Zadaszenie tarasu – inspiracje. Pergola, tarasola, a może przedłużenie dachu?
Taras kojarzy nam się z miejscem do odpoczynku i spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli jednak obawiasz się deszczu lub palącego słońca, zaplanuj pergolę, tarasolę lub przedłużenie dachu. Czym jest każde z tych rozwiązań i z czym się wiąże?
Zadaszenie nad tarasem – warto?
Zadaszenie tarasu ma szereg zalet, ale warto zwrócić uwagę także na jego mankamenty. Niezaprzeczalną zaletą jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Należą do nich nie tylko opady deszczu, ale także silne nasłonecznienie i wysoka temperatura. Zadaszenie tarasu pozwoli więc na korzystanie z przestrzeni do odpoczynku nawet w czasie opadów, ale jednocześnie uchroni przed upałem i przegrzaniem ludzi i pomieszczeń, co możliwe jest za sprawą cienia rzucanego przez osłonięcie tarasu. Bez obaw przed deszczem zostawisz wówczas na takim tarasie rozwieszony hamak, obrus na stole czy poduszki i koce na fotelach ogrodowych. Co prawda zwykle przy okazji dyskusji o zadaszeniu tarasy przychodzi na myśl zwykły parasol ogrodowy jako ochrona, jednak ten nie jest znacznych rozmiarów, a i do jego stabilności można mieć wątpliwości. Zwykle w przypadku silnego wiatru należy go złożyć, inaczej w czasie silnych podmuchów zadziała jak żagiel i może zostać zniszczony, a nawet dokonać zniszczeń.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim ważny jest materiał, z jakiego wykonane jest zadaszenie tarasu. Jeśli ma ono chronić przed słońcem, najlepsze są materiały, które niwelują nadmierne nagrzewanie pomieszczeń. Przykładowo, ciemna blacha na słonecznym tarasie to jedno z najgorszych rozwiązań. Ale już jasny (np. kremowy) materiałowy żagiel może przynieść zamierzony efekt. Jeszcze inny materiał jest potrzebny, jeśli zależy Ci na ochronie przed jesiennym deszczem i wiatrem. Wybierając zadaszenie, zwróć uwagę na stylistykę budynku – dobrze, jeśli całość wygląda spójnie i estetycznie.
Pergola – klasyczne zadaszenie tarasu
Pergola chroni przed deszczem i silnym słońcem, ale jednocześnie pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu. To także oryginalny element dekoracyjny. Konstrukcja składa się z dwóch rzędów słupów podporowych i zadaszenia. Może być wolnostojąca lub montowana do ściany zewnętrznej budynku. Wyposażona w automatyczny system podnoszenia i opuszczenia rolet lub przesuwania paneli bocznych, a nawet rozsuwania dachu, jest idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy różnych funkcji tej małej architektury. Jeśli chcesz więcej słońca, rozsuń dach i panele boczne, by wpuścić pod pergolę światło, ale jeśli pada deszcz, przy użyciu odpowiedniego materiału, bez komplikacji możesz spędzać czas na świeżym powietrzu nie martwiąc się o przemoczenie siebie czy np. poduszek na meblach. Wyposażenie pergoli w dodatkowe oświetlenie LED pozwoli stworzyć w niej niepowtarzalny klimat.
Czym jest tarasola?
Tarasola to pomysł, który przybył do nas z Hiszpanii i Włoch i jest jeszcze skuteczniejszym oraz praktyczniejszym rozwiązaniem od tradycyjnej pergoli. To rozwiązanie jest więc niczym innym jak nowoczesną pergolą tarasową. Umożliwia ona automatyczne otwieranie zadaszenia tarasu, a przez to możliwość korzystania z tarasu nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Może być wyposażona w boczne przesłony (rolety lub np. szklane panele), które wydłużają czas, kiedy można korzystać z tej przestrzeni. Na rynku dostępne są rozwiązania gwarantujące wytrzymałość na letnie upały, jesienne deszcze oraz obciążenie śniegiem nawet do 120 kg na 1 m² oraz porywisty wiatr o prędkości 160 km/h.
Tarasola jest doskonałym i nowoczesnym rozwiązaniem dzięki zastosowaniu rozsuwanego dachu. Daje on możliwość ochrony przed słońcem czy deszczem, ale jednocześnie, jeśli zapragniemy, by słońce wpadało na taras, przyciśnięcie jednego guzika uruchomi automatykę, która rozsunie połacie dachu. Można również wyposażyć takie zadaszenie w czujniki pogodowe, dzięki czemu samodzielnie będzie on zamykał przestrzeń nad tarasem, np. w momencie rozpoczynającego się deszczu.
Na rynku dostępne są różne modele tarasoli, a ich wygląd zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji klienta. Mogą to być obiekty przyścienne lub wolnostojące, o dachu płaskim lub ze spadkiem, tkaninowe lub np. szklane zabudowania. To także pełna paleta materiałów wykończeniowych czy kolorów profili konstrukcji. Tarasola dzięki temu wpisze się w niemal każdą stylistykę architektoniczną. Przewagą tarasoli nad pergolą jest to, że gwarantuje ona korzystanie z niej w komfortowych warunkach nawet w czasie chłodnych miesięcy roku.
Przedłużenie dachu nad tarasem – czy to dobry pomysł?
Osłonięcie tarasu przedłużonym dachem to opcja dla inwestorów, którzy dopiero budują lub planują budowę (rozbudowę) domu. Przedłużenie dachu budynku daje nie tylko możliwość zadaszenia tarasu, ale także wykonania np. werandy za sprawą przeszklenia całości. Może to być wówczas nie tylko przestrzeń na letnie dni, ale także jesienne i zimowe chwile odpoczynku. Trzeba mieć jednak świadomość mankamentów wynikających z tego rozwiązania. Przede wszystkim znacznie zaciemni ono salon lub inne pomieszczenie, z którego znajduje się wyjście na taras. Warto wówczas zaplanować w domu duże przeszklenia przy tarasie lub na innej ścianie tego pomieszczenia, by zrekompensować sobie straty światła.
Materiały do zadaszenia tarasu
Na rynku funkcjonuje szereg różnych materiałów, które w zależności od konstrukcji, sprawdzą się w przypadku zadaszenia tarasu. Należą do nich:
- szkło – obecnie jest to szkło hartowane, odporne na uszkodzenia; stosunkowo drogie, wymaga bardzo stabilnej konstrukcji (drewnianej lub aluminiowej); pasuje do każdej elewacji, a z dodatkiem zasłon czy rolet tworzy idealną opcję na wykończenie tarasu
- drewno – zapewnia przyjemne zacienienie i osłonę przed słońcem; stwarza wrażenie przytulności; może to być zadaszenie pełne lub w formie rozstawionych desek, między którymi piąć się będą posadzone przez nas rośliny, które po jakimś czasie pokryją cały dach (to rozwiązanie nie jest skuteczne w przypadku deszczu); zadaszenie drewniane wymaga regularnej impregnacji
- poliwęglan – idealnie przepuszcza światło, jest łatwy w montażu za sprawą aluminiowych profili, nie przebarwia się od promieniowania UV, ale jest czuły na zarysowania; stosunkowo tani
- pleksi (akrylowe szkło) – najtańsze rozwiązanie, łatwe w montażu i utrzymaniu; nie żółknie od słońca i jest skuteczne w przypadku deszczu; dobrze przepuszcza światło i jest łatwe w czyszczeniu; to materiał bardzo podatny na uszkodzenia, a oprócz tego może trzeszczeć podczas upalnych dni
- dachówka – idealne, trwałe i odporne rozwiązanie jako ochrona przed deszczem i słońcem; dobrze komponuje się, jeśli zastosowana zostanie taka sama dachówka jak na budynku; znacznie zwiększa koszty i zacienia pomieszczenie w domu.
Formalności związane z zadaszeniem tarasu
Zgodnie z Prawem Budowlanym, zadaszenie tarasu nie jest czynnością wymagającą pozwolenia na budowę. Sama budowa wysuniętego dachu może być traktowana jako remont, więc nie jest potrzebne także zgłoszenie chęci budowy. Dotyczy to także budowy zadaszenia jako wiaty czy małej architektury ogrodowej – w żadnym wypadku nie jest wymagana dodatkowa dokumentacja. Prace mogą być jednak wstrzymane, jeśli Inspektor Nadzoru Budowlanego wykryje działania budowlane i uzna je za powiększenie powierzchni budynku. Wówczas może to być zakwalifikowane jako samowola budowlana. Można zawsze każdą sporną kwestię skonsultować we właściwym urzędzie lub chociaż z zaufanym architektem.
Niezależnie od formalności, warto jednak zadbać o to, by zadaszenie tarasu powstawało z zasadami wiedzy technicznej i spełniało wszelkie wymogi i normy z zakresu projektu i budowy. Finalnie chodzi o to, by konstrukcja była stabilna, a przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników. Można wybrać droższą, ale stabilniejszą konstrukcję dachu, ale jeśli dysponujemy nieco mniejszymi środkami finansowymi lub nie chcemy tworzyć masywnego elementu, warto wybrać lżejszą konstrukcję, która nie obciąża całości i nie wymaga zastosowania dodatkowych słupków, co jednocześnie oznaczałoby zabranie większej przestrzeni.
Podsumowując, jeśli dysponujesz tarasem, przemyśl jakie zadaszenie będzie do niego najlepsze. Może to być kosztowne, choć stabilne przedłużenie dachu, ale możesz też postawić na tradycyjną pergolę. Zwróć także uwagę na tarasolę – automatycznie otwierane i zamykane zadaszenie tarasowe o ponadczasowym wyglądzie, idealnym do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.