Na co zwrócić uwagę przy planowaniu gniazdek i punktów świetlnych?

Instalacja elektryczna w domu pozwala na doprowadzenie energii do pomieszczeń, zapewnia oświetlenie i możliwość podłączenia różnego rodzaju sprzętów i urządzeń. Musi być jednak dobrze zaplanowana, by była praktyczna w użyciu oraz odpowiednio wykonana, by nie stwarzała zagrożenia.

null

Światło w domu i prąd w gniazdku uzyskujemy dzięki rozprowadzonej w pomieszczeniach instalacji elektrycznej. Jej schemat tworzony jest już na etapie projektu całego budynku, ale warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty, które ułatwią funkcjonowanie w przyszłości. Nie ma bowiem nic gorszego niż umieszczanie przedłużacza w poprzek pokoju lub zaprojektowanie włącznika i wyłącznika oświetlenia korytarza tylko na jednym jego końcu. O czym więc należy pamiętać?

Praktyczne wskazówki dotyczące oświetlenia w domu

1. Odpowiedni projekt

Przygotuj odpowiedni projekt lub zadbaj o to, by znalazł się on wśród dokumentów składanych wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę – bez dobrego projektu łatwo o pomyłki i niebezpieczne zdarzenia

2. Zaplanuj umieszczenie punktów świetlnych

To, ile punktów świetlnych zaplanujesz w każdym pomieszczeniu ma wpływ na korzystanie z nich, kiedy słońce zachodzi i zaczyna się noc. Przemyśl oświetlenie w salonie na suficie, ale także np. ozdobne kinkiety ścienne czy dodatkowe oświetlenie stołu. W przypadku łazienki oświetlenie powinno się znaleźć nie tylko na suficie, ale także przy lustrze, co ułatwi wykonanie np. makijażu.

Ważne jest także oświetlenie przedpokoju. Natomiast w sypialni, oprócz górnego światła, warto zaplanować również oświetlenie ścienne przy łóżku, które pozwoli na stworzenie intymnego klimatu lub ułatwi czytanie książki o zmroku. Ułatwiające pracę jest natomiast oświetlenie, np. ledowe pod szafkami kuchennymi, co oświetli blat roboczy w czasie przygotowania posiłków. Kluczowe dla bezpieczeństwa jest również oświetlenie schodów wewnętrznych.

3. Włączniki i wyłączniki

Może się wydawać, że ten element jest oczywisty i łatwo go zaplanować, tymczasem często zdarzają się błędy, które dają się we znaki przy użytkowaniu pomieszczeń. Mowa np. o włącznikach światła w przedpokoju. W tym wypadku dobrze, jeśli to źródło światła możemy włączyć zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i np. w pokoju dziennym, do którego przedpokój przylega. Niewybaczalnym błędem jest także umieszczenie włącznika światła na schodach tylko z jednej strony – np. na dole lub tylko na piętrze. Taki błąd jest wręcz niewybaczalny, ponieważ wówczas będziemy zmuszeni po zmroku do chodzenia po schodach w jedną stronę w ciemności. Podobnie rzecz się ma w przypadku korytarzy, szczególnie takich, z których wchodzi się do różnych pomieszczeń – włączniki światła powinny znaleźć się po obu stronach korytarza, ale także przy każdym wejściu do pokoju.

Gdzie zaplanować gniazdka w domu?
Gdzie zaplanować gniazdka w domu?

4. Zaplanuj gniazdka

Liczba i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych to kolejny bardzo ważny element instalacji elektrycznej, który wpływa na komfort użytkowania. Zasada w tym wypadku jest prosta – im więcej gniazdek, tym lepiej. Być może zdarzy się tak, że jakieś gniazdko nigdy nie zostanie użyte, ale gorzej, jeśli okaże się, że trzeba ciągnąć plątaninę przedłużaczy lub robić bruzdy w ścianach do przeprowadzenia gniazdka w inne miejsce. Takie elementy powinny więc znaleźć się w miejscach, w których prawdopodobnie będą podłączone sprzęty, np. zmywarka, pralka, telewizor, komputer, a także w planowanych miejscach, w których stanie biurko czy stół do pracy. Obowiązkowo należy zaplanować gniazda po obu stronach łóżka małżeńskiego oraz przy łóżku dziecięcym. Można dzięki temu podłączyć nie tylko lampkę nocną, ale także np. ładowarkę do telefonu. Duże znaczenie mają gniazdka elektryczne w kuchni. Mówi się, że ile by się ich nie zaplanowało, zawsze będzie za mało. W tym pomieszczeniu używamy bowiem wielu różnych urządzeń. Oprócz klasycznych gniazdek w ścianie, można także zaplanować gniazdka w kuchennym blacie lub np. w podłodze w gabinecie.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo

Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie gniazdek pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie należy więc planować ich w pobliżu wody – przykładowo w łazience gniazdko nad wanną to jeden z najgorszych pomysłów.

Wszelkie użyte materiały powinny spełniać wymogi przeciwpożarowe, by zapobiegać niebezpieczeństwom w przyszłości. Poszczególne obwody powinny być doprowadzone do bezpiecznika, który w przypadku wzrostu napięcia uchroni nas przed zwarciem i pożarem poprzez jego wyłączenie. Na korzyść działa również główny wyłącznik prądu – niezbędny w każdej instalacji elektrycznej. Z kolei do podłączenia urządzeń typu komputer, telewizor, kino domowe, używaj listwy antyprzepięciowej – wygodny przełącznik pomoże szybko odłączyć sprzęt od zasilania np. przed wyjazdem na dłuższy czas lub w czasie burzy.

6. Zleć prace elektrykowi

Niezależnie od tego, gdzie zaplanujesz punkty świetlne, włączniki i gniazdka, zaangażuj do prac elektryka z uprawnieniami. Wówczas masz pewność, że Twoja instalacja będzie wykonana solidnie, a przede wszystkim poprawnie. Oczywiście część prac, jak np. wykonanie bruzd, czy położenie kabla możesz wykonać sam, ale już podłączenie do bezpiecznika zostaw elektrykowi.

Podsumowanie

Instalacja elektryczna odpowiednio wykonana chroni przed pożarem i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Trzeba ją tylko odpowiednio zaplanować, by po wprowadzeniu do domu czy mieszkania nie doświadczyć przykrych i kosztownych niespodzianek związanych np. z umiejscowieniem gniazdek.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.