15 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki

Projekt łazienki powinien zostać dopasowany nie tylko do metrażu pomieszczenia, ale również do naszych indywidualnych preferencji – tak, aby wnętrze łazienki było nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. W artykule zebraliśmy dla Was piętnaście błędów najczęściej popełnianych przy aranżacji łazienki. Dotyczą one między innymi zasad ergonomii, rozmieszczania sprzętów czy doboru nieodpowiednich materiałów budowlanych.

Jasna łazienka z przysznicem
Jakie błędy najczęściej popełniamy przy aranżacji łazienki?

1. Zły dobór lokalizacji łazienki w domu

Na etapie projektowania domu lub mieszkania warto pomyśleć o tym, aby łazienka nie była widoczna z kuchni, jadalni oraz z salonu. Co więcej, w domu o dwóch kondygnacjach często planujemy wyłącznie jedną, dużą łazienkę, zamiast zaprojektować dwie małe – na przykład jedną na parterze z wanną, a drugą na piętrze z kabiną prysznicową.

Niezbędne informacje o projektowaniu łazienki zawarliśmy w artykule: Projekt łazienki krok po kroku – zasady, podział na strefy, rozmieszczenie sprzętu

2. Niezachowanie odpowiednich wysokości i odległości

Źle rozplanowana przestrzeń łazienki to jeden z najczęściej popełnianych błędów – zwłaszcza w przypadku łazienek o niewielkim metrażu. Zapominamy przede wszystkim o tym, aby pozostawić odpowiednią przestrzeń manewrową przed najważniejszymi elementami łazienki: wanną, brodzikiem, WC, umywalką, bidetem. Jest to szczególnie ważna kwestia, jeżeli chcemy, aby łazienka była w pełni funkcjonalna i bezpieczna. Zasady ergonomii określają między innymi odległości, wysokości i wolną pomiędzy poszczególnymi sprzętami.

Strefy funkcjonale w łazience
Zalecane wymiary stref funkcjonalnych w łazience

Poniżej przedstawiamy standardowe odległości:

 

  • wolna przestrzeń przed umywalką – prostokąt o wymiarach 100 x 70 centymetrów;
  • wolna przestrzeń przed WC – prostokąt o wymiarach 80 x 60 centymetrów;
  • wolna przestrzeń przed bidetem – prostokąt o wymiarach 100 x 70 centymetrów;
  • wolna przestrzeń przed wanną – prostokąt o wymiarach 80 x 60 centymetrów;
  • wolna przestrzeń przed brodzikiem – prostokąt o wymiarach 100 x 110 centymetrów.

Minimalne odległości pomiędzy sprzętami:

 

  • odległość pomiędzy umywalką a drugą umywalką – 30 centymetrów;
  • odległość pomiędzy umywalką a WC – 20 centymetrów;
  • odległość pomiędzy umywalką a brodzikiem – 30 centymetrów;
  • odległość pomiędzy umywalką a wanną – 60 centymetrów;
  • odległość pomiędzy umywalką a bidetem – 30 centymetrów;
  • odległość pomiędzy umywalką a pralką – 20 centymetrów;
  • odległość pomiędzy WC a brodzikiem/wanną – 20 centymetrów;
  • odległość pomiędzy WC a bidetem – 30 centymetrów;
  • odległość pomiędzy WC a pralką – 20 centymetrów;
  • odległość pomiędzy bidetem a wanną/brodzikiem – 30 centymetrów;
  • odległość pomiędzy bidetem a pralką – 60 centymetrów;
  • odległość pomiędzy wanną a pralką – 20 centymetrów;
  • odległość pomiędzy umywalką a ścianą – 30 centymetrów;
  • odległość pomiędzy WC a ścianą – 20 centymetrów;
  • odległość pomiędzy bidetem a ścianą – 30 centymetrów.

Montaż baterii:

 

  • baterię montuje się w odległości powyżej 10 centymetrów od górnej krawędzi wanny o standardowej wysokości 60 centymetrów;
  • baterię prysznicową montuje się w odległości ok. 110-130 centymetrów od podłogi;
  • deszczownicę instaluje się w odległości minimum 180 centymetrów od dna brodzika;
  • baterię ścienną umywalkową montuje się w odległości minimum 25 centymetrów nad umywalką (górna krawędź umywalki powinna znajdować się w odległości około 80-85 centymetrów od podłogi).

3. Nieprzemyślane rozmieszczenie sprzętów

Ogólna zasada mówi, że miski WC nie montuje się naprzeciwko drzwi wejściowych. Wówczas wchodząc do eleganckiej łazienki, wzrok użytkownika będzie skierowany na najmniej atrakcyjną część jej wyposażenia. 

Na wprost wejścia nie umieszcza się również kabiny prysznicowej oraz pralki ze względu na to, że pomieszczenie może zostać optycznie zmniejszone. Natomiast w łazienkach o średnim i dużym metrażu na wprost wejścia może stanąć wanna, zwłaszcza reprezentacyjne modele wolnostojące. Co więcej, naprzeciwko drzwi warto więc umieścić na przykład duże i ładnie oświetlone lustro z umywalką czy dekoracyjne płytki.

4. Wanna w małej łazience

Wielu inwestorów za wszelką cenę chce zamontować w małej łazience dużą wannę, pomijając kwestie związane z jej funkcjonalnością. Zwłaszcza w małych i wąskich pomieszczeniach łazienkowych powinniśmy postawić na prysznic, najlepiej typu walk in, który charakteryzuje się otwartą konstrukcją i wizualnie nie zagraci łazienki. Architekci wnętrz podkreślają, że lepszą decyzją będzie większa kabina prysznicowa niż krótka i mało praktyczna wanna.

Sprawdź: Wanna czy prysznic – co sprawdzi się w łazience na poddaszu?

5. Nieodpowiednia odległość drzwi od ściany

Także odległość drzwi łazienkowych od prostopadłej ściany wpływa na funkcjonalność łazienki. Warto zaprojektować łazienkę tak, aby odległość nie wynosiła mniej niż 70 centymetrów – wówczas w kącie będziemy mogli ustawić pralkę. Natomiast w przypadku chęci umieszczenia kabiny prysznicowej, odległość musi wynosić co najmniej 90 centymetrów.

Przeczytaj także: Łazienka na poddaszu – jak ją zaprojektować i funkcjonalnie urządzić?

6. Brak wentylacji

Kolejnym błędem w aranżacji łazienki jest brak wentylacji. To przede wszystkim błąd techniczny, który z czasem stanie się coraz bardziej uciążliwy i może prowadzić do powstawania grzybów oraz rozwoju drobnoustrojów. Przy braku wentylacji para wodna gromadzi się na płytkach i lustrze, w pomieszczeniu panuje również zwiększona wilgotność powietrza, skutkująca między innymi rozwijaniem się pleśni na ścianie czy na suficie. W łazience należy więc zamontować klatkę wentylacyjną oraz zadbać o otwory wentylacyjne w drzwiach. Co więcej, nawet jeżeli w naszej łazience będzie okno, to i tak musimy zamontować kratkę wentylacyjną wywiewną (do komina lub na zewnątrz). Kratki wentylacyjnej nie można również zamykać.

Uwaga: Posiadając wentylację mechaniczną, powinniśmy regularnie poddawać ją przeglądowi.

7. Nieodpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych oraz punktów świetlnych należy uwzględnić już na początkowym etapie projektowania łazienki. Często jednak nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej łazienki, a jest to błąd, który będzie wpływać na nasze bezpieczeństwo w łazience. Gniazdek elektrycznych, zgodnie z normami, nie montuje się w odległości mniejszej niż 60 centymetrów od wanny lub prysznica. Również pralka powinna zostać umieszczona w odległości nie mniejszej niż 60 centymetrów od wanny lub prysznica. 

Uwaga: Dobrym pomysłem będzie również ukrycie gniazdek elektrycznych w szafkach umywalkowych. Dla względów bezpieczeństwa warto zamontować gniazdka z klapką.

8. Zbyt skąpe oświetlenie

Również oświetlenie jest ważnym elementem w aranżacji łazienki. Często skupiamy się na jednym, głównym punkcie oświetlenia na suficie, zamiast postawić na oświetlenie punktowe. 

Tak naprawdę najważniejszym punktem świetlnym jest światło przy lustrze – powinno ono równomiernie oświetlać twarz (dobrym pomysłem będzie umieszczenie dwóch punktów świetlnych – po obu stronach lustra) i nie oślepiać. Umieszczanie światła bezpośrednio nad głową użytkownika (światło skierowane w dół), będzie skutkować powstawaniem nieestetycznych ciemni na twarzy, a także będzie utrudniać na przykład golenie czy wykonywanie makijażu. Co więcej, każda z kluczowych stref w łazience (strefa kąpielowa, umywalka, toaleta) powinna zostać doświetlona osobnym źródłem światła. 

Oprawy oświetleniowe powinny cechować się wodoszczelnością. Kinkiety czy lampy wiszące warto zlokalizować na wysokości około 160 centymetrów nad podłogą.

We wnękach ścian, sufitu, a także na półkach szafek łazienkowych można dodatkowo zastosować oświetlenie LED.

9. Brak otworów rewizyjnych

Zabudowywanie wszystkich ścian i wnęk i brak otworów rewizyjnych to problem, z którym będziemy musieli zmierzyć się w przypadku awarii syfonu lub spłuczki. Wówczas istnieje konieczność skucia części płytek łazienkowych. Aby temu zapobiec, należy zamontować otwór rewizyjny, który ukryjemy za pomocą specjalnych drzwiczek lub nowoczesnych płytek na magnes. Dzięki otworom rewizyjnym w przypadku awarii nie będziemy musieli pozbywać się kafli.

10. Brak miejsca do przechowywania 

W projektach nowoczesnych łazienek często stawia się na minimalizm, rezygnując z łazienkowych dodatków czy z mebli. Jednak również i minimalizm powinien być funkcjonalny. Jeżeli nie zaplanujemy odpowiedniego miejsca do przechowywania niezbędnych akcesoriów (między innymi: kosmetyków, środków do prania, środków czystości, ręczników, akcesoriów do sprzątania), to wszystkie te elementy prędzej lub później będą widoczne w naszej łazience, a co gorsza, będą zakłócać jej odbiór. Warto postawić zwłaszcza na meble z zamykanymi drzwiczkami, gdyż ochronią one przedmioty przed wilgocią oraz osiadaniem kurzu. Nie zapominajmy również o wygospodarowaniu miejsca pod umywalką.

11. Brak miejsca do suszenia ręczników

W nowoczesnych łazienkach często rezygnuje się z tradycyjnych żeberkowych grzejników na przykład na rzecz ogrzewania podłogowego. W takiej sytuacji powinniśmy przemyśleć, gdzie chcemy suszyć mokre ręczniki po kąpieli. Nie zapominajmy o tym, aby we wnętrzu zamontować dodatkowo uchwyty lub wieszaki. Na rynku dostępne są między innymi ozdobne drabinki oraz wolnostojące wieszaki.

Uwaga: W przypadku grzejnika wodno-elektrycznego należy zachować bezpieczną odległość od wanny, prysznica, umywalki – odległość około 60 centymetrów. Warto również podkreślić, że decyzję o ogrzewaniu podłogowym w łazience należy podjąć na początkowym etapie projektowania tego wnętrza.

12. Źle dobrane płytki łazienkowe

Łazienka czarne płytki
Ciemne barwy mogą optycznie pomniejszyć łazienkę

Według ogólnej zasady na podłodze nie montuje się płytek w wersji polerowanej ze względu na to, że wzrasta ryzyko poślizgnięcia się na przykład po wyjściu z wanny lub z kabiny prysznicowej. Płytki ceramiczne, które będą znajdować się na posadzce, powinny być do tego dedykowane – materiał antypoślizgowy.

Źle dobrane płytki łazienkowe mogą również wizualnie pomniejszyć pomieszczenie. Do łazienek o małym metrażu nie zaleca się ciemnych i wyrazistych barw, wzorzystych płytek oraz matowego wykończenia – ciemne barwy możemy natomiast zastosować w dodatkach. Jeżeli zależy nam na tym, aby optycznie powiększyć przestrzeń, wówczas postawmy na jasne barwy (odcienie bieli, beże, kremy, odcienie szarości, łagodne pastele) i nie zapominajmy o dobrze dobranym oświetleniu oraz o zastosowaniu luster.

13. Źle dobrane fugi

W łazienkach często stosowane są białe fugi. Owszem, dobrze współgrają z płytkami, jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że szybko utracą swoją biel, a dodatkowo będą trudne do wyczyszczenia. Szczególnie unikajmy więc białych fug na posadzce.

14. Stosowanie gładzi gipsowej

Błędem technicznym jest również stosowanie gładzi gipsowej łazience. Ten błąd może skutkować między innymi pojawieniem się grzyba na ścianach. Materiały stosowane w łazience (gładź, tynk, farba) powinny przepuszczać parę wodną oraz działać antygrzybicznie. Eksperci zamiast gładzi gipsowej zalecają gładź wapienną. 

15. Nieodpowiednio dobrana wylewka baterii

Kolejnym błędem w aranżacji łazienki jest dobranie zbyt krótkiej lub zbyt długiej wylewki baterii. Skutkuje to nie tylko niewygodnym dostępem do wody, ale również tym, że strumień nie rozprowadza się równomiernie po całej umywalce, a jedynie po jednej z jej ścianek – w przypadku za krótkiej wylewki – lub nie trafia do umywalki, tylko za nią – w przypadku za długiej wylewki. Wybierając ten element wyposażenia, zwracajmy uwagę na to, aby wylewka sięgała do połowy umywalki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.