15 popełnianych błędów w aranżacji małej łazienki

Aranżacja małej łazienki wymaga przede wszystkim dobrego rozplanowania przestrzeni, tak, aby wnętrze było funkcjonalne i bezpieczne. Najczęściej popełniane błędy aranżacyjne dotyczą między innymi wyboru i rozmieszczenia sprzętów użytkowych, doboru płytek czy oświetlenia. W artykule prezentujemy 15 z nich.

Jasna łazienka z wanną
Jakie błędy najczęściej popełniamy, aranżując małą łazienkę?

1. Niezachowanie odpowiednich wysokości i odległości pomiędzy sprzętem użytkowym

Najczęściej popełnianym błędem w projektowaniu i aranżacji małej łazienki jest złe rozplanowanie przestrzeni. Skupiamy się przede wszystkim na tym, aby w niewielkim pomieszczeniu zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty użytkowe oraz szafki łazienkowe. Zapominamy natomiast o tym, że łazienka powinna być funkcjonalna, praktyczna i bezpieczna. Przed wanną, brodzikiem, WC, umywalką i bidetem należy pozostawić przestrzeń manewrową, czyli tak zwaną strefę funkcjonalną

 

  • Strefa funkcjonalna przed umywalką – prostokąt o wymiarach 100 x 70 centymetrów.
  • Strefa funkcjonalna przed WC – prostokąt o wymiarach 80 x 60 centymetrów.
  • Strefa funkcjonalna przed bidetem – prostokąt o wymiarach 100 x 70 centymetrów.
  • Strefa funkcjonalna przed wanną – prostokąt o wymiarach 80 x 60 centymetrów.
  • Strefa funkcjonalna przed brodzikiem – prostokąt o wymiarach 100 x 110 centymetrów.


Natomiast odległości pomiędzy sprzętami użytkowymi prezentują się następująco:

 

  • zalecana odległość pomiędzy umywalką a WC – 20 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy umywalką a brodzikiem – 30 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy umywalką a wanną – 60 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy umywalką a bidetem – 30 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy umywalką a pralką – 20 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy WC a brodzikiem/wanną – 20 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy WC a bidetem – 30 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy WC a pralką – 20 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy bidetem a wanną/brodzikiem – 30 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy bidetem a pralką – 60 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy wanną a pralką – 20 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy umywalką a ścianą – 30 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy WC a ścianą – 20 centymetrów;
  • zalecana odległość pomiędzy bidetem a ścianą – 30 centymetrów.

2. Gniazdka elektryczne zbyt blisko sprzętów użytkowych

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, zachowanie odpowiednich odległości w łazience o małym metrażu jest kluczowe, ale również dość skomplikowane. Jednak w przypadku rozmieszczenia gniazdek elektrycznych powinniśmy bezwzględnie dostosować się do normy. Gniazdek nie należy montować w odległości mniejszej niż 60 centymetrów od wanny, kabiny prysznicowej, umywalki. Niezastosowanie właściwej odległości będzie oddziaływać na nasze bezpieczeństwo w łazience.

Najlepiej zdecydować się na gniazdka z klapką. Co więcej, gniazdka elektryczne możemy ukryć również w szafkach łazienkowych.

3. Brak wentylacji

Niewystarczająca wentylacja lub jej brak to błąd techniczny, który może dotyczyć każdej łazienki, bez względu na jej metraż. Projektując to wnętrze, często zapominamy o tym, że wentylacja jest konieczna, natomiast skupiamy się na tym, że kratka wentylacyjna nie wpisuje się w koncepcję wystroju łazienki. Przy niewłaściwej wentylacji para wodna gromadzi się na płytkach, lustrze, meblach łazienkowych, natomiast w pomieszczeniu panuje zwiększona wilgotność powietrza. To wszystko może doprowadzić do rozwijania się pleśni na ścianach lub na suficie, a także do rozwoju drobnoustrojów.

Kratka wentylacyjna powinna zostać umieszczona również w łazience, w której znajduje się okno. Co więcej, nie można jej zamykać czy przysłaniać. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej wskazane jest, aby regularnie poddawać ją przeglądowi.

Uwaga: Drzwi do łazienki powinny zostać wyposażone w otwory, aby zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza w tym wnętrzu.

4. Niewłaściwy dobór rozmiaru wanny

Wybór zbyt dużej wanny może zaburzyć proporcje pomieszczenia, a także negatywnie wpłynąć na jego funkcjonalność. Często jednak za błąd w aranżacji łazienki uchodzi również zakup zbyt krótkiej wanny.

Wanny do małych łazienek mają od 100 do 140 centymetrów długości oraz od 65 do 75 centymetrów szerokości. Największą popularnością cieszą się modele o długości 140 centymetrów oraz 75 centymetrach szerokości. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wybór najkrótszej wanny może znacząco wpłynąć na komfort kąpieli. Prócz wymiarów istotna jest również głębokość i wyprofilowanie wanny. 

5. Niewłaściwy wybór rodzaju wanny

Do małych łazienek często wybierane są klasyczne i krótkie wanny ze względu na to, że na przykład wanny asymetryczne oraz wanny narożne nie należą do popularnych modeli – w porównaniu z wannami standardowymi. Co więcej, w małych łazienkach wanna może być częściowo wbudowana w ścianę. Wykucie specjalnej wnęki pozwoli nam uzyskać dodatkową wolną przestrzeń w łazience, a także miejsce do przechowywania na przykład kosmetyków kąpielowych.

Do łazienek o małym metrażu szczególnie zalecane są:

 

  • wanny asymetryczne – występują w różnych kształtach, najczęściej mają wyprofilowane siedziska oraz oparcia, są dość pojemne i równocześnie niższe od innych modeli;
  • wanny narożne – najczęściej umieszczane są między dwiema ścianami, standardowo mają zaokrąglony trzeci bok, występują w różnych kształtach;
  • wanny przyścienne – dłuższym bokiem przylegają do ściany, są dość wąskie, mogą być prostokątne, owalne, półokrągłe;
  • wanny z parawanem – łączą w sobie funkcjonalność standardowej wanny oraz kabiny prysznicowej; parawan nawannowy może być elementem przesuwnym (a także składanym, narożnym, wahadłowym);
  • wanny wolnostojące – występują w różnych kształtach i w kompaktowych rozmiarach, można je ustawić w dowolnym miejscu w łazience (również przy jednej ze ścian).

6. Klasyczna kabina prysznicowa zamiast prysznica walk-in

Mała łazienka z prysznicem walk-in
Mała łazienka z prysznicem typu walk-in

Do małych łazienek częściej wybieramy kabinę prysznicową niż wannę – wynika to między innymi z przeświadczenia, że kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca. Jednak wybór klasycznej, zamykanej kabiny z brodzikiem w szczególnie małych łazienkach może być traktowany jako błąd. Współcześnie na rynku dostępne są różne rodzaje kabin, dlatego też ten niezbędny element wyposażenia możemy odpowiednio dopasować do możliwości aranżacyjnych wnętrza.

Architekci wnętrz do łazienek o małym metrażu rekomendują zwłaszcza prysznice typu walk-in. Charakteryzują się one otwartą konstrukcją (brak brodzika, brak zamykanych drzwi, brak progu) i wyposażone są najczęściej w szklane ściany boczne, dzięki czemu pozwalają na lepsze rozplanowanie przestrzeni w łazience w porównaniu ze standardową, zamykaną kabiną prysznicową. 

Uwaga: Ważne jest, aby do prysznica walk-in wykonać odpowiednią izolację przeciwwodną pod podłogą oraz wyprofilowany spadek. Najczęściej jednak wraz z prysznicem walk-in montuje się odpływ liniowy.

7. Pralka w zbyt małej łazience

Przyjęło się, że pralkę najczęściej lokuje się w łazience, jednak warto podkreślić, że przy wyjątkowo nieustawnej łazience pralkę warto umieścić w osobnym pomieszczeniu gospodarczym lub w kuchni. Zdaniem architektów, aby w łazience zmieściła się równocześnie wanna i pralka, to pomieszczenie powinno mieć minimum 6 metrów kwadratowych.

Decydując się na umieszczenie pralki w małej łazience, możemy wybrać model ładowany z przodu lub ładowany z góry. Standardowe modele pralek, czyli te ładowane z przodu, mają najczęściej 85 centymetrów wysokości i 60 centymetrów szerokości. Natomiast pralki ładowane z góry mają zazwyczaj 85 centymetrów wysokości oraz 40 centymetrów szerokości. Pamiętajmy jednak o tym, że pralka ładowana z przodu potrzebuje wolnej przestrzeni do swobodnego otworzenia drzwiczek. Pralkę można umieścić w zabudowie, a także ulokować nad nią wiszące szafki. Natomiast pralki ładowanej od góry nie da się zabudować. Co więcej, pralka powinna znajdować się:

 

  • w odległości 10 centymetrów od brodzika;
  • w odległości 20 centymetrów od umywalki i WC;
  • w odległości 60 centymetrów od wanny.

8. Ograniczone miejsce do przechowywania

Mała łazienka powinna zostać tak zaprojektowana, by prócz sprzętów użytkowych zmieściły się w niej również meble łazienkowe. Jeżeli zrezygnujemy z zabudowy, a więc ze stworzenia odpowiedniego miejsca do przechowywania (między innymi akcesoriów do sprzątania, kosmetyków, środków piorących, środków czystości, ręczników), to przede wszystkim sprawimy, że łazienka stanie się mniej funkcjonalna. Najlepiej wybierać meble łazienkowe z zamykanymi drzwiczkami lub z wysuwanymi szufladami – wówczas ochronimy przechowywane przedmioty przed wilgocią oraz przed osiadaniem kurzu. Do małej łazienki poleca się zwłaszcza meble o jasnej kolorystyce. Powinny być one wykonane z materiałów wodoodpornych.

9. Brak miejsca do suszenia ręczników

W małej łazience każdy centymetr wolnej przestrzeni „jest na wagę złota”. Urządzając niewielkie wnętrze, często zapominamy, aby w projekcie uwzględnić również miejsce do suszenia mokrych ręczników. Tym bardziej że w nowoczesnych łazienkach rezygnuje się z tradycyjnych grzejników żeberkowych na rzecz ogrzewania podłogowego. Warto więc pamiętać o zamontowaniu dodatkowych wieszaków, uchwytów lub ozdobnych drabinek.

10. Zbyt ciemne płytki łazienkowe

Mała łazienka z czarnymi płytkami
Płytki łazienkowe o ciemnej barwie będą optycznie pomniejszać niewielką łazienkę

Błędem w aranżacji małej łazienki jest wybór zbyt ciemnych płytek łazienkowych, co skutkuje wizualnym pomniejszeniem pomieszczenia. Do łazienek o niewielkim metrażu zalecane są jasne barwy (odcienie bieli, szarości, beże, kremy, pastele). Ciemne i wyraziste kolory mogą natomiast stanowić jedynie akcent kolorystyczny, na przykład zastosowany na dodatkach. Warto unikać również płytek w macie i postawić na błyszczące, które dodatkowo będą odbijać światło.

Uwaga: W małych łazienkach można osiągnąć optyczną iluzję powiększenia wnętrza poprzez zatarcie granicy pomiędzy ścianami a podłogą. Osiągniemy to, układając płytki o podobnej kolorystyce.

11. Zbyt małe płytki

Kolejny błąd związany z wyborem płytek do łazienki dotyczy ich wymiarów. Przyjmuje się, że płytki ceramiczne o niewielkich rozmiarach mogą zaburzyć proporcje małego wnętrza. Warto unikać więc na przykład tworzenia popularnej mozaiki na ścianach. Dobrym wyborem będą natomiast kafelki o większym formacie, ułożone w poziomie, które sprawią, że ściana będzie wydawać się szersza. Natomiast na podłogę polecane są płytki podłużne, które swoim kształtem przypominają panele podłogowe.

12. Nadmiar wzorów w łazience

Wzorzyste kafle, tapety ścienne oraz mozaiki od kilku sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety, nadmiar wzorów nie sprzyja aranżacji małej łazienki. Zamiast przyciągać wzrok, wzory w niedużym pomieszczeniu przytłaczają, tworzą efekt chaosu oraz pomniejszają wnętrze. Jeżeli zależy nam na urozmaiceniu łazienki, to taki wyrazisty akcent możemy zastosować z umiarem, na przykład nad wanną, w okolicach umywalki lub na podłodze.

13. Śliskie płytki podłogowe

Tak jak pisaliśmy wyżej, do małej łazienki zalecane są płytki w wersji polerowanej. Co ważne, takich płytek nie montuje się na podłodze ze względu na wzrost ryzyka poślizgnięcia się – na przykład po wyjściu z wanny lub z kabiny prysznicowej. Płytki ceramiczne podłogowe powinny być wykonane z materiału antypoślizgowego.

14. Wyłącznie jeden punkt świetlny w łazience

Kolejnym błędem popełnianym już na etapie projektowania łazienki jest zbyt skąpe oświetlenie wnętrza. Zwłaszcza w małych łazienkach często skupiamy się wyłącznie na jednym punkcie świetlnym umieszczonym na środku sufitu (oświetlenie górne). Odpowiednio dobrane oświetlenie łazienkowe może optycznie powiększyć nasze wnętrze. Warto zdecydować się na oświetlenie również strefy umywalkowej oraz strefy w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej. Światło nad umywalką, przy lustrze, powinno równomiernie doświetlać twarz. Unikajmy umieszczania światła bezpośrednio nad głową użytkownika, ponieważ będzie to skutkować powstawaniem cieni na twarzy.

Dobrym wyborem będzie również stworzenie sufitu podwieszanego z oświetleniem – wówczas pomieszczenie będzie wydawać się wyższe – oraz zastosowanie oświetlenia dodatkowego w postaci listew LED montowanych we wnękach ścian i na szafkach łazienkowych.

Uwaga: Oprawy świetlne do łazienki powinny cechować się wodoodpornością. Oprawy montowane w odległości około 60 centymetrów od wanny, kabiny prysznicowej, umywalki powinny mieć stopień ochrony IPX4. Natomiast oprawy montowane bezpośrednio nad wanną lub kabiną prysznicową (a także wewnątrz wanny lub brodzika) powinny charakteryzować się stopniem ochrony IPX7.

15. Źle dobrane lustro

Właściwie dobrany kształt, forma oraz wymiary lustra mogą wizualnie powiększyć łazienkę. Unikajmy małych lusterek, zwłaszcza zawieszonych nad umywalką, a także luster o skomplikowanych kształtach. Najlepszym rozwiązaniem do niewielkiego wnętrza będzie duże i proste lustro. Możemy umieścić je nad umywalką, ale również efektownie będzie się prezentować lustro na całej szerokości ściany.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.