System gospodarczy czy firma budowlana?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy do budowy domu zatrudnić firmę budowlaną, czy też wznosić budynek systemem gospodarczym, Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, ale z pewnością opcje te mocno wpływają na finalne koszty inwestycji. Co wybrać – system gospodarczy czy firmę budowlaną?
W ostatnim czasie, kiedy ceny materiałów i usług rosną w zastraszającym tempie, coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu systemem gospodarczym. Samo kupienie gotowego projektu, który znajdziesz w ofercie naszej firmy już generuje oszczędności, a dodatkowo samodzielne wznoszenie budynku (chociaż częściowo) może minimalizować koszty.
System gospodarczy – na czym polega?
System gospodarczy polega na tym, że inwestor nie zatrudnia jednej firmy budowlanej do całości prac, ale organizuje robotę, a część prac wykonuje samodzielnie (lub z pomocą rodziny czy znajomych). Jedynie najtrudniejsze czynności zleca wykwalifikowanym firmom. To pozwala minimalizować koszty. W tym wypadku to inwestor kupuje materiały budowlane, co generuje kolejne oszczędności. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że firmy budowlane często kupują materiały hurtowo i mają wynegocjowane niższe stawki. Szukając więc materiałów na własną rękę, trzeba sprawdzić ceny w różnych hurtowniach oraz to, czy korzystniej będzie kupić wszystko w jednym miejscu, czy też oddzielnie w różnych sklepach. Niezależnie od wszystkiego, szacuje się, że budując dom systemem gospodarczym można zaoszczędzić około 30% kosztów. Budowa domu systemem gospodarczym z założenia nie trwa dłużej niż dwa-trzy lata. To jednak więcej, niż gdyby dom stawiała firma budowlana.
Zalety budowania systemem gospodarczym
Niewątpliwie taki system budowy pozwala dostosować tempo budowy do możliwości finansowych inwestora. Możesz wówczas rozłożyć budowę na części i wykonywać je dopiero wówczas, kiedy będziesz dysponować kolejnymi środkami. W przypadku firmy budowlanej takiej szansy nie ma – firma podaje cenę, którą trzeba zapłacić od razu po wykonaniu roboty, a czasem nawet częściowo przed przystąpieniem do pracy i w jej trakcie – po zakończeniu poszczególnych etapów.
Wady samodzielnego budowania
Z jednej strony system gospodarczy to możliwość rozłożenia kosztów, dzięki wydłużeniu czasu budowy. To jednak z drugiej strony generuje dodatkowe koszty, ponieważ jednocześnie trzeba opłacać dotychczasowe lokum. Może się też okazać, że budowa domu systemem gospodarczym będzie nieopłacalna. Żeby wykonać takie prace, prawdopodobnie trzeba wziąć urlop bezpłatny. Inwestor traci stałe źródło dochodu, a środki wkrótce mogą się skończyć. Dlatego czasem wyższa cena firmy budowlanej może finalnie być wyborem lepszym – chodzenie do pracy gwarantuje stały przypływ gotówki.
Co można zrobić samemu na budowie?
Lista zadań, które można wykonać samodzielnie przy budowie domu jest długa. Zawsze trzeba mieć jednak pewność, że mamy odpowiedni sprzęt, wiedzę i umiejętności, by daną czynność wykonać. Poprawianie nieudanych elementów może być bowiem kosztowne. Jedną z najłatwiejszych czynności, które inwestor może wykonać sam, jest murowanie ścian. Jeśli wybierze duże i lekkie bloczki z betonu komórkowego, montowane na pióro-wpust, wznoszenie ścian może być łatwe. Jeżeli natomiast trzeba będzie je dociąć, nie będzie to skomplikowane, ponieważ jest to materiał miękki, dlatego wystarczy nam jedynie ręczna piła (posiadanie profesjonalnego sprzętu nie będzie tu potrzebne).
Innym elementem, który inwestor może wykonać sam, jest wykonanie fundamentów. I nie chodzi tu o samo ich zalewanie betonem, ale z pewnością kopanie ław fundamentowych może być przeprowadzone w takim systemie.
Prace wykończeniowe, takie jak gładzie, regipsy, płytki, czy panele, również mogą być wykonane samodzielnie. Nawet instalacja kanalizacyjna może być wykonana systemem gospodarczym,
Jedną z czynności, której inwestor raczej nie powinien się podejmować, jeśli nie ma doświadczenia ani specjalistycznych uprawnień i profesjonalnego sprzętu, jest dach. To zadanie lepiej zlecić fachowcom i nie martwić się w przyszłości przeciekaniem dachu czy słabą izolacją.
Dlaczego warto wybrać firmę budowlaną?
Niewątpliwie zatrudnienie firmy budowlanej oznacza pewną jakość. Oczywiście pod warunkiem wybrania doświadczonej i sprawdzonej ekipy. Nie wszystkie mają umiejętności na zadowalającym poziomie. Niemniej jednak firma budowlana gwarantuje inwestorowi możliwość ubiegania się o gwarancję na wykonane usługi. Kluczowe jest tu więc sporządzenie umowy z wykonawcą, w której szczegóły gwarancji zostaną ujęte. Jeśli inwestor nie ma doświadczenia w budowaniu domów, lepiej żeby nie zabierał się samodzielnie za wnoszenie własnego domu.
Dodatkowo, firma budowlana zajmuje się materiałami budowlanymi – od negocjacji korzystnych stawek dzięki hurtowym i stałym zakupom, przez transport, aż po dostarczenie i wniesienie materiałów do wskazanego miejsca. Jeśli budujemy systemem gospodarczym, wszystkie te obowiązki spoczywają na nas.
Może się też zdarzyć tak, że zaplanowana przez inwestora funkcjonalność domu może się okazać niepraktyczna, niepotrzebna lub niemożliwa do wykonania. Fachowej rady, popartej doświadczeniem, udzieli właśnie wykwalifikowana firma budowlana. Bez takiej pomocy sytuacja może wymknąć się spod kontroli.
Wady firmy budowlanej
Dużym ryzykiem w przypadku zatrudnienia firmy budowlanej do budowy domu jest to, że zatrudnimy niesprawdzoną firmę prezentującą niską jakość wykonania. Niestety jakość ta najczęściej dostrzegalna jest dopiero po zakończeniu budowy. Może to generować dodatkowe koszty – naprawienie lub zburzenie i wykonanie od nowa pewnych elementów może być bardzo kosztowne. Z kolei wykwalifikowana firma budowlana to po pierwsze wyższe koszty usługi, a po drugie dłuższy czas oczekiwania na wolny termin. Wówczas budowa może odwlec się w czasie, na co niektórzy inwestorzy nie mogą lub nie chcą sobie pozwolić.
Budować dom samemu czy zatrudnić firmę?
Budowa domu systemem gospodarczym jest więc poważną opcją do przemyślenia. Warto mieć jednak świadomość różnic wynikających ze sposobów pracy. Prezentuje je poniższa tabela:
Z pewnością mierzenie sił na zamiary jest tutaj kluczowe. Jeśli nie mamy doświadczenia i profesjonalnego sprzętu, nie będziemy w stanie zbudować domu w całości jedynie systemem gospodarczym. Warto też pamiętać, że są prace, których wykonanie samodzielnie jest niezgodne z przepisami. Idealnym i optymalnym wyborem jest system mieszany – część czynności możesz wykonać sam, a do części zatrudnij firmę budowlaną.
Komentarze