Przydatne pomieszczenia w domu – co warto uwzględnić w projekcie?
Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmieszczenie pokoi, łazienek i kuchni, ale także na dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Jakie? Sprawdźcie w naszym artykule.
Spiżarnia w projekcie domu – gdzie ją ulokować?
Spiżarnia to doskonałe miejsce do przechowywania produktów spożywczych i przetworów, jak też większych sprzętów kuchennych, których nie używamy na co dzień. Poza tym jej oczywistą zaletą jest to, że możemy zrobić większe zakupy żywnościowe raz na tydzień czy dwa i nie tracić czasu w sklepach codziennie. Jeżeli spiżarnia ma większą powierzchnię, można wstawić tam dodatkową lodówkę czy zamrażarkę, aby móc przechowywać również mięso czy mrożone warzywa.
Spiżarnię można umiejscowić w pobliżu kuchni lub pomiędzy kuchnią a wiatrołapem – jeżeli to możliwe, z wejściem z obu stron. Dzięki temu będziemy mieć wszystko pod ręką, a przyniesione do domu zakupy od razu możemy poukładać na spiżarnianych półkach. Takie usytuowanie pozwoli też na utrzymanie optymalnej temperatury w spiżarni.
Jeszcze lepszą opcją, jeżeli chodzi o temperaturę, jest umieszczenie spiżarni przy ścianie graniczącej z garażem, o ile jest on wpisany w bryłę domu. Jeżeli natomiast dom jest podpiwniczony, wówczas aż szkoda byłoby nie wykorzystać piwnicznego chłodu do magazynowania smakowitych dżemów, kiszonek czy dobrego wina.
Co zrobić w sytuacji, gdy projekt domu nie przewiduje osobnego pomieszczenia na spiżarnię? Zawsze możemy wyznaczyć dodatkową przestrzeń na zapasy spożywcze przy pomocy odpowiedniej zabudowy kuchennej lub zagospodarować miejsce pod schodami, jeżeli dom posiada drugą kondygnację lub poddasze użytkowe.
Temperatura i wilgotność powietrza w spiżarni
Planując spiżarnię, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby panowała tam właściwa temperatura oraz wilgotność powietrza. Jest to ważne zwłaszcza dla naszego zdrowia – w spiżarni będziemy przechowywać produkty spożywcze, które w nieodpowiednich warunkach będą się szybciej psuć. Spiżarnia powinna więc być: ciemna, chłodna, z wilgotnością i temperaturą powietrza na stałym poziomie.
Przyjmuje się, że optymalna temperatura powietrza w spiżarni wynosi około 5 stopni Celsjusza zimą oraz 17 stopni Celsjusza latem. Utrzymanie stałej temperatury jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy do pomieszczenia będą wpadać promienie słoneczne, a także, gdy w spiżarni ustawimy sprzęty kuchenne generujące wyższą temperaturę powietrza. Warto wówczas pomyśleć o klimatyzacji z odzyskiem ciepła.
Z uwagi na to, że w spiżarni przechowuje się żywność, to wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie około 70%. Jeżeli w pomieszczeniu będzie panować wilgoć, to można zainstalować na przykład elektryczny osuszacz.
Pralnia i suszarnia w domu – jak je zaprojektować?
Kolejnym przydatnym pomieszczeniem gospodarczym, które warto zaplanować w projekcie domu jednorodzinnego, jest pralnia. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy miejsce w łazience i łatwiej nam będzie utrzymywać porządek, ale również nie zepsujemy aranżacji i sprawimy, że łazienka stanie się wyłącznie pomieszczeniem stworzonym do relaksu.
Pralnia może znajdować się obok łazienki lub pomiędzy łazienką a garderobą (o ile garderoba stanowi również osobne pomieszczenie) – takie rozwiązanie będzie z pewnością najbardziej komfortowe. Jeżeli budujemy dom parterowy, pralnia może być usytuowana np. pomiędzy łazienką prywatną a strefą dzienną, stanowiąc swego rodzaju granicę pomiędzy dwiema częściami domu.
Pralnię możemy również zaplanować na poddaszu – najlepiej w sytuacji, gdy to właśnie tam zlokalizowane są sypialnie domowników. Ułatwi to przede wszystkim przenoszenie brudnych oraz czystych rzeczy z pralni do szaf.
Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie pralni obok piwnicy lub garażu. Należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę oraz wilgotność powietrza, co często wiąże się z ociepleniem takiego pomieszczenia gospodarczego. Biorąc więc pod uwagę kwestie finansowe, pralnia z suszarnią lepiej sprawdzi się na parterze lub na poddaszu domu jednorodzinnego.
Niezależnie od lokalizacji, w pralni połączonej z suszarnią musi być dobra wentylacja i właściwy poziom wilgoci – mokre ubrania w zamkniętym, niewentylowanym pomieszczeniu to idealny przepis na grzyb i pleśń na ścianach. Najlepiej, jeżeli będzie to pomieszczenie wyposażone w okno i ogrzewanie podłogowe lub choćby grzejnik elektryczny. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zainwestować także w wentylację mechaniczną oraz higrostat, czyli czujnik wilgotności powietrza.
Kolejną ważną kwestią jest wykończenie ścian i podłóg w pralni. Przede wszystkim należy wybierać materiały odporne na wilgoć. Na ścianach dobrze sprawdzi się na przykład tapeta z włókna szklanego czy glazura. Natomiast podłoga może być wykonana z kafli, terakoty lub z gresu.
Jak wyposażyć pralnię?
Co powinno znaleźć się w pralni, aby maksymalnie wykorzystać potencjał takiego pomieszczenia? Oprócz tak oczywistych sprzętów, jak pralka, kosze na ubrania (najlepiej minimum dwa kosze z podziałem na przykład na ubrania jasne lub ciemne) czy suszarki na pranie (warto zaopatrzyć się zarówno w stojącą, jak i podwieszaną), możemy wstawić tam deskę do prasowania z żelazkiem lub wolnostojącą parownicę. Deskę do prasowania często mocuje się na ścianie za pomocą haka lub chowa w szafce z drzwiczkami. W pralni przyda się również szafka na proszki do prania, płyny i inne środki czystości – możemy przechowywać tam również akcesoria i detergenty do sprzątania.
Nad pralką można zamontować blat, na którym będzie się układać wysuszone lub uprasowane rzeczy, kosz z praniem czy przydatne specyfiki. W większości przypadków jednak miejsce nad pralką zajmuje elektryczna suszarka – ze względu na dużą oszczędność miejsca. Blat natomiast możemy zamocować do ściany (blat składany lub zamontowany na stałe).
Ogród zimowy – jak go urządzić?
O ile pralnia, suszarnia czy spiżarnia to pomieszczenia, które mają przede wszystkim być funkcjonalne i praktyczne, o tyle ogród zimowy, zwany też oranżerią, jest już swoistą namiastką luksusu. Przeszklone pomieszczenie wypełnione bujną roślinnością to idealne miejsce do wypoczynku i „naładowania baterii”, kiedy na zewnątrz panuje jesienna słota lub zimowy chłód i szarość.
To, jakie rośliny umieścimy w ogrodzie zimowym, zależne jest od faktu, czy oranżeria będzie ogrzewana. Rośliny ciepłolubne najlepiej odnajdują się w temperaturze powietrza sięgającej od 15 do ponad 20 stopni Celsjusza. Do ich grona należą między innymi: palmy, bambusy, kaktusy, drzewka cytrusowe, oleandry, pelargonie, begonie, fiołki afrykańskie, bluszcze. W przypadku nieogrzewanego ogrodu zimowego zaleca się, aby temperatura powietrza nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Wówczas w oranżerii możemy umieścić na przykład: draceny, winniki, jaśminy, kamelie japońskie, gardenie, azalie, pierwiosnki.
Uwaga: Oprócz kwiatów w ogrodzie zimowym możemy umieścić wygodne fotele lub kanapę i stolik kawowy, aby móc spędzać tam miłe popołudnia z książką lub wieczory z rodziną i przyjaciółmi.
Choć ogród zimowy odgrywa przede wszystkim rolę estetyczną i relaksacyjną, to jednak ma on również bardziej praktyczne zastosowanie. Przeszklone ściany łatwiej „chwytają” promienie słoneczne, sprawiając, że pomieszczenie szybko się nagrzewa, co okazuje się dużą zaletą w chłodniejsze dni – oranżeria pomoże wówczas chronić dom przed zimnem. Poza tym do wnętrza wpada więcej naturalnego światła i mniej hałasu z zewnątrz. Jeżeli zatem marzy nam się przynajmniej odrobina tropikalnego klimatu na co dzień – warto rozważyć budowę ogrodu zimowego, najlepiej już na etapie wyboru projektu domu.
Gdzie zlokalizować ogród zimowy?
Ogród zimowy może przylegać do ściany zewnętrznej tylko jedną stroną – jak taras. Jeżeli chcemy uzyskać lepsze parametry izolacyjne, można zaprojektować go również w narożniku (tak, aby wypełniał przestrzeń w kształcie litery „L”) lub w formie wnęki w ścianie zewnętrznej (litera „U”). Niezależnie od formy, jego podstawą zawsze muszą być solidne fundamenty z dobrze wykonaną izolacją cieplną. Natomiast biorąc pod uwagę naturalne nasłonecznienie, zaleca się, aby umieścić go zwłaszcza od strony wschodniej lub zachodniej.
Jak ogrzać ogród zimowy?
Jeżeli rzeczywiście oranżeria ma spełniać swoją funkcję przez cały rok, należy także zamontować w niej ogrzewania – najlepiej sprawdzi się podłogówka. Dzięki temu możemy wstawić tam nawet egzotyczne rośliny, które potrzebują cieplarnianych warunków. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ogrzewanie przeszklonego ogrodu zimowego może być średnio opłacalne. Wszystko z uwagi na to, że współczynnik przenikania temperatur w przypadku okien jest aż cztery razy gorszy niż współczynnik przenikania temperatur w przypadku ocieplonych ścian. Oznacza to więc, że w domowej, przeszklonej oranżerii zawsze będzie panować niższa temperatura niż w przypadku innych pomieszczeń. Alternatywę dla ogrzewania podłogowego stanowią grzejniki konwektorowe stosowane jako urządzenia przenośne. Przekazują one powietrze poprzez tak zwaną konwekcję – zasysanie zimnego powietrza, następnie jego ogrzanie i oddanie.
Uwaga: Również w ogrodzie zimowym pamiętajmy o efektywnej wentylacji, aby uniknąć nadmiernego zawilgocenia, które byłoby niekorzystne dla zdrowia domowników.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.