Dom szkieletowy – charakterystyka, wady i zalety, opinie
Czym jest dom szkieletowy? Jakie są różnice pomiędzy domem kanadyjskim, skandynawskim i niemieckim? Jakie są zalety i wady domów szkieletowych. Odpowiedzi na pytania zawarliśmy dla Was w artykule.
Na temat domów szkieletowych krążą rozmaite, niekiedy nawet sprzeczne opinie: jedni zachwalają tę technologię jako ekologiczną i energooszczędną, inni przekonują, że tego typu budynek wcale nie jest lepszy od standardowego domu murowanego i nie sprawdzi się w polskim klimacie. Czy zatem warto w ogóle brać pod uwagę takie rozwiązanie, planując budowę domu? Spróbujmy przeanalizować najważniejsze plusy i minusy, aby dowiedzieć się, czy – i dlaczego – warto zdecydować się na dom szkieletowy.
Dom szkieletowy – co to jest?
Choć nazwa tego rodzaju budynku może niektórym kojarzyć się z domem strachów w wesołym miasteczku, to jednak obawy są zbędne. Określenie „dom szkieletowy” pochodzi bowiem od drewnianego szkieletu, który stanowi podstawę konstrukcji. Ów szkielet jest następnie wypełniany izolacją termiczną (w tej roli wełna mineralna, folia paroizoacyjna i membrana wiatroizolacyjna) oraz materiałem usztywniającym (np. płyty OSB). Elewacja domu szkieletowego może być wykonana w całości z drewna – ale nie musi. Alternatywnym rozwiązaniem jest otynkowanie ścian zewnętrznych i pomalowanie ich na wybrany kolor, dzięki czemu dom nie będzie różnił się od budowli murowanych. Na taką opcję możemy zdecydować się wówczas, gdy chcemy wybudować dom szybciej, a równocześnie zależy nam na tym, by był spójny z architekturą dominującą w danej okolicy.
Domy szkieletowe możemy podzielić na 3 główne typy, pomiędzy którymi występują pewne różnice konstrukcyjne: dom kanadyjski, skandynawski i niemiecki.
Dom kanadyjski
Konstrukcję nośną domu kanadyjskiego stanowi rama wykonana z drewnianych profili – elementy konstrukcyjne mają grubość 38 mm. Całość wypełnia się drewnem lub płytami drewnopochodnymi – do konstrukcji ścian zewnętrznych stosowane jest drewno o grubości 140 mm. Co ważne, domu kanadyjskiego nie można podpiwniczyć. Jest to również najlżejsza z trzech opisywanych poniżej konstrukcji.
Domy kanadyjskie osadza się na ławach fundamentowych, a prace ziemne ogranicza się do koniecznego minimum. Po mocowaniu szkieletu – do kotew w płycie fundamentowej przykręca się belki nośne – przechodzi się do budowy ścian i stropów. Kolejnym krokiem jest wykończenie ścian elewacyjnych – głównie korzysta się z płyt drewnopochodnych, które mocowane są do szkieletu. Elewację można również wykończyć poprzez nałożenie tynków lub malowanie. Następnie przechodzi się do: budowy więźby dachowej, montażu okien i drzwi wewnętrznych, prowadzenia instalacji (wodna, kanalizacyjna, elektryczna, gazowa).
Ostatnim etapem budowy jest wykończenie wnętrza. Ściany nośne i stropy wypełnia się wełną izolacyjną oraz zamyka za pomocą płyt drewnopochodnych. Co ważne, nie należy zapominać o wypuszczeniu przewodów sieciowych. Ściany można wykończyć dowolnym sposobem.
Dom skandynawski
Do stworzenia konstrukcji nośnej domu skandynawskiego (inaczej szwedzkiego) wykorzystywane są grubsze elementy konstrukcyjne niż w przypadku domów kanadyjskich – drewno o grubości 45 mm. Natomiast do ścian zewnętrznych i wewnętrznych stosowane są odpowiednio deski o szerokości 140 mm i 89 mm. Przyjmuje się, że konstrukcja domu skandynawskiego jest solidniejsza od konstrukcji stosowanej w domach kanadyjskich ze względu na to, że opiera się na wyższych przekrojach drewna. Co więcej, domy skandynawskie zazwyczaj wykonuje się z elementów prefabrykowanych.
Pierwszym krokiem w budowie domu skandynawskiego jest przygotowanie posadowienia. Najczęściej wykonuje się je z płyty betonowej – w przypadku braku podpiwniczenia. Natomiast w sytuacji, gdy chcemy zdecydować się na podpiwniczenie, to konieczne będzie zastosowanie ścian fundamentowych. Co ważne, fundament domu skandynawskiego należy wykonać przed wystąpieniem przymrozków. Następnie przechodzi się do stworzenia szkieletu z uwzględnieniem otworów okiennych i drzwiowych – funkcję nadproży odgrywają deski mocowane pod oczepami. Środek ścian szkieletowych wypełnia się materiałem izolacyjnym i zabezpiecza z obu stron poszyciem.
Elewacja najczęściej wykonywana jest z drewna (deski, płyty OSB, siding), możliwe jest również zastosowanie tynku imitującego drewno. Wewnętrzną ścianę domu pokrywa się warstwą paroizolacyjną, a następnie deskami, płytami OSB i płytami kartonowo-gipsowymi. Całość pokrywana jest gotowym wiązarem lub więźbą dachową.
Dom niemiecki
Konstrukcja domu niemieckiego określana jest jako najcięższa – w porównaniu z domem kanadyjskim oraz skandynawskim. Elementy konstrukcyjne wykonywane są z litego drewna i mają grubość 60 mm. Natomiast warto podkreślić, iż domy niemieckie są w całości prefabrykowane, co skraca okres budowy, ale również podnosi jej cenę. Całość montażu może zająć kilka dni, natomiast prace izolacyjne oraz instalacyjne nie powinny przekroczyć okresu dwóch tygodni.
Budynek najczęściej stawiany jest na płycie fundamentowej zbrojonej stalą – dzięki czemu można go wykonać również na obszarze, na którym warunki gruntowe nie są sprzyjające. W momencie, gdy fundamenty są już gotowe, przechodzi się do stworzenia szkieletu, który z reguły wypełniany jest wełną szklaną. Elewację wykańcza się za pomocą tynku położonego na styropianie. Z uwagi na to, że konstrukcja domów niemieckich jest ciężka i stabilna, to można zastosować np. wylewkę betonową na poddaszu, czy dachówkę cementową.
Zalety i wady domu szkieletowego
Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym aspektom domu szkieletowego – jakie są główne zalety i wady tej technologii budowlanej?
Dom szkieletowy – zalety
Wśród zalet domu szkieletowego można wymienić takie aspekty jak:
- szybka budowa – trwa maksymalnie 3-4 miesiące;
- szybkość nagrzewania – możliwość zaoszczędzenia energii zimą;
- możliwość rozpoczęcia budowy o dowolnej porze roku, nawet zimą – większość prac to tzw. roboty suche, które można wykonywać również przy niskich temperaturach;
- możliwość budowy domu z elementów prefabrykowanych – na budowę dostarczane są gotowe elementy do montażu;
- możliwość wybudowania nawet na działce o dużym spadku terenu;
- duże możliwości rozbudowy i przebudowy.
Wady domu szkieletowego
Natomiast do wad systemów szkieletowych należą:
- wychładzanie – po wyłączeniu ogrzewania dom szybko traci ciepło;
- szybkie nagrzewanie się budynku może być problematyczne latem;
- trudność w znalezieniu odpowiedniej ekipy budowlanej, wyspecjalizowanej w takiej technologii;
- konieczność zgromadzenia wszystkich niezbędnych środków finansowych już na początku budowy;
- niezbędna maksymalna precyzja w trakcie budowy – w przeciwnym wypadku dom może być nieszczelny;
- problematyczna aranżacja wnętrz – należy przewidzieć ją już na etapie budowy.
Jak szybko można zbudować dom szkieletowy?
Szybka budowa jest bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet domu szkieletowego. Całą konstrukcję możemy postawić w ciągu 3 miesięcy, a jeżeli skorzystamy z prefabrykowanych elementów, wówczas prace mogą być ukończone szybciej. Jako że dom szkieletowy jest lżejszy niż murowany, budowa fundamentów również jest prostsza. Co więcej, fundamenty to właściwie jedyne „roboty mokre” – dalsza część budowy nie będzie wymagała robienia przerw technologicznych, np. na wyschnięcie ściany czy betonowych stropów. Krótszy czas budowy przekłada się oczywiście na oszczędności związane z mniejszym zużyciem wody, prądu czy sprzętu budowlanego i transportowego, a także z kosztami robocizny. Chociaż w tym ostatnim przypadku sprawa może okazać się nieco bardziej złożona – wprawdzie ekipa budowlana pracuje krócej, jednak ze względu na specyfikę technologii stawki godzinowe najprawdopodobniej będą wyższe niż w przypadku domu murowanego.
Z drugiej strony, szybkość budowy domu szkieletowego wiąże się również z koniecznością precyzyjnego zaplanowania wszystkich prac, dokładnego oszacowania kosztów i zgromadzenia wszystkich nakładów finansowych już przed rozpoczęciem budowy. Nie możemy przecież zostawić niewykończonego drewnianego szkieletu czy nawet nieocieplonego domu w stanie surowym na kilka miesięcy – całość musi być wykonana od razu. Dlatego tego typu budynki są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu i dysponują już odpowiednim budżetem.
Czym dom szkieletowy można budować o każdej porze roku?
Niebagatelnym walorem domu szkieletowego jest także to, że z rozpoczęciem budowy nie musimy czekać do wiosny. Drewnianą konstrukcję można postawić o dowolnej porze roku, ponieważ większość prac (oprócz wylewania fundamentów) to tzw. technologie suche, które nie mają wygórowanych wymagań dotyczących np. temperatury powietrza czy pogody. Nie musimy się zatem obawiać, że budowa wydłuży się z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poza tym, decydując się na postawienie domu o „niestandardowej” porze roku, np. późną jesienią, możemy liczyć na większy wybór ekip budowlanych i wykończeniowych, które w tym czasie nie mają aż tak przeładowanego kalendarza, jak wiosną i latem.
Dom szkieletowy a możliwość późniejszej rozbudowy
Technologia budowy domu szkieletowego, opierająca się w głównej mierze na łączeniu elementów przy pomocy stalowych kotew i gwoździ, sprzyja także rozbudowie konstrukcji, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli zatem na początku nie dysponujemy funduszami pozwalającymi na budowę większego domu, na początku możemy postawić mniejszy budynek, a po kilku latach powiększyć swoja mieszkaniową przestrzeń o dodatkowe pomieszczenia. Ponadto dom szkieletowy nietrudno jest poddać modernizacji, polegającej np. na wymianie instalacji wewnętrznych na nowsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze.
Jak ogrzewać dom szkieletowy?
Drewniany szkielet domu jest wypełniony przede wszystkim solidną warstwą wełny mineralnej – ma to zarówno swoje dobre, jak i nieco słabsze strony. Taka konstrukcja ściany zewnętrznej sprawia, że dom możemy o wiele szybciej nagrzać. Ale z drugiej strony, tego typu ściany nie sprzyjają akumulacji ciepła wewnątrz budynku tak, jak dzieje się to w przypadku domów murowanych. Po wyłączeniu ogrzewania w domu szkieletowych temperatura zacznie spadać szybciej niż w murowanym. Czy jest na to sposób? Owszem – możemy zadbać o uzyskanie maksymalnej szczelności budynku poprzez zastosowanie wysokiej jakości folii wiatroizolacyjnej i paroizolacyjnej, a także przez dodatkowe uszczelnienie okien i drzwi, czyli miejsc, które są szczególnie narażone na powstawanie mostków termicznych. Warto również zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperatorem, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z wentylowanych pomieszczeń i przekazywaniu go z powrotem do wnętrza, po przefiltrowaniu.
Szybkie wychładzanie domu szkieletowego to jeden z aspektów, który budzi najwięcej wątpliwości wśród osób zastanawiających się nad wyborem tej technologii. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tego typu budynki cieszą się dużym powodzeniem m.in. w Skandynawii i w Kanadzie – czyli w miejscach, którym daleko do miana „ciepłych krajów”. Jeżeli zatem dom zostanie wykonany w przemyślany i precyzyjny sposób, możemy uzyskać w nim komfort cieplny bez horrendalnych rachunków za ogrzewanie.
Jak zaaranżować wnętrze w domu szkieletowym?
Konstrukcja domu szkieletowego jest lżejsza niż w standardowym domu murowanym – może powodować to pewne niedogodności podczas urządzania wnętrz, jeżeli będziemy chcieli umieścić w nich cięższe elementy (np. wiszące szafki). W takiej sytuacji potrzebne będą dodatkowe wzmocnienia ścian, zarówno od wewnątrz, jak i od strony zewnętrznej. Co istotne, owe wzmocnienia musimy wykonać już na etapie budowy domu, często jeszcze przed wykonaniem izolacji termicznej. A zatem najlepiej byłoby, gdyby wstępna aranżacja wnętrz była uwzględniona już przy wyborze projektu domu. Krótko mówiąc, hasło nierozłącznie związane z budową domu szkieletowego, to: efektywne planowanie.
Dom szkieletowy a specjalistyczna ekipa budowlana
Technologia budowy domów szkieletowych nie jest dominująca w Polsce, dlatego znalezienie doświadczonego wykonawcy może okazać się niełatwe. Większość ekip budowlanych na co dzień zajmuje się budową domów murowanych, zaś drewniana konstrukcja szkieletowa ma swoje odrębne wymagania. Znajomością technologii szkieletowej powinni wykazywać się nie tylko robotnicy pracujący na budowie, ale również kierownik budowy i projektant. A jako że błędy wykonawcze mogą w tym przypadku skutkować znacznym obniżeniem komfortu mieszkania i niedogodnościami związanymi np. z wilgocią, złą akustyką czy nadmiernym wychładzaniem domu, wybór ekipy powinien być gruntownie przemyślany. Fachowcom, którzy jedynie „gdzieś tam, kiedyś” mieli do czynienia z domami szkieletowymi, lepiej od razu podziękować. Potrzebujemy doświadczonego wykonawcy, który może pochwalić się konkretnym portfolio i przedstawić nam referencje od zadowolonych klientów. Takich specjalistów w tej dziedzinie można porównać do przysłowiowej igły w stogu siana. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale – warto poświęcić więcej czasu i uwagi na poszukiwania, by znaleźć rzetelnych fachowców, którzy wybudują nam dom szkieletowy według najwyższych standardów.
Dom szkieletowy to przede wszystkim kwestia odpowiedniego przygotowania oraz doboru materiałów i wykonawców – kiedy ten etap mamy już zaliczony, możemy właściwie zacząć przygotowania do przeprowadzki.
Ile kosztuje 100-metrowy dom szkieletowy? Szacowana cena w 2023 roku
Domy szkieletowe cieszą się wzrastającą popularnością ze względu na to, że ich wybudowanie trwa zdecydowanie krócej niż postawienie domów murowanych. Co więcej, w przypadku domów szkieletowych prace mokre ograniczone są do niezbędnego minimum. Zastanawiając się nad wyborem systemu szkieletowego, nie można pominąć również kwestii finansowych. Z jakim nakładem finansowym musi liczyć się inwestor?
Zdaniem przedstawicieli firm zajmujących się systemami szkieletowymi koszty budowy zależne są od takich czynników jak:
- projekt i liczba prowadzonych w nim zmian,
- wielkość powierzchni mieszkalnej,
- obecność lub brak podpiwniczenia,
- obecność lub brak garażu,
- rodzaj fundamentów,
- liczba kondygnacji domu,
- rodzaj dachu,
- rodzaj materiałów wykończeniowych.
Specjaliści szacują, że w przypadku domu szkieletowego o powierzchni mieszkalnej 100 m2 w 2023 roku trzeba realnie zapłacić od około 275 000 zł do około 3500 zł – za stan surowy zamknięty, gdzie za wykończenie wnętrza będzie odpowiadać inwestor.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi pochodzącymi z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Budowa domu szkieletowego – opinie
Domy szkieletowe mają zarówno istotne zalety, jak i wady. Zebraliśmy więc dla Was opublikowane na forach internetowych opinie osób, które zdecydowały się na budowę domu w systemie szkieletowym.
Komentarze