Odwrócona osmoza – jak działa, zalety, wady, cena
System odwróconej osmozy to bezpieczny i skuteczny sposób filtrowania wody z kranu. Wykorzystuje specjalną membranę, która zatrzymuje szkodliwe związki, a przez dodatkowy kranik trafia do użytkownika czysta i bezpieczna woda. Jakie są zalety i wady takiego filtrowania i jak ono działa?
Filtrowanie wody to wciąż popularny zwyczaj, szczególnie w miejscach, gdzie woda z kranu nie ma dobrej jakości lub nie jest najsmaczniejsza. Jednym ze sposobów filtrowania wody jest system odwróconej osmozy, który nie zmienia smaku, zapachu ani koloru wody. To idealne rozwiązanie do domu.
Co to jest odwrócona osmoza?
System odwróconej osmozy nazywany jest także filtrem molekularnym i funkcjonuje na naszym rynku od 20 lat. Korzystają z niego także producenci wody butelkowanej, ponieważ gwarantuje najdokładniejsze usunięcie szkodliwych substancji z wody. Używają go również producenci win, którzy przy pomocy membran osmotycznych oczyszczają swoje produkty z takich zanieczyszczeń, jak grzyby czy kwas octowy. Głównym elementem tego systemu jest wspomniana membrana osmotyczna, która potrafi oczyścić wodę z niemal wszystkich wirusów, bakterii, zanieczyszczeń i pierwiastków radioaktywnych. Aby jednak móc spożywać wodę uzyskaną z procesu odwróconej osmozy, należy ją wtórnie mineralizować. Są takie modele systemów, które zawierają także mineralizatory. Zwykły filtr z systemem odwróconej osmozy ma wydajność do 30 litrów / dobę. Są także droższe modele, które zapewniają wydajność nawet do 500 litrów / dobę.
System odwróconej osmozy – jak to działa?
Filtr ten montuje się zwykle w okolicach zlewozmywaka. Co ważne, systemy odwróconej osmozy nie potrzebują podłączenia do prądu. Sam proces filtrowania nie jest niczym skomplikowanym. W jego skład wchodzą:
- wstępny filtr węglowy (GAC)
- membrana osmotyczna
- pojemnik na czystą wodę
- kran dostarczający oczyszczoną wodę.
Kluczowym elementem instalacji jest półprzepuszczalna membrana, która zatrzymuje większe zanieczyszczenia, które nie są w stanie przedostać się przez mikropory membrany. Zdarza się, że przed membraną pojawia się wkład węglowy, który ma usuwać z wody chlor i jego pochodne. Sam proces jest procesem stratnym, co oznacza, że część wody trafia do kanalizacji. Całość polega na tym, że w dwóch pojemnikach oddzielonych membraną znajduje się woda – w jednym zanieczyszczona, w drugim czysta. Czysta woda trafia do zbiornika po tym, jak na powierzchni membrany pojawia się tzw. ciśnienie osmotyczne powodujące ruch wody. Większość zanieczyszczeń pozostaje na membranie, a czysta woda przepływa do dalszego obiegu.
Membrana w systemie filtrowania wody
Obecnie dostępne są dwa typy membran osmotycznych:
- Thin Film Composite (TFC) – bardziej podatna na zużycie przez wchłanianie chloru, żelaza, siarkowodoru i bakterii (wówczas potrzebny jest wstępny filtr węglowy, by nie zapychać membrany zanieczyszczeniami oraz filtr zmiękczający, jeśli z kranu leci twarda woda)
- Cellulose Triacetate (CTA) – grubsza błona filtrująca, ma mniejszą skuteczność.
Dodatkowo następuje proces crossflow, który prowadzi do samoczyszczenia membrany. Dzięki temu zanieczyszczenia nie zostają w membranie, a są zabrane razem z zanieczyszczoną wodą. Aby woda mogła się przedostać przez membranę, konieczne jest przepływanie przez nią przy odpowiednim ciśnieniu. To kranowe jest zupełnie wystarczające. Dla większej efektywności filtracji można zamontować osobną pompę do filtra.
Szacuje się, że membrana, kiedy jest nowa, przepuszcza około 10% związków chemicznych zawartych w wodzie nieoczyszczonej. Natomiast po około 3-4 latach przepuszcza już około 40%. To oznacza, że membranę należy wymieniać co kilka lat. Wszystko zależy jednak od zanieczyszczenia i temperatury wody, ciśnienia w sieci czy naszego zużycia wody.
Zalety i wady odwróconej osmozy
System odwróconej osmozy ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj o zaletach i wadach tego rozwiązania.
Jakie zalety ma system odwróconej osmozy?
Zwykłe filtry do wody mają zdolność filtrowania jedynie większych zanieczyszczeń maksymalnie do 1 mikrona. Natomiast membrana osmotyczna ma wielkość porów 0,0005 mikrona, dlatego potrafi oczyścić wodę z wszystkich zanieczyszczeń. Otwory w membranie przepuszczają jedynie krystalicznie czystą wodę.
Największą i niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju filtrowania wody jest fakt, że możemy bezpiecznie pić wodę z kranu, nawet jeśli z naszej starej instalacji płynie woda nie do końca dobra. Nie produkujemy wówczas także odpadów w postaci butelek plastikowych, co przynosi same korzyści dla naszego środowiska oraz portfela.
Filtrowana woda staje się miękka – można jej więc używać zarówno w czajnikach czy ekspresach, gdzie nie osadzi się kamień.
Istnieje możliwość dobrania filtrów do parametrów wody, jaka płynie z naszego kranu. Oprócz tego można jednocześnie poddać wodę mineralizacji lub jonizacji – możliwe to jest przez zastosowanie mineralizatora lub wkładów uszlachetniających. Uzyskujemy wówczas wodę, która jest idealna do przygotowania potraw i napojów czy mycia owoców oraz warzyw. Przefiltrowana woda nadaje się także do podlewania roślin czy do akwarium, a jej zmiękczanie sprawia, że na armaturze nie osadza się kamień.
Sama obsługa urządzenia, czy wymiana filtrów jest łatwa, intuicyjna, dlatego można wykonać ją samodzielnie.
Czy system odwróconej osmozy ma wady?
Niestety, proces odwróconej osmozy jest procesem stratnym. W praktyce oznacza to, że część wody trafia z powrotem do kanalizacji. Okazuje się więc, że filtrując wodę, część z niej marnujemy.
Co więcej, membrana jest na tyle skuteczna, że oprócz składników szkodliwych, usuwa z wody również cenne dla organizmu minerały. Dodanie wkładu mineralizującego pozwala uzupełnić minerały w wodzie. Może to być także wkład rewitalizujący, który nasyca wodę magnezem i wolnym wodorem.
Samo urządzenie wymaga jednak trochę miejsca – idealne będzie w szafce pod zlewem, ale tam najczęściej planowana jest przestrzeń na śmietnik. Filtr odwróconej osmozy wymaga więc wygospodarowania dodatkowej przestrzeni.
Wadą może być też koszt. Sama inwestycja w sprzęt to jedno. Dodatkowymi kosztami jest systematyczna wymiana filtrów oraz dezynfekcja instalacji.
Ile kosztuje system odwróconej osmozy?
Najtańszy, podstawowy zestaw do filtrowania wody systemem odwróconej osmozy kosztuje około 350-600 złotych. Montaż do zwykle około 150-200 złotych. Okazuje się, że całościowo system może kosztować około 800 zł, a to urządzenia z najtańszej półki. Są oczywiście takie, które kosztują wiele więcej. Ceny profesjonalnych urządzeń sięgają nawet kilku tysięcy złotych (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej).
Filtry odwróconej osmozy wykorzystuje się do uzdatniania wody pitnej w naszych domach. Wielostopniowy proces filtracji skutecznie usuwa z wody bakterie, wirusy i inne niebezpieczne związki.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze