Duża łazienka w domu – jak ją zaprojektować i zaaranżować?

Bez względu na metraż każda łazienka powinna być: praktyczna, funkcjonalna, bezpieczna. Duża łazienka przede wszystkim wiąże się z wieloma możliwościami aranżacyjnymi, pod warunkiem, że odpowiednio zagospodarujemy dostępną przestrzeń. W artykule podpowiadamy Wam, jak zaprojektować i zaaranżować łazienkę o dużym metrażu.

Duża łazienka w domu
Jak zaaranżować dużą łazienkę w domu?

Projekt dużej łazienki – podział na strefy użytkowe i zastosowanie zasad ergonomii

Projektując łazienkę o dużym metrażu, warto podzielić ją na strefy użytkowe, które obejmują urządzenia oraz wolną przestrzeń potrzebną do swobodnego korzystania z nich. Wielkość i liczba stref zależy metrażu, bryły pomieszczenia oraz od naszych indywidualnych potrzeb. Co więcej, strefy mogą się na siebie nakładać, jednak warto zaprojektować je tak, aby ich układ był jak najprostszy.

Podstawowy podział na strefy w łazience uwzględnia wydzielenie:

 

  • strefy mokrej – należą do niej: WC, bidet, umywalka, wanna, kabina prysznicowa;
  • strefy suchej – to reszta łazienki.

Przy czym materiały zastosowane w strefie mokrej powinny być wodoodporne.
Inny, przykładowy podział na strefy:

 

  • strefa toaletowa (WC, bidet, umywalka);
  • strefa kąpielowa (wanna, prysznic);
  • strefa relaksu (toaletka do wykonywania makijażu, fotel, szezlong);
  • strefa użytkowa (pralka, suszarka);
  • strefa przechowywania (meble łazienkowe, półki).

Rozmieszczając urządzenia sanitarne w łazience, przede wszystkim pod uwagę należy wziąć dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej – dlatego już na wczesnym etapie projektu planuje się rozmieszczenie poszczególnych urządzeń.

Uwaga: Dawniej poszczególne strefy użytkowe w łazience były oddzielane za pomocą ścianek działowych lub parawanów. Współcześnie jednak w projektach króluje spójność i podkreślenie przestronności wnętrza. Oczywiście, jeżeli chcemy wydzielić strefy, to prócz ścianek możemy pokusić się na zastosowanie na przykład odmiennej kolorystyki lub materiałów.

Czym są zasady ergonomii w łazience?

Już wstępny projekt łazienki powinien uwzględniać rozmieszczenie najważniejszych sprzętów użytkowych, najlepiej zgodnie z zasadami ergonomii. Ich nadrzędnym celem jest zapobieganie wypadkom spowodowanym korzystaniem ze sprzętów użytkowych, które zostały nieodpowiednio ulokowane. Ergonomia określa więc wysokość i odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki.

Przed wanną należy pozostawić tak zwaną strefę funkcjonalną, czyli prostokąt wolnej przestrzeni, o wymiarach 120 x 100 centymetrów. Zalecane minimalne odległości pomiędzy wanną a innymi sprzętami łazienkowymi prezentują się następująco:

 

  • wanna powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • wanna powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • wanna powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • wanna powinna znajdować się odległości 60 centymetrów od umywalki.

Co więcej, baterię montuje się w odległości minimum 10 centymetrów od górnej krawędzi wanny.

W przypadku prysznica z brodzikiem należy pozostawić strefę funkcjonalną o wymiarach 100 x 110 centymetrów. Ważne jest, aby drzwi kabiny (otwierane na zewnątrz, czyli drzwi prysznicowe skrzydłowe, drzwi prysznicowe wahadłowe, drzwi prysznicowe uchylne) nie kolidowały z pozostałymi elementami wyposażenia oraz z drzwiami prowadzącymi do łazienki. Baterię prysznicową najczęściej montuje się w odległości od 110 do 130 centymetrów od podłogi, natomiast deszczownicę – w odległości minimum 180 centymetrów od dna brodzika. Zalecane minimalne odległości pomiędzy brodzikiem a innymi sprzętami użytkowymi:

 

  • brodzik powinien znajdować się w odległości 10 centymetrów od pralki.
  • brodzik powinien znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • brodzik powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od umywalki;
  • brodzik powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu.

Przed umywalką pozostawia się wolną przestrzeń o wymiarach 100 x 70 centymetrów. Wiszące lustro nad umywalką powinno zostać zamontowane w odległości minimum 10 centymetrów od baterii umywalkowej, natomiast baterię umieszcza się w odległości minimum 25 centymetrów od umywalki. Optymalna wysokość górnej krawędzi umywalki łazienkowej wynosi 80-85 centymetrów.

Umywalka:

 

  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od brodzika;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od wanny;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od drugiej umywalki.

Przed WC należy pozostawić strefę funkcjonalną o wymiarach 80 x 60 centymetrów, natomiast przed bidetem zalecana strefa funkcjonalna to prostokąt o wymiarach 100 x 70 centymetrów. Wisząca miska WC oraz bidet powinny kończyć się na wysokości około 40 centymetrów od podłogi. Zalecana odległość przedniej krawędzi miski WC od ściany oraz od mebli wynosi około 90 centymetrów. Co więcej:

 

  • miska WC powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od wanny i brodzika;
  • miska WC powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od umywalki;
  • miska WC powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • miska WC powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • bidet powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od wanny;
  • bidet powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od brodzika;
  • bidet powinien znajdować się w odległości 60 centymetrów od umywalki.

Jakie sprzęty użytkowe do dużej łazienki?

Duża łazienka z wanną i z prysznicem
W dużych łazienkach często umieszcza się równocześnie wannę i prysznic

Zarówno w dużej, jak i w małej łazience powinny znaleźć się takie sprzęty użytkowe jak: WC, umywalka, wanna, kabina prysznicowa (lub równocześnie wanna i kabina). Prócz wymienionych niezbędnych sprzętów łazienkowych w dużym pomieszczeniu możemy zainstalować również na przykład: drugą umywalkę, bidet, domową saunę lub małą, drewnianą balię.

Rozmieszczenie sprzętów użytkowych w dużej łazience

Rozmieszczając urządzenia sanitarne w dużej łazience, warto unikać lokowania wszystkich elementów wyposażenia blisko ścian. Nie zostawiajmy również pustej przestrzeni na środku pomieszczenia, ponieważ tym samym zaburzymy jego proporcje. Możemy natomiast zastosować tak zwany focal point, czyli punkt centralny. Wystarczy, że na środku dużego wnętrza ustawimy element, który będzie przyciągać wzrok. Może to być zwłaszcza elegancka wanna wolnostojąca lub reprezentacyjny szezlong, sofa, fotel typu uszak.

Do obszernych łazienek najczęściej wybierana jest wanna wolnostojąca lub wanna i prysznic równocześnie. Tak jak wspomnieliśmy, wannę możemy umieścić na środku pomieszczenia, ale również przysunąć w okolice ściany lub postawić pod oknem. Najczęściej jednak wanna wolnostojąca instalowana jest w łazience w taki sposób, aby jej bryłę można było oglądać z dwóch stron. 

Jeżeli będziemy równocześnie montować wannę i prysznic, to prócz klasycznej kabiny prysznicowej możemy zdecydować się na przykład na kabinę walk-in, która charakteryzuje się otwartą konstrukcją, brakiem brodzika i progu, natomiast najczęściej wyposażona jest w dwa przeszklone boki. Pamiętajmy jednak o tym, że zwiększona liczba sprzętów łazienkowych stwarza ryzyko wizualnego zagracenia powierzchni również dużej łazienki. Zwłaszcza, jeżeli decydujemy się na okazałą wannę wolnostojącą, to warto dobrać do niej przeszkloną kabinę walk-in lub zastosować sam natrysk – odpływ w ścianie lub w podłodze zastąpi klasyczny brodzik.

Do dużych łazienek zalecany jest również montaż dwóch umywalek łazienkowych, które mogą dodatkowo poprawić funkcjonalność tego wnętrza.

Zapoznaj się: Łazienka na poddaszu – jak ją zaprojektować i funkcjonalnie urządzić?

Jakie meble do dużej łazienki?

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, aranżacja dużej łazienki powinna być dokładnie przemyślana, tak, aby nie zabrać wnętrzu funkcjonalności oraz nie sprawić, że będzie ono wyglądać na wizualnie zagracone. Natomiast zaletą dużego wnętrza jest fakt, że nie musimy się ograniczać co do liczby mebli oraz ich rozmiarów. Bez względu na to, jaki kolor, kształt i wielkość mebli dobierzemy, to najważniejsze jest, aby zostały one ustawione w taki sposób, by nie utrudniały nam swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Przyjmuje się, że:

 

  • odległość mebli od wanny powinna wynosić minimum 70 centymetrów,
  • odległość mebli od kabiny prysznicowej powinna wynosić również minimum 70 centymetrów,
  • wiszących szafek nie umieszcza się na wysokości głowy w okolicach WC, bidetu oraz w okolicy wanny.

Uwaga: Pamiętajmy o tym, że meble łazienkowe powinny zostać wykonane z materiałów, które są odporne na działanie wilgoci.

Zwłaszcza w dużej łazience możemy postawić na wysokie słupki (np. wyposażone w półki), na szafki wiszące lub półki wnękowe (np. w zabudowie toalety, w okolicach wanny lub prysznica). Nie musimy ograniczać się również co do kolorystyki. Do małych wnętrz zalecane są zwłaszcza meble o jasnej barwie oraz z lakierowanymi frontami odbijającymi światło. Natomiast w dużej łazience może zastosować również ciemne barwy czy wyraziste akcenty kolorystyczne. Także fronty mebli mogą być w macie.

Co więcej, w łazience o metrażu powyżej 10 metrów kwadratowych można stworzyć tak zwany pokój kąpielowy. Wówczas prócz klasycznych elementów wyposażenia łazienki we wnętrzu można ustawić meble, które nie kojarzą nam się stricte z łazienką, a z salonem lub z sypialnią: szezlong, mała sofa, fotel typu uszak, toaletka do wykonywania makijażu. Wówczas duża łazienka nabierze nowej funkcjonalności.

Nie zapominajmy również o tym, aby w łazience stworzyć miejsce do wieszania mokrych ręczników. Na rynku dostępne są nowoczesne uchwyty, stojaki czy dekoracyjne drabinki.

Meble na wymiar do dużej łazienki

Mimo że w dużej łazience nie musimy zagospodarowowywać każdego skrawka wolnej przestrzeni, to i tak możemy zdecydować się na meble wykonywane na wymiar. Wśród ich zalet można wymienić:

 

  • dopasowanie mebli (kształt, wielkość) do metrażu łazienki;
  • możliwość zabudowania sprzętów, np. pralki;
  • dostosowanie do indywidualnych preferencji – samodzielny wybór nie tylko rozmiaru i kolorów mebli, ale również materiałów, frontów, uchwytów, nóżek, podświetlenia;
  • połączenie wysokiej estetyki z funkcjonalnością;
  • montaż zazwyczaj wykonywany przez specjalistów.

Natomiast największe wady tego rozwiązania to długi czas oczekiwania (w porównaniu do mebli z gotowych, sklepowych zestawów) oraz wysoka cena.

Aranżacja dużej łazienki – jakie kolory wybrać?

Aranżując dużą łazienkę, mamy dużo możliwości również w doborze kolorystyki do wnętrza. Najczęściej jednak w łazienkach królują ciepłe odcienie, które mają kojarzyć się z relaksem.

Kolorystyczne propozycje do dużej łazienki: 

 

  • odcienie bieli, 
  • odcienie szarości, 
  • beże, 
  • kremy, 
  • brązy, 
  • butelkowa zieleń, 
  • granat.

Jeżeli jasne barwy będą stanowić podstawę, to warto postawić na wyraziste akcenty. Ciemne barwy (brązy, granat, czerń) najlepiej zastosować z umiarem, na przykład na dwóch ścianach – zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby wnętrze było przytulne. 

Jakie płytki do dużej łazienki?

Duża łazienka zapewnia zdecydowanie większą swobodę aranżacji w porównaniu z łazienką o małym metrażu. Przede wszystkim nie musimy decydować się na płytki łazienkowe w jasnych kolorach (optycznie powiększają one niewielkie wnętrze). Możemy zestawić ze sobą ciemne barwy, wyraziste i żywe kolory, wzory, a także mozaiki. Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się zwłaszcza płytki wielkoformatowe, przekraczające 1600 centymetrów kwadratowych. Na rynku znajdziemy płytki o wymiarach: 60 x 120 centymetrów, 120 x 120 centymetrów, 120 x 240 centymetrów, 120 x 280 centymetrów.

Jak oświetlić dużą łazienkę?

Duża łazienka z lustrami
W dużej łazience warto zastosować kilka punktów oświetlenia górnego

Projektując dużą łazienkę, powinniśmy również skupić się na rozmieszczeniu źródeł światła. Warto podkreślić, że oświetlenie górne, sufitowe, nie będzie wystarczające. Co więcej, w przypadku wnętrza o większym metrażu na suficie należy umieścić więcej niż jeden punkt świetlny. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się na przykład sufity podwieszane z podświetleniem. Natomiast w oświetleniu górnym można zastosować również ściemniacz do regulacji natężenia światła. 

Prócz oświetlenia górnego najważniejszą rolę odgrywać będzie oświetlenie w okolicy umywalki i lustra. Zadbajmy o to, aby nie było one umieszczone centralnie nad głową użytkownika – jeżeli światło pada w dół, to na twarzy powstają nieestetyczne cienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie symetryczne umieszczenie na przykład dwóch kinkietów po obu stronach lustra. Do oświetlania strefy umywalkowej nie powinniśmy jednak wybierać popularnych halogenów.

Oprócz oświetlenia sufitowego i oświetlenia strefy umywalkowej punkty świetlne warto umieścić również w strefie kąpielowej i we wnękach – tutaj sprawdzą się na przykład listwy LED. Pamiętajmy jednak o tym, aby montować oprawy świetlne przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Jeżeli oprawa będzie montowana we wnętrzu wanny lub kabiny prysznicowej, a także bezpośrednio nad wanną i brodzikiem, to powinna mieć stopień ochrony IPX7. Natomiast oprawy umieszczane w odległości 60 centymetrów od wanny, kabiny, umywalki powinny mieć stopień ochrony IPX4.

Oświetlenie łazienkowe warto umieścić na dwóch niezależnych obwodach, aby osobno sterować oświetleniem ogólnym oraz oświetleniem miejscowym.

Wybór barwy światła

Zaleca się również, aby barwa światła w łazience była zbliżona do światła naturalnego (temperatura światła żarówek pomiędzy 4000K a 5000K). Ciepła barwa światła (temperatura światła żarówek pomiędzy 2700K a 3500K) nada łazience przytulnego charakteru. Unikajmy natomiast światła o zimnej barwie (temperatura światła żarówek pomiędzy 5000K a 6500K), ponieważ może ono dodatkowo optycznie powiększyć łazienkę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.