Rysunki szczegółowe do projektu domu - co zawierają?

Jakie informacje zawierają i w czym mogą pomóc rysunki szczegółowe przed zakupem projektu domu? Czym różnią się od projektu technicznego?

Projekt domu z rysunkami szczegółowymi

Rysunki szczegółowe - czym są i co zawierają?

Stanowią część projektu architektonicznego budynku. W związku z tym, rysunki szczegółowe w formacie PDF można zamówić do każdego gotowego projektu domu czy garażu. Otrzymane od pracowni architektonicznej rysunki, są jednak zabezpieczone przed niezgodnym z przeznaczeniem wykorzystaniem - mają bowiem stanowić dla Inwestora lub architekta adaptującego wgląd do szczegółów konstrukcyjnych budynku, jeszcze przed zakupem projektu. Znajdują się w nich m.in. rzuty oraz przekroje. 

Rysunki szczegółowe dołączane do projektu gotowego, różnią się od prezentowanych rysunków poglądowych na stronie internetowej z danym projektem przede wszystkim ilością informacji. W rysunkach szczegółowych przedstawia się więcej szczegółów, jak np. grubości ścian, odległości między ścianami, wymiary okien i drzwi, wymiary pomieszczeń (w przypadku rysunków poglądowych spośród tych informacji uzyskujemy jedynie powierzchnie poszczególnych pomieszczeń). Są one także dokładnie zwymiarowane. Zdecydowanie zapoznanie się z rysunkami szczegółowymi jest cenne przed zakupem projektu. Ułatwią analizę planowanych zmian (pozwalają zweryfikować, które ze ścian są nośne, a które działowe), a także aranżację wnętrz. 

Oprócz tego z rysunków szczegółowych odczytamy takie informacje, jak rozmieszczenie okien połaciowych, rozstaw krokwi więźby dachowej, jętek czy słupów konstrukcji dachu, a także poznamy charakterystyczne elementy konstrukcji budynku (m.in. warstwy podłóg, metody połączenia ścian z dachem). 

Rysunki szczegółowe a projekt budowlany - jakie są różnice?

Rysunki szczegółowe to przede wszystkim uproszczone rysunki z architektoniczno-budowlanej części projektu gotowego. Ich zakres jest ograniczony do informacji istotnych dla Inwestorów przed zakupem projektu. Z kolei projekt budowlany to pełna dokumentacja zawierająca wszelkie detale techniczne. Poniżej znajduje się przykładowy rysunek szczegółowy projektu z naszego sklepu:

Kiedy warto uzyskać rysunek szczegółowy do projektu domu?

Rysunki szczegółowe stanowią ważny dokument jeszcze na długo przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego projektu domu. Dzięki nim możemy:

  • omówić z architektem adaptującym możliwe zmiany,
  • wstępnie oszacować koszty budowy,
  • wysłać dokument do firm budowlanych w celu uzyskania wyceny na realizację domu,
  • zweryfikować, czy projekt odpowiada warunkom zabudowy lub zapisom miejskiego planu zagospodarowania,
  • zaplanować aranżację wnętrz,
  • porównać wybrany projekt z innymi pod kątem bardziej szczegółowych parametrów, jak np. zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, koszt wprowadzenia zmian czy dokładne wymiary stolarki otworowej. Dla większości firm branży budowlanej, rysunki szczegółowe mogą stanowić podstawę do zaprezentowania indywidualnej oferty i wstępną kalkulację kosztów.

Poniżej znajduje się fragment rysunku szczegółowego jednego z naszych projektów. Jak widać, prezentowane informacje są bardzo szczegółowe - a przede wszystkim wyczerpujące na etapie wyboru projektu.

Jak uzyskać rysunki szczegółowe wybranego projektu domu? 

Rysunki szczegółowe są bezpłatnie dostarczane dla zainteresowanych osób w formacie PDF. Aby uzyskać rysunki konkretnego projektu, wystarczy wysłać zapytanie na adres projekty@tooba.pl lub zadzwonić do naszych Doradców Projektowych  (nr 52 384 49 90).

Można również skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie: https://www.tooba.pl/kontakt

W treści wystarczy wpisać prośbę o wysłanie rysunków szczegółowych do wybranego projektu gotowego. Nasi Doradcy przekażą wówczas bezpłatnie rysunki szczegółowe PDF na podany adres e-mail. W podstawowym pakiecie zwykle znajdują się szczegółowe rzuty poszczególnych kondygnacji oraz przekroje pionowe. W niektórych rysunkach autorzy dołączają także informacje dodatkowe, takie jak rysunek więźby dachowej czy elewacji. Większość rysunków szczegółowych posiada natomiast niezbędne informacje z perspektywy wyboru czy porównania między sobą poszczególnych projektów. 

Informacje zawarte w rzutach kondygnacji w ramach rysunków szczegółowych w gotowym projekcie domu

Rzuty kondygnacji znajdą zastosowanie szczególnie podczas sprawdzenia możliwości aranżacji wnętrz, jak i przy planowaniu zmian w układzie funkcjonalnym domu. Niekiedy rzuty kondygnacji przedstawiają także informacje na temat sposobu ogrzewania czy zastosowanych materiałów budowlanych. Ale to nie wszystko. Informacje zawarte w rzutach obejmują:

  • szczegółowe wymiary budynku po obrysie zewnętrznym,
  • wymiary poszczególnych pomieszczeń,
  • przekroje ścian (w tym grubość ocieplenia czy wymiary bloczków),
  • grubości ścian działowych i nośnych,
  • poglądowa prezentacja podstawowych sprzętów oraz wyposażenia wnętrza - aby ułatwić zobrazowanie proporcji poszczególnych pomieszczeń,
  • szczegóły kanałów systemowych (np. wentylacyjnych),
  • dokładne wymiary stolarki otworowej,
  • kierunek otwierania drzwi.

Jakie dane dostarczają przekroje zawarte w rysunkach szczegółowych?

Przekroje umożliwiają zapoznanie się ze wszystkimi warstwami konstrukcji budynku. Uwzględniają one zarówno przekroje poprzeczne, jak i podłużne. Z przekroju dowiesz się np., jaka jest wysokość domu do kalenicy lub komina, jaka jest wysokość elewacji, ścianki kolankowej czy pomieszczeń, jaki jest kąt nachylenia dachu oraz rodzaj konstrukcji (wiązary z fabryki czy więźba tradycyjna), jaki rodzaj stropu zastosowano (oraz z jakich warstw się składa), gdzie występują podciągi/nadciągi, jaki występuje rodzaj fundamentów (w tym informacje o głębokości ich posadowienia).

Pozostałe informacje, które mogą uwzględniać rysunki PDF

Rysunki szczegółowe pozwalają nam ponadto:

  • obliczyć powierzchnie budynku (powierzchnię zabudowy, całkowitą, netto czy użytkową) oraz kubaturę (zarówno całego domu, jak i poszczególnych pomieszczeń),
  • sprawdzić, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepiej dostosowany do naszego domu (można to wnioskować m.in. po informacji na temat kubatury - wykorzystuje się ten parametr do obliczenia zapotrzebowania na energię),
  • oszacować koszty eksploatacji budynku,
  • zweryfikować zgodność projektu z zapisami zawartymi w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (np. szerokość i wysokość elewacji frontowej, wysokość budynku do kalenicy, maksymalna liczba kondygnacji, kąt nachylenie dachu, maksymalna powierzchnia zabudowy oraz powierzchnia czynna biologicznie.

Mając do dyspozycji tego typu informacje, możesz łatwo sprawdzić, który projekt z bazy gotowych domów będzie najlepiej spełniał zarówno kryteria prawne, jak i dotyczące Twoich potrzeb. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.