TOP20: Projekty domów parterowych tanich w budowie [Ranking 2025]

W 2025 roku, przy dynamicznie zmieniających się cenach materiałów budowlanych, wybór ekonomicznego projektu staje się kluczowy dla osób poszukujących rozsądnych i przemyślanych rozwiązań. W rankingu przedstawimy Wam projekty domów tanich w budowie, które łączą nowoczesne rozwiązania z niskimi kosztami realizacji.

Projekty domów parterowych tanich w budowie [ranking 2025]

Ranking projektów domów parterowych tanich w budowie

W 2025 roku wśród projektów domów tanich w budowie dominują kompaktowe bryły i rozwiązania optymalizujące koszty. Rezygnacja z garażu pozwala zaoszczędzić nawet 100 tys. zł, dlatego większość nowych projektów go nie uwzględnia. Koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym wynosi średnio 3 838 zł/m², co sprawia, że ograniczenie powierzchni użytkowej do 70-100 m² staje się kluczowe dla redukcji wydatków.

Aby zachować komfort, architekci proponują sypialnie o powierzchni 9-13 m² oraz strefę dzienną o metrażu 25-35 m². Prostota bryły wpływa na niższe koszty realizacji i eksploatacji – brak uskoków zmniejsza zużycie materiałów i eliminuje mostki termiczne. Wybór standardowych okien zamiast niestandardowych kształtów dodatkowo obniża wydatki, podobnie jak podział dużych przeszkleń szprosami.

Poddasze użytkowe stanowi ekonomiczny sposób na zwiększenie powierzchni bez konieczności powiększania fundamentów i działki. Wśród ekologicznych instalacji dominują pompy ciepła, rekuperacja i ogrzewanie gazowe, które zmniejszają koszty eksploatacji. Nowoczesne projekty domów tanich w budowie łączą funkcjonalność z energooszczędnymi rozwiązaniami, dostosowanymi do współczesnych potrzeb.

Nasz ranking obejmuje zestawienie 20 projektów domów tanich w budowie, które stanowią nowości w naszej ofercie. Kolejność w ramach danej sekcji jest losowa i nie decyduje o pozycji w rankingu/ocenie redakcji. 

1. Projekt domu Antek Alfa

Projekt domu Antek Alfa

Projekt domu Antek Alfa z naszej oferty zaprojektowany jest w technologii tradycyjnej - z betonu komórkowego, natomiast konstrukcja dachu i stropu zaplanowana jest w technologii prefabrykowanych wiązarów drewnianych. W projekcie przewidziano kocioł na gaz, ale dostępna jest także wersja projektu z pompą ciepła. Budynek posiada w standardzie wentylację mechaniczną. Układ jest funkcjonalny i wystarczający dla rodziny 2+1 lub pary czy singla bez dzieci. Pozwala urządzić zarówno 2 sypialnie, jak i np. 1 sypialnię oraz pokój gościnny, sypialnię dziecka lub domowe biuro. 

2. Projekt domu E-272 B

Projekt domu E-272 B

Dom ze stropem żelbetowym, zaprojektowany w klasycznej technologii murowanej. Jako system ogrzewania postawiono na ogrzewanie gazowe + grzejniki, natomiast na etapie adaptacji można dokonać dowolnej zmiany (za zgodą autora, którą przekazujemy bezpłatnie do zamówienia). Wentylacja w tym projekcie również jest mechaniczna. Dom jest zaprojektowany jako energooszczędny - będzie więc tani w eksploatacji. Zdecydowanym atutem jest ponadto występująca przy sypialni garderoba pozwalająca na dobrą organizację przechowywania.

3. Projekt domu Mirabelka 3 4s

Projekt domu Mirabelka 3 4s

To dom parterowy z tanim stropem drewnianym. Ściany działowe i nośne wykonane są z tradycyjnych pustaków ceramicznych. Dzięki prostej bryle dom Mirabelka 3 4s będzie tani w budowie, ale też w utrzymaniu. Układ wnętrz został zaprojektowany jako komfortowa przestrzeń dla rodziny z jednym dzieckiem. Atutem jest dodatkowa przestrzeń poddasza, która jest co prawda nieużytkowa, ale może służyć jako miejsce do przechowywania. 

4. Projekt domu Antek Meta

Projekt domu Antek Meta

Murowany dom z prefabrykowaną konstrukcją dachu. Jako standard ogrzewania zaprojektowano tutaj kocioł na gaz, ale dostępna jest także wersja z pompą ciepła. Dodatkowo architekt przewidział w domu nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Bryła budynku pozwala na niskie koszty eksploatacji oraz samej budowy. Układ wnętrz dostosowany jest do zamieszkania przez 3-osobową rodzinę (rodzice + 1 dziecko). 

5. Projekt domu MJS 128

 Projekt domu MJS 128

Niezwykle funkcjonalny, z pięknym zadaszonym tarasem stanowiącym przedłużenie salonu. Projekt domu MJS 128 posiada 2 sypialnie i klimatyczny kominek z paleniskiem zarówno w salonie, jak i na tarasie. W roli źródła ciepła uwzględniono kocioł na pellet, natomiast na etapie adaptacji można zmienić system ogrzewania na inny - zwłaszcza, że w całym domu została zaplanowana podłogówka (poza łazienką - tam znajdują się tradycyjne grzejniki drabinkowe).

6. Projekt domu Radosny 1

Projekt domu Radosny 1

Nowoczesny, energooszczędny, niebanalny. Projekt domu Radosny 1 to propozycja dla osób szukających oryginalnych rozwiązań. Dom świetnie wpisze się w potrzeby rodziny 2+1. Atutem jest fakt, że może być zrealizowany nawet na wąskich działkach, ze względu na podłużną bryłę. To idealny wybór np. na wąskie, miejsce działki, gdzie każdy metr jest na wagę złota. 

7. Projekt domu Dom nad Dunajcem

Projekt domu Dom nad Dunajcem

Niewielki, nowoczesny dom, tani w budowie i użytkowaniu. Idealny na miejską działkę. Polecany rodzinom z jednym dzieckiem, seniorom, singlom. Posiada komfortową strefę dzienną oraz wygodne sypialnie gwarantujące intymność. Jedną z sypialni można przekształcić do funkcjonalny gabinet lub pokój gościnny. W projekcie uwzględniono ogrzewanie gazowe i podłogowy system rozprowadzania ciepła. Wentylacja jest tradycyjna (grawitacyjna). Na etapie adaptacji można jednak dokonać dowolnych zmian w tych aspektach. 

8. Projekt domu Gaja 2

Projekt domu Gaja 2

Jeden z najchętniej kupowanych w 2025 roku projektów domów tanich w budowie. Gaja 2 to dom, w którym zaprojektowano sypialnie dla rodziny 2+1 plus. Znajduje się tu również garaż jednostanowiskowy, dobrze skomunikowany z częścią mieszkalną. W projekcie postawiono na sprawdzone rozwiązania, prostą bryłę i dach dwuspadowy gwarantujące niskie koszty budowy. 

9. Projekt domu Majka II

Projekt domu Majka II

Projekt dla rodziny 2+2, tani w budowie i eksploatacji. Posiada bardzo funkcjonalny układ wnętrz pozwalający na komfortowe zamieszkanie przez rodzinę z dziećmi. Na poddaszu znajduje się przestrzeń nieużytkowa, którą można wykorzystać jako strefę do seznowego przechowywania. 

10. Projekt domu Lens 5 C Dom Mieszkalny

Projekt domu Lens 5 C Dom Mieszkalny

Na zaledwie 60 m2 zaplanowano układ funkcjonalny dostosowany do potrzeb rodziny z dwójką dzieci. Znajdują się tutaj 3 sypialnie, 1 łazienka i nowoczesna strefa dzienna z kuchnią z półwyspem. Doskonała propozycja na małe działki miejskie i jako alternatywa dla mieszkania w bloku.

11. Projekt domu Aris Beta Pik

Projekt domu Aris Beta Pik

Niewielki dom dla rodziny 2+2 z funkcjonalnym układem wnętrz. Poza 3 sypialniami, w projekcie uwzględniono praktyczną spiżarkę, 2 łazienki i garderobę. To opcja zdecydowanie godna rozważenia, jeśli szukamy ekonomicznego w budowie i utrzymaniu domu dla rodziny z dwójką dzieci. Układ wnętrz jest świetnie dostosowany do potrzeb rodziny 2+2. 

12. Projekt domu Tracja 2 strop monolityczny

Projekt domu Tracja 2 strop monolityczny

Projekt domu Tracja 2 w tej wersji posiada strop monolityczny, wentylację mechaniczną (z opcją zmiany na grawitacyjną), ogrzewanie paliwem stałym - biomasą lub gazowe (do wyboru na etapie adaptacji). Układ wnętrz jest świetnie dostosowany do potrzeb rodziny 2+2. Dzięki dodatkowym pomieszczeniom, takim jak spiżarnia czy pralnia, budynek staje się niezwykle komfortowy w codziennym użytkowaniu.

13. Projekt domu UA289v2

Projekt domu UA289v2

Nowoczesny, funkcjonalny dom z przestronną strefą dzienną. W kuchni zaplanowano wyspę kuchenną, a salon jest otwarty na ogród - znajduje się tutaj przeszklone wyjście na zadaszony taras. W projekcie uwzględniono energooszczędne instalacje: pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe.

14. Projekt domu Olga Sto

Projekt domu Olga Sto

Projekt domu z gotową więźbą prefabrykowaną i wentylacją mechaniczną. W układzie wnętrz uwzględniono 3 sypialnie, 1 łazienkę, osobne WC, spiżarnię i komfortową strefę dzienną. Duże przeszklenia świetnie doświetlają wnętrza i nadają budynkowi nowoczesnego charakteru. Prosta bryła pozwala natomiast optymalizować koszty budowy.

15. Projekt domu Felek Bobo

Projekt domu Felek Bobo

Niewielki, tani w budowie dom dla rodziny z dwójką dzieci. Projekt domu Felek Bobo to doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku. Posiada 3 sypialnie, 1 łazienkę, wygodną strefę dzienną wystarczającą dla potrzeb 4-osobowej rodziny. Duże przeszklenia nadają nowoczesnego charakteru. 

16. Projekt domu EG 93 wariant I

Projekt domu EG 93 wariant I

Nieduży, ale bardzo funkcjonalny dom parterowy dla rodziny 2+2. Dom został podzielony na 2 strefy: nocną i dzienną. W części nocnej zlokalizowano 3 sypialnie i łazienkę. Strefa dzienna została nowocześnie doświetlona przez duże przeszklenia. W kuchni znajduje się dodatkowo stylowe okno narożne.

17. Projekt domu Mini 24 wersja B

Projekt domu Mini 24 wersja B

Mini 24 (wersja B) to funkcjonalny, parterowy dom dla 3-4-osobowej rodziny, zaprojektowany z myślą o komforcie, niskich kosztach budowy i energooszczędności. Jego solidna konstrukcja oparta na ścianach z betonu komórkowego Solbet ocieplonych styropianem Termo Organika zapewnia doskonałą izolację termiczną. Dach wykonano w technologii wiązarów prefabrykowanych MiTek, pokrytych blachą na rąbek stojący, co podkreśla nowoczesny charakter budynku. Ogrzewanie gazowe z kotłem kondensacyjnym Viessmann i grzejnikami Purmo gwarantuje ekonomiczne użytkowanie, a dodatkowe kolektory słoneczne wspierają oszczędność energii. 

18. Projekt domu Paproć 3

Projekt domu Paproć 3

Projekt domu taniego w budowie, parterowego, w stylu nowoczesnej stodoły. Odpowiedni dla rodzin z dwójką dzieci. Posiada ciekawy układ strefy dziennej, gdzie zaplanowano praktyczne rozwiązania i miejsce do przechowywania. Strop w tym projekcie jest żelbetowy, dach pokryty blachodachówką, a ogrzewanie - gazowe, które można zmienić na etapie adaptacji projektu na inne (optymalnie pompa ciepła). Dom będzie tani w utrzymaniu za sprawą energooszczędnej konstrukcji i materiałom.

19. Projekt domu Tamara Modern WZ

Projekt domu Tamara Modern WZ

Tamara Modern WZ to parterowy dom o powierzchni 113,39 m², zaprojektowany z myślą o wygodzie i oszczędności. Prosta bryła i nieskomplikowany dach przekładają się na niższe koszty budowy i eksploatacji, a drewniane elementy elewacji nadają nowoczesny charakter. Przestronny salon z jadalnią płynnie łączy się z kuchnią, którą można oddzielić ścianką, a duże przeszklenia zapewniają jasne, otwarte wnętrze. W projekcie przewidziano trzy komfortowe sypialnie, spiżarnię, pralnię oraz funkcjonalny garaż.

20. Projekt domu TK-82

Projekt domu TK-82

Tani w budowie dom dla rodziny 2+2. Salon i pozostała strefa dzienna zlokalizowane są od frontu domu, dlatego będzie to idealny projekt dla osób chcących budować dom na działce z wjazdem od południa czy zachodu. Atutem projektu jest nie tylko piękny taras z wyjściem z salonu, ale także klimatyczna weranda z przodu budynku, w której można zaaranżować zimowe miejsce do wypoczynku z widokiem na ogród.

Zakup projektu domu taniego w budowie to nie wszystko. Jak w praktyce obniżyć koszty budowy?

Nie wystarczy wybrać projektu z kolekcji “Tanie w budowie”, aby zbudować dom tanio. Konieczne jest rozsądne przemyślenie aspektów, które mogą mieć znaczący wpływ na koszty, a których autor projektu nie jest w stanie przewidzieć na etapie tworzenia koncepcji. Mowa m.in. o dopasowaniu projektu do działki. Jeśli np. jest pochyła, najtańszym rozwiązaniem będzie budowa domu z piwnicą. Warto również zwrócić uwagę na przeszklenia - im większe tym, realizacja będzie droższa, dlatego warto na etapie adaptacji zmienić okna na takie, które będą mniejszym obciążeniem dla budżetu. W celu obniżenia kosztów można również rozważyć zmianę konstrukcji dachu i stropu na lekką, o ile poddasze nie będzie użytkowe. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli w projekcie z kolei występuje np. kominek, rezygnacja z niego na etapie adaptacji pozwoli na kolejne oszczędności (wynikające m.in. z tego, że nie będzie trzeba budować komina). 

Po wyborze konkretnego projektu z naszej oferty i jego zakupie, należy udać się do architekta adaptującego projekty w Waszej okolicy (tam, gdzie zlokalizowana jest działka), aby - po pierwsze - dostosować projekt do działki i warunków lokalnych (przepisów prawnych regulowanych m.in. przez warunki zabudowy lub plan miejscowy) - a po drugie, aby zoptymalizować niektóre elementy w celu obniżenia kosztów budowy. Adaptacja będzie wówczas nieco droższa, ale w porównaniu z oszczędnościami, jakie możemy dzięki niej poczynić podczas realizacji domu, okaże się bardzo dobrą decyzją. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

×

Chcę być informowany o promocjach, ofertach specjalnych, produktach i usługach Tooba.pl: