Jak oświetlić łazienkę? Podpowiadamy
Już podczas projektu rozmieszczenia instalacji elektrycznej powinniśmy określić rozmieszczenie oraz rodzaje potrzebnego oświetlenia naszej łazienki. Prace nad instalacją elektryczną przeprowadza się bowiem przed położeniem płytek oraz montażem armatury łazienkowej. W artykule podpowiadamy między innymi, gdzie umieścić oświetlenie w łazience oraz jaką barwę światła wybrać.
Oświetlenie odgrywa ważną rolę w aranżacji łazienki, nawet jeżeli pomieszczenie będzie naturalnie doświetlone, czyli będzie znajdować się w nim okno. Właściwie dobrane oświetlenie łazienki nie tylko będzie pomocne przy czynnościach higienicznych, przy sprzątaniu i praniu, ale również może nadać wnętrzu przytulnego charakteru, a nawet je optycznie powiększyć.
Oświetlenie w łazience – gdzie je umieścić?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że oświetlenie zlokalizowane na suficie nie jest najważniejsze. Projekt łazienki musi uwzględniać oświetlenie znajdujące się w strefie umywalkowej, najczęściej przy lustrze. Najlepiej, aby światło zostało umieszczone mniej więcej na wysokości wzroku użytkowników łazienki. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie dwóch punktów świetlnych po obu stronach lustra. Źródła światła należy rozstawić symetrycznie – dzięki temu twarz będzie odpowiednio rozświetlona i nie będą na nią padać cienie. Warto postawić zwłaszcza na kinkiety z zamkniętymi kloszami, bądź na regulowane, małe reflektory nad lustrem. Źródła światła sztucznego warto również umieścić w okolicach wanny lub kabiny prysznicowej.
Oświetlenie górne (sufitowe) to najczęściej oświetlenie rozproszone i umieszczane w centralnym punkcie łazienki. W pomieszczeniach o większym metrażu bez okna zaleca się zastosowanie minimum dwóch punktów górnego oświetlenia – najlepiej sprawdzą się światła halogenowe.
W łazience można zainstalować również dopełniające oświetlenie LED. W nowoczesnych wnętrzach często stosowane są zwłaszcza ledowe paski, które umieszcza się we wnękach ścian lub montuje się na meblach łazienkowych.
W przypadku małej łazienki szczególnie zalecane są lampki halogenowe wpuszczane w podwieszany sufit – dzięki temu rozwiązaniu łazienka zostanie optycznie powiększona.
Uwaga: Lampy halogenowe nie nadają się do oświetlania lustra – powodują powstawanie cieni na twarzy.
Według normy łazienka o powierzchni 6 metrów kwadratowych będzie potrzebować żarówki o mocy 75 W – w przypadku oświetlenia górnego. Do oświetlenia okolic prysznica lub wanny możemy zastosować łagodniejsze oświetlenie miejscowe – na przykład punkty świetlne w podwieszanym suficie, taśmy ledowe we wnękach.
Oświetlenie w łazience a kwestie bezpieczeństwa
Łazienka przede wszystkim powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Z uwagi na to, że w łazience będzie panować wilgoć, to najlepiej montować specjalnie oznakowane oprawy, które przeznaczone są do pomieszczeń mokrych. Ignorując kwestie bezpieczeństwa, możemy doprowadzić do uszkodzenia oprawy świetlnej przez zbierającą się wilgoć, a nawet do porażenia prądem.
- Oprawy montowane w odległości około 60 centymetrów od wanny lub kabiny powinny charakteryzować się stopniem ochrony IPX4.
- Oprawy montowane bezpośrednio nad wanną lub kabiną (a także we wnętrzu wanny lub brodzika) powinny mieć stopień ochrony IPX7.
Oświetlenie łazienki na dwóch różnych obwodach
Kolejnym ważnym aspektem jest umieszczenie oświetlenia łazienkowego na dwóch niezależnych obwodach. Dzięki temu będziemy mogli dowolnie sterować oświetleniem ogólnym, a także osobno uruchamiać oświetlenie miejscowe.
Oświetlenie łazienki – czego unikać?
W łazience z reguły nie stosuje się: lamp wiszących, dużych lamp stojących, lamp stołowych, lamp na wysięgnikach zasilanych prądem 230 W. Oświetlenie lustra nie powinno być instalowane na wprost niego, ponieważ światło, zamiast rozświetlać, będzie oślepiać. Unika się również kolorowych opraw, które dają przyciemnione światło.
Zobacz: 15 popełnianych błędów w aranżacji małej łazienki
Jaka barwa światła do łazienki?
Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest wybór barwy światła do łazienki. Najlepiej, aby światło w łazience było jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Temperatura światła żarówek powinna wynosić pomiędzy 4000 K a 5000 K. Co więcej, wszystkie źródła światła w łazience powinny mieć taką samą temperaturę – również, jeżeli stosujemy lampy LED.
W małej łazience możemy zdecydować się również na światło o zimnej barwie (5000-6500 K) – sprawi ono, że łazienka będzie wydawać się większa. Ciepła barwa światła (2700-3500 K) natomiast nada wnętrzu przytulnego charakteru, a wspomniana wyżej neutralna barwa nie będzie przekłamywać makijażu.
Regulacja natężenia światła
W oświetleniu górnym możemy także zastosować ściemniacz, dzięki czemu będziemy mogli regulować natężenie światła.
Oświetlenie żarowe ściemnia się potencjometrem (nie za pomocą włącznika), natomiast lampy LED wymagają specjalnego modułu – do ściemniania większości systemów ledowych będzie potrzebny czterożyłowy przewód zasilający. Przy czym warto podkreślić, że standardową instalację elektryczną wykonuje się przewodami trzyżyłowymi, dlatego też przy gotowej instalacji nie da się już uzyskać ściemniania źródeł światła LED.
Gdzie umieścić włączniki światła w łazience?
Włącznik światła powinien znajdować się przed wejściem do łazienki, najlepiej po stronie klamki – to nim uruchomimy oświetlenie górne. Obok możemy umieścić również włącznik do oświetlenia dopełniającego. Kolejny włącznik światła powinien znajdować się w okolicach umywalki – nim będziemy zapalać oświetlenie przy lustrze.
Przeczytaj również: Ergonomia w łazience – zasady, rozmieszczenie urządzeń
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.