Projekty domów prefabrykowanych - TOP 3 - wybór Architekta
Szukasz sprawdzonego projektu domu prefabrykowanego? Zobacz 3 świetne projekty, które sprawdzą się w technologii budownictwa modułowego. Na liście znalazły się m.in. projekty domów parterowych, z poddaszem czy w typie nowoczesnej stodoły. Zapraszamy do lektury.
Domy w technologii prefabrykacji - szybka i łatwa budowa
W dobie szybkorosnących cen materiałów budowlanych i robocizny, Polacy coraz częściej decydują się na budowę domu w technologii prefabrykowanej. Takie rozwiązanie pozwala na skrócenie czasu realizacji do minimum, a tym samym uniknięcie finansowego zaskoczenia, jeśli chodzi o ostateczne koszty budowy. Domy w technologii tradycyjnej murowanej powstają bowiem zwykle w ciągu 2-3 lat, natomiast proces budowlany związany z postawieniem domu modułowego zawęża się zazwyczaj do kilku miesięcy. Obejmuje on bowiem montaż na placu budowy gotowych elementów, które wcześniej powstają w fabryce i są poddawane rygorystycznym kontrolom jakości. A w czasie produkcji modułów, inwestor może przygotować teren i fundament pod inwestycję.
Domy prefabrykowane, podobnie jak w technologii murowanej, mogą być tanie w budowie i energooszczędne. Ostateczne koszty zależą jednak od wyboru materiałów (w tym właściwości termoizolacyjnych), jak i zakresu prac wykończeniowych (czy wybierzemy standard deweloperski czy może stan z wykończeniem pod klucz - czyli gotowy dom do zamieszkania?).
Proces uzyskiwania pozwolenia na budowę jest identyczny, jak przy technologii tradycyjnej.
Technologia modułowa budowy domu - dostępne rozwiązania materiałowe
Technologia ta obejmuje swoim zakresem:
- gotowe domy drewniane (z bali lub w technologii szkieletu drewnianego),
- gotowe domy ze stali (oparte na szkielecie stalowym bądź kontenerach morskich),
- gotowe domy z paneli Structural Insulated Panels - panele SIP (wykorzystuje się je m.in. w konstrukcjach budynków szkieletowych),
- gotowe domy z keramzytu, betonu lub modułów żelbetowych.
Powyższe rozwiązania różnią się między sobą m.in. kosztami i czasem budowy, trwałością, parametrami dotyczącymi energooszczędności.
Projekt domu prefabrykowanego - co warto wiedzieć?
Jeśli Inwestor zdecyduje się na budowę domu modułowego, pierwszym krokiem, zaraz po zakupie działki i zapoznaniu się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskaniu Warunków Zabudowy, będzie zakup projektu domu prefabrykowanego. Tego typu projekty zazwyczaj znajdują się na stronach firm budowlanych zajmujących się montażem gotowego domu na placu budowy. Problemem jest natomiast okrojona oferta projektów stworzonych w tej technologii, ze względu na to, że wcześniej nie były tak popularne, jak obecnie. Procent, jaki stanowią domy prefabrykowane wśród wszystkich projektów dostępnych w Polsce, jest nadal bardzo niewielki. A skoro oferta jest zawężona, znacznie trudniej jest znaleźć dom odpowiadający w pełni lub przynajmniej w większości naszym oczekiwaniom i potrzebom. Rodzi to ryzyko wyboru projektu domu, który albo nie będzie wystarczająco komfortowo w użytkowaniu, albo koszty realizacji przewyższą założenia finansowe.
Jakie mamy rozwiązania w tej sytuacji?
Opcja nr 1: Zamów indywidualny projekt domu u architekta
Rozwiązaniem może być zlecenie architektowi zaprojektowanie budynku w technologii prefabrykowanej od zera. Projekt takiego domu będzie w 100% dostosowany do potrzeb Inwestora. Architekt uwzględni w nim wszelkie wymagania, począwszy od technologii budowy, po instalacje czy układ wnętrz. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami projektowymi i większość osób sięga po drugie z omawianych rozwiązań.
Opcja nr 2: Kup projekt gotowy i zleć jego adaptację firmie wykonawczej
Drugim, znacznie tańszym rozwiązaniem (średnio o 50%) będzie zakup gotowego projektu domu w dowolnej technologii (najbardziej rozbudowana w Polsce jest oferta projektów domów murowanych) i dostosowanie go do technologii prefabrykowanej przez ekipę wykonawczą, której zlecimy budowę. Producenci domów prefabrykowanych w większości bezpłatnie adaptują projekt zakupiony przez Inwestora w innym miejscu, do realizowanej przez siebie technologii (pod warunkiem, że taką budowę zlecimy). Niekiedy wraz ze zmianą technologii budowy, firma wykonawcza oferuje także w cenie adaptację projektu do warunków lokalnych (przepisów zawartych w WZ lub MPZP oraz parametrów działki czy warunków atmosferycznych), co stanowi kolejną oszczędność.
Komentarz Architekta Tooba.pl: Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy oszczędzić kilka tysięcy złotych już na etapie zakupu projektu. A nie zawężając się do oferty projektów domów w technologii prefabrykowanej, tylko sięgając zamiast tego do całej bazy gotowych projektów, jaką mamy w Polsce, istotnie zwiększamy prawdopodobieństwo znalezienia budynku odpowiadającego w 100% naszym oczekiwaniom. Dotyczy to zarówno kosztów budowy i utrzymania, jak i układu wnętrz, stylu, rodzaju ogrzewania. Warto pamiętać, że dobry wybór projektu może wygenerować największe oszczędności podczas budowy domu - zwykle na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Projekty domów z prefabrykatów - wybór Architekta
Poniżej przedstawiamy 3 świetnie zaprojektowane domy, które można wybudować zarówno metodą tradycyjną, jak i zaadaptować do technologii prefabrykowanej (technologii szkieletowej, modułowej). Do rankingu wykorzystaliśmy projekty dostępne na stronie Tooba.pl. Są to zarówno przestronne, parterowe domy, jak i budynki z poddaszem użytkowym.
Projekt domu TJJ-515 | Pow. użytkowa 87,1 m²
Projekt domu parterowego z dużymi przeszkleniami i lekkim i tanim w budowie stropem. Powierzchnia użytkowa wynosi 87,1 m2, a składają się na nią 3 sypialnie, kotłownia, łazienka, osobne WC, spiżarnia oraz przestronny salon z jadalnią i kuchnią. Wybudowanie domu według takiego projektu w technologii prefabrykowanej będzie bardzo ekonomiczne - ze względu na prostą bryłę na planie prostokąta, bez zbędnych wykuszy czy uskoków. Dodatkowo w salonie przewidziano antresolę, która powiększa optycznie przestrzeń strefy dziennej.
Projekt domu TQW-822 | Pow. użytkowa 86,16 m²
Projekt cieszący się dużą popularnością wśród Inwestorów w Polsce. To budynek mieszkalny jednorodzinny z płaskim dachem. Uwzględniono w nim 2 duże sypialnie (obie z wyjściem na taras), łazienkę, WC, spiżarnię, wygodny salon, kuchnię z wyspą i jadalnię/ Dodatkowo bryła uwzględnia garaż jednostanowiskowy i kotłownię.
Projekt domu TFN-552 | Pow. użytkowa 79,48 m²
Powyższy projekt to kwintesencja zalet reprezentowanych przez nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym. Posiada duże przeszklenia i świetnie zaplanowane wnętrza. Jest nowoczesny i wygodny w użytkowaniu. Projekt TFN-552 to dom o powierzchni 79,48 m2 (powierzchnia użytkowa). Można go wybudować w konstrukcji domu tradycyjnego, jak i domu szkieletowego czy modułowego. Sprawdzi się ponadto na równi w roli domku letniskowego oraz całorocznego.
Pomoc w wyborze projektu domu prefabrykowanego i nie tylko
Nie wiesz, jak wybrać projekt dla siebie, aby spełniał zarówno Twoje wymagania dotyczące układu wnętrz czy ogrzewania domu, jak i aspekty ekonomiczne? Zastanawiasz się, jak zaprojektować instalacje oraz ocieplenie, aby cieszyć się niższymi rachunkami za energię? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybrać projekt domu i na co zwrócić uwagę?
Zostaw nam kontakt do siebie (https://www.tooba.pl/kontakt). Nasz Doradca Projektowy odpowie na wszystkie pytania i to całkowicie bezpłatnie. Z naszych porad skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy osób w całej Polsce, szukających wymarzonego domu do zamieszkania dla siebie i rodziny. Doradzamy na każdym etapie wyboru projektu domu - od analizy warunków panujących na działce, po uzyskanie pozwolenia na budowę.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.