Pianobeton czy styrobeton? Porównanie kosztów i właściwości
W budownictwie coraz chętniej sięga się po nowoczesne materiały. Stosuje się produkty, które nie tylko są wytrzymałe, ale także zapewniają świetną izolację termiczną i niewielką wagę. Do takich materiałów trzeba zaliczyć pianobeton i styrobeton. Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy nimi? W jakich miejscach można je zastosować? Odpowiedzi przedstawiamy w poradniku.
Styrobeton – jak powstaje i jakie ma właściwości?
Wśród nowoczesnych materiałów o wyjątkowych właściwościach dużą popularnością cieszy się styrobeton. To materiał wykonywany na budowie lub w betoniarniach. Do zaprawy cementowej dodaje się granulki styropianu i niewielki dodatek środka uszlachetniającego. Po dokładnym wymieszaniu można wykorzystywać go na wylewki, podstawy pod tarasy i podłogi na gruncie.
Styrobeton łączy w sobie najważniejsze cechy styropianu i betonu. Ma trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne, które są charakterystyczne dla betonu. Z kolei dodatek granulatu daje materiałowi niewielką wagę, znakomitą izolację termiczną i akustyczną, a także możliwość formowania już związanego materiału.
Charakterystyka pianobetonu
Bardzo podobnym materiałem jest pianobeton, który także można zaliczyć do grupy betonów komórkowych. Wykonuje się go w betoniarniach poprzez wpuszczenie do zaczynu cementowego piany technicznej. Po związaniu wewnątrz struktury materiału nie pozostają kulki polistyrenowe, a jedynie puste pęcherzyki powietrza.
Pianobeton dostarczany jest na budowę w postaci płynnej masy. Gotowy materiał jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto stanowi świetną izolację termiczną i akustyczną. W zależności od potrzeb można przygotować inną proporcję materiału. To bezpośrednio wpłynie na właściwości techniczne materiału. Mniejsza ilość piany sprawi, że materiał będzie bardzo wytrzymały. Większa poprawi jego parametry izolacyjne.
Pianobeton i styrobeton – podobieństwa i różnice
Oba typy materiału są zaliczane do betonów komórkowych. Mają też liczne podobieństwa, które sprawiają, że często mylone są ze sobą. Do najbardziej charakterystycznych należą:
- niewielka masa – waga styrobetonu wynosi około 150 kg/m3 i jest kilkunastokrotnie niższa niż betonu. Z kolei przy pianobetonie zależy od zawartości piany. Zawsze jednak ten materiał będzie lżejszy od tradycyjnej mieszanki betonowej;
- dobre parametry izolacyjne – oba betony komórkowe mają dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej. Konkretne wartości zależą od ilości granulatu i piany w strukturze betonu;
- wiązanie – jak wszystkie masy betonowe, tak samo prezentowane materiały muszą mieć czas na wiązanie. Z reguły jest to od 1 do 5 dni, przy czym pianobeton szybciej uzyskuje optymalne właściwości.
Prezentowane materiały różnią się rodzajem materiału, jaki jest mieszany z masą betonową. Wynikają z tego konkretne właściwości i różnice:
- miejsce wykonania – styrobeton można z łatwością przygotować na budowie, mając do dyspozycji betoniarkę. Z kolei pianobeton z reguły przygotowywany jest w betoniarniach. Dzięki temu można odpowiednio dobrać proporcje i uzyskać wymagane właściwości;
- ekologiczny charakter – pianobeton jest materiałem jednorodnym, w którym nie ma domieszek z innego tworzywa. Piana tworzy jedynie komory gazowe, nie wytwarzając powłoki. Dzięki temu materiał jest bardziej ekologiczny;
- dostosowanie parametrów technicznych – możliwość łatwej zmiany proporcji piany do betonu sprawia, że w pianobetonie można zaprojektować właściwości mieszanki. W przypadku styrobetonu jest to znacznie trudniejsze i stosuje się stałe proporcje składników.
Zobacz: Styrobeton na nierówny chudziak?
Pianobeton i styrobeton – cena
Kolejną różnicą pomiędzy materiałami jest ich cena. W przypadku styrobetonu przyjmuje się, że metr sześcienny mieszanki kosztuje około 250 złotych. Pianobeton jest droższy, a cena oscyluje w granicach od 300 do 350 złotych. Jednak jest to materiał bardziej uniwersalny i o lepszych parametrach. Można też regulować właściwościami poprzez zmianę proporcji.
Pianobeton czy styrobeton?
Pianobeton czy styrobeton? Trudno odpowiedzieć na pytanie, który materiał jest lepszy. Ze względu na łatwość przygotowania mieszanki większą popularnością cieszy się styrobeton. Argumentem za użyciem właśnie tego materiału jest też nieco niższa cena, która przy dużych konstrukcjach stanowi wyraźną różnicę.
Z kolei pianobeton to materiał o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Możliwość dobierania parametrów technicznych sprawia, że sprawdza się w miejscach, które są nieosiągalne dla styrobetonu. Jest też całkowicie odporny na płomienie i wysoką temperaturę, czego nie można powiedzieć o styrobetonie z dużą domieszką granulatu.
Który materiał wybrać? Przy budowie dużych obiektów rodzaj materiału i jego skład jest podawany w specyfikacji technicznej przez konstruktora. Trzeba zatem stosować się precyzyjnie do wytycznych projektowych. W przypadku samodzielnej budowy wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami.
Przeczytaj również: Styrobeton czy styropian? Porównanie kosztów i właściwości
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.