Folia w płynie - gdzie i kiedy warto stosować? Nie tylko w łazience
Folia w płynie to produkt wykorzystywany do izolacji przeciwwilgociowej budynku - mowa jest zarówno o jego elementach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zastosowanie takiej izolacji zapewni lepszą ochronę przed nasiąkaniem wodą, a jej aplikacja jest banalnie prosta. Gdzie obowiązkowo powinno się stosować taką folię? Kiedy warto wykonać dodatkową izolację z płynnej folii? Podpowiadamy w artykule.
Folia w płynie - obowiązkowo w łazience
Podczas wykańczania łazienki kładziemy płytki ceramiczne na podłogach i ścianach, chcąc zabezpieczyć budynek przed działaniem wilgoci. Jednak nie jest to wystarczająca ochrona. Okładziny ceramiczne same w sobie są co prawda wodoszczelne i odporne na działanie wody, jednak w rzeczywistości nie zapewniają całkowitej ochrony murów. Wszystko ze względu na spoiny, które wypełniają przestrzeń między poszczególnymi płytkami. Mogą one stanowić punkt, przez który woda będzie przedostawać się pod glazurę, czego konsekwencje często są bardzo poważne, wymagające bardzo kosztownych napraw. Począwszy od zagrzybienia, po uszkodzenie podłogi lub ściany. Aby uniknąć takich sytuacji, eksperci polecają zastosowanie w całej łazience, zarówno w strefach suchych, jak i mokrych, dodatkową izolację przeciwwodną w postaci folii w płynie. Produkt ten jest w stanie zabezpieczyć mury i posadzkę przed zniszczeniami w wyniku działania wilgoci. Warto zatem zastosować go wszędzie, gdzie panuje podwyższony poziom wilgotności lub występuje ryzyko zalania wodą - czyli także w pralni czy kuchni.
W przypadku łazienki, warto wykonać izolację z folii w płynie na całej powierzchni ścian i podłóg.
Czym jest folia w płynie?
Folia w płynie jest preparatem, który szybko tworzy bardzo szczelną oraz elastyczną warstwę ochronną przed wnikaniem wody i wilgoci w konstrukcję (ścianę lub podłogę). Z tego względu bardzo często pełni rolę hydroizolacji podpłytkowej w łazience, garażu, pralni czy kuchni. Jej konsystencja pozwala na zastosowanie praktycznie w każdym miejscu, począwszy od podłóg, przez ściany po elementy zewnętrzne budynku - np. dach płaski.
Zastosowanie pod wylewki
Folia w płynie znajduje także zastosowanie jako podstawowa hydroizolacja posadzki pod wylewkę. Tradycyjnie wykonuje się izolację z folii budowlanej, jednak ta niestety nie cieszy się zbyt dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Podczas układania kolejnych warstw izolacji i instalacji w podłodze łatwo ulega uszkodzeniom, przez co przestaje spełniać swoją rolę. Alternatywą jest zastosowanie papy pod wylewką w roli hydroizolacji, natomiast jest to rozwiązanie stosunkowo drogie i czasochłonne, przez co niewiele osób się na nie decyduje. Czy to koniec możliwości? Na szczęście folia w płynie daje nam możliwość uzyskania skutecznej hydroizolacji posadzki, bez konieczności ponoszenia dużych wydatków czy inwestowania sporych nakładów pracy. Można ją bowiem zastosować w całym domu w roli dodatkowej hydroizolacji pod folię budowlaną. Wówczas folię w płynie aplikujemy w dwóch warstwach na chudziaka, następnie (po odczekaniu, aż płynna folia całkowicie wyschnie) układamy na niej tradycyjną folię budowlaną i kolejne warstwy izolacji (styropian).
Jak nakładać folię w płynie?
Zanim zaczniemy aplikację folii w płynie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić, aby nie powodować zmniejszenia przyczepności izolacji. Powierzchnię tynków zacieramy na ostro. Jeśli występują nierówności czy pęknięcia, musimy je wyrównać zaprawą i odczekać, aż masa wyschnie.
Kolejny etap to gruntowanie. Dopiero gdy upłynie wskazany przez producenta gruntu na opakowaniu czas, możemy przejść do kluczowych prac mających na celu uzyskanie powłoki wodochronnej.
Aplikacja folii jest bardzo prosta - z pewnością każdy samodzielnie da sobie radę. Jest to też czynność nie wymagająca sporych nakładów czasowych. Folię w płynie należy nakładać w dwóch warstwach za pomocą pędzla, wałka welurowego lub pacy. W miejscach łączeń ścian i podłóg oraz w narożnikach, warto na etapie pierwszej warstwy folii zatopić taśmę uszczelniającą. Dzięki temu unikniemy ryzyka przerwania ciągłości hydroizolacji.
Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać wskazany czas (zwykle jest to 6-24 godziny) i zacząć aplikację drugiej warstwy.
Kolejne prace, np. układanie płytek czy innych warstw izolacji (folia budowlana, styropian) można rozpocząć dopiero po upływie min. 24 godzin, przy czym zaleca się, aby wstrzymać się nieco dłużej. W przypadku aplikacji folii w płynie pod płytki, warto zacząć prace od powierzchni pionowych, gdyż materiał ten jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można np. najpierw zaizolować ściany, przykleić płytki, a dopiero potem przejść do izolacji i wykończenia podłogi. Istotne jest przy tym, aby zastosować klej do płytek czy zaprawę do fugowania, które są dość elastyczne - ze względu na to, że folia w płynie również jest materiałem elastycznym. Pozwoli to na pełne wykorzystanie tej właściwości.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.