Wylewka samopoziomująca - poradnik krok po kroku
Wylewka samopoziomująca to rozwiązanie na nierówne podłoże lub uzyskanie odpowiedniego poziomu podkładu podłogowego. Kiedy stosować tego typu wylewki i jak je wykonać? Zobaczcie instrukcję krok po kroku.
Co to jest wylewka samopoziomująca?
Wylewka samopoziomująca obejmuje zarówno jastrychy wyrównujące cementowe, jak i anhydrytowe. Jej wykonanie można zlecić firmie lub wykonać samodzielnie. Niezależnie od sposobu układania (ręczne lub maszynowe), wylewka samopoziomująca niezwykle łatwo się rozpływa i dobrze zespala z podłożem. Konsystencja płynna lub półpłynna znacznie ułatwia pracę. Przy nakładaniu nie dochodzi także do skurczu, dlatego tego typu wylewka nie wymaga wykonywania zbrojenia powierzchniowego.
Kiedy stosuje się wylewki samopoziomujące? Zwykle pełnią one rolę warstw wyrównujących, ale zdarza się, że są wykorzystywane w roli podkładu nośnego, gdzie również się sprawdzają. Szczególnie polecane są w systemach ogrzewania podłogowego - dobrze otulają przewody, a elastyczność materiału zapobiega powstawaniu pęknięć podczas grzania. Co więcej, wylewka samopoziomująca pobiera ciepło większą powierzchnią, czego efektem jest bardziej równomierne przekazywanie go do pomieszczenia (oraz szybsze), a tym samym niższe rachunki za energię.
Rodzaje wylewek samopoziomujących
Wylewki samopoziomujące występują w kilku wariantach różniących się od siebie kilkoma cechami. Można je podzielić np. ze względu na grubość warstwy i wówczas mówimy o:
- wylewkach grubowarstwowych - grubość do 10 cm; mogą stanowić samodzielne podłoże lub warstwę wyrównującą,
- wylewkach cienkowarstwowych - grubość od 2 mm do 5 cm; stosuje się je w celu wyrównania podłoża.
Wylewki można również podzielić ze względu na skład, np.:
- wylewki samopoziomujące anhydrytowe (czyli oparte na odwodnionym gipsie) - świetnie sprawdzą się w roli wylewki w systemie ogrzewania podłogowego; nie są jednak odporne na wilgoć, zatem nie powinno się ich stosować w piwnicach i innych wilgotnych miejscach,
- wylewki samopoziomujące cementowe - pozwalają uzyskać podłoże o grubości od 1 mm do nawet 100 mm; są odporne na obciążenia i wilgoć, szybko schną, są wytrzymałe.
Jaką wylewkę wybrać? Podstawowym aspektem podczas wyboru jest grubość jastrychu. To, jaki wykonać, powinno być uwzględnione w projekcie domu.
Drugim aspektem jest czas wysychania. W przypadku standardowych produktów schną one od kilku do kilkunastu dni. Występuje w tym miejscu zasada, że im grubsza wylewka, tym czas wysychania będzie dłuższy. W sprzedaży dostępne są także produkty szybkoschnące, które można użytkować nawet po 24 godzinach od nałożenia.
Kolejną kwestię stanowi rodzaj spoiwa. Dla jednych lepszym wyborem będzie anhydryt, ponieważ pozwala uniknąć wykonywania szczelin dylatacyjnych oraz sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego. Anhydryt jest polecany głównie w przypadku wykonywania cienkiej wylewki. Taka wylewka nie nadaje się jednak do pomieszczeń wilgotnych - wówczas rozwiązaniem jest wylewka cementowa, której dodatkową zaletą jest szybki czas wysychania. Sprawdzi się również w systemie ogrzewania podłogowego. Jest polecana także do wykonywania grubych wylewek o długim czasie otwartym.
Wady i zalety wylewek samopoziomujących
Rozwiązanie to posiada zarówno wady, jak i zalety - podobnie jak każdy inny materiał. Do zalet wylewek samopoziomujących można zaliczyć:
- możliwość uzyskania równej, gładkiej i dobrze wypoziomowanej powierzchni,
- łatwość nakładania,
- brak konieczności wykonywania zbrojenia,
- ochrona przed pożarami,
- możliwość stosowania także w pomieszczeniach wilgotnych lub narażonych na obciążenia,
- możliwość stosowania na ogrzewaniu podłogowym.
Wadą natomiast zwykle jest:
- długi czas schnięcia w przypadku standardowych produktów,
- konieczność usuwania tzw. mleczka wytrącającego się podczas stygnięcia na wylewce anhydrytowej (po ok. 2-3 tygodniach - konieczne jest użycie szlifierki),
- do nakładania potrzebne są 3 osoby.
Ile kosztuje wylewka samopoziomująca? Cena
Wylewki zwykle są do kupienia w 20-25-kilogramowych workach dostępnych w kwotach od 25 do nawet 75 zł. Cena produktu zazwyczaj zależy od czasu wiązania. Im szybszy, tym wylewka będzie droższa. Wyższa cena będzie również dotyczyła wylewek grubszych. Przykładowo, aby położyć wylewkę na grubość 8-10 mm potrzebujemy zużyć ok. 1,3-1,5 kg zaprawy na każdy metr kwadratowy. Na końcową cenę składa się także powierzchnia, na którą nakładamy wylewkę (większe nierówności wymagają zastosowania większych ilości materiału).
Jak zrobić wylewkę samopoziomującą? Istotne zasady
- Najważniejszy jest dobrze wyznaczony poziom przyszłej posadzki przy pomocy niwelatora i stojaków niwelacyjnych rozstawionych po pomieszczeniu.
- Podłoże pod wylewkę samopoziomującą wymaga dokładniejszego przygotowania, niż w przypadku zwykłego podkładu. Musi być nośne, suche, w miarę równe, bez pęknięć czy dziur oraz czyste i odpylone.
- Podłoże pod wylewkę zwykle trzeba starannie zagruntować z użyciem preparatu głęboko penetrującego lub szczepnego, aby zmniejszyć chłonność docelowego produktu i zwiększyć jego przyczepność.
- Aby wylewka samopoziomująca spełniła swoją rolę, masa powinna być starannie przygotowana, zgodnie z zaleconymi proporcjami, czasem i sposobem mieszania. Absolutnie nie można pozostawić grudek!
- Wokół ścian i w progach drzwi należy zastosować taśmy dylatacyjne lub pasy styropianu (cienkie) dla zamortyzowania ruchów podkładu podczas wiązania, a później w trakcie użytkowania posadzki.
- Ważne jest stosowanie się do czasu otwartego. Masa nie powinna twardnieć przed zakończeniem jej nakładania.
- Wylewanie masy powinno zacząć się od miejsca, które jest najbardziej oddalone od drzwi.
- Do rozpływania wylewki należy stosować pomocniczo stalową pacę zamkniętą.
- Wylewkę po ułożeniu należy odpowietrzyć kolczastym wałkiem, aby uniknąć zmniejszenia wytrzymałości mechanicznej.
Co jest potrzebne do wykonania wylewki samopoziomującej?
Aby zrobić wylewkę samopoziomującą potrzebujesz:
- preparatu gruntującego,
- pojemnika do mieszania wylewki,
- wiertarki wolnoobrotowej lub innego elektrycznego mieszadła,
- poziomicy,
- taśm dylatacyjnych z pianki polietylenowej,
- pacy do wyrównania,
- wałka kolczastego do odpowietrzania,
- kołków do wyznaczania granic,
- butów z kolcami.
Wylewka samopoziomująca - instrukcja krok po kroku
Zobacz, jak krok po kroku powinna zostać przeprowadzona wylewka samopoziomująca, aby uzyskać zadowalające rezultaty i cieszyć się równym podłożem. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych filmików intsruktażowych, a pod nimi znajdziesz rozpisaną instrukcję.
1. Przygotowanie podłoża
To jeden z najważniejszych etapów, od których będzie zależeć jakość wykonania wylewki. Podłoże musi być stabilne, pozbawione pęknięć czy starych powłok (np. mas bitumicznych). Wszelkie pyły i inne zabrudzenia należy usunąć i na koniec odkurzyć powierzchnię.
Aby naprawić pęknięcia, można zastosować no. żywicę epoksydową i matę z włókna szklanego.
Bardzo istotne jest także gruntowanie podłoża. Uszczelnia podłoże, zwiększa przyczepność wylewki do powierzchni, ułatwia aplikację masy, zabezpiecza przed powstawaniem drobnych dziurek w podkładzie podłogowym. Grunt należy wylewać na podłoże i rozprowadzać za pomocą szerokiego pędzla. Pozostawiamy go do wyschnięcia. W przypadku bardzo chłonnego podłoża, zaleca się wykonać gruntowanie dwukrotnie. Podłoże powinno być zagruntowane na 3-5 godzin przed rozpoczęciem wylewania masy samopoziomującej.
2. Dylatacje obwodowe, uszczelnianie styków ścian i podłóg.
Kolejny krok to uszczelnianie styku ścian i podłóg z pomocą elastycznej pianki montażowej.
3. Wyznaczenie wysokości wylewki
Zastanów się, jak gruba wylewka jest Ci potrzeba, aby uzyskać wszędzie taki sam poziom - uwzględniając przy tym także kolejne warstwy (m.in. wykończenie podłogi).
4. Przygotowanie masy samopoziomującej
Na tym etapie możesz przejść do wykonania zaprawy zgodnie z instrukcją producenta. Odmierz zalecaną ilość wody w wiadrze, wsyp do niej suchą zaprawę i z pomocą elektrycznego mieszadła mieszaj ok. 1-2 minuty. Po tym czasie na ok. 3 minuty zostaw mieszankę i ponownie mieszaj ok. 1-2 minuty. Taki system przygotowania zaprawy pozwoli na aktywowanie wszystkich składników zawartych w produkcie.
5. Wylewanie masy samopoziomującej
Masę należy wylewać pasmami o szerokości mniej więcej 30-40 cm. Kolejne porcje masy powinno się przygotowywać i wylewać jak najszybciej, aby poszczególne pasma mogły się ze sobą połączyć w stanie płynnym. Po wylaniu zaprawy dokładnie rozprowadź ją pacą stalową. Dodatkowo możesz zastosować wałek kolczasty do odpowietrzenia.
6. Wysychanie
Wysychanie wylewki trwa zwykle kilka dni - należy sprawdzić, jaki czas wysychania podany jest na opakowaniu producenta wylewki. Czas schnięcia zależy też od grubości wylanej masy. Po wyschnięciu, możesz przejść do kolejnych prac - np. układać panele czy inne podłogi.
FAQ - Najczęstsze pytania
Czy wylewka samopoziomująca nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Tak, jak najbardziej. Wylewka samopoziomująca to doskonały rodzaj wylewki na ogrzewanie podłogowe. Najlepiej sprawdzi się typ anhydrytowy, który świetnie przewodzi ciepło i jest wytrzymały.
Ile schnie wylewka samopoziomująca?
Czas schnięcia wylewki zależy od jej rodzaju oraz grubości wylanej warstwy. Wyróżnia się m.in. wylewki szybkowiążące, które są suche już po 24 godzinach oraz standardowe - w ich przypadku prace na podkładzie można kontynuować dopiero po kilki dniach, a nawet tygodniach.
Czy wylewka samopoziomująca nadaje się do garażu?
Tak, wylewka samopoziomująca jest odpowiednim materiałem do garażu, natomiast konieczne jest zastosowanie specjalnego jej rodzaju. W garażu sprawdzi się głównie wylewka cementowa, która jest bardziej odporna na obciążenia oraz wilgoć.
Komentarze