Duża sypialnia – jak ją urządzić? Podpowiadamy

Duża sypialnia daje nam ogromne możliwości aranżacyjne, ale również może stanowić wyzwanie – sypialnia o dużym metrażu może z łatwością utracić swój przytulny charakter. Jak więc zaplanować przestronne wnętrze, aby było funkcjonalne i sprzyjało relaksowi? W tym artykule podpowiemy nie tylko, jak urządzić dużą sypialnię, ale również: gdzie ją ulokować, jakie wydzielić strefy, jaki wybrać styl aranżacyjny oraz kolorystykę.

Dużą sypialnia z łazienką
Jak urządzić dużą sypialnię?

Jak zaprojektować dużą sypialnię?

Pierwszym krokiem w urządzaniu dużej sypialni jest zaplanowanie jej przestrzeni – zgodnie z metrażem i bryłą pomieszczania, a także pod względem naszych indywidualnych preferencji. Na początku przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie funkcje ma spełniać sypialnia? W większym pomieszczeniu możemy zaplanować kilka stref użytkowych, pamiętając oczywiście, że najważniejszą będzie strefa sypialniana z łóżkiem.

Planowanie wnętrza sypialni warto rozpocząć od rozrysowania pomieszczenia, uwzględniając poszczególne wymiary, usytuowanie okien i drzwi oraz wszelkich wnęk czy skosów. Zastanów się, jak chcesz wykorzystać przestrzeń – czy będzie to tylko sypialnia, czy może także miejsce do pracy, relaksu lub przechowywania ubrań.

Metraż i lokalizacja sypialni

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia sypialni dwuosobowej wynosi ok. 12-14 metrów kwadratowych. Jeżeli sypialnia ma zostać wyposażona w strefę garderoby lub w łazienkę, wówczas jej powierzchnia powinna wynosić ok. 16-20 metrów kwadratowych.

Ważnym aspektem jest lokalizacja sypialni oraz ustawienie tego wnętrza względem stron świata. Sypialnia ma sprzyjać wyciszeniu i relaksowi, dlatego też najlepiej, aby została ona ulokowana jak najdalej od hałaśliwych pomieszczeń takich jak salon czy kuchnia. Sypialnia powinna zapewniać użytkownikom prywatność, dlatego też unika się umieszczania jej przy głównych ciągach komunikacyjnych. Co więcej, okna sypialni skierowane na wschód mogą sprawić, że słońce będzie wybudzać nas ze snu. Okna wychodzące na zachód sprawią co prawda, że promienie słoneczne nie będą nas budzić, natomiast zwłaszcza latem sypialnia będzie się szybciej nagrzewać, co z kolei skutkuje podwyższoną temperaturą powietrza. Za najlepsze rozwiązanie uchodzi rozmieszczenie sypialni w taki sposób, aby jej okna wychodziły na północ.

Wydzielenie stref w sypialni

Duża sypialnia z biurkiem
Sypialnia z kącikiem do pracy biurowej

Tak jak wspomnieliśmy, duża sypialnia daje możliwość wydzielenia kilku stref. Przestrzeń możemy podzielić między innymi na:

 

  • strefę sypialnianą – to najważniejsza część sypialni; centralnym punktem nie tylko tej strefy, ale i całego pomieszczenia powinno być łóżko; strefa może obejmować również stoliki lub szafki nocne;
  • strefę przechowywania – obejmuje szafy (wolnostojące i w zabudowie), komody, regały, półki, toaletkę (np. do przechowywania kosmetyków); jeżeli dysponujemy wolnym miejscem w sypialni, to warto wydzielić osobną strefę na garderobę, na przykład stawiając ściankę działową;
  • strefę relaksu – w większym pomieszczeniach prócz łóżka możemy umieścić również fotel typu uszak, sofę, biblioteczkę; miejsce do siedzenia może służyć do czytania książek, oglądania telewizji czy relaksu przy kawie;
  • strefę biurową – jeżeli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem do pracy zdalnej, to strefę biurową możemy umieścić również w dużej sypialni, wówczas rozmieścimy w niej dodatkowo biurko z krzesłem biurowym; warto upewnić się jednak, czy strefa jest dobrze oświetlona i oddzielona od miejsca do spania.

Duża sypialnia z łazienką

Co więcej, nowoczesne sypialnie łączone są również ze strefą łazienkową, tworząc dużą, otwartą przestrzeń lub wydzielając łazienkę za pomocą ścianek działowych, półścianek, przeszkleń czy drzwi przesuwnych. Projektując dużą sypialnię z łazienką, należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż pomieszczenie, ale również ważne kwestie techniczne, jak: dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, stworzenie odpływu podłogowego lub ściennego (w przypadku wyboru kabiny prysznicowej), zastosowanie wentylacji mechanicznej lub wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną, wybór materiałów odpornych na działanie wilgoci. 

Rozmieszczając poszczególne sprzęty użytkowe (wanna, brodzik, umywalka, WC, czy bidet), warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady ergonomiczne określające odległości pomiędzy strefami funkcjonalnymi:

 

  • strefa funkcjonalna przed wanną – wolna przestrzeń 120×100 centymetrów;
  • strefa funkcjonalna przed brodzikiem – wolna przestrzeń 100×110 centymetrów;
  • strefa funkcjonalna przed WC – wolna przestrzeń 80×60 centymetrów;
  • strefa funkcjonalna przed bidetem – wolna przestrzeń 100×70 centymetrów;
  • strefa funkcjonalna przed umywalką – wolna przestrzeń 100×70 centymetrów.

Wybór mebli do dużej sypialni

Sypialnia z garderobą
Sypialnia z wydzieloną strefą garderoby

Wybór mebli do dużej sypialni przede wszystkim zależny jest od tego, jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. Oczywiście, łóżko to najważniejszy element sypialni. Powinno być przede wszystkim wygodne i komfortowe (z odpowiednio dobranym materacem), ale również i solidne. W dużej sypialni świetnie sprawdzi się łóżko typu king size, a także łóżka ze wbudowanymi pojemnikami na pościel lub z wysuwanymi szufladami.

Łóżko należy ustawić w sypialni w taki sposób, aby można je było obejść z obu stron, a optymalnie również i z przodu. Jeżeli sypialnia ma służyć dwóm osobom, to z każdej strony łóżka warto zachować ok. 60 centymetrów wolnej przestrzeni. 

Długość łóżka powinna zostać dopasowana do wzrostu użytkownika. Zaleca się więc, aby do wzrostu najwyższego użytkownika dodać ok. 20-25 centymetrów. Zwróćmy uwagę na to, by wysokość łóżka była komfortowa – standardowe modele mają wysokość 40-60 centymetrów. Kluczową kwestią jest sam rozmiar łóżka. 

Sypialnia o dużym metrażu umożliwia nam wybór łóżka idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Najpopularniejsze rozmiary łóżek to:

 

  • łóżko jednoosobowe – 90×200 centymetrów, 120×200 centymetrów;
  • łóżko dwuosobowe – 140×200 centymetrów, 160×200 centymetrów, 180×200 centymetrów, 200×200 centymetrów).

Również meble do przechowywania (szafy, komody, stoliki nocne z szufladami) to nieodłączne elementy sypialni. Wybierzmy meble, które pomieszczą wszystkie niezbędne rzeczy, a jednocześnie nie będą ograniczać przestrzeni. Przy czym w dużej sypialni możemy sobie pozwolić na większe, bardziej ozdobne meble, a także na meble o masywniejszej bryle.

Tak jak wspomnieliśmy, w sypialni możemy stworzyć strefę wypoczynku, dlatego też coraz częściej w sypialniach spotyka się również meble wypoczynkowe (fotel, kanapa, sofa).

Duża sypialnia – jaka kolorystyka ścian?

Kolory zastosowane w sypialni mają wpływ na nasze samopoczucie, ale również mogą optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach o większym metrażu mamy dużą dowolność w wyborze kolorów oraz wzorów, które zastosujemy na ścianach. Pamiętajmy jednak o tym, że sypialnia powinna nam się kojarzyć z relaksem i spokojem, dlatego też odradzamy wybór na przykład wyrazistych, kolorowych i wzorzystych tapet. Prawdą jest, że w dużych przestrzeniach dobrze sprawdzają się zarówno jasne, jak i ciemne kolory. Jasne kolory (odcienie bieli, beże, kremy, jasne szarości czy pastele nadadzą sypialni lekkości, ale mogą ją optycznie powiększyć. 

Ciemne kolory (na przykład granat, butelkowa zieleń, fiolet) dodadzą sypialni eleganckiego charakteru – ciemne barwy najlepiej jednak zastosować wyłącznie na jednej ścianie, zwłaszcza tej za łóżkiem. Mocniejsze barwy możemy również wprowadzić do wnętrza za pomocą odpowiednich dodatków.

Uwaga: Stosowanie różnych odcieni jednego koloru stworzy spójną i harmonijną aranżację sypialni. 

Urządzając dużą sypialnię, zwróćmy uwagę na to, by jej wnętrze nie było zbyt surowe. Unikajmy więc jasnych i zimnych barw, a postawmy na ciepłą kolorystykę.

Jak oświetlić dużą sypialnię?

Oświetlenie to kluczowy element aranżacji każdej sypialni. Współcześnie odchodzi się od jednego, głównego źródła światła. Oświetlenie sufitowe powinno być więc uzupełnione przez lampki nocne stojące na stolikach nocnych, kinkiety czy lampy stojące. Również kilka punktów świetlnych rozmieszczonych na suficie zapewni równomierne oświetlenie całego pomieszczenia – można tutaj zastosować reflektory sufitowe lub oświetlenie LED.

W dużej sypialni podzielonej na strefy warto zastosować oświetlenie strefowe, które pozwoli dostosować natężenie światła do różnych potrzeb. Oświetlenie dekoracyjne natomiast doda wnętrzu charakteru. Na przykład naturalne światło świec wprowadzi do sypialni romantyczny i relaksujący nastrój, a delikatne światełka w formie girland (zawieszone na przykład nad łóżkiem na ścianie czy meblach) nadadzą sypialni przytulności. 

W sypialni najlepiej zastosować światło ciepłe (2700K-3000K), które będzie sprzyjać relaksowi, a także światło neutralne (3500K-4500K). Światło zimne (5000K-6500K) nie jest zalecane, ponieważ może utrudniać nam zasypianie i działać pobudzająco.

Mówiąc o oświetleniu sypialni, nie zapominajmy również o znaczeniu naturalnego światła. Duże okna, które wpuszczają do wnętrza promienie słoneczne, sprawią, że wnętrze będzie jasne i przestronne. Zadbajmy więc o odpowiednie zasłony lub rolety, które pozwolą regulować ilość wpadającego światła oraz równocześnie zapewnią nam prywatność.

Duża sypialnia – w jakim stylu ją urządzić?

Sypialnia urządzona w stylu boho
Sypialnia w stylu boho

Przestronna sypialnia daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Styl wnętrza powinien odpowiadać naszym indywidualnym gustom i potrzebom. Do najpopularniejszych stylów należą między innymi: 

 

  • styl skandynawski – wnętrze w tym stylu jest przytulne i spokojne, dominują przede wszystkim jasne barwy i naturalne materiały, a meble mają proste formy; również dodatki są subtelne i w stonowanych kolorach; w tym stylu popularne są również geometryczne wzory i motywy inspirowane naturą;
  • styl glamour – sypialnia urządzona w tym stylu jest przede wszystkim elegancka; dominują takie barwy jak złoto, srebro, biel, róż, fiolet, granat; w stylu glamour wykorzystywane są takie materiały jak aksamit, jedwab, satyna, welur; meble często mają ozdobne detale, na przykład złote lub srebrne wykończenia; w kwestii dodatków królują zwłaszcza kryształowe żyrandole i lampy, lustra w ozdobnych ramach, eleganckie poduszki i narzuty, a także wszelkie złote i srebrne elementy;
  • styl boho – paleta kolorów inspirowana jest naturą (odcienie brązu, beże, zielenie, błękity, żółcie), wykorzystywane są również wzory etniczne i roślinne; w stylu boho wykorzystywane są przede wszystkim naturalne materiały (drewno, rattan, wiklina, bambus, wełna, bawełna) oraz dodatki w formie poduszek, narzut, dywanów i zasłon, makram, plecionych koszy;
  • styl minimalistyczny – w stylu minimalistycznym wykorzystywane są zwłaszcza stonowane kolory jak biele, szarości, beże, czernie; dominuje drewno, stal nierdzewna, szkło; meble mają proste, geometryczne formy; liczba dodatków jest ograniczona – najważniejsze jest, aby były one funkcjonalne;
  • styl rustykalny – sięga po ciepłe i ziemiste kolory, które wprowadzają do sypialni spokój i przytulny charakter; wykorzystywane jest przede wszystkim drewno, a także kamień czy cegła; meble często mają masywny wygląd i są wykonane z naturalnych materiałów; dekoracje inspirowane są naturą.

Przeczytaj również: Jak urządzić małą sypialnię? Porady

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.