Dach dwuspadowy – wady, zalety, inspiracje

Dach dwuspadowy to prostota konstrukcji i spore możliwości aranżacyjne. Ten typ dachu jest wciąż popularny, a przede wszystkim tani w budowie. Jakie są wady i zalety dachu dwuspadowego? Sprawdź nasze inspiracje projektowe.

 

Dach dwuspadowy - zalety i wady
Dach dwuspadowy - zalety i wady

 

Kształt dachu ma znaczący wpływ nie tylko na estetyczne walory całego budynku, ale również na jego funkcjonalność – zwłaszcza jeżeli planujemy instalację kolektorów fotowoltaicznych lub gdy poddasze ma być przeznaczone na cele mieszkalne. We współczesnym budownictwie jednorodzinnym największą popularnością cieszą się właśnie dachy dwuspadowe. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez inwestorów? Czy ten rodzaj dachu ma jakieś słabe strony?

Dach dwuspadowy – konstrukcja

Dach dwuspadowy charakteryzuje się dość prostą konstrukcją i dużymi możliwościami aranżacji. Składa się z dwóch połaci, których górne krawędzie są połączone przy pomocy kalenicy – linii szczytowej. Nieodłączną cechą domu z dachem dwuspadowym jest również ściana szczytowa w kształcie trójkąta, która umożliwia naturalne oświetlenie poddasza bez konieczności montowania okien dachowych.

Najprostszym rodzajem więźby dachowej w tym przypadku jest konstrukcja krokwiowo-belkowa, która doskonale sprawdza się przy umiarkowanym kącie nachylenia połaci dachowej (maksymalnie ok. 45°). Belki stropowe są umiejscowione na murłacie (lub na murze) i stanowią bezpośrednią podporę dla krokwi. Jeżeli natomiast chcemy dodatkowo wzmocnić więźbę (np. budując dach spadzisty, o dużym kącie nachylenia), lepszą opcją będzie konstrukcja krokwiowo-jętkowa, wzbogacona o tzw. jętki, czyli dodatkowe elementy znajdujące się pomiędzy krokwiami. Trzeba przy tym pamiętać, że adaptacja poddasza może być wówczas nieco utrudniona, zwłaszcza jeżeli jętki są na tyle długie, że konieczne jest zastosowanie podparcia w postaci płatwi.

Zalety dachu dwuspadowego

Walory dachu dwuspadowego można rozpatrywać w kilku kategoriach: finansowych, estetycznych, użytkowych czy wykonawczych. Po pierwsze, tego rodzaju dach jest zazwyczaj przystępny cenowo – to jedna z najtańszych opcji, przynajmniej w wersji podstawowej. Koszty wzrosną, jeżeli zdecydujemy się na duży kąt nachylenia połaci, okna dachowe, lukarny czy wole oczka – urozmaicenia, które zwiększają stopień skomplikowania konstrukcji, wpływają na koszt robocizny oraz ilość potrzebnych materiałów. Poza tym prosta forma i stosunkowo łatwa w wykonaniu więźba dachowa sprawiają, że maleje ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, które wiązałyby się z dyskomfortem użytkowania budynku i dodatkowymi kosztami. Niewątpliwie ten typ dachu eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych prowadzących do strat ciepła. A jakie jeszcze zalety ma dach dwuspadowy?

Uniwersalna estetyka

Pod względem estetycznym dach dwuspadowy oferuje wiele możliwości. Przede wszystkim, jego prostota sprawia, że jest uniwersalny i dobrze prezentuje się w różnych typach budynków i stylach architektonicznych – zarówno w tych bardziej tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Tego rodzaju dach bez problemu wkomponuje się również w klimat okolicy – zarówno na typowym osiedlu domów jednorodzinnych w dużym mieście, jak też w małym miasteczku czy na wsi - prawdopodobnie nie będziemy mieć w tym przypadku problemów wynikających np. z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kolejnym plusem dachu dwupołaciowego jest możliwość urozmaicenia go na różne sposoby. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest montaż okien dachowych (połaciowych), które nie tylko „ożywią” połać dachu, ale również wprowadzą więcej światła do wnętrza. Bardziej zaawansowanym (i bardziej kosztownym) elementem są lukarny, czyli zadaszone nadbudówki umieszczone w połaci dachowej, wyposażone w pionowe okno. W ten sposób uzyskamy zarówno lepsze doświetlenie poddasza, jak też większą przestrzeń.

Wpływ na estetykę dachu dwuspadowego ma także wielkość okapów. Dłuższe okapy skutecznie zabezpieczą elewację przed słońcem i ulewnym deszczem, będą wspomagały odprowadzanie wody deszczowej z dachu i nadadzą budynkowi nietuzinkowego charakteru. Natomiast niewielki okap lub całkowity jego brak sprawi, że pomieszczenia w domu będą lepiej nasłonecznione i łatwiej będzie je ogrzać, zaś dom z zewnątrz będzie prezentował się bardziej nowocześnie.

Dach dwuspadowy - jakie ma zalety?
Dach dwuspadowy - jakie ma zalety?

 

Pokrycie dachu dwuspadowego

Na dachu dwuspadowym możemy ułożyć praktycznie każdy rodzaj pokrycia dachowego: od blachodachówki, przez dachówkę betonową, aż po gont bitumiczny czy dachówkę ceramiczną. Wybierając tę ostatnią opcję, czyli dachówkę ceramiczną, warto pamiętać, że wymaga ona odpowiedniego kąta nachylenia – raczej nie sprawdzi się przy spadku powyżej 50°. Jeśli zapragniemy, dach dwuspadowy możemy pokryć nawet strzechą. Niewątpliwie, regularne i często duże powierzchnie połaci nie generują strat materiału, dlatego taki rodzaj dachu jest tani zarówno pod względem robocizny, jak i materiałów.

Możliwości aranżacyjne dachu dwuspadowego

Dom z dachem dwuspadowym aż się prosi o zagospodarowanie poddasza i urządzenie na nim przytulnych sypialni, dodatkowej łazienki albo pokoi do pracy czy pokoików dziecięcych. Jeżeli kąt nachylenia połaci jest optymalny, nie będziemy mieć większych kłopotów z dopasowaniem umeblowania i innych elementów wystroju. Obecność ścian szczytowych, wyposażonych w okna, sprawia, że pomieszczenia będą dobrze oświetlone. Jeśli zaś potrzebujemy dodatkowych źródeł światła, z pomocą przychodzą okna dachowe. Jeżeli dach ma nieco większy spadek, warto zainwestować w lukarnę, dzięki której w pokoju na poddaszu będzie trochę więcej miejsca i światła. Jeśli jednak chodzi o zewnętrzną część dachu dwuspadowego, bez problemu można na nim zamontować kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne – wystarczy, że umieścimy je po południowej stronie dachu.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo dachu dwuspadowego

Rozważając zalety dachu dwuspadowego, nie sposób pominąć aspektów funkcjonalnych. Optymalny kąt nachylenia dachu pozwala wyeliminować niebezpieczeństwo wynikające z zalegającego śniegu, a także wpływa na bezproblemowe odprowadzanie wody deszczowej i generuje odporność na podmuchy wiatru. Ze względu na brak załamań w połaci, dach dwuspadowy jest bardziej odporny na uszkodzenia, więc nie musimy się martwić, że nagle zacznie przeciekać. Powierzchnia takiego dachu jest również mniejsza niż np. dachu kopertowego lub wielospadowego, co pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną budynku – inaczej mówiąc, straty ciepła będą mniejsze. Dach dwuspadowy to również idealne miejsce do zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Wady dachu dwuspadowego

Stylowy, uniwersalny, funkcjonalny, ekonomiczny – to zalety dachu dwuspadowego. Ale to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Pozytywnych stron tego rozwiązania jest bez wątpienia znacznie więcej niż negatywnych, jednak nie zawsze jest ono najbardziej atrakcyjne. Dach dwuspadowy nie jest najlepszym pomysłem w przypadku szerokich domów – jeżeli bryła budynku jest szersza niż ok. 11 metrów, wówczas lepiej zastanowić się nad budową dachu cztero- lub wielospadowego. Drugą cechą, którą jedni mogą uznać za atut, zaś inni za wadę, jest prostota dachu dwuspadowego. Jeżeli zależy nam na tym, by dom prezentował się oryginalnie i nietuzinkowo, warto rozważyć bardziej skomplikowane konstrukcje lub wręcz przeciwnie – wybrać mniej popularny dach płaski i urządzić na nim efektowny zielony taras.

Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku

Dach dwuspadowy jest konstrukcją na tyle prostą, że można ją wykonać samemu budując dom systemem gospodarczym. Aby stworzyć dach dwuspadowy, należy wykonać następujące kroki:

  1. przymocowanie murłat do szpil
  2. wzniesienie więźby – ustawienie krokwi i konstrukcji
  3. obicie dachu folią paroszczelną lub deskami z podkładem foliowym
  4. łacenie – położenie łat i kontrłat
  5. montaż komina, okapu, orynnowania i okien dachowych
  6. ułożenie pokrycia
  7. wykonanie termoizolacji – wełną lub styropianem.

Wszystkie kroki i szczegółowy instruktaż znajdziecie w poniższym filmiku:

Projekty domów z dwuspadowym dachem

Dach dwuspadowy jest tani w budowie, dlatego warto go przemyśleć na etapie wyboru projektu. Nadaje się przede wszystkim do prostych brył budynków. W naszej ofercie znajduje się szereg projektów domów z dachem dwuspadowym. Niektóre z nich prezentujemy poniżej:

  1. Projekt domu Tebe 4 – 112,57 m²
    Projekt domu Tebe 4
    Tooba
    Projekt domu Tebe 4
  2. Projekt domu Tamarillo – 109,90 m²
    Projekt domu Tamarillo
    Tooba
    Projekt domu Tamarillo
  3. Projekt domu Tracja 5 – 109,85 m²
    Projekt domu Tracja 5
    Tooba
    Projekt domu Tracja 5
  4. Projekt domu Mokka 2 – 89,59 m²
    Projekt domu Mokka 2
    Tooba
    Projekt domu Mokka 2
  5. Projekt domu UA67 – 86,38 m²
    Projekt domu UA67
    Tooba
    Projekt domu UA67

Dach dwuspadowy jest niewątpliwie prosty w konstrukcji i stylowy. Wygląda tradycyjnie, ale może się wpisać w niemal każdy krajobraz. Jeśli wciąż nie jesteście zdecydowani lub macie dodatkowe pytania, skonsultujcie się z naszymi Doradcami Projektowymi, którzy chętnie udzielą wielu praktycznych wskazówek.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.