Markizolety – rolety i żaluzje fasadowe w jednym. Zalety, opinie

Markizoleta to połączenie rolety i markizy. W praktyce jest to nic innego jak daszek na aluminiowym stelażu, zwykle montowany na oknie, najczęściej przy tarasie lub balkonie. Chroni przed słońcem, daje przyjemny cień, a można nim zacienić tylko wybrany obszar lub całe okno. Przedstawiamy, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Źródło: eurosystem
Eurosystem

Markizoleta – co to jest?

Markizoleta to połączenie rolety zewnętrznej i markizy balkonowej. Do określonego miejsca może ona zasłaniać okno jak roleta, a pozostałą częścią stanowić markizę. To sprawia, że okno zostaje osłonięte, ale widok z okna nie jest całkowicie zasłonięty. Najczęściej markizoleta sterowana jest pilotem dającym sygnał specjalnemu napędowi do ruchu. Montuje się ją od zewnętrznej strony budynku i podobnie jak zwykłe rolety zewnętrzne, może być umieszczona pod tynkiem, we wnęce lub na fasadzie. Zwykle jest to aluminiowy stelaż pokryty pół transparentną tkaniną. Mogą występować w różnych kolorach, przez co stosunkowo łatwo dopasować je do potrzeb, elewacji i koncepcji całego budynku. Zasada działania markizolety jest prosta – absorbuje ona promieniowanie słoneczne jeszcze przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz, co w upalne dni daje poczucie chłodu.

Gdzie montuje się markizoletę?

Markizoleta najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach z wystawą południową lub pokojach z balkonem lub wyjściem na taras. Dzięki niej możesz nie tylko osłonić okno, ale także zapobiegać przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza. Materiał, który jest używany do produkcji markizolet ma często właściwości termoizolacyjne. Markizolety posiadają ruchomą odchylaną belkę, dzięki czemu nawet po rozwinięciu możesz mieć dostęp do parapetu zewnętrznego. Tkanina zrolowana na wałku z silnikiem umieszczona jest w kasetonie z profili aluminiowych, który montuje się do okna lub zewnętrznej wnęki. Odpowiednie napięcie między prowadnicami i naprężenie tkaniny gwarantuje specjalna taśma suwakowa zatopiona w krawędziach tkaniny. Producenci zakładają, że taka konstrukcja jest odporna na wiatr i wytrzymuje podmuchy o prędkości nawet 120 km/h i wiatr boczny o prędkości 220 km/h.

Zalety markizolety

Niezaprzeczalną zaletą markizolety jest to, że skutecznie ogranicza ona ilość gorącego powietrza w upalne dni. Co więcej, minimalizuje się przez to także zużycie energii w urządzeniach klimatycznych, dzięki czemu można uznać ten produkt za ekologiczny. Są też takie markizolety, które są zasilane baterią ładowaną promieniami słonecznymi.

Kolejnym ważnym aspektem, który sprawia, że markizoleta jest lepsza niż roleta zewnętrzna jest to, że można mieć jednocześnie osłonięte okno markizą, a jednocześnie nie zacieniać całego pomieszczenia i nie odcinać go od świeżego powietrza. Oprócz tego, nawet przy użytkowaniu markizolety, możesz mieć wgląd w to, co dzieje się na zewnątrz za sprawą odchylanej konstrukcji. Jednocześnie daje poczucie intymności i prywatności, ponieważ chroni przed wścibskim spojrzeniem sąsiadów lub przechodniów.

Markizoleta to także idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których pracujesz lub oglądasz telewizję. Dzięki nim nie tworzą się szkodliwe refleksy, ponieważ światło w pomieszczeniu rozkłada się w sposób równomierny. To także ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV – zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i przedmiotów.

Sprawdź: Jak zaaranżować okno w kuchni? Podpowiadamy

Jakie są zalety markizolet?
Vertico
Jakie są zalety markizolet?

Czy markizolety są skuteczne?

Przed takim pytaniem staje wielu właścicieli domów. Zanim zdecydujesz się na markizolety, przeczytaj co sądzą o nich ich właściciele:

Markizy to moim zdaniem optymalne rozwiązanie, które stanowi połączenie ochrony przed nagrzewaniem i efektu przyciemnienia. 

 

Markizy można używać cały rok. Również w zimie występują słoneczne dni z bardzo ostrym słońcem, które bardzo przeszkadza w pracy, szczególnie z komputerem. Markizy pozwalają uzyskać optymalne przyciemnienie pomieszczenia, które nie wymaga stosowania dodatkowego źródła światła. 

 

Utrzymanie materiału w czystości nie wymaga stosowania specjalistycznych preparatów - wystarczy stosować się do poniższych zaleceń:
•kurz usuwać odkurzaczem, lub sprężonym powietrzem
•nie szorować żadnymi szczotkami, nie stosować ściernych przedmiotów
•nie używać rozpuszczalników
•myć przy użyciu miękkich gąbek i wody z mydłem, płukać czystą wodą
•pozostawić markizę rozwiniętą do momentu wyschnięcia materiału.

 

W przypadku markiz stosowanych na oknach dachowych w okresie zimowym (podczas opadów śniegu) najlepiej zwinąć materiał do kasety tak aby zapobiec zaleganiu śniegu, który powoduje duże obciążenie. 

 

W przypadku rolet zewnętrznych jesteśmy "odcięci" od otoczenia. Markizy zapewniają ochronę przed nagrzewaniem i jednocześnie zapewniają dobrą widoczność. Widzimy co dzieje się na zewnątrz natomiast z zewnątrz nie widać co dzieje się w pomieszczeniu (oczywiście w warunkach dziennych). 

Jak łatwo zauważyć, markizolety i ich zalety są doceniane przez wielu. Można więc uznać, że jest to rozwiązanie warte inwestycji.

Markizoleta to połączenie tradycyjnej markizy tarasowej z roletą typu screen. Wyposażona jest w specjalnie odchylaną część, dzięki której po uruchomieniu nad częścią okna tworzy się mały daszek. Montowana jest na zewnątrz – zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych. Dzięki szerokiemu wyborowi kolorystyki materiałów, markizoleta pasuje do każdego rodzaju elewacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.