Klimatyzacja – stacjonarna czy przenośna? Porównanie
Systemy klimatyzacji cieszą się coraz większą popularnością. Właściwie dobrane ułatwią przetrwanie najcieplejszych dni w roku. Klimatyzatory przydadzą się nie tylko w mieszkaniach, ale także w biurach i w obiektach użytkowych. Czy na etapie zakupu zwrócić uwagę na urządzenia stacjonarne, czy przenośne? Artykuł będzie pomocny w odpowiedzi na to pytanie.
Zasada działania i zastosowanie klimatyzacji
Rosnąca popularność instalacji do klimatyzacji sprawiła, że na rynku można spotkać wiele typów tych urządzeń. Najważniejsze różnice wynikają z ich budowy. Mamy tu do czynienia z klimatyzatorami stacjonarnymi montowanymi w budynkach i z przenośnymi. Zanim powiemy o różnicach pomiędzy nimi, warto przybliżyć mechanikę działania urządzeń, a także możliwości ich zastosowania.
Klimatyzacja wykorzystuje przepływ czynnika chłodniczego pomiędzy strefami o różnych temperaturach. Podobne zjawiska wykorzystują między innymi lodówki i chłodziarki. Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, odbiera z niego energię cieplną i wpuszcza go z powrotem do mieszkania. Powietrze ma jednak o kilka stopni niższą temperaturę. Co dzieje się z nadmiarem ciepła? Za pomocą czynnika chłodniczego, płynącego w obiegu zamkniętym, jest transportowane do skraplacza i wypuszczane na zewnątrz.
Klimatyzacja jest w stanie znacznie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu poprawia się sprawność psychofizyczna ludzi w czasie największych upałów. Co ważne, klimatyzacja jest w stanie także odwrócić działanie i częściowo ogrzewać dom. Okazuje się skuteczna jesienią i wiosną, kiedy nie pracuje jeszcze standardowy system grzewczy.
Klimatyzacja stacjonarna i przenośna – czym się różnią?
Ogromna popularność klimatyzacji spowodowała wysyp różnego rodzaju urządzeń. Najważniejsze różnice widoczne są w konstrukcji tych sprzętów:
- klimatyzatory stacjonarne – cały system montowany jest na stałe. Składa się z jednostki zewnętrznej umieszczanej na ścianie elewacyjnej budynku oraz z przynajmniej jednej wewnętrznej montowanej w wybranym pomieszczeniu. Obie jednostki są połączone za pomocą przewodów miedzianych, w których płynie czynnik chłodniczy. Można tu wyróżnić urządzenia mono split mające po jednej jednostce z każdego rodzaju, a także multi split, w których jednostek wewnętrznych jest więcej;
- klimatyzatory przenośne – urządzenia mobilne, w których wszystkie części zamknięte są w jednym, lekkim module. Można swobodnie przenosić je pomiędzy pomieszczeniami, chłodząc to, w którym aktualnie przebywają domownicy.
Klimatyzacja stacjonarna – w jakich obiektach znajdzie zastosowanie?
Stacjonarna klimatyzacja to bardzo wygodny system. Jest łatwy w obsłudze, a większość ustawień można wprowadzić za pomocą pilota. Taki system zalecany jest przede wszystkim w domach parterowych, które mają niską bezwładność cieplną. W takich obiektach klimatyzacja będzie używana bardzo często. W dużych budynkach warto zdecydować się na klimatyzacje typu multisplit. Ich budowa pozwala na umieszczenie jednostek wewnętrznych w kilku pomieszczeniach i sterowanie nimi niezależnie od siebie.
Nieco problemu sprawia montaż modułów klimatyzacji stacjonarnej. Jednostka zewnętrzna jest montowana na ścianie nośnej zewnętrznej, co wymaga ingerencji w elewację budynku. Przez ścianę przeprowadza się przewody w postaci rurek miedzianych. Wewnątrz napuszczany jest czynnik chłodniczy, który wymienia energię cieplną. W związku z tym na montaż można zdecydować się tylko w przypadku obiektu prywatnego lub mając zgodę na zmianę wyglądu elewacji.
Kiedy sprawdzi się klimatyzacja przenośna?
Klimatyzacja przenośna nie wymaga instalacji. Wszystkie podzespoły znajdują się w jednym module. Będzie potrzebne jedynie zorganizowanie miejsca, w które zostanie odprowadzone ciepłe powietrze. Można przygotować specjalną kratkę wentylacyjną lub końcówkę rury wystawić za okno. To rozwiązuje problem w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym, gdzie na montaż wentylatora na ścianie zewnętrznej nie zgodzi się spółdzielnia.
Przenoszenie i podłączanie klimatyzatora przenośnego nie jest wygodne. W związku z tym takie urządzenie można polecić osobom korzystającym z niego sporadycznie. Przyda się w niewielkich budynkach, obiektach biurowych i użytkowych. Może stanowić też dodatkową instalację grzewczą. Będzie skuteczne w domu mającym kierunek okien wschód-zachód. Przenoszenie klimatyzatora w ciągu dnia pozwoli ochłodzić jedno pomieszczenie do południa, a drugie wieczorem.
Przeczytaj również: Klimatyzator sufitowy (kasetonowy) w domu - czy warto? Jak działa?
Cena klimatyzacji – czy ma wpływ na decyzję?
Przy podejmowaniu większości decyzji dotyczących nowych inwestycji, zwracamy uwagę na ich koszt. Klimatyzacja nie jest tu wyjątkiem. Czy jednak różnice pomiędzy urządzeniami mobilnymi i stałymi są a tyle duże, że będą miały decydujący wpływ na decyzję?
Klimatyzatory mobilne to urządzenia o niewielkiej mocy, porównywalnej z najsłabszymi systemami typu mono split. Takie akcesoria kosztują około 2000 złotych. Podobne ceny osiągają klimatyzatory stałe. Różnica wynika jedynie z montażu instalacji stałych, za który trzeba zapłacić około 1500 złotych. Jeśli dom potrzebuje większej mocy chłodzącej, zakup kilku przenośnych urządzeń okazuje się bezsensowny i lepiej postawić na konstrukcje stacjonarne typu multi split.
Sprawdź: Ile kosztuje klimatyzacja w 2023 roku?
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.