Czy warto budować dom z bali?
Dom z bali to klasyczna konstrukcja znana z wiejskich i górskich karczm. Można traktować ją jako obiekt sezonowy, ale świetnie sprawdza się również jako budynek całoroczny. Nie zawsze do produkcji takich domów wykorzystuje się jednak pełne bale drewniane. Poznaj technologię budowy i najważniejsze cechy domów z bali.
Dom z bali – co to za konstrukcja?
Domy drewniane coraz chętniej wybierane są przez inwestorów. Jednym z typów konstrukcji wracających do łask, jest dom z bali. To obiekty inspirowane klasycznymi, góralskimi chatami i dawnym budownictwem drewnianym. Wraz z rozwojem techniki budowlanej okazują się przyjazne i komfortowe do użytkowania także w obecnych realiach.
Przy budowie domów z bali w wersji klasycznej wykorzystuje się okorowane konary drzew. Są układane poziomo warstwami prowadzącymi w górę. Od zewnątrz widoczne są zatem półokrągłe ściany bali i połać dachowa. W ten sposób powstaje unikalna stylistyka obiektu i jego elewacji. Obiekt jest w pełni funkcjonalny dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym drewna i jego zabezpieczeniu przed płomieniami i wilgocią.
Z jakich materiałów wykonuje się dom z bali?
Konstrukcja ścian domu z bali dawniej wykonywana była z naturalnego drewna, głównie z drzew iglastych. Dziś stosuje się do tego kilka rodzajów materiałów budowlanych. Do najczęściej używanych należą:
- bale pełne – najbardziej zbliżone do klasycznej wersji. Są ścinane w dolnej i górnej części, co ułatwia ich układanie. Często są ciosane z czterech stron. Do ich wytworzenia są potrzebne bardzo grube konary;
- bale klejone – to elementy wykonywane z łączonych ze sobą fragmentów drewna. Taka konstrukcja zapobiega skręcaniu się i pękaniu drewna. Może jednak dochodzić do rozwarstwiania materiału. Do ich produkcji wykorzystuje się znacznie cieńsze drzewa, dlatego materiał jest łatwo dostępny;
- bale izolowane – to konstrukcje wykonywane w postaci bali klejonych, jednak wnętrze jest uzupełnione pianką poliuretanową. Dzięki temu izolacja termiczna i akustyczna jest mocno poprawiona. Takie materiały są dosyć kosztowne i trudno uznać je za ekologiczne;
- bale elewacyjne – to elementy wykonywane z wyżłobionych konarów. Z zewnątrz pozostaje widoczna półokrągła budowa bali. Z kolei wewnątrz materiał jest wycięty. Montuje się je na konstrukcjach drewnianych tylko po to, żeby uzyskać estetykę domu z bali.
Do tworzenia pozostałych elementów konstrukcyjnych wykorzystuje się podobne materiały jak przy innych domach drewnianych. Konstrukcja osadzana jest na płycie fundamentowej. Więźba dachowa w wersji klasycznej jest wykończona słomą lub gontem, jednak powszechnie wykorzystuje się też gont bitumiczny.
Sposób budowy domu z bali
Dla pełniejszego wyjaśnienia charakterystyki konstrukcji domów z bali przedstawiamy kolejne etapy ich budowy. W poszczególnych obiektach będą one nieco różniły się między sobą, jednak kolejność zawsze będzie podobna. Jak buduje się dom z bali?
1. Prace ziemne
Dom z bali wykonywany jest głównie na płycie fundamentowej, dzięki czemu prace ziemne trwają krótko. Trzeba je jednak zakończyć kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. To też jedyny etap prac mokrych.
2. Układanie ścian
Najtrudniejszym krokiem jest ułożenie pierwszej warstwy i zamocowanie jej do fundamentów. Od tego zależy, czy konstrukcja będzie stabilna. Następnie układa się kolejne warstwy. W zależności od rodzaju materiału wybiera się konkretny sposób łączenia elementów.
3. Prowadzenie przewodów instalacyjnych
Przewody instalacji są doprowadzone do budynku za pomocą otworów w belkach elewacyjnych. Następnie prowadzi się je po podłodze i w pionie w specjalnie zamaskowanych osłonach. Przewody instalacji elektrycznej mogą być prowadzone w wydrążonych szczelinach w belkach.
4. Konstrukcja stropu i dachu
To najtrudniejszy etap prac. Od sposobu ułożenia belek stropowych i osadzenia więźby, zależy stabilności, trwałości i szczelności budynku. Tu wymagana jest bardzo doświadczona ekipa pracowników.
5. Prace wykończeniowe
Prace budowlane przy domu z bali kończy układanie stolarki okiennej i drzwiowej. To też pora na ułożenie ścian działowych wewnętrznych i urządzenie pomieszczeń.
Kiedy warto zdecydować się na dom z bali?
Dom z bali często traktowany jest jako konstrukcja letniskowa. Jednak przy odpowiednim doborze materiałów i projekcie może stać się pełnowartościowym mieszkaniem całorocznym. Z pewnością jest to budowla dla osób, które szukają nietypowego wymarzonego domu. Trzeba wykazać się też dużą odwagą, ponieważ takie rozwiązanie będzie narażone na krytykę pseudospecjalistów.
Do budowy domu z bali nie trzeba działki w Tatrach czy Beskidach. Rzeczywiście, najlepiej prezentuje się na nierównej działce w otoczeniu pięknej przyrody. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby stanął na nizinach w ładnie urządzonym ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że projektem domu z bali, a także samą budową, powinni zająć się specjaliści z doświadczeniem. Ta technologia jest dosyć wymagająca i zlecenie budowy przypadkowej firmie jest ryzykowne.
Dom z bali – koszty
Szacowanie kosztów domu z bali jest dosyć trudne. Wynika to z dużego zróżnicowania materiałów wykorzystywanych do budowy obiektu. Korzystając z najtańszych bali klejonych, można uzyskać nieco niższy koszt, niż w przypadku domów murowanych. Z kolei grube bale pełne mogą podnieść cenę ponad wartość obiektów z cegieł i pustaków. Szacuje się, że koszt wybudowania metra kwadratowego domu z bali wynosi od 2000 do 5000 złotych.
Na nieco niższe koszty takiej konstrukcji wpływa też specyfika budowy. Niewielki zakres prac ziemnych i budowa bez konieczności oczekiwania na wiązanie to cechy obniżające cenę. Warto jednak pamiętać o stosunkowo częstej potrzebie impregnacji belek elewacyjnych, co podniesie koszty eksploatacji.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.