Jak zaprojektować i urządzić małą łazienkę? Najważniejsze zasady

Mała łazienka powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby była funkcjonalna, bezpieczna oraz atrakcyjna wizualnie. Zwłaszcza na ograniczonym metrażu rozmieszczenie sprzętów użytkowych może być skomplikowane. W artykule podpowiadamy więc, jak zaprojektować łazienkę zgodnie z zasadami ergonomii, a także, jak wybrać i zaplanować sprzęty użytkowe, meble i oświetlenie.

Mała łazienka z wanną
Jak dobrze zaprojektować małą łazienkę?

Zasady ergonomii w małej łazience

Projektując łazienkę, warto uwzględnić zasady ergonomii, które określają zalecane rozmieszczenie najważniejszych urządzeń sanitarnych, w tym ich strefy funkcjonalne (pasy wolnej przestrzeni przed sprzętem), wysokość czy odległości pomiędzy innymi elementami wyposażenia łazienki. Zachowanie odległości w łazience zgodnie z zasadami ergonomii wpływa na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo wnętrza – nadrzędnym celem ergonomii jest zapobieganie wypadkom, do których dochodzi na skutek korzystania ze sprzętów nieprawidłowo rozmieszczonych. Poniżej przedstawiamy zalecane odległości pomiędzy: wanną, kabiną prysznicową, WC, bidetem, umywalką, pralką. Te odległości warto zastosować, jednak nie w każdej łazience będzie to możliwe – w przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni niekiedy nawet minimalne zalecane odstępy mogą okazać się nieosiągalne.

Przed wanną warto zastosować strefę funkcjonalną (prostokąt wolnej przestrzeni) o wymiarach 120 centymetrów x 100 centymetrów.

 

  • Brzegi wanny nie powinny przekraczać wysokości 55 centymetrów od podłogi.
  • Wanna powinna znajdować się w odległości: 60 centymetrów od umywalki, 30 centymetrów od bidetu, 20 centymetrów od WC, 20 centymetrów od pralki.
  • Baterię wannową montuje się odległości około 10 centymetrów od górnej krawędzi wanny.

Przed brodzikiem stosuje się strefę funkcjonalną o wymiarach 100 centymetrów x 110 centymetrów.

 

  •  Brodzik powinien zostać zamontowany w odległości: 30 centymetrów od umywalki, 30 centymetrów od bidetu, 20 centymetrów od WC, 10 centymetrów od pralki.
  • Baterię prysznicową montuje się odległości od 110 do 120 centymetrów od podłogi.
  • Deszczownicę instaluje się w odległości minimum 180 centymetrów od dna brodzika.

Przed WC warto zastosować prostokąt wolnej przestrzeni o wymiarach 80 centymetrów x 60 centymetrów.

 

  • WC montuje się w odległości: 30 centymetrów od bidetu, 20 centymetrów od wanny, 20 centymetrów od brodzika, 20 centymetrów od umywalki, 20 centymetrów od pralki.
  • Zaleca się, aby wisząca miska WC kończyła się na wysokości 40 centymetrów od podłogi.
  • Odległość przedniej krawędzi miski WC od ściany oraz mebli powinna wynosić 90 centymetrów.

Zalecana strefa funkcjonalna przed bidetem wynosi 100 centymetrów x 70 centymetrów.

 

  • Bidet montuje się w odległości: 60 centymetrów od wanny, 60 centymetrów od umywalki, 30 centymetrów od brodzika.

Przed umywalką należy zostawić prostokąt wolnej przestrzeni o wymiarach 100 centymetrów x 70 centymetrów. 

 

  • Umywalka powinna znajdować się w odległości: 30 centymetrów od drugiej umywalki, 30 centymetrów od bidetu, 20 centymetrów od brodzika, 20 centymetrów od wanny, 20 centymetrów od WC, 20 centymetrów od pralki.
  • Baterię umywalkową należy zamontować w odległości minimum 25 centymetrów od umywalki.
  • Górna krawędź umywalki powinna znajdować się w odległości około 85 centymetrów od podłogi.
  • Lustro montuje się w odległości minimum 10 centymetrów od baterii umywalkowej.

Projekt małej łazienki – podział na strefy użytkowe

Kolejną kwestią związaną z projektowaniem łazienki jest podział wnętrza na strefy użytkowe, dzięki czemu lepiej wygospodarujemy przestrzeń. Wielkość i rozmieszczenie stref zależy przede wszystkim od metrażu łazienki, a także od dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podstawowy podział obejmuje wydzielenie:

 

  • strefy mokrej – składają się na nią: kabina prysznicowa, wanna, umywalka, sedes, bidet, pralka;
  • strefy suchej – należy do niej pozostała część łazienki, czyli np. strefa gospodarcza z meblami łazienkowymi i z innym miejscem do przechowywania.

Uwaga: W strefie mokrej należy zastosować materiały odporne na kontakty z wodą.

Podział na strefy użytkowe powinien uwzględniać również częstotliwość korzystania ze sprzętów, dlatego też w większości łazienek element, z którego korzysta się najczęściej, miska klozetowa, lokalizuje się jak najbliżej drzwi. 

Jakie płytki do małej łazienki?

Jasne płytki w małej łazience
Mała łazienka w jasnych barwach oraz z ciemnym akcentem

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, małą łazienkę możemy optycznie powiększyć poprzez jasną kolorystykę, wybór odpowiednich kafli łazienkowych, mebli, oświetlenia czy dodatków.

W przypadku płytek do małej łazienki powinniśmy przede wszystkim postawić na jasne barwy – na przykład: odcienie bieli, odcienie szarości, beże, kremy, rozbielone pastele. Taka kolorystyka rozświetli wnętrze. Przyjmuje się również, że chłodne barwy optycznie powiększają przestrzeń, a barwy ciepłe – pomniejszają.

 Uwaga: Z jasnymi płytkami dobrze będą się komponować płytki drewnopodobne na podłodze.

Osoby, które preferują ciemne lub wyraziste barwy, nie muszą z nich rezygnować. Akcent kolorystyczny może występować w dodatkach, nie powinien jednak stanowić bazy aranżacyjnej, aby nie pomniejszać łazienki. Nadmiar wzorów na kafelkach ściennych (a także w przypadku tapety łazienkowej) wywoła efekt chaosu w łazience. Wyrazisty akcent (np. płytki z akcentem florystycznym) możemy zastosować: na ścianie z armaturą w kabinie prysznicowej, nad wanną, nad umywalką. W przypadku jasnych i gładkich ścian możemy zdecydować się na ułożenie wzorzystych płytek na podłodze.

Dodatkowo wybór płytek połyskujących, a nie matowych, również może stworzyć iluzję większego wnętrza, dzięki odbijaniu się światła. Kolejnym sposobem na stworzenie optycznej iluzji i powiększenia małej łazienki, jest ułożenie płytek o podobnej kolorystyce – zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Dzięki temu granica pomiędzy ścianą a podłogą będzie zatarta, natomiast wizualnie stworzymy wrażenie większego oddalenia ścian od siebie.

Także popularne dawniej układanie płytek aż do samego sufitu może sprawić, że wnętrze optycznie wyda się niższe i mniejsze. Natomiast wąskie, poziome pasy glazury na ścianach mogą poszerzyć łazienkę, a pionowe pasy glazury – podwyższą wnętrze.

Uwaga: Płytek ceramicznych na wysoki połysk nie należy układać na posadzce. W połączeniu z wodą taka powierzchnia staje się niebezpieczna, ponieważ wzrasta ryzyko poślizgnięcia się. Wybierając płytki podłogowe do wilgotnej łazienki, należy więc zwrócić uwagę na to, aby były antypoślizgowe.

Oświetlenie małej łazienki

Już na etapie projektowania łazienki powinniśmy wyznaczyć punkty świetlne. Dobre oświetlenie jest szczególnie ważne zwłaszcza w małych i ciemnych łazienkach. Oświetlenie górne (sufitowe) powinno dawać światło rozproszone. Oprócz tego należy doświetlić również strefę umywalkową z lustrem – można zamontować symetrycznie dwie lampy po obu stronach lustra, ważne jest jednak, aby światło nie padało na twarz bezpośrednio z góry z uwagi na powstawanie nieestetycznych cieni na twarzy. 

Uwaga: Lustra optycznie powiększą małą łazienkę. Możemy zastosować również kombinacje kilku luster – nie tylko zawieszając je nad umywalką, ale na przykład również na wprost drzwi do łazienki. Przy czym warto postawić na duże i proste kształtem lustro, natomiast zrezygnować z małego lusterka nad umywalką, które może zaburzyć proporcje wnętrza.

W kwestii oświetlenia, ważną rolę odgrywa również temperatura światła. Do małej łazienki najlepiej będzie pasowało oświetlenie o chłodnej barwie (5000-6500 K), dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe. 

Dość popularnym rozwiązaniem jest stworzenie sufitu podwieszanego z podświetleniem LED. Dzięki temu również optycznie powiększymy małą łazienkę.

Z uwagi na to, że łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, to należy montować w niej specjalnie oznakowane oprawy. Jeżeli zignorujemy kwestie bezpieczeństwa, to może to skutkować uszkodzeniem oprawy świetlnej na skutek zbierającej się wilgoci, a nawet porażeniem prądem. Oprawy świetlne montowane bezpośrednio nad wanną lub kabiną prysznicową (a także we wnękach w okolicach wanny i kabiny) powinny mieć stopień ochrony IPX7. Natomiast oprawy świetlne instalowane w odległości około 60 centymetrów od wanny lub kabiny prysznicowej powinny charakteryzować się stopniem ochrony IPX4.

Wanna czy prysznic do małej łazienki?

Wanna w małej łazience
Wanna w małej łazience

Wanna czy prysznic do małej łazienki? Na to pytanie nie ma równoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór zależny jest od kilku czynników, w tym od metrażu i bryły pomieszczenia, od liczby i wieku domowników. Co więcej, na indywidualne zamówienie możemy stworzyć kabinę prysznicową czy wannę asymetryczną, która będzie idealnie wpasowywać się w projekt naszej łazienki.

Prysznic w małej łazience

Do niewielkich łazienek zdecydowanie częściej wybierany jest prysznic niż wanna. Na rynku dostępne są różne rodzaje kabin prysznicowych oraz brodzików, dlatego też ważne jest, aby odpowiednio dopasować wymiary do możliwości aranżacyjnych wnętrza, a także do rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nie zapominajmy o tym, że, aby stworzyć strefę funkcjonalną przed kabiną prysznicową – dokładane wymiary stref funkcjonalnych oraz odległości pomiędzy brodzikiem a innymi sprzętami łazienkowymi opisaliśmy na początku artykułu, poruszając kwestie zasad ergonomii.

Dużą popularność, zwłaszcza w łazienkach o małym metrażu lub łazienkach na poddaszu, zyskują kabiny prysznicowe typu walk-in. Wyróżnia je przede wszystkim otwarta konstrukcja: brak progu, brak brodzika, brak zamykanych drzwi. Kabina walk-in najczęściej wyposażona jest w szklane ściany boczne, dzięki czemu dobrze się prezentuje, ale również pozwala na lepsze rozplanowanie przestrzeni – w porównaniu z klasyczną, zamykaną kabiną. Decydując się na prysznic walk-in, należy wykonać pod posadzką odpowiednią izolację przeciwwodną oraz wyprofilowany spadek.
Uwaga: W większości przypadków wraz z prysznicem walk-in montowany jest odpływ liniowy.

Kolejną opcją do małej łazienki jest instalacja odpływu liniowego w podłodze, montaż baterii prysznicowej i zawieszenie zasłonki. Jest to rozwiązanie w miarę budżetowe, pozwalające na dobre zagospodarowanie przestrzeni, natomiast mniej atrakcyjne wizualnie niż kabina typu walk-in. Opcjonalnie, zamiast odpływu liniowego, można zakupić sam brodzik wraz z zasłonką, rezygnując jedynie z zamykanej kabiny.

Wanna w małej łazience

W wąskich i małych łazienkach wybór wanny może negatywnie wpłynąć na funkcjonalność wnętrza. Standardowe modele mają około 140 centymetrów długości, dlatego też mogą nie zmieścić się w łazience, natomiast krótsze modele (120 centymetrów lub 100 centymetrów długości) mogą obniżyć komfort kąpieli. Nie zapominajmy również o tym, żeby przed wanną pozostawić pas wolnej przestrzeni (strefę funkcjonalną). W małych wnętrzach (a także w łazienkach na poddaszu) sprawdzają się zwłaszcza wanny narożne oraz wanny asymetryczne. Alternatywną opcją jest również wbudowanie wanny w ścianę, jeżeli istnieje możliwość stworzenia wnęki.

Jaka pralka do małej łazienki?

Na początku warto podkreślić, że nie w każdej małej łazience znajdziemy odpowiednie miejsce, aby wstawić pralkę. Jest to sprzęt praktycznie niezbędny w naszym domu, jednak nie musi stanowić części łazienki – współcześnie pralki znajdziemy na przykład w osobnych pomieszczeniach gospodarczych czy również w kuchniach.

Uwaga: Architekci wnętrz podkreślają, że jeżeli w łazience ma znaleźć się zarówno wanna, jak i pralka, to wnętrze powinno mieć minimum 6 metrów kwadratowych.

Na rynku dostępne są różne modele pralek, kluczowe jest jednak, czy będzie to pralka ładowana z przodu, czy z góry. Klasyczne modele pralek ładowanych z przodu mają najczęściej 85 centymetrów wysokości, 60 centymetrów szerokości oraz głębokość od 33 do 60 centymetrów. Pralki ładowane z góry najczęściej mają wysokość 85 centymetrów, szerokość 40 centymetrów oraz głębokość 60 centymetrów. W przypadku pralki ładowanej z przodu potrzebujemy dodatkowej wolnej przestrzeni do swobodnego otworzenia drzwiczek i włożenia prania. Możemy nad nią natomiast zamontować zamykane szafki lub półki, a samą pralkę umieścić w zabudowie – nie będzie to możliwe w przypadku pralki ładowanej od góry.

Zgodnie z zasadami ergonomii pralka:

 

  • powinna znajdować się w odległości 60 centymetrów od wanny;
  • powinna znajdować się w odległości 60 centymetrów od bidetu;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od umywalki;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • powinna znajdować się odległości 10 centymetrów od brodzika.

Mała łazienka – jakie meble wybrać?

Wybierając meble do małej łazienki, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były one funkcjonalne, nie utrudniały nam swobodnego poruszania się, ani korzystania ze sprzętów łazienkowych. Jeżeli nasza łazienka jest wyjątkowo nieustawna, to meble można wykonać na indywidualne zamówienie. Zaleca się przede wszystkim modele w jasnej kolorystyce, możliwe jest również zastosowanie błyszczących frontów. Pamiętajmy o tym, że meble przeznaczone do łazienki powinny być produkowane z materiałów odpornych na działanie wilgoci.

W łazienkach najczęściej umieszcza się:

 

  • wysokie szafki typu słupek – w przypadku małej łazienki zabudowa słupkowa nie powinna sięgać do samego sufitu;
  • podwieszane szafki pod umywalką;
  • szafki wiszące z lustrem;
  • szafki wiszące nad pralką;
  • półki wnękowe w zabudowie (np. toalety, wanny, prysznica).

Co więcej, meble łazienkowe możemy oświetlić, montując na nich taśmy LED – dzięki temu łazienka zyska nie tylko dodatkowe oświetlenie, ale również i nowoczesny wygląd.

Urządzając małą łazienkę, pamiętajmy również o miejscu do rozwieszania mokrych ręczników. Podstawą jest na przykład grzejnik drabinkowy, natomiast oprócz niego warto zamontować rozkładane wieszaki, zwłaszcza w formie stojaków lub drążków, które nie zajmą dużo miejsca.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.