Antresola w domu – czy warto? Zalety, wady, inspiracje, opinie
Antresola pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń, zwykle nad salonem. Można tam urządzić bibliotekę, gabinet, pokój zabaw dla dzieci lub sypialnię. Trzeba jednak zmierzyć się z problemem oświetlenia i ogrzewania takiego miejsca. Jakie są zalety i wady antresoli w domu?
Antresola to synonim nowoczesnego budownictwa, które charakteryzuje się jasnymi i przestronnymi wnętrzami. Sprawdza się również w domach tradycyjnych, drewnianych, góralskich czy w domach z bali. Poniżej opisujemy, dlaczego warto się na nią zdecydować.
Czym jest antresola?
Najprościej rzecz ujmując, antresola to oryginalne rozwiązanie architektoniczne, które pozwala na oddzielenie sypialni na piętrze od strefy dziennej na parterze. Jednocześnie oznacza otwarcie i połączenie tych stref dzięki podwyższeniu np. pokoju dziennego.
W definicji prawnej jest to część pomieszczenia lub kondygnacji znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim. To przestrzeń niezamknięta przegrodami budowlanymi. Prawo zakłada, że antresola nie może być niższa niż 2 metry.
Na konstrukcję antresoli składają się: podłoga (płaszczyzna podłogowa), słupy nośne i belki. Korzystna cenowo jest konstrukcja drewniana. Innym rozwiązaniem są antresole podwieszane – eliminują wszelkie podpory na parterze, a całość podtrzymują poprzeczne belki przymocowane do sufitu lub więźby dachowej. Konstrukcja nośna musi spełniać wymogi dotyczące odporności pożarowej. Sama zabudowa powinna być zakotwiczona w ścianach nośnych. Można też postawić antresolę na stropie tak, by miała odpowiednią ilość punktów podparcia.
Jak zaaranżować antresolę?
Jeśli na antresoli ma powstać jedynie miejsce do spania, wówczas jej wysokość może wynosić minimum 1,2 metra. Jeżeli jednak na antresoli będzie korytarz, biblioteka lub gabinet, trzeba zaaranżować przestrzeń o wysokości przynajmniej 2 metrów.
Na antresoli równie dobrze można zaplanować sypialnię, ale także np. garderobę lub schowek (pomieszczenie gospodarcze). Jeżeli na antresolę prowadzą wygodne i bezpieczne schody z balustradą, wówczas może ona pełnić funkcję pokoju gościnnego lub pokoju zabaw dla dzieci.
Rozpatrując materiały, które najlepiej sprawdzą się na antresoli, warto zwrócić uwagę na elementy drewniane lub stalowe. Drewno doda pomieszczeniom przytulnego klimatu, metal z kolei – nowoczesnego wyglądu, szczególnie w połączeniu ze szklanymi elementami.
Schody na antresolę
Schody prowadzące na antresolę powinny być dostosowane do potrzeb domowników i ogólnego wyglądu domu. Zwykle są one wąskie, ale nie powinny być węższe niż 28 cm. Najlepsze są proste lub kręcone schody z praktyczną poręczą, łagodnym biegiem i antypoślizgowym materiałem na stopniach. Ważne jednak, by stylistycznie pasowały do wnętrza.
Czy warto zaplanować antresolę w domu?
Antresola w domu to z pewnością wiele zalet, ale i wad. Trzeba więc dobrze przemyśleć jej wykonanie, ponieważ nie wszystkim przypadnie ona do gustu i nie dla wszystkich okaże się rozwiązaniem praktycznym i pożądanym.
Zalety domu z antresolą
Przede wszystkim ten element wnętrza domu to maksymalne wykorzystanie kubatury budynku. Sprawdza się więc w salonach wysokich, ale nadaje się również do małych powierzchni, które chcemy zaaranżować w maksymalnie funkcjonalny sposób. W takim wypadku antresolę nad salonem, nawet niewysoką, można zaaranżować na sypialnię. Nawet jeśli górny poziom nie jest za wysoki, możesz po prostu położyć materac na podłodze, dzięki czemu zaoszczędzisz około 80 cm wysokości.
Antresola nie tylko powiększa przestrzeń, ale również stwarza nową perspektywę – z góry możemy bowiem oglądać nasz salon i widzieć w nim inne aspekty, niż z poziomu podłogi. Oprócz tego taka przestrzeń sprawia, że jako domownicy jesteśmy bliżej siebie i łatwiej nam się komunikować. Otwarta przestrzeń ułatwia bowiem życie rodzinne, kiedy wszyscy są w zasięgu swojego wzroku.
Co więcej, antresola to oryginalny element dekoracyjny każdego domu. Zaletami antresoli są więc:
- możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej
- nowoczesny wygląd pokoju dziennego – urozmaicenie wnętrza
- lepsze doświetlenie pokoju dziennego – duże przeszklenia
- otwarcie przestrzeni pozwala na lepszą i szybszą komunikację domowników, nawet między poziomami domu.
Dlaczego antresola nie jest praktyczna?
Pierwszym problemem związanym z antresolą w domu jest temat ogrzewania. Prawa fizyki mówią o tym, że w każdym pomieszczeniu ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry. Kwestię tę trzeba więc rozważać dwojako – zimą dom wymaga zwiększonej mocy ogrzewania i odpowiedniego rozmieszczenia grzejników, by zapewnić ciepło na każdej kondygnacji. Latem z kolei, szczególnie w upalne dni, antresola może przysparzać kłopotów w tym sensie, że gorące letnie powietrze unosi się właśnie do antresoli. Jeśli w tym miejscu zaplanowaliśmy sypialnię, może się okazać, że bez skutecznej klimatyzacji możemy mieć problemy ze spokojnym snem w nocy. Niestety, najczęściej okazuje się, że utrzymanie komfortowej temperatury na obu poziomach jest trudne lub kosztowne. Trzeba więc dobrze przemyśleć ten element architektoniczny we własnym domu.
Inną ważną kwestią, wynikającą z otwartej przestrzeni, jest swoboda rozchodzenia dźwięków po całym domu. Nawet jeśli sypialnia czy pokoje dzieci nie znajdują się bezpośrednio na antresoli, a jedynie wchodzi się do nich z korytarza tam umieszczonego, na co dzień w tych pokojach słyszalne są dźwięki z salonu, a w salonie – dźwięki z sypialni. Może to być więc uciążliwe, kiedy chcemy spać, a na dole ktoś ogląda telewizję, słucha muzyki lub przyjmuje gości.
Oświetlenie antresoli to problem i atut zarazem. Z jednej strony, zwykle antresole sprawiają, że dom zostaje doświetlony, często także za sprawą okien połaciowych lub świetlików na górnej kondygnacji. Z drugiej jednak, szczególnie po zmroku, oświetlenie tak wysokiej przestrzeni nie zawsze jest takie łatwe.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wyższe pomieszczenia i większa kubatura dzięki antresoli to inny rodzaj konstrukcji. To może powodować, że budowa domu będzie droższa.
Na koniec ważna uwaga. Jeśli planujesz antresolę nad kuchnią lub aneksem kuchennym, dokładnie zaplanuj, jakie pomieszczenie będzie się znajdowało u góry. Jeśli zaaranżujesz tam sypialnię, musisz liczyć się z tym, że wszystkie zapachy z kuchni będą w pierwszej kolejności przenikać właśnie tam. Oprócz tego ciepło piekarnika i innych urządzeń, może podnosić temperaturę powietrza na antresoli. Dobór pomieszczeń na antresoli jest więc istotny.
Podsumowując, do wad domu z antresolą można zaliczyć takie kwestie, jak:
- mniejsza izolacja akustyczna – dźwięki z dołu są słyszalne u góry, a te z góry – na dole
- trudność w ogrzewaniu zimą i zapewnieniu optymalnej temperatury na górze w upalne dni – konieczność zamontowania klimatyzacji
- trudność w oświetleniu wysokich pomieszczeń
- duże przeszklenia mogą powodować nadmierne nagrzewanie wnętrz
- niekiedy konieczne zamontowanie klimatyzacji, co podnosi koszty budowy i eksploatacji
- wyższy koszt budowy domu.
Jak oświetlić dom z antresolą?
Jeśli masz w domu antresolę nad salonem, na pewno rodzi się w Twojej głowie pytanie, jak oświetlić pomieszczenie, które ma 6 lub 7 metrów wysokości. Dlatego schemat oświetlenia powinno się opracować jeszcze przed budową, żeby móc dobrać odpowiednie lampy, oprawy.
Prawdopodobnie samo oświetlenie sufitowe w formie żyrandola nie zda egzaminu. Może się okazać, że światło nie dociera w pełni do parteru. W takim wypadku należy doświetlić dół np. lampami stojącymi lub ściennymi kinkietami. Dodatkowe oświetlenie warto zamontować także na krawędzi antresoli.
Taką przestrzeń, w ciągu dnia można również doświetlić dużą liczbą przeszkleń. Niezwykle efektownie prezentują się domy, w których okna znajdują się na całej wysokości ściany – od parteru po poddasze. To pozwoli doświetlić światłem dziennym nie tylko pomieszczenie na dole – zwykle pokój dzienny, ale także antresolę.
Oprócz tego warto wybrać odpowiedni materiał na zabudowanie balustrady antresoli. Jeśli wybierzesz szkło lub chociaż jasne farby na tynku, wówczas skutecznie zapewnisz sobie więcej światła na antresoli.
Antresola – opinie
Rozważając wykonanie antresoli w domu, warto wziąć pod uwagę opinie tych, którzy już się na nią zdecydowali:
Z doświadczenia: Mieszkam w domu z antresolą i buduję właśnie drugi dom. Mimo że w projekcie była antresola zrezygnowaliśmy z niej. Po prostu ze względu na przeciągi. To jest "komin" w domu. Ja osobiście nie polecam.
Ja też chcę mieć w domu antresolę, połączy mi optycznie parter z piętrem, doda wizualnie metrów kwadratowych. Będzie miejsce na wyyyyyyssoooką choinkę na dwie kondygnacje i na okazałe kwiaty doniczkowe.
Jest na to pewien sposób - podłogówka. Ciepło będzie trzymało się bliżej podłogi, więc różnica nie będzie wielka. Zastanowiliście się nad innym aspektem - ile kosztuje wybudowanie czegoś takiego? Ja uważam, że antresola wygląda super, ale to stracona przestrzeń - choćby stryszek na graty, o ile nie jest to pełnoprawna kondygnacja. Ostrzegam - znam ludzi, co narzekają na antresolę, bo mają normalne ogrzewanie i chcąc mieć ciepło na dole, grzeją tak, że na antresoli się nie wysiedzi (ratunek j.w. - podłogówka).
Mamy (dom kilkunastoletni, kupiony przez nas niedawno) antresolę sporych rozmiarów w salonie. Optycznie - działa na gości zniewalająco, jest naprawdę efektowna (drewniana, do tego mamy dużo boazerii). Nie pełni funkcji lamusa, lecz jakby osobnego pokoju (ma pewnie kilkanaście m kw.). No i jest to chyba najcieplejsze miejsce w naszym domu - ale dlatego, że pod nią jest kominek z wkładem.
Mała antresola, pasująca do pomieszczenia, urozmaicająca i fajnie wkomponowana to jest to. Antresola nie powinna zastępować normalnego poziomu mieszkalnego, np. piętra, powinna być czymś szczególnym.
Jak łatwo zauważyć, antresola ma sporo zwolenników, ale także przeciwników. Jedni dostrzegają w niej potencjał aranżacyjny, innym przeszkadzają względy choćby ogrzewania.
Antresola – przykłady aranżacji
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych aranżacji w projektach domów z antresolą dostępnych w naszej ofercie:
Dom z antresolą pozwala na maksymalne wykorzystanie domowej przestrzeni. Szczególnie jeśli dom nie jest duży, a miejsca w środku brakuje na dodatkowe pomieszczenia. Wówczas na antresoli można zaaranżować miejsce do spania, aneks kuchenny lub pomieszczenie gospodarcze czy garderobę. Niemniej jednak antresola sprawdzi się także w domach o dużej powierzchni – sprawi, że wnętrze będzie miało otwartą przestrzeń i stanie się jeszcze rozleglejsze.
Komentarze