Ile trwa budowa domu z prefabrykatów a ile domu tradycyjnego?

Inwestorzy planujący budowę domu stoją przed dylematem – dom murowany czy z prefabrykatów. Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony, a dodatkowo obwarowane jest różnymi kosztami z nimi związanymi. Główną różnicą między tymi typami domów jest czas ich wznoszenia. Ile trwa budowa domu tradycyjnego a ile domu z prefabrykatów?

Dom murowany czy prefabrykowany?
Dom murowany czy prefabrykowany?

Dom z prefabrykatów – co to jest?

Dom prefabrykowany oznacza budynek, który nie powstaje od podstaw na placu budowy. Większą część elementów przygotowuje się w fabryce, a gotowe ściany, a nawet kawałki (np. ćwiartki bryły) domu przywożone są na działkę i tam składane w całość. Niedawne przekonanie o tym, że z prefabrykatów można zbudować jedynie niewielkich rozmiarów dom, na dodatek o prostej konstrukcji, można włożyć między bajki. Dzisiejsza technologia pozwala na wznoszenie domów prefabrykowanych o różnych układach i rozmiarach. Jedynym ograniczeniem jest ewentualna możliwość dowozu elementów na działkę oraz dojazdu dźwigów, które postawią konstrukcję. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas niestety trzeba porzucić marzenia o budowie domu prefabrykowanego.

Zalety i wady domu prefabrykowanego 

Do zalet takiego budynku należy z pewnością szybki czas budowy. Dodatkowo, elementy przygotowane w fabryce są precyzyjne i pod tym względem bezkonkurencyjna staje się ta metoda wznoszenia domu. Co ważne, nie wstrzymuje jej zła pogoda – ani deszcz, ale także mróz czy śnieg nie są warunkami, które ograniczają możliwości budowy. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że taka budowa nie generuje dodatkowych odpadów na placu budowy, tak jak występuje to w przypadku domu tradycyjnego.

Warto jednak zwrócić uwagę także na wady, do których należy stosunkowo drogi dowóz elementów z zakładu produkcyjnego. Oprócz tego, usytuowanie niektórych działek ogranicza możliwość dojazdu samochodów ciężarowych. Na koniec, trzeba pamiętać, że w przygotowanym z prefabrykatów domu raczej nie dokonuje się zmian aranżacyjnych. Oczywiście można przesunąć np. otwory okienne czy drzwiowe lub ścianę, ale jest to zabieg kosztowny i skomplikowany. A zatem układ domu trzeba mieć dokładnie przemyślany jeszcze przed złożeniem zamówienia.

Ile buduje się dom prefabrykowany?
Ile buduje się dom prefabrykowany?

Z czego buduje się dom tradycyjny?

Dom tradycyjny może być wznoszony z różnych materiałów. Niewątpliwie jednak jest to metoda, która oznacza dużo dłuższy czas budowy. Jest ona pracochłonna, czasochłonna i wymaga zaangażowania kilku firm. Dużym minusem jest fakt, że nie ma możliwości budowy przy niskich temperaturach. Na placu budowy natomiast generowany jest bałagan i wytwarzane są odpady. Na dodatek nie zawsze wykonawcy chętnie po sobie sprzątają. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki dom jest wytrzymały i stabilny w swojej konstrukcji. Szereg materiałów do wyboru umożliwia trwałość i odporność na niekorzystne warunki. Cegła, pustak, czy keramzyt to tylko kilka opcji, które warto rozważyć, a które rzutują na jakość budynku.

Jakie zalety i wady ma dom budowany metodą tradycyjną? 

W przypadku domu tradycyjnego inwestor może samodzielnie dobierać wykonawców i materiały do poszczególnych etapów. Jest to metoda popularna, dlatego firm na rynku jest bardzo wiele (warto zadbać, by była to ekipa sprawdzona i rzetelna). Taką budowę, która odbywa się etapowo, można też finansować etapami. Nie trzeba wówczas płacić z góry za całość, ale można rozłożyć płatności w czasie, nawet na lata.

Dom wznoszony metodą tradycyjną może być wykonany z dowolnego materiału, a sama bryła może być nawet bardzo skomplikowana. Jednocześnie gwarantuje trwałość i stabilność konstrukcji. Kolejną zaletą jest fakt, że w domu tradycyjnym jest bardzo dobra akumulacja ciepła, co oznacza, że latem panuje w nim przyjemny chłód, a zimą wolniej się wychładza (pod warunkiem wykonania odpowiedniej izolacji). Dodatkowo, jeśli do budowy ścian wybierzemy ceramikę, zagwarantujemy sobie dobrą izolację akustyczną.

Taki budynek jest jednak budowany dłużej niż dom prefabrykowany. Natomiast grubsze ściany zmniejszają powierzchnię użytkową domu. W przypadku małych budynków może to mieć spore znaczenie. Inną wadą jest to, że konieczne są przerwy technologiczne, np. na suszenie wylewek, tynków lub zastyganie wylanego stropu.

Ceramika to dobry materiał do budowy solidnego domu
Ceramika to dobry materiał do budowy solidnego domu

Dom murowany a z prefabrykatów – jak długo się buduje? 

Porównanie domu murowanego i prefabrykowanego nie jest łatwe i jednoznaczne. Warto jednak przyjrzeć się obu tym technologiom, by wybrać tę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb.

Dom prefabrykowany - ile się buduje?

Dom prefabrykowany może być wykonany według dowolnego projektu, nawet jeśli bryła jest skomplikowana. Składa się z dużych prefabrykatów, które zostają przywiezione na plac budowy, a następnie tam są łączone w całość. Niezaprzeczalną zaletą domów prefabrykowanych jest czas ich budowy. Taki budynek wznosi się w zaledwie kilka dni. Nie wymaga on tak zwanych mokrych prac, dlatego można go budować bez żadnych przerw czy przestojów. Dodatkowo nie mają znaczenia warunki atmosferyczne – dom prefabrykowany postawisz nawet w czasie mrozu czy opadów śniegu. Oczywiście trzeba do tych kilku dni montażu doliczyć czas potrzebny na wyprodukowanie elementów w fabryce, ale to wciąż jedynie kilka tygodni, a nie miesięcy czy lat.

Jak długo buduje się dom tradycyjny?

Z kolei dom tradycyjny związany jest z różnymi przerwami technologicznymi i przestojami. Do tego dochodzi oczekiwanie na zamówiony towar, czas naprawiania usterek i niedociągnięć. Czasem trzeba także poczekać na czas wolny u konkretnej firmy budowlanej. Ważną rolę odgrywa tutaj również pogoda – dom murowany wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych do przeprowadzenia kolejnych etapów. Technologia tradycyjna budowy domu oznacza więc dużo dłuższy czas niż w przypadku domów prefabrykowanych. Średni czas to mniej więcej dwa sezony. W pierwszym doprowadza się do zamknięcia stanu surowego, a w drugim wykańcza się budynek od wewnątrz. Sam stan surowy otwarty to m.in.: wznoszenie ścian i kominów – to około 5-10 tygodni. Jeśli budujemy dom energooszczędny, wówczas ta czynność trwa nawet 15 tygodni. Ściany kolankowe to kolejny tydzień prac, więźba dachowa – 2-6 tygodni. Oczywiście to tylko kilka z prac, a między nimi należy zachować odpowiednie przerwy technologiczne. Natomiast stan surowy zamknięty to około 3-4 tygodnie (co najmniej). Do tego jeszcze ocieplenie – około 2-8 tygodni i wykończenie wnętrz – około 3-5 miesięcy. Łatwo więc oszacować, że budowa domu metodą tradycyjną to nawet około dwa lata pracy.

Wybór technologii budowy domu to bardzo istotny element. Na przestrzeni dziesięcioleci sprawdzały się tradycyjne metody, które obecnie są udoskonalane. Oprócz tego pojawiają się nowe, jak np. domy prefabrykowane. Oznaczają one dużo krótszy czas budowy, co jest często kluczową kwestią dla inwestorów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.