Jak dobrze zaprojektować salon? Porady

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, projektując salon? Jaki powinien być metraż pomieszczenia? Jak wyznaczyć strefy oraz ciągi komunikacyjne w salonie? Jak oświetlić i optycznie powiększyć wnętrze? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w naszym artykule.

Biały pokój salon w domu
Jak zaprojektować salon?

Jak dobrze zaprojektować salon?

Salon często określany jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, szczególnie spełniającym funkcje reprezentacyjne. W praktyce jednak kluczowe jest, aby salon był jak najbardziej funkcjonalny – niejednokrotnie nie służy nam tylko do wypoczynku, ale odgrywa również rolę pokoju dla gości, sypialni, domowego gabinetu. Dużą popularnością cieszą się także konfiguracje, w których salon połączony jest z aneksem kuchennym lub z jadalnią. Projektując salon, powinniśmy więc przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby względem tego pomieszczenia. 

Projektowanie salonu – wielkość i kształt pomieszczenia

Ważną kwestią w projektowaniu oraz aranżowaniu salonu jest jego powierzchnia. Przyjmuje się, że minimalny metraż salonu wynosi od 20 do 25 metrów kwadratowych, natomiast najłatwiej jest zaplanować wnętrze na planie prostokąta lub kwadratu. W przypadku salonów łączonych z aneksem kuchennym optymalna i zalecana wielkość salonu to 30 metrów kwadratowych. Większy salon może przybierać kształt litery „L” lub bardziej skomplikowany. W jego aranżacji wówczas szczególnie istotne będzie wydzielenie stref funkcjonalnych w taki sposób, aby ciągi komunikacyjne biegły pomiędzy strefami, a nie bezpośrednio przez nie. Chcąc dodatkowo urządzić strefę do spożywania posiłków, do powierzchni pomieszczenia warto doliczyć dodatkowe dwa metry kwadratowe, które przeznaczymy na ustawienie stołu wraz z krzesłami.

Pamiętajmy jednak, że są to jedynie ogólne zalecenia od projektantów wnętrz. Zwłaszcza osoby decydujące się na zakup mieszkania w bloku mogą nie mieć możliwości wydzielenia aż 30 metrów kwadratowych na salon z aneksem kuchennym. Ponownie podkreślimy więc, że w projektowaniu wnętrz najważniejsze są nasze indywidualne potrzeby oraz uwarunkowania lokalowe.

Przeczytaj także: Antresola w salonie – czy warto? Jak ją zaprojektować i urządzić? 

Podział na strefy i wyznaczenie ciągów komunikacyjnych w salonie

null
W salonie można wydzielić m.in. strefę wypoczynku, strefę spożywania posiłków, strefę gotowania

Wyznaczenie poszczególnych stref w salonie sprawia, że wnętrze staje się praktyczne i funkcjonalne. Oczywiście liczba oraz rozmieszczenie poszczególnych stref będą zależeć od naszych  preferencji. Najczęściej w salonie wyróżnia się:

 

  • strefę wypoczynku z kątem telewizyjnym (obejmuje takie elementy wyposażenia jak np.: sofa, fotele, stolik kawowy, szafka RTV z telewizorem, regały);
  • strefę kuchenną (dotyczy salonów, w których projektowany jest aneks kuchenny; w strefie kuchennej znajdują się podstawowe elementy wyposażenia kuchni);
  • strefę spożywania posiłków (obejmuje np. stół z krzesłami, wyższe modele wysp kuchennych z krzesłami barowymi);
  • strefę gabinetową (w salonie można wydzielić również miejsce do pracy, wówczas w pomieszczeniu umieścimy dodatkowo biurko czy krzesło biurowe).

Poszczególne strefy muszą zostać tak zorganizowane i zaaranżowane, aby nie utrudniać swobodnego poruszania się w obrębie pomieszczenia. Ciągi komunikacyjne warto rozplanować zwłaszcza w taki sposób, aby nie prowadziły przez środek strefy wypoczynkowej z kątem telewizyjnym. Zwróćmy uwagę na to, że niewłaściwa aranżacja salonu może zaburzać komunikację – przede wszystkim w sytuacji, gdy postawimy na zbyt okazałe modele mebli lub rozmieścimy je w zbyt małych odległościach. Projektanci proponują zwłaszcza, aby pomiędzy poszczególnymi strefami zachować odległości na szerokość minimum 80 centymetrów.

Odległość pomiędzy kanapą (sofą, narożnikiem) a telewizorem powinna wynosić minimum 200 centymetrów. Natomiast, aby swobodnie otwierać drzwi na taras lub na balkon, to należy pozostawić wolną przestrzeń wynoszącą minimum 100 centymetrów. Co więcej, zaleca się, aby nie umieszczać kanapy oraz foteli przy samej ścianie – wówczas ściana szybko może wybrudzić się od tarcia mebli.

W salonie najczęściej tworzony jest kącik telewizyjny. Ściana telewizyjna przede wszystkim nie powinna znajdować się naprzeciwko okna z uwagi na odbijające się od ekranu promienie słoneczne. Telewizor wieszany jest w odległości około 100 centymetrów nad podłogą. Środek ekranu powinien znaleźć się na poziomie oczu użytkownika. Sprzęt można przymocować do ściany za pomocą wysięgnika, postawić na szafce RTV lub umieścić w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie ze stalowych profili.

Uwaga: Projekt salonu powinien uwzględniać nie tylko wydzielenie stref i rozmieszczenie poszczególnych mebli, ale również: rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i rozkład kabli, odległości od okna/okien, zaznaczenie ścianek działowych i ścian nośnych.

Wejście do salonu

Projektanci wnętrz polecają, aby wejście do salonu znajdowało się naprzeciwko okna – to sprawi, że po przekroczeniu progu wnętrze będzie odbierane jako jasne i przestronne. W sytuacji, gdy takie rozplanowanie pomieszczenia nie będzie możliwe, to dobrym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie wejścia do salonu jak najdalej od narożników. 

Jak oświetlić salon?

Kolejną kwestią dotyczącą projektowania i aranżacji salonu jest wybór oraz rozmieszczenie oświetlenia. Właściwe dobrane lampy nie tylko będą pozytywnie oddziaływać na funkcjonalność wnętrza, ale mogą również sprawić, że salon stanie się przestronny, jasny, przytulny.

Projektując oświetlenie, zwróćmy uwagę na źródła światła naturalnego (liczba okien, rozstawienie okien, obecność drzwi balkonowych lub drzwi tarasowych). Ogólna zasada projektowania wnętrz mówi natomiast o tym, że należy dobrze doświetlić każdą strefę w pomieszczeniu. Nie wystarczy więc jedno, główne źródło sztucznego światła rozmieszczone na przykład na środku sufitu. Warto zdecydować się na doświetlające oświetlenie punktowe czy listwy ledowe. Popularnym rozwiązaniem jest również stworzenie podwieszanego sufitu.

Uwaga: Przyjmuje się, że lampę sufitową należy powiesić minimum na wysokości dwóch metrów od podłogi. Lampę nad stołem lub wyspą kuchenną wiesza się z uwzględnieniem odległości 60 centymetrów od blatu.

W przypadku oświetlenia podsufitowego należy zwrócić uwagę także na barwę światła – oświetlenie nie powinno razić nas w oczy i utrudniać wypoczynku. Polecane są więc klosze delikatnie przymknięte lub przysłonięte od dołu. Oświetlenie podsufitowe polecane jest również w części aneksu kuchennego. 

Oświetlenie ścienne, punktowe ma za zadanie rozjaśnić duże płaszczyzny lub podkreślić wnęki i elementy zabudowy meblowej.

W salonie możemy umieścić również stojące lampy podłogowe lub mniejsze lampy stołowe.

Jaki wybrać styl aranżacji salonu? 

Salon z brązowymi meblami
Aranżacja salonu w stylu glamour

Dobór kolorów, wzorów i faktur na ścianach zależy od wyboru stylu aranżacyjnego oraz naszych preferencji. Ogólna zasada mówi, że do małych wnętrz powinno się stosować zwłaszcza jasne barwy (odcienie bieli, jasne szarości, jasne beże, pastele), które optycznie powiększą przestrzeń. W przypadku wyrazistych kolorów czy wzorów na tapetach warto postawić na umiar i na przykład pokryć wzorzystą tapetą wyłącznie jedną ścianę.

Natomiast w kwestii podłogi inwestorzy najczęściej decydują się na panele podłogowe, panele winylowe LVT oraz na naturalną deskę. Jeżeli salon zostanie połączony z aneksem kuchennym, to wówczas w strefie kuchennej można zastosować płytki podłogowe lub również panele winylowe o zwiększonej odporności.

Salon powinien przede wszystkim wpisywać się w nasze gusta aranżacyjne – pamiętajmy o tym, że trendy aranżacji wnętrz z czasem ulegają zmianom, natomiast sama przestrzeń powinna być funkcjonalna. Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy kilku wybranych stylów aranżacyjnych, które od lat cieszą się popularnością.

Salon w stylu skandynawskim – bazuje na jasnych, neutralnych kolorach oraz na pastelach, które tworzą przytulną atmosferę oraz optycznie powiększają wnętrze. Unika wyrazistych wzorów, faktur i intensywnych barw. Styl skandynawski skupia się na naturalnych materiałach, zwłaszcza na drewnie, wiklinie, jucie, bawełnie, lnie, jedwabiu.

Salon w stylu nowoczesnym – styl nowoczesny stawia na nieoczywiste połączenia form, kolorów czy faktur, jednak przede wszystkim na lekki i funkcjonalny wystrój, a także na odcienie bieli, szarości i beżów. 

Salon w stylu industrialny – dominują w nim takie materiały jak: surowy beton, cegła, metal, szkło. Szczególnie ceni sobie odcienie bieli i szarości, które mogą zostać przełamane również za pomocą mocniejszych barw. Stawia również na ciekawe formy mebli i dodatków, zwłaszcza na elementy wykonane z metalu.

Salon w stylu minimalistycznym – to propozycja dla osób, które cenią subtelność we wnętrzu. Ogranicza do minimum liczbę mebli, stawia na prostotę w ich bryle oraz przede wszystkim – na wysoką funkcjonalność. Opiera się na spójności w kolorystyce oraz w doborze materiałów.

Salon w stylu eklektycznym – łączy w sobie cechy i charakterystyczne elementy każdego z wymienionych wyżej stylów aranżacyjnych. To wybór dla osób, które cenią sobie nieszablonowe podejście do wnętrza i lubią eksperymentować z doborem kolorystycznym, formami mebli i z dodatkami.

Salon w stylu glamour – aranżowany jest z dbałością zwłaszcza o dodatki. Docenia złote, srebrne czy miedziane detale. Stawia na połączenie barw neutralnych z mocniejszymi, typu bordo, butelkowa zieleń, granat. W stylu glamour warto zachować umiar, ponieważ zbyt ciężkie elementy wystroju mogą przytłoczyć wnętrze. Nie jest to styl polecany dla osób ceniących sobie aspekty minimalizmu.

Salon w stylu boho – charakteryzuje się aranżacją w ciepłych i jasnych kolorach, które uzupełniane są ciemniejszymi brązami, beżami i żółciami. Styl boho szczególnie bazuje na aranżacji z drewnem i wikliną w tle. Meble mają lekką formę, a we wnętrzu umieszczane są duże i małe rośliny w dekoracyjnych doniczkach.

Jak optycznie powiększyć mały salon?

Zaprojektowanie funkcjonalnego salonu o małym metrażu może przysporzyć problemów wielu inwestorom. Najważniejszym krokiem będzie przede wszystkim właściwe rozplanowanie mebli i zachowanie ciągów komunikacyjnych tak, aby swobodne przemieszczenie się po salonie nie było utrudnione. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, do niewielkich wnętrz zalecane są jasne i neutralne barwy – zarówno w kwestii ścian, podłóg, jak i mebli. Wzory i intensywne kolory możemy wprowadzić za pomocą dodatków.

Planując salon z aneksem kuchennym, zwróćmy uwagę na to, aby strefy salonowe oraz strefa kuchenna były ze sobą spójne, zwłaszcza kolorystycznie (ściany, meble, podłoga). Fronty mebli kuchennych mogą zostać wykonane na wysoki połysk – wówczas będą odbijać światło.

Trikiem stosowanym w aranżacji wnętrz jest zastosowanie we wnętrzu szkła, które również odbija promienie słoneczne. Na ścianach możemy zawiesić dekoracyjne lustra. W pobliżu kanapy może stanąć na przykład stolik kawowy ze szklanym blatem. 

Również właściwie dobrane oświetlenie może optycznie powiększyć pomieszczenie, ale także wyrównać jego proporcje. Tak jak pisaliśmy wyżej, w salonie warto zastosować więcej niż jedno źródło światła sztucznego i doświetlić każdą strefę. Prócz lamp sufitowych warto zdecydować się na oświetlenie punktowe. Mamy również kilka opcji doboru barwy światła. Może być ono zbliżone do naturalnego (temperatura światła żarówek pomiędzy 4000 K a 5000 K), ciepłe (2700-3500 K) i chłodne (5000-6500 K). Ciepła barwa światła sprawia, że salon staje się bardziej przytulny, natomiast zimna barwa światła może stworzyć iluzję większego wnętrza. Pamiętajmy również o tym, aby nie blokować światła naturalnego, czyli nie przysłaniać okien ciężkimi i ciemnymi zasłonami. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.