Styrobeton na nierówny chudziak?

Styrobeton to płynna masa złożona ze spoiwa cementowego oraz granulatu polistyrenowego. Izoluje termicznie i akustycznie, doskonale pokrywając całą powierzchnię. Najczęściej stosowany jest w roli wylewki jako podkład wyrównujący - np. krzywo wylany chudziak. Czy takie rozwiązanie jest odpowiednie? Czy styrobeton nadaje się na nierówny chudziak? Sprawdzamy.

Styrobeton na nierówny chudziak
Styrobeton na nierówny chudziak?

Styrobeton - zastosowanie

Styrobeton ma zastosowanie zarówno jako podkład wyrównawczy, jak i warstwa izolacyjna podłóg. Może również być stosowany jako izolacja dachu płaskiego czy stropu o niskiej nośności (np. stropu drewnianego). W zupełności może zastąpić tradycyjny styropian, ale ma nad nim jedną zaletę, jaką jest płynna forma. Dzięki niej idealnie wypełnia wszelkie szczeliny i nierówności, doskonale otula instalacje montowane w podłodze, świetnie termoizoluje i stabilizuje posadzkę pod następne warstwy, przy czym wykonawcy podkreślają, że nie może on zastąpić pod względem termoizolacyjnym standardowego styropianu.

Wylewka ze styrobetonu nadaje się także w roli podkładu pod ogrzewanie podłogowe. Co więcej, wylewka tego typu także zwiększa parametry termoizolacyjne posadzki pod instalacją ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki.

Sprawdź: Styrobeton czy styropian? Porównanie kosztów i właściwości   

Gdzie szczególnie warto stosować styrobeton?

Styrobeton jest materiałem szczególnie polecanym do:

  • izolacji podłogi na poddaszu, stropie, gruncie,
  • podbudowy pod konstrukcje podłogowe,
  • izolacji dachu płaskiego,
  • izolacji termicznej posadzki pod ogrzewanie podłogowe,
  • wyrównania istniejącego podłoża, zwłaszcza nierównego chudziaka.

Styrobeton na nierówny chudziak? Opinie

Jak wspomnieliśmy, styrobeton najczęściej stosuje się w roli wylewki na nierówny chudziak i strop. Dzięki płynnej konsystencji pozwala uzyskać idealnie równą powierzchnię, zakrywając wszelkie szczeliny czy równając krzywizny. Pozwala ponadto bezpiecznie umieścić wszelkie instalacje w podłodze, bez ryzyka powstawania mostków termicznych. Wykonawcy najczęściej polecają w takiej sytuacji wylanie np. 10 cm warstwy styrobetonu, a następnie przykrycie jej dodatkowo 10-cm warstwą styropianu. Pozwoli to zniwelować nierówności chudziaka i uniknąć tym samym konsekwencji wynikających z krzywizn (jest to szczególny problem w przypadku instalacji z ogrzewaniem podłogowym), a jednocześnie zachować planowany poziom docelowy podłogi. Atutem jest także fakt, że w takim przypadku możemy zrezygnować z usługi równania chudego betonu przez ekipę (np. przez szlifowanie), co jest sporą oszczędnością finansową lub czasową (w przypadku samodzielnej budowy). Styrobeton można ponadto ułożyć samodzielnie.

A jakie są opinie inwestorów na ten temat? Czy warto wylewać styrobeton na nierówny chudziak, czy może lepiej zastosować inne rozwiązanie? Zobaczcie odpowiedzi z for internetowych:

Opinie - styrobeton na nierówny chudziak
Opinie - styrobeton na nierówny chudziak

Polecamy także odcinki vlogów budowlanych, w których również coraz częściej poruszany jest temat styrobetonu względem nierównego chudego betonu:

Jakie są zalety wylewki styrobetonowej na nierównego chudziaka?

Jak wskazują wyżej przedstawione opinie - z for i vlogów budowlanych - wylewka styrobetonowa ma co prawda kilka wad, jak np. wysoki koszt względem innych rodzajów wylewek, ale i wiele zalet, których nie mają inne materiały. Przede wszystkim wiąże się z… oszczędnościami w przypadku nierównego chudziaka. Przy zastosowaniu standardowego styropianu krzywizny chudziaka niestety przenosimy na warstwę termoizolacji, które możemy wyrównać dopiero na etapie wylewki docelowej. Powoduje to wiele problemów, m.in. większy koszt wykonania termoizolacji ze styropianu oraz komplikacje na etapie układania ogrzewania podłogowego. Co więcej, nierówna termoizolacja, która jest efektem ubocznym nierównego chudziaka sprawia, że docelowa wylewka na ogrzewaniu podłogowym może mieć różne grubości, co nie sprzyja efektywnego rozprowadzaniu ciepła. W jednym miejscu wylewka będzie przykrywała bowiem instalację np. na 2 cm, a w innym na 5 cm. Istotnie przekłada się to na zmniejszenie efektywności instalacji grzewczej, a więc i na wyższe rachunki za ogrzewanie oraz gorszy komfort użytkowania. To także wzrost kosztów wykonania samej wylewki od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (cena za 1 m3 np. wylewki anhydrytowej to ok. 750 zł, a styrobetonu - ok. 250 zł; wyrównanie chudziaka styrobetonem zamiast wylewką anhydrytową to znaczna oszczędność na etapie inwestycji). Należy doliczyć także większe zużycie styropianu, jeśli w tej warstwie chcemy nieco wyrównać poziomy. Zastosowanie z kolei styrobetonu spowoduje, że nie będziemy musieli stosować różnych grubości styropianu (to oszczędność zarówno materiałów, jak i kosztów robocizny), a także uzyskamy docelową wylewkę równej grubości, co sprzyja efektywnemu i niskokosztowemu rozprowadzaniu ciepła po budynku. Ponadto styrobeton ma właściwości izolujące, przez co posadzka będzie cieplejsza. Co więcej, styrobeton jest materiałem bardzo plastycznym i łatwym w obróbce, a jego układanie można przeprowadzić samodzielnie. Jest też twardszy od styropianu, co pozwala na zastosowanie także w pomieszczeniach narażonych na większe obciążenia - np. w garażach i magazynach. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.