Jak urządzić małą sypialnię? Porady

Urządzenie małej sypialni przede wszystkim wymaga od nas dobrze przemyślanych rozwiązań, przy czym ograniczona przestrzeń tego wnętrza wcale nie musi oznaczać kompromisów w kwestii komfortu. Możemy również sprawić, że pomieszczenie zostanie optycznie powiększone między innymi dzięki odpowiedniej kolorystyce ścian, podłóg i dodatków. W artykule podpowiadamy, jak urządzić małą sypialnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna.

Mała sypialnia z łóżkiem
Jak urządzić małą sypialnię?

Mała sypialnia a metraż i lokalizacja

Sypialnia, bez względu na jej metraż, powinna zapewniać mieszkańcom domu lub mieszkania prywatność. Najlepiej, aby znajdowała się w pobliżu łazienki, ale również była oddzielona od najbardziej hałaśliwych pomieszczeń – takich jak kuchnia czy salon. Warto zwrócić uwagę na to, jakie będzie ustawienie sypialni względem czterech stron świata. Owszem, sypialnia powinna mieć dostęp do naturalnych źródeł światła, ale nie zaleca się, aby jej okna były skierowane na wschód – wówczas promienie słoneczne mogą od wczesnych godzin porannych wybudzać nas ze snu. Okna wychodzące na zachód sprawią, że rano nie obudzi nas słońce, natomiast latem sypialnia może się mocno nagrzewać. Przyjmuje się więc, że najlepiej, aby okna sypialni wychodziły na północ.

Kolejną ważną kwestią jest sam metraż sypialni. Powinien być on dopasowany nie tylko do liczby użytkowników, ale również do funkcji tego pomieszczenia. W przypadku dużych sypialni we wnętrzu możemy ulokować na przykład łazienkę, garderobę, stworzyć kącik do wykonywania makijażu czy stanowisko dla pracy zdalnej. Mały metraż sypialni będzie wiązać się przede wszystkim z większą rozwagą w doborze mebli (oraz ich wielkości) – przy czym zaleca się, aby elementy wyposażenia małej sypialni podporządkować pod wymiary łóżka. W końcu to właśnie ten mebel jest najważniejszy, a jego wielkość bezpośrednio wpływa na komfort i jakość naszego snu. Minimalna powierzchnia sypialni dla jednej osoby powinna wynosić od 8 do 10 metrów kwadratowych, a minimalna powierzchnia sypialni dla pary – od 12 do 14 metrów kwadratowych.

Jak urządzić małą sypialnię? Dobór mebli

Podstawowe wyposażenie niewielkiej sypialni obejmuje przede wszystkim wygodne, dopasowane do naszych indywidualnych wymagań łóżko, a także stoliki lub szafki nocne (najlepiej wyposażone w szuflady lub półki) i komodę (niska komoda, która może służyć zarówno do przechowywania, jak i odgrywać rolę szafki RTV). Warto zastanowić się nad jak najlepszą optymalizacją dostępnej przestrzeni. Aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię pionową, możemy zdecydować się na półki ścienne (na przechowywanie książek i innych przedmiotów bez konieczności zajmowania powierzchni podłogi), szafki wiszące (możemy nimi zastąpić tradycyjne szafki wolnostojące). Odpowiednio dobrane szafki wiszące nie tylko zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania, ale także mogą nadać wnętrzu lekkości. 

Szafa wnękowa to sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że zabudowa pod praktycznie sam sufit może sprawić, że wnętrze sypialni zostanie jeszcze wizualnie pomniejszone. 

Uwaga: W przypadku naprawdę ograniczonej przestrzeni w sypialni warto zastanowić się nad składaną kanapą, która w nocy może pełnić funkcję łóżka.

Wybór łóżka do małej sypialni

Łóżko to główny i najważniejszy mebel w sypialni, który powinien być jej centralnym punktem. Projektanci wnętrz zalecają, aby łóżko ustawiać w pomieszczeniu w taki sposób, aby można było je swobodnie podejść z obu stron. Jeżeli sypialnia jest przeznaczona dla dwóch użytkowników, to z trzech stron łóżka powinna zostać zachowana wolna przestrzeń (ok. 60-70 centymetrów).

Istotną kwestią jest rozmiar łóżka dopasowany do: metrażu i układu sypialni, do liczby użytkowników, naszych indywidualnych wymagań. Łóżka jednoosobowe powinny mieć minimalnie 90 centymetrów szerokości (najpopularniejsze wymiary łóżek dla jednego użytkownika: 90x200 centymetrów, 120x200 centymetrów), natomiast łóżka dwuosobowe – minimum 140 centymetrów szerokości (wymiary łóżek dwuosobowych: 140x200 centymetrów, 160x200 centymetrów, 180x200 centymetrów, 200x200 centymetrów). 

W przypadku wyższych użytkowników łóżka kluczowa jest również jego długość. Ogólna zasada mówi, że do wzrostu użytkownika należy dodać 20 centymetrów. Natomiast standardowa wysokość łóżka wynosi od 40 do 60 centymetrów – zwłaszcza starsze osoby, a także użytkownicy zmagający się z problemami zdrowotnymi na przykład z kręgosłupem, mogą potrzebować wyższego łóżka, które zapewni im komfort wstawania czy siadania.

Na rynku dostępne są również łóżka ze wbudowanymi, wysuwanymi szufladami lub z pojemnikiem na pościel. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do niewielkich sypialni, ponieważ dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń na przechowywanie na przykład pościeli, ręczników lub nawet ubrań bez ograniczania powierzchni podłogi.

Uwaga: Niezwykle ważnym elementem jest też wybór materaca. Do najpopularniejszych rodzajów należą: materace piankowe (z pianki poliuretanowej, z pianki wysokoelastycznej), materace sprężynowe (materace bonellowe, materace pocket/kieszeniowe, materace multipocket), materace lateksowe (z lateksu naturalnego lub z lateksu syntetycznego), materace hybrydowe (wykonane z pianki i sprężyn), materace wodne.

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię? 

Mała, jasna sypialnia
Jasne barwy na ścianach i podłodze sprawią, że sypialnia będzie wyglądać na większą

Jeżeli dysponujemy małą sypialnią, to powinniśmy wiedzieć, że jej wnętrze możemy optycznie powiększyć za pomocą odpowiedniej kolorystyki ścian, dzięki dopasowaniu dodatków oraz wykorzystaniu źródeł światła.

Urządzając niewielką sypialnię, zwróćmy uwagę na kolorystykę ścian. Jasne kolory (takie jak odcienie bieli, jasne szarości, beże, kremy, pastele) optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej lekkości. Unikajmy natomiast ciemnych i wyrazistych barw, które przytłoczą wnętrze, a także wzorzystych tapet położonych na każdej ścianie. Jeżeli jesteśmy zwolennikami mocniejszych kolorów lub ciekawych tapet, to możemy wyróżnić jedną ścianę w pomieszczeniu – na przykład ścianę za łóżkiem. Wnętrze możemy ożywić za pomocą kolorowych dodatków. 

Na ścianach możemy również stworzyć pionowe lub poziome pasy – pasy pionowe sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe, natomiast pasy poziome mogą optycznie poszerzyć wnętrze.

Uwaga: Również jasne podłogi odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.

Wnętrze powiększymy również za pomocą światła. Przede wszystkim nie blokujmy naturalnego światła – wybierajmy lekkie, jasne zasłony oraz rolety, które będą przepuszczać światło. Zadbajmy o to, aby całe pomieszczenie zostało doświetlone nie tylko za pomocą jednego, głównego źródła światła (zazwyczaj wiszącej lampy sufitowej lub żyrandola), ale także poprzez zastosowanie lampek nocnych po obu stronach łóżka, kinkietów czy innego oświetlenia punktowego. Żarówki powinny mieć ciepłą (ale nie jasną) barwę – dzięki temu subtelnie dodamy naszej sypialni przytulnego charakteru.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, szafa wnękowa o wysokości praktycznie do samego sufitu to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne w małych wnętrzach, ale niestety w wielu aranżacjach ryzykowne – ze względu na to, że może zmniejszyć przestrzeń. Jeżeli nasza sypialnia nie będzie funkcjonować również jako garderoba, to postawmy na niskie modele mebli, które sprawią, że przestrzeń nad nimi wyda się większa. Co więcej, umieszczenie na ścianie lustra (najlepiej naprzeciw okna) odbija naturalne światło i optycznie powiększa sypialnię.

Uwaga: Chcąc optycznie powiększyć sypialnię, wybierajmy pościele, narzuty na łóżko, koce i poduszki dekoracyjne w jasnych, jednolitych kolorach lub z delikatnymi wzorami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.