Umywalka nablatowa – jak dopasować ją do aranżacji łazienki? Praktyczne podpowiedzi

Umywalka nablatowa to coraz częstszy wybór w nowoczesnych łazienkach. Elegancki wygląd, funkcjonalność, łatwość w utrzymywaniu czystości to coś, co ją wyróżnia. Nie są to jednak jedyne jej zalety. Na co zwrócić uwagę, chcąc dopasować umywalkę nablatową do aranżacji? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy!

umywalka nablatowa

Aranżacja łazienki a kształt umywalki nablatowej

Umywalka nablatowa dostępna jest w wielu różnych kształtach. To, jaką formę wybrać, zależy w dużej mierze od aranżacji łazienki. W stylu nowoczesnym sprawdzą się modele o prostych, geometrycznych formach. Mogą to być umywalki kwadratowe lub prostokątne. Nieco oryginalności do wnętrza mogą dodać warianty o nieregularnych kształtach. Takie designerskie formy świetnie odnajdą się również w aranżacjach industrialnych. Podobnie jak okrągłe misy, np. ze szkła lub betonu. 

W łazienkach klasycznych lub rustykalnych świetnie prezentują się umywalki o zaokrąglonych kształtach: owalne lub okrągłe. W stylu retro śmiało można postawić na modele z ozdobnymi detalami. Natomiast we wnętrzach glamour liczy się błysk i elegancja, zatem warto sięgnąć po umywalki w intensywnych barwach, które będą przyciągały uwagę wszystkich gości.

null

Jaki kolor umywalki nablatowej?

Nie bez znaczenia jest również kolor umywalki nablatowej. Najbardziej uniwersalna jest biel. Białe warianty można dopasować w zasadzie do każdej aranżacji. Nieco inaczej wygląda sprawa np. z czarnymi umywalkami. Te pasują do wnętrz industrialnych, podobnie jak modele grafitowe. W stylu glamour można zaszaleć i postawić nawet na złotą umywalkę. Bardzo ważny jest przy tym odpowiedni dobór baterii umywalkowych, ale i dodatków, które powinny harmonizować z całą aranżacją. 

Umywalka nablatowa a materiał wykonania

Wśród umywalek nablatowych największą popularnością cieszą się te wykonane z ceramiki. Są one uniwersalne, a do tego odporne na uszkodzenia, łatwe w czyszczeniu, dostępne w wielu kolorach i kształtach oraz przystępne cenowo. Droższe mogą być umywalki wykonane z betonu. Te najlepiej sprawdzają się w łazienkach industrialnych. Równie oryginalnie prezentują się modele szklane. Są one niezwykle efektowne, jednak najbardziej narażone na zarysowania czy zabrudzenia. 

null

Na co zwrócić uwagę przy wyborze umywalki nablatowej?

Wybór odpowiedniej umywalki nablatowej powinien być przemyślany. Nie wystarczy jedynie dopasować ją do aranżacji. Jest szereg praktycznych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przede wszystkim umywalka powinna być solidna i trwała, by służyła przez wiele lat. Kolejną sprawą jest właściwe dopasowanie rozmiaru misy do blatu. Nie może być ona ani zbyt duża, bo wtedy zdominuje i przytłoczy przestrzeń, ani za mała, bo nie będzie spełniała swojej funkcji.

Praktyczną kwestią, dosyć istotną w późniejszym użytkowaniu, jest łatwość w utrzymywaniu w czystości. Nie każda umywalka czyści się łatwo. Najwięcej problemów mogą sprawiać modele czarne. Na nich najbardziej widać zabrudzenia i wszelkie osady. Równie problematyczne mogą być umywalki szklane. One wymagają największej regularności, jeżeli chodzi o pielęgnację.

null

Jak dopasować baterię do umywalki nablatowej?

W pierwszej kolejności należy skupić się na funkcjonalności. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wysokość baterii. Powinna być ona optymalna, aby umożliwiała komfortowe korzystanie z umywalki. Zbyt wysoko zamontowana bateria może powodować rozchlapywanie wody na boki. Zbyt nisko zainstalowana utrudni codzienne czynności pielęgnacyjne. 

Istotny jest również sam rodzaj montażu baterii. W przypadku umywalek nablatowych można instalować ją na blacie, ścianie lub na samej umywalce. Tutaj wybór uzależniony jest często od możliwości montażowych w łazience i od własnych preferencji. 

Styl baterii umywalkowej powinien korespondować z aranżacją. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się modele o prostych liniach, minimalistyczne. W stylach klasycznym i glamour można pokusić się o baterie z ozdobnymi detalami. W łazience industrialnej doskonale sprawdzą się czarne warianty, które oddadzą surowość aranżacji. Nie można też zapominać o materiałach, z których wykonywane są baterie. Ma to znaczenie nie tylko dla trwałości, ale i dla utrzymania czystości. Najpopularniejsze są warianty ze stali nierdzewnej. Są łatwo dostępne, dobrze się je czyści, bez problemu można dopasować je do niemal każdego wnętrza. Na popularności zyskują również baterie z mosiądzu. One doskonale odnajdą się w łazienkach retro, ale też rustykalnych czy eklektycznych. 

Jak więc widać, dopasowanie umywalki nablatowej do aranżacji, w której utrzymana jest łazienka, wcale nie jest takie oczywiste. Nie powinna być to spontanicznie podejmowana decyzja. Należy wziąć pod uwagę wielkość misy, jej kształt, kolor, materiał wykonania. Ważne jest również dobranie odpowiedniej baterii, by całość idealnie ze sobą współgrała. Nie można też zapominać o funkcjonalności. Łazienka, niezależnie od dominującego stylu, ma być przede wszystkim praktyczna. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.