkiem korzystne rozwiązanie, gdyż rzeczywiście może nieco skrócić proces formalności i obniżyć koszty z nimi związane. 

1. Projekt domu Chatka II

Projekt domu Chatka 2

Projekt Chatka II to znakomita propozycja na działki z wjazdem od południa. Dom dostosowany jest do potrzeb 4-osobowej rodziny. Zwarta bryła i dach dwuspadowy zapewniają niskie koszty budowy i eksploatacji. Projekt podzielony jest na strefę dzienną (zlokalizowaną na parterze) oraz nocną (na poddaszu). Pod schodami zaprojektowano urokliwy kominek, ale jeśli zależy nam na obniżaniu kosztów budowy, warto z niego zrezygnować na etapie adaptacji. Dodatkowym atutem tego domu jest fakt, że może zostać zrealizowany na bardzo małej działce o wymiarach minimalnych 15,04 m x 16,5 m. Należy jednak zweryfikować to z lokalnymi zapisami dotyczącymi budownictwa jednorodzinnego (warunki zabudowy lub MPZP). 

2. Projekt domu Riki 70 Klasyk

Projekt domu Riki 70 Klasyk

Prosty i tani w budowie dom Riki 70 Klasyk, mimo niewielkiej powierzchni zabudowy kwalifikującej się do tzw. “domu na zgłoszenie”, posiada aż 90,1 m2 powierzchni użytkowej. Dzięki temu jest dostosowany do komfortowego zamieszkania przez dużą rodzinę - nawet z trójką dzieci (posiada bowiem aż 4 sypialnie i 2 łazienki). To doskonała propozycja łącząca niskie koszty budowy, szybką realizację z potrzebami współczesnych rodzin wielodzietnych. 

3. Projekt domu Guen 70 na 90

Projekt domu Guen 70 na 90

Tani  w budowie dom o łącznej powierzchni użytkowej 86,71 m2 oraz powierzchni zabudowy 69,02 m2. W projekcie uwzględniono 3 ustawne sypialnie (plus dodatkowo gabinet na parterze), dzięki czemu jest dostosowany dla rodziny z dwójką dzieci. Dodatkowo dom może być zrealizowany na małej i wąskiej działce. Bezsprzecznym atutem jest także wynik energooszczędności budynku. Jeśli zostanie zrealizowany zgodnie z dokumentacją techniczną, współczynnik EUco wyniesie 28,2 kWh/(m²rok), co jest doskonałym parametrem.

4. Projekt domu L-304

Projekt domu L-304

Prosty i tani w budowie dom z poddaszem użytkowym, o powierzchni zabudowy zaledwie 60 m2 oraz powierzchni użytkowej 73,82 m2. Dach dwuspadowy i prosta bryła zapewnią niskie koszty budowy i użytkowania. Dom zmieści się na bardzo wąskich i małych działkach - jego szerokość wynosi 8,48 m, a długość - 7,08 m. Układ wnętrz przewiduje 3 sypialnie i 2 łazienki, przez co jest idealny dla rodzin z dwójką dzieci. 

5. Projekt domu Bez

Projekt domu Bez

Nieduży, ale komfortowy dom o łącznej powierzchni użytkowej 85,9 m² oraz powierzchni zabudowy 68,98 m². W projekcie przewidziano 3 wygodne sypialnie oraz dodatkową garderobę, co zapewnia funkcjonalność dla rodziny z dwójką dzieci. Zwarta bryła i dwuspadowy dach sprawiają, że budowa jest szybka i ekonomiczna. Projekt doskonale sprawdzi się na niewielkich działkach, dzięki czemu stanowi atrakcyjną propozycję dla inwestorów z ograniczoną przestrzenią. Energooszczędne rozwiązania wpływają na niskie koszty eksploatacji – współczynnik EP wynosi 69,08 kWh/(m²rok), co zapewnia optymalną efektywność energetyczną budynku.

6. Projekt domu Nasza Stodoła S

Projekt domu Nasza Stodoła S

Projekt Nasza Stodoła S to nowoczesna propozycja dla osób szukających niebanalnych, ale tanich w budowie rozwiązań. Na pow. zabudowy 69,88 m2 wygospodarowano aż 89,33 m2 powierzchni użytkowej, co pozwoliło na optymalne zorganizowanie układu funkcjonalnego wnętrz. W projekcie uwzględniono 3 sypialnie, gabinet i 3 łazienki, co stanowi doskonałą odpowiedź na potrzeby rodziny z dwójką dzieci.

7. Projekt domu Studio 21

Projekt domu Studio 21

Projekt Studio 21 to mały, ale funkcjonalny dom o powierzchni użytkowej 52,3 m² i powierzchni zabudowy 69,3 m², zaprojektowany z myślą o osobach szukających nowoczesnego, niedrogiego domu parterowego. W projekcie uwzględniono przestronną część dzienną, składającą się z salonu połączonego z aneksem kuchennym oraz 2 wygodne sypialnie. Prosta bryła i dwuspadowy dach zapewniają szybki przebieg budowy oraz niskie koszty inwestycyjne. Dzięki dużym przeszkleniom, dom zyskuje doskonałe doświetlenie i łączność z otoczeniem, a duży taras staje się naturalnym przedłużeniem wnętrza. Projekt jest idealny na małe działki, stanowiąc ekonomiczne rozwiązanie dla inwestorów szukających funkcjonalnej przestrzeni będącej alternatywą dla mieszkania w bloku.

8. Projekt domu Ewa

Projekt domu Ewa

Projekt Ewa to funkcjonalny, parterowy dom z poddaszem użytkowym. Mimo niewielkiej powierzchni zabudowy, posiada aż 85,07 m² powierzchni użytkowej. Dom zaprojektowany jest z myślą o osobach szukających oszczędnego i komfortowego rozwiązania. Prosta, nowoczesna forma oraz dwuspadowy dach umożliwiają szybkie i ekonomiczne wykonanie budowy. Przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń sprawia, że przestrzeń została w pełni wykorzystana, a klinkierowa okładzina nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru. Parter domu obejmuje przestronną strefę dzienną z otwartą kuchnią, jadalnią i salonem, a także dwa pokoje i łazienkę. Z salonu prowadzi wyjście na taras, a także na poddasze, gdzie znajdują się dodatkowe 4 wygodne sypialnie. Tym samym projekt domu Ewa jest idealny dla dużych rodzin wielodzietnych - nawet 7-osobowych!

9. Projekt domu Helen 2

Projekt domu Helen 2

Helen 2 to nowoczesny dom parterowy z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 88,67 m² i powierzchni zabudowy 69,96 m². Dzięki prostej bryle, dwuspadowemu dachowi i dużym przeszkleniom, budynek zyskuje nowoczesny, minimalistyczny charakter, a wnętrza są dobrze doświetlone. Parter to otwarta strefa dzienna z salonem, jadalnią, kuchnią oraz dodatkowym pokojem. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, łazienka i pralnia. Duży taras w kształcie litery L otacza dom, zwiększając funkcjonalność przestrzeni. Projekt umożliwia budowę na zgłoszenie, co obniża koszty i formalności. Helen 2 to tani, funkcjonalny i nowoczesny dom, idealny dla 4-osobowej rodziny.

10. Projekt domu Ka253

Projekt domu Ka253 T

Projekt domu Ka253 o powierzchni użytkowej 85,06 m2 oraz powierzchni zabudowy 69,67 m2. Przeznaczony do zamieszkania nawet przez 5-osobową rodzinę (w modelu 2+3). Parter obejmuje bowiem nie tylko strefę dzienną, ale i wygodną sypialnię, natomiast na poddaszu zlokalizowano 3 dodatkowe pokoje sypialniane. Zarówno na parterze, jak i poddaszu znajdują się łazienki. 

11. Projekt domu Castana LMB159

Projekt domu Castana LMB159

Dom Castana to tani w budowie dom parterowy z wiatą zamiast garażu. Może być zrealizowany na zgłoszenie, ponieważ jego powierzchnia zabudowy wynosi 69,32 m2. W projekcie uwzględniono nowoczesne instalacje, takie jak pompa ciepła, panele fotowoltaiczne czy ogrzewanie podłogowe. Układ wnętrz obejmuje 2 wygodne sypialnie i łazienkę. Dom charakteryzuje się dobrym współczynnikiem energooszczędności. EP wynosi EP:68,21 kWh/(m²rok) a EUco - 52,93 kWh/(m²rok).

12. Projekt domu MINI 70 Nimfa

Projekt domu MINI 70 Nimfa

Projekt MINI 70 Nimfa to tani w budowie i użytkowaniu dom z poddaszem. Jego układ pozwala na zamieszkanie przez 3-4-osobową rodzinę. Na parterze, prócz salonu i kuchni, znajduje się łazienka, pomieszczenie gospodarcze i dodatkowy pokój (który można przeznaczyć np. na gabinet lub kolejna sypialnię). Na poddaszu znajdują się 2 sypialnie, każda z balkonem oraz łazienka. W standardzie zaprojektowano w budynku rekuperację z odzyskiem ciepła. Wskaźnik EUco dla tego projektu wynosi 30 kWh/(m²rok), co kwalifikuje dom do kategorii energooszczędnych.

13. Projekt domu Sosenka wariant G

Projekt domu Sosenka wariant G

Projekt Sosenka w wariancie G to budynek o urokliwej stylistyce, w którym zaplanowano nowoczesne rozwiązania, takie jak np. pompa ciepła. Mimo bardzo niewielkiej powierzchni zabudowy 36,15 m2, w domu uwzględniono 2 sypialnie. Prosta bryła i nieskomplikowany dach zapewnią niskie koszty budowy i eksploatacji. 

14. Projekt domu Bounty

Projekt domu Bounty

Projekt domu Bounty to niewielki budynek z nowoczesną elewacją. Powierzchnia użytkowa w tym projekcie wynosi 82,55 m2, a zabudowy - 69,85 m2. Architekt zaplanował we wnętrzach układ dostosowany do potrzeb rodziny z dwójką dzieci. Dodatkowo na parterze znajduje się pomieszczenie, które może być przeznaczone na pokój gościnny lub domowe biuro. Poddasze charakteryzuje się wysoką ścianką kolankową, co zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń, które są tutaj zlokalizowane.

15. Projekt domu Mini 22

Projekt domu Mini 22

Mini 22 to funkcjonalny dom parterowy z użytkowym poddaszem, idealny dla 4-osobowej rodziny. Z powierzchnią użytkową 77,73 m² i zabudowy 69,77 m², projekt zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni, co sprawia, że jest doskonały na mniejsze działki. Minimalistyczna bryła z dwuspadowym dachem oraz nowoczesna elewacja w białym tynku i drewnianych akcentach nadają budynkowi elegancki wygląd. Na parterze znajduje się przestronny salon z kuchnią oraz łazienka, a poddasze to 3 sypialnie i druga łazienka. Dom oferuje opcje energooszczędne, jak pompa ciepła, fotowoltaika czy wentylacja mechaniczna. To propozycja dla osób ceniących nowoczesność i efektywność energetyczną.

16. Projekt domu Trzebowice bb 70

Projekt domu Trzebowice bb 70

Projekt domu Trzebowice bb 70 to budynek o powierzchni użytkowej 86,04 m2 oraz zabudowy - 69,75 m2 pozwalającej budować na zgłoszenie. Posiada poddasze użytkowe, które obejmuje 3 sypialnie i łazienkę. Na parterze natomiast zlokalizowano salon z kuchnią, kominek, wyjście na taras. Prosta bryła i nieskomplikowany dach umożliwiają obniżać koszty budowy do minimum.

17. Projekt domu UA335

Projekt domu UA335

Projekt domu UA335 to nowoczesna propozycja niewielkiego domu z poddaszem, który można zrealizować na tzw. zgłoszenie. Posiada 71,85 m2 powierzchni użytkowej. Przeznaczony jest nawet na bardzo wąskie działki - nawet 12,64 m szerokości. W domu uwzględniono 2 sypialnie i 1 łazienkę, przez co będzie odpowiedni do zamieszkania przez rodzinę z jednym dzieckiem lub bezdzietną, ale planującą np. zorganizować w domu miejsce do pracy zdalnej.

18. Projekt domu Gabi 3

Projekt domu Gabi 3

Gabi 3 to nowoczesny, parterowy dom z użytkowym poddaszem, idealny dla 4-osobowej rodziny. Z powierzchnią użytkową 86,96 m² i zabudowy 69,91 m², dom może być zrealizowany na podstawie zgłoszenia oraz nawet na niewielkiej działce podmiejskiej. Prosta bryła na rzucie prostokąta, dwuspadowy dach oraz minimalistyczna elewacja z antracytową blachą, białym tynkiem i naturalnym drewnem tworzą niezwykle estetyczny wygląd. Wnętrze składa się z otwartej strefy dziennej z salonem, jadalnią i kuchnią, dodatkowego pokoju oraz łazienki na parterze. Na poddaszu zaplanowano 3 sypialnie, łazienkę oraz pralnię. Zastosowanie pompy ciepła i rekuperacji zwiększa efektywność energetyczną domu. 

19. Projekt domu Osiągalny 2N - A107N+AR2

Projekt domu Osiągalny 2N - A107N+AR2

Nowoczesny, energooszczędny dom na zgłoszenie o powierzchni użytkowej aż 99,1 m2! To niezwykle funkcjonalny i dobrze przemyślany budynek. Posiada poddasze użytkowe, prosty dach dwuspadowy i nieskomplikowaną, tanią w realizacji bryłę. W układzie wnętrz uwzględniono 3 sypialnie na poddaszu oraz dodatkowy pokój na parterze. Znajdują się tutaj ponadto 2 łazienki. Dom będzie doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dwójką dzieci, które poszukują ekonomicznych, ale wygodnych przestrzeni do życia.

20. Projekt domu Lisek dr T

Projekt domu Lisek dr-T

Lisek dr-T to projekt domu z użytkowym poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej 86,58 m². Charakteryzuje się tradycyjną bryłą na rzucie prostokąta, przykrytą dwuspadowym dachem z ceglastą dachówką. Dzięki szerokości budynku zaledwie 6,4 m projekt idealnie pasuje nawet na bardzo wąską działkę. Elewacja łączy biały tynk z drewnianą szalówką, a drewniane zdobienia dodają wiejskiego charakteru. Parter to przestronna część dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, a także dodatkowy pokój i łazienka. Na poddaszu znajdują się dwie sypialnie i łazienka. Projekt wykonany w technologii szkieletowej drewnianej oferuje szybki czas budowy oraz energooszczędność. Ogrzewanie gazowe zapewnia z kolei komfort codziennego użytkowania.

Budowa domu bez pozwolenia - na tzw. zgłoszenie. Co warto wiedzieć?

Wybierając ścieżkę budowy domu na tzw. zgłoszenie mamy możliwość realizacji budynku do 70 m2 powierzchni zabudowy. Przy trafnym wyborze projektu, możemy w tej powierzchni uzyskać nawet 100 m2 powierzchni użytkowej, czego dowodzi kilka z wyżej pokazanych projektów (a na stronie z całą kolekcją domów do 70 m2 pow. zabudowy znajduje się dużo więcej tego typu propozycji). Kusząca na tej drodze wydaje się możliwość rezygnacji m.in. z zatrudniania kierownika budowy, co już na starcie oznacza oszczędność kilku tysięcy złotych. Dodatkowo wśród wymagana dokumentacja konieczna do startu budowy jest nieco mniejsza od tej, którą należy skompletować w przypadku uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Jednak należy zauważyć, że i tak budowa na zgłoszenie nie jest pozbawiona formalności. Inwestor musi posiadać projekt architektoniczno-budowlany domu i projekt zagospodarowania działki (co oznacza, że w przypadku zakupu projektu gotowego domu musi i tak odwiedzić architekta adaptującego, aby uzyskać taką dokumentację). Konieczna jest także decyzja o warunkach zabudowy w przypadku braku planu miejscowego, z tym że w przypadku budowy na zgłoszenie, odgórnie jest ona wydawna w maksymalnie 21 dni od dnia zgłoszenia. 

Z budową na zgłoszenie wiążą się ponadto pewne pułapki. Brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy to ryzyko popełnienia przez ekipę budowlanych kosztownych błędów. Bez kierownika nie można także prowadzić dziennika budowy, co stanowi problem dla większości banków w przypadku starania się o kredyt. 

Aspekty wyżej opisane są ważne dla powodzenia całej inwestycji oraz ostatecznych kosztów, dlatego warto dokładnie przemyśleć rozpoczynanie budowy wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Niekiedy lepiej poczekać kilka tygodni dłużej, aby uzyskać pozwolenie na budowę (wówczas na etapie budowy możemy wprowadzać wiele nieistotnych zmian bez konieczności uzyskiwania zgody urzędu), niż napotkać wskazane problemy w trakcie realizacji inwestycji.

Dowiedz się więcej na temat budowy domu na zgłoszenie w naszym artykule opracowanym we współpracy z Architektem

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

×

Chcę być informowany o promocjach, ofertach specjalnych, produktach i usługach Tooba.pl: