Projekt domu piętrowego – zalety, wady, koszty

Ile kosztuje projekt domu piętrowego? Coraz więcej inwestorów się na niego decyduje, chcąc m.in. oddzielić wyraźnie część dzienną od sypialnej. Sprawdź zalety i wady domu piętrowego.

 

Projekt piętrowego domu o klasycznej elewacji
Projekt piętrowego domu o klasycznej elewacji

 

Wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem – na rynku dostępnych jest obecnie tak wiele ciekawych ofert, że wstępna selekcja może zająć nam mnóstwo czasu. Dlatego na początku warto jak najdokładniej określić swoje potrzeby i oczekiwania. Jednym z istotnych parametrów jest wielkość budynku i liczba kondygnacji. Wśród osób, które chcą mieć do dyspozycji dwa piętra, największą popularnością cieszą się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Jednak w niektórych sytuacjach bardziej korzystnym rozwiązaniem może okazać się dom piętrowy.

Dom piętrowy a dom z poddaszem użytkowym

Warto rozróżnić czym jest dom piętrowy a czym dom z poddaszem użytkowym. Nie jest to bowiem jedno i to samo. Dom z poddaszem użytkowym oznacza, że na piętrze jesteśmy skazani na funkcjonowanie wśród skosów stanowiących konstrukcję dachu. Natomiast dom piętrowy daje szerokie możliwości aranżacyjne i większą powierzchnię użytkową domu, dzięki wyeliminowaniu tych barier.

Projekt domu piętrowego – na co zwrócić uwagę?

Dom piętrowy powinien być zaprojektowany przede wszystkim tak, aby zapewniać wygodę wszystkim domownikom – duża powierzchnia budynku nie zawsze przecież jest równoznaczna z komfortem. Przeglądając projekty domów, warto pokusić się o bardziej wnikliwą analizę i zatrzymać się nad kilkoma ważnymi aspektami.

Ogromne znaczenie ma układ pomieszczeń oraz komunikacja pomiędzy piętrami. Schody powinny być usytuowane w takim miejscu, aby nie zabierały dużo przestrzeni, a równocześnie – by były bezpieczne, niezbyt strome i nie za wąskie. Jeżeli rozważamy możliwość podziału domu na dwie niezależne części w przyszłości, przyda nam się wydzielona klatka schodowa, umieszczona poza strefą mieszkalną. Takie rozwiązanie będzie korzystne również wówczas, gdy na parterze chcemy urządzić strefę typowo dzienną i gościnną, a na piętrze prywatną, przeznaczoną wyłącznie dla domowników i najbliższych osób. Na parterze możemy w takim wypadku urządzić kuchnię, salon i jadalnię oraz pokój gościnny czy gabinet do pracy (taka opcja przyda się szczególnie osobom, które pracują zdalnie lub prowadzą własną działalność). Na piętrze zaś znajdą się wyłącznie sypialnie i łazienka, ewentualnie również pralnia i suszarnia oraz garderoba. Skoro wspominamy już o łazienkach, warto zaznaczyć, że w domu piętrowym najlepiej sprawdzą się dwie pełne łazienki, zarówno na parterze, w strefie dziennej, jak i na piętrze. Ułatwi nam to funkcjonowanie nie tylko podczas nocowania gości, ale także w mniej przyjemnych sytuacjach, takich jak np. choroba któregoś z domowników, która ogranicza możliwość poruszania się i sprawia, że codzienne wchodzenie po schodach byłoby zbyt uciążliwe. Poza tym przy większej liczbie domowników dwie łazienki są już właściwie standardem, nawet w mniejszych domach czy mieszkaniach.

Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może narzucać nam pewne ograniczenia dotyczące m.in. wysokości budynku czy kształtu dachu. Przed zakupem projektu trzeba więc zapoznać się z MPZP i upewnić się, że nie będziemy mieć problemów z pozwoleniem na budowę domu piętrowego np. z płaskim dachem.

Zalety domu piętrowego

Dom piętrowy ma swoje mocne i słabe strony. Z całą pewnością ma szereg zalet, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze projektu.

1. Powierzchnia działki nie musi być duża

Jedną z ważniejszych zalet domów piętrowych jest to, że powierzchnia użytkowa jest rozmieszczona na dwóch kondygnacjach. Możemy więc zaoszczędzić przestrzeń na działce budowlanej i urządzić np. większy ogród, nie rezygnując przy tym z dodatkowej sypialni czy komfortowej wielkości wnętrz. Dom piętrowy nadaje się także do budowy na działkach niewielkich, wąskich lub o nietypowych kształtach czy bardziej skomplikowanym ukształtowaniu terenu.

2. Niższe koszty budowy

Jako że metraż jest rozłożony na dwa poziomy, fundamenty domu piętrowego będą mniejsze niż np. w przypadku domu parterowego o podobnej powierzchni użytkowej. To z kolei oznacza niższe koszty na tym etapie budowy. Mniej zapłacimy również za budowę i pokrycie dachu, a także za montaż instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Z drugiej strony, w domu piętrowym większe koszty wygeneruje budowa ścian nośnych oraz stropów, które muszą być bardziej solidne niż w domu parterowym bez poddasza.

3. Ułatwiony podział na strefę gościnną i prywatną

W domu piętrowym bez trudności możemy oddzielić przestrzeń „dzienną”, gościnną od prywatnej. Zazwyczaj na parterze znajdują się takie pomieszczenia, jak kuchnia, jadalnia, salon, pokój gościnny i pomieszczenia gospodarcze, zaś na piętrze – sypialnie i pokoje dziecięce. Dzięki temu na dole możemy urządzać przyjęcia czy spotkania ze znajomymi przeciągające się do późnych godzin nocnych, nie przeszkadzając równocześnie tym z domowników, którzy chcą wcześniej iść spać, czy po prostu spokojnie odpocząć.

Jeżeli natomiast nie prowadzimy zbyt intensywnego życia towarzyskiego (a przynajmniej nie w domu), możemy zastosować alternatywny podział: na strefę dzieci i dorosłych. Na parterze, oprócz salonu i kuchni, można wówczas urządzić sypialnię rodziców i pokój do pracy lub biblioteczkę, a na piętrze – pokoje dziecięce. Lub odwrotnie: przestrzeń dla dzieci może znaleźć się na parterze, zaś na górze urządzamy sypialnię dorosłych, domowe biuro i pralnię z suszarnią oraz garderobą.

4. Możliwość podziału domu na dwa mieszkania

Jeżeli odpowiednio zaplanujemy układ pomieszczeń i instalacji w domu piętrowym, możemy w przyszłości podzielić go na dwa osobne mieszkania – będzie to o wiele łatwiejsze niż np. w domu z poddaszem użytkowym. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przewidują możliwość udostępnienia parteru rodzicom w podeszłym wieku lub urządzenie mieszkania na piętrze dla własnych dorosłych dzieci. Może również się zdarzyć, że kiedyś będziemy chcieli się przeprowadzić – zamiast sprzedawać dom, możemy go wtedy wynająć właśnie w formie dwóch osobnych mieszkań lub nawet podzielić na kilka kawalerek.

5. Możliwości aranżacyjne

Niepodważalną zaletą domu piętrowego jest też brak skosów na drugiej kondygnacji. Dzięki temu mamy większą przestrzeń do aranżacji i więcej swobody w urządzaniu wnętrz. Nie musimy dopasowywać mebli na wymiar, nie jesteśmy ograniczeni wysokością ściany kolankowej, jak ma to miejsce w przypadku poddasza. Ponadto dostęp do naturalnego światła jest łatwiejszy i wygodniejszy niż w przypadku okien dachowych czy nawet lukarn.

6. Skuteczniejsze ogrzewanie bryły

Dom piętrowy jest mniej rozległą i bardziej zwartą bryłą, którą łatwiej i taniej ogrzejemy niż dom parterowy o podobnej powierzchni. Oczywiście, nie bez znaczenia jest tu prawidłowe wykonanie izolacji budynku, ograniczenie liczby mostków termicznych czy jakość termoizolacji – jeżeli jednak wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostaną przeprowadzone bez zarzutu, dom piętrowy będzie bardziej ekonomiczny pod względem ogrzewania.

7. Możliwość budowy płaskiego dachu

Decydując się na dom piętrowy, możemy rozważyć wybór projektu z płaskim dachem, który najlepiej komponuje się właśnie z tego typu budynkami. Płaski dach może być nie tylko znacznie tańszy w wykonaniu niż dachy spadziste, ale także daje nam dodatkowe pole do aranżacji przestrzeni – można urządzić na nim efektowny taras wypoczynkowy lub nawet bajeczny ogród, który będzie prawdziwą ozdobą domu.

Ogromne znaczenie ma układ pomieszczeń oraz komunikacja pomiędzy piętrami
Ogromne znaczenie ma układ pomieszczeń oraz komunikacja pomiędzy piętrami

 

Wady domu piętrowego

Oczywiście dom piętrowy posiada także szereg wad. Musisz o nich wiedzieć zanim zdecydujesz się na ten rodzaj budynku.

1. Koszty utrzymania

Choć koszty budowy niektórych elementów domu piętrowego będą niższe niż w domu parterowym o takim samym metrażu, to jednak trzeba pamiętać, że wciąż mamy tu do czynienia z dość dużą powierzchnią. Całkowity koszt może być zatem dość wysoki, zwłaszcza że od razu należałoby wykończyć obie kondygnacje. Utrzymanie dużego domu to także spory wydatek. Zanim zdecydujemy się na projekt domu piętrowego, warto zatem zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy tak dużej przestrzeni i czy będzie nas stać na jej utrzymywanie przez kolejne lata.

2. Problemy z ogrzewaniem

Pomieszczenia usytuowane na wyższych piętrach nagrzewają się szybciej niż na parterze, zwłaszcza w słoneczne dni. W związku z tym osiągnięcie stabilnego, równego poziomu temperatury na obu kondygnacjach w domu piętrowym może okazać się problematyczne. Dla wielu osób będzie to szczególnie niekomfortowe latem, jeżeli sypialnie są umieszczone na górze – spanie w przegrzanym pokoju nie należy do przyjemności.

3. Schody - dodatkowy koszt i niebezpieczeństwo

W domu piętrowym schody są rzecz jasna nieuniknione – i to może stanowić problem dla osób starszych, ale również dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczonymi możliwościami ruchu (stale lub tymczasowo). Schody to też potencjalne niebezpieczeństwo dla małych dzieci – kiedy maluchy zaczynają chodzić czy nawet raczkować i chcą odkrywać nieznane zakamarki domu, o wypadek nietrudno. W tej sytuacji jednak zawsze możemy zainstalować barierki, które powstrzymają małych odkrywców przed ryzykowną eskapadą na schody.

Ile kosztuje projekt domu piętrowego?

Zakup projektu to decyzja, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć. Nie jest to bowiem mały wydatek. Najtańsze projekty domu piętrowego w naszej ofercie kosztują około 2800 zł przy domu o powierzchni około 100 m². Cena może wzrastać nawet do 5000 zł przy tej samej powierzchni w zależności od rodzaju projektu. Natomiast jeśli chodzi o ceny budowy takiego budynku bez garażu i piwnicy, mogą one wynosi od 150 tysięcy złotych do 270 tysięcy złotych w przypadku zamkniętego stanu surowego (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej). Jeśli wciąż nie możecie się zdecydować na konkretny projekt, skorzystajcie z pomocy naszych Doradców Projektowych.

Projekty domów piętrowych z oferty Tooba.pl

Poniżej przedstawiamy Wam 5 przykładowych projektów domów piętrowych dostępnych w naszej ofercie:

  1. Projekt domu EX 2 soft - 124,39 m²
    Projekt domu EX 2 soft
    Tooba
    Projekt domu EX 2 soft
  2. Projekt domu Gustowny D39 wariant I - 127,71 m²
    Projekt domu Gustowny D39 wariant I
    Tooba
    Projekt domu Gustowny D39 wariant I
  3. Projekt domu Willa diamentowa - 134,49 m²
    Projekt domu Willa diamentowa
    Tooba
    Projekt domu Willa diamentowa
  4. Projekt domu Szmaragd 6 wariant B - 134,43 m²
    Projekt domu Szmaragd 6 wariant B
    Tooba
    Projekt domu Szmaragd 6 wariant B
  5. Projekt domu Nieduży - 139,91 m²
    Projekt domu Nieduży
    Tooba
    Projekt domu Nieduży

Choć dom piętrowy ma mnóstwo zalet (i kilka wad), a projekty takich budowli potrafią przyciągać wzrok i zachwycać oryginalnością, to przy podjęciu ostatecznej decyzji najlepiej kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Jeżeli potrzebujemy więcej przestrzeni życiowej i możemy sobie na to pozwolić – warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Gość 2021-04-06T11:07:32Z

    Nie lubię skosów, wcześniej mieliśmy mieszkanie z nimi.... urządzić funkcjonalną łazienkę było trudno. Piętrowy dom jednak najlepszy. :) Macie racje, że wydatek większy, ale wygodna niezastąpiona. Jakbym miał coś zmienić na tym etapie to tylko rezygnacja z drugiego balkonu, który tani nie był, a teraz nikt z niego nie korzysta (jak jest lepsza pogoda to wychodzimy na taras ;p)