Czy warto budować wykusz? Opinie

Wykusz to bez wątpienia ciekawy element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Ma z pewnością wiele zalet, jednak wiąże się również z kilkoma trudnościami. W artykule przyjrzymy się zarówno zaletom, jak i wadom tego typu rozwiązania oraz sprawdzimy opinie z for internetowych.

Projekt domu z wykuszem od strony ogrodu
Tooba

Jakie zalety ma budowa wykuszu w domu? 

Zaczynając od zalet tego elementu architektonicznego, warto zwrócić uwagę, że przyczynia się on do powiększenia przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Zwykle dodatkowy metraż aranżuje się na jadalnię, ale może to być także świetne miejsce do urządzenia kąciku czytelniczego (ze względu na dobre doświetlenie) lub zimowego ogrodu. 

Niekwestionowaną zaletą wykuszu jest ponadto fakt, że dzięki dużym przeszkleniom do wnętrza wpada dużo naturalnego światła. W pomieszczeniu jest wówczas jaśniej, ale i cieplej. 

Wykusze w nowoczesnych projektach domów odchodzą swoją estetyką od stylu dworkowego, z którym są kojarzone. Obecnie wykusze świetnie nawiązują do minimalistycznych form budynków i zwykle mają regularną konstrukcję bez skosów. Taki element świetnie urozmaica prostą, nowoczesną bryłę domu, nadając jej wyjątkowego charakteru.

Zaletą wykuszu jest możliwość stworzenia oryginalnej konstrukcji - może być on bowiem wykonany bardziej klasycznie, czyli być murowany z otworami okiennymi - lub nowocześnie, gdzie wykusz praktycznie w całości składa się z przeszklonych ścian. 

Przykłady aranżacji wykuszy znajdują się poniżej oraz na stronie: https://www.tooba.pl/projekty-domow-z-wykuszem?aranzacje=1

Aranżacja jadalni w wykuszu w nowoczesnym domu
Tooba
Minimalistyczne wnętrze z wykuszem
Tooba
Przeszklony wykusz w nowoczesnym domu
Tooba
Aranżacja jadalni w wykuszu
Tooba

Jakie wady ma wykusz w domu? 

Dodatkowy element architektoniczny wykraczający poza obrys budynku wiąże się naturalnie z kosztami. W niektórych projektach konieczne jest np. zastosowanie specjalnego systemu odprowadzania wody (standardowe rynny mogłyby niekorzystnie wpłynąć na wygląd wykuszu). Jednak nie to jest największą trudnością. Wykusz może przede wszystkim wychładzać pomieszczenie, ponieważ generuje dużą liczbę potencjalnych mostków termicznych. Jeśli zdecydują się Państwo na wykusz, najlepiej - właśnie z tego powodu - zaprojektować go od strony południowej aby czerpać zyski z energii słonecznej, a także zadbać o jak najbardziej solidną izolację tego elementu oraz szczelność okien. 

Co istotne, wykusz wlicza się do powierzchni użytkowej domu, więc podwyższa tym samym kwotę podatku od nieruchomości. 

Zdecydowana wadą wykuszu jest fakt, że znacząco podnosi koszty budowy - podobnie jak ryzality, lukarny czy balkony. Dlatego jeśli chcą Państwo zbudować dom jak najniższym kosztem, jak najbardziej warto zrezygnować z wykuszu. Należy bowiem pamiętać, że budowa wykuszu to nie tylko koszty związane z zakupem dodatkowych materiałów na ściany, ale także wykorzystywane na dach czy fundamenty. Ponadto na ostateczny koszt będzie wpływać stopień skomplikowania tego elementu architektonicznego. 

Na tym nie koniec wad. Jeśli posiadają Państwo wąską działkę, wykusz nie będzie polecanym rozwiązaniem - budynek powinien być odsunięty od granicy o określoną ilość metrów i w przypadku wykuszu będzie tutaj brana pod uwagę odległość najbardziej wysuniętego elementu.

Budować dom z wykuszem czy bez? Opinie

Powyższa analiza wad i zalet to jedno, natomiast warto również przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę opinie osób, które mają w domu wykusz lub z niego zrezygnowały - oraz poznać powody postawienia na takie, a nie inne rozwiązanie.

Np. na forum portalu BudujemyDom (https://forum.budujemydom.pl/) znajdziemy wypowiedź zniechęcającą do budowy wykuszu:

“Ja tam zrezygnowałem z wykusza bo pomijając fakt estetyczniejszego wyglądu domu to mało praktyczne to jest. Owszem ładnie wygląda na projekcie/obrazku ale co tam postawić jak nie stół? Do tego dochodzi potężna powierzchnia okien którą trzeba umyć przy okazji świąt, problem z firankami, zasłonkami i ewentualne kłopoty przy zakładaniu rolet zewnętrznych – ale to moje podejście z którym możesz się nie zgodzić.”

Z kolei na forum Muratora (https://forum.murator.pl/) możemy zapoznać się z opinią osoby, która zdecydowała się na budowę wykuszu i jest zadowolona z tej decyzji, natomiast wskazuje na ważne aspekty, na które warto zwrócić uwagę:

“Mam - ale ile kosztował to nie wiem bo nie liczyłem - mam go w projekcie i go zrobiłem. Z pewnością musisz uwzględnić dodatkowe koszty: izolacja przeciwwilgotnościowa, koszt płytek i glazurnika, balustrada, może dodatkowe "wykuszowe" okna i parapety? Zastanów się jaką rolę ma on pełnić - u mnie jest planowany jako "ogród zimowy" i jest tam troche chłodniej niż w innych częściach salonu - kwiatom to bedzie sluzyc - ale teraz moze byl bym się zdecydował na podlogówke w tym miejscu.”

Podsumowując, to, czy wykusz będzie wadą czy zaletą, jest uwarunkowane indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi oraz warunkami nieruchomości gruntowej. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w podjęciu decyzji, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji z naszym Doradcą Projektowym. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.

×

Chcę być informowany o promocjach, ofertach specjalnych, produktach i usługach Tooba.pl: