Dom z prefabrykatów czy murowany? Porównanie
Jaką technologię budowy wybrać? Dom prefabrykowany czy murowany? Jakie są różnice w kosztach budowy domów modułowych i tradycyjnych? Domy prefabrykowane są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Szczególnie cenią go inwestorzy, którzy chcą maksymalnie skrócić czas budowy. Okazuje się, że wbrew pozorom, wcale nie muszą być one mniej trwałe lub mieć gorszą izolację termiczną niż domy murowane.
Dom prefabrykowany zamiast murowanego? Zobacz, czym się charakteryzuje
Dom z prefabrykatów powstaje dzięki łączeniu gotowych elementów - modułów. Przygotowane są one w fabryce, a na budowę są transportowane w całości i wymagają jedynie złożenia na placu budowy. Przed transportem na budowę przygotowywane są np. ściany, duże fragmenty stropów, a nawet połowa lub ćwiartka domu. Taki proces istotnie wpływa na skrócenie czasu stawiania budynku i oznacza, że materiały budowlane nie muszą być nigdzie składowane i przechowywane. Co istotne, domy prefabrykowane nie generują odpadów w trakcie produkcji.
Producenci domów prefabrykowanych oferują budynki w wersji:
- drewnianej (drewno klejone)
- betonowej
- betonowo-drewnianej,
- keramzytowej.
Realizacja domu bez względu na warunki pogodowe
Budowa domu prefabrykowanego pozwala na wzniesienie konstrukcji w zaledwie kilka dni. Poszczególne komponenty produkowane są w zamkniętej hali produkcyjnej niezależnie od pogody. Budowa i montaż na miejscu również może odbywać się niezależnie od warunków atmosferycznych. Mimo tego, że dom prefabrykowany składany jest z gotowych elementów, nie ma właściwie żadnych ograniczeń dotyczących bryły czy wymiarów.
Niskie koszty utrzymania domu prefabrykowanego
Funkcjonuje przekonanie, że dom prefabrykowany jest mniej trwały i ma gorszą izolację termiczną. Tymczasem dzisiejsze technologie pozwalają stawiać budynki z trwałą konstrukcją i wysokim poziomem energooszczędności, głównie za sprawą minimalizacji ryzyka powstawania mostków termicznych i błędów konstrukcyjnych (duże elementy i mniejsza liczba łączeń to mniej możliwości ucieczki ciepła). Takie domy szybciej się nagrzewają, a także wolniej tracą energię, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Warto jednak wiedzieć, że aby inwestycja rzeczywiście była opłacalna, kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej jakości materiałów na poszczególne komponenty. Tkwi tu największy potencjał do tego, aby w przyszłości cieszyć się niskimi kosztami utrzymania budynku.
Kluczowy wybór dobrych materiałów i wykonawcy
Ponieważ ta technologia dopiero rozwija się w naszym kraju, zawsze warto sprawdzić firmę, na którą chcemy się zdecydować. Jej jakość potwierdzą nie tylko zdobyte nagrody, certyfikaty i wyróżnienia, ale także ukończone realizacje i opinie klientów, którzy skorzystali z tych usług przed nami. Warto również zwrócić uwagę na parametry zastosowanych technologii i materiałów, ostateczny koszt z montażem czy koszt samego projektu. Przed wpłaceniem zaliczki koniecznie podpisz umowę, w której zawarte będą wszelkie składowe wyceny, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków.
Zalety i wady domów modułowych
Dom prefabrykowany, nazywany także modułowym, ma wiele zalet, ale inwestorzy powinni zwrócić uwagę także na jego wady. Co do nich należy?
Zalety domu prefabrykowanego
Niewątpliwie największą zaletą domu prefabrykowanego jest krótki czas budowy. Takie budynki powstają w zaledwie kilka dni, co znacząco przyspiesza budowanie nowego domu. Są one także energooszczędne i mają dobrą izolację termiczną (jednocześnie mają korzystny wpływ na środowisko). Niektóre firmy oferują możliwość aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu możemy mieć dom gotowy w około 3-5 miesięcy (biorąc pod uwagę czas i jakość realizacji, zdecydowanie wygrywa dom w technologii prefabrykowanej).
Domy prefabrykowane można wykonać w taki sposób, by cała energia potrzebna na co dzień była pozyskiwana w 100% ze środowiska. Co ważne, takie budynki są ognioodporne i wodoodporne.
Domy modułowe są uznawane za te, w których żyje się dłużej. Zakłada się, że dom zbudowany z drewna czy innych naturalnych materiałów, korzystnie wpływa na ludzki organizm. Ostatnią z zalet jest to, że są tańsze w eksploatacji niż domy murowane, ze względu na wysokie parametry domu pod względem izolacyjności cieplnej i minimalizacji występowania mostków termicznych.
Jakie wady ma dom prefabrykowany?
Niestety, dom prefabrykowany to także pewne ograniczenia. Ze względu na zwykle cienkie ściany działowe, taki dom oznacza słabą izolację akustyczną. Można oczywiście wygłuszać ściany w takim budynku, ale to generuje dodatkowe koszty. Warto również pamiętać, że aranżację wnętrz najlepiej zaplanować jeszcze przed zamówieniem domu. Jeśli trzeba będzie zawiesić na ścianie szafki, wówczas ściana wymaga dodatkowego wzmocnienia. Bez niego udźwig takich ścian to tylko 2 kg.
Ważna jest też kwestia umiejscowienia działki i dojazdu do niej. Może się bowiem okazać, że same elementy i dźwigi do stawiania domu mogą nie dotrzeć do placu budowy, co oznacza brak możliwości postawienia takiego domu. Takie elementy są jednak ustalane już na etapie projektu.
Wbrew niektórym głosom, dom modułowy zdecydowanie nadaje się na dom całoroczny.
Dom murowany – solidna konstrukcja
To tradycyjny typ budynku, znany inwestorom, którego budowa zakłada konstrukcję murowaną. Wszystkie elementy są tu budowane od podstaw – cegła po cegle, pustak po pustaku. Trzeba wówczas znaleźć kompetentne ekipy, które wykonają poszczególne elementy domu. Należy również doglądać budowy i monitorować prace na bieżąco. Zwykle taki dom powstaje w około 2-3 lata (czasem w rok). Dłuższy czas determinują warunki pogodowe – niska temperatura, mrozy czy opady uniemożliwiają prowadzenie niektórych prac.
Dom murowany uchodzi za budynek o trwałej konstrukcji i bardzo dobrej izolacji cieplnej. Uznaje się go za wykonany solidnie i starannie. Jednocześnie jest on droższy w utrzymaniu o nawet 70% w porównaniu do domów prefabrykowanych. Na rynku funkcjonuje zdecydowanie więcej firm budujących domy murowane, dzięki czemu można przebierać w różnych ofertach.
Jakie są różnice między tymi technologiami?
Jednym z kluczowych aspektów wpływających na decyzję klienta jest cena domu, który chcemy wybudować. Domy prefabrykowane są tańsze niż domy murowane. Jednocześnie buduje się je o wiele krócej. Niemniej jednak często nie są one tak trwałe, jak domy murowane.
Inną różnicą jest mniejsza dostępność projektów gotowych w technologii prefabrykowanej, natomiast większość producentów wykonuje darmowe przystosowanie projektowanego budynku do swojej technologii. Nie ma zatem obaw, że kupując projekt domu murowanego, będzie problem z jego realizacją w technologii prefabrykatów.
Więcej różnic zawiera także poniższa tabela:
Dom prefabrykowany i murowany – opinie
Ilu inwestorów, tyle opinii dotyczących najlepszej technologii budowy. Poniżej prezentujemy wpisy na internetowych forach, w których swoim zdaniem dzielą się ci, którzy zdecydowali się na budowę domu modułowego.
Jak można zauważyć, inwestorzy cenią szybki czas budowy, który minimalizuje niektóre koszty, np. opłacania dotychczasowego lokum. Jednocześnie podkreślana jest energooszczędność budynków tworzonych w takiej technologii (co wynika z braku mostków termicznych i błędów konstrukcyjnych). Warto jednak mieć na uwadze, że dokonywanie zmian aranżacyjnych i przestawianie ścian w takim domu jest bardzo utrudnione. Kwestia trwałości zależy od firmy i użytych materiałów. Lepiej jest zatem dobrze przemyśleć projekt przed rozpoczęciem budowy domu, niż dokonywać zmian w trakcie jego eksploatacji.
A jak sprawa przedstawia się w przypadku tradycyjnie murowanych domów?
Wielu dostrzega, że murowana technologia wznoszenia budynków daje nieograniczone możliwości budowania domów o różnym wyglądzie, układzie i stylistyce. Przyjmuje się, że domy prefabrykowane mają ograniczone możliwości. Ważnym aspektem jest w tradycyjnie budowanym domu fakt, że można go wznosić z dowolnie wybranego materiału. Ostatnią zaletą dostrzeganą przez inwestorów, choć równie ważną, jest trwałość samego domu.
Podsumowując, jeśli inwestorowi zależy na szybkim czasie budowy, powinien zdecydować się na budowę w technologii prefabrykowanej. Oznacza ona jednocześnie, że nie musimy zatrudniać kierownika budowy. Z punktu widzenia osoby budującej dom, atutem domów prefabrykowanych jest to, że można zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.