Projektowanie wnętrz: co warto wiedzieć, o czym nie wiedzieli inni i żałują?
Pierwszy dom budujesz i urządzasz dla wroga - skąd takie powiedzenie? To właśnie przy projektowaniu pierwszego domu popełniamy najwięcej błędów - co wynika z braku wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Czasami już po miesiącu użytkowania widzimy, jak wiele byśmy zmienili, jeśli moglibyśmy jeszcze raz decydować. Niniejszy artykuł został opracowany z myślą o osobach, które są na etapie budowy pierwszego domu, aby - dzięki przedstawionym wskazówkom - mogły cieszyć się komfortowym mieszkaniem przez długie lata.
Projektowanie wnętrz - kwestie techniczne
Myśląc o przyszłym domu zazwyczaj wyobrażamy sobie efekt końcowy. Jak powinna wyglądać kuchnia, jakie będą kafelki w łazience albo czy w sypialni stanie duże, królewskie łóżko. Skupiamy się na stylu, kolorach, materiałach, zapominając o jakże istotnych kwestiach technicznych, które najbardziej wpływają na możliwości aranżacyjne! Warto więc zacząć właśnie od tego punktu - to podstawa do prawidłowego projektowania wnętrz naszego domu. Na jakich konkretnie kwestiach technicznych należałoby się skupić? Oto kilka wskazówek.
Wysokość pomieszczeń
Jeszcze przed budową zaopatrujemy się w projekt, który następnie należy poddać adaptacji. Na tym etapie architekt może wprowadzić rozmaite zmiany, począwszy od zmiany konstrukcji dachu czy technologii budowy, po zmiany w układzie ścian. Może również zmienić wysokość pomieszczeń. Jeśli w danym projekcie zaplanowano np. 250 cm, warto podwyższyć ściany do 270 cm - jest to wysokość gwarantująca komfort. Dodatkowo jeśli planujemy instalować sufity podwieszane, rekuperację czy klimatyzację, warto uwzględnić dodatkowe 20-30 cm.
Funkcjonalne poddasze
Na etapie adaptacji warto również przyjrzeć się wysokości ścianki kolankowej w przypadku domu z poddaszem. Na ogół wysokość 90-120 cm jest wystarczająca do komfortowego użytkowania poddasza. Istotny jest także rodzaj dachu oraz doświetlenie wnętrz - okna połaciowe dadzą więcej światła od okien w lukarnach.
Plan pomieszczeń
Kolejna kwestia do przemyślenia na etapie adaptacji, to wielkość pomieszczeń, ich rozmieszczenie oraz funkcje. Warto zastanowić się także nad ewentualnymi przesunięciami ścianek działowych, otworów drzwiowych i okiennych czy doprojektowaniem dodatkowych pomieszczeń gospodarczych (np. spiżarni czy pralni).
Sprawdź: Darmowe programy do projektowania wnętrz 2023
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Bardzo istotną kwestią jest zaplanowanie układu łazienek, pralni czy kuchni - powinniśmy podjąć decyzje związane np. z lokalizacją prysznica czy zlewu jak najwcześniej, najlepiej na etapie adaptacji, a najpóźniej przed wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu. Oczywiście można przenieść niektóre punkty w inne miejsce, ale wiąże się to z wieloma komplikacjami.
Instalacja elektryczna
Poza punktami instalacji wodno-kanalizacyjnej, konieczne jest też zaplanowanie punktów oświetlenia, gniazdek, systemu inteligentnego domu czy miejsca podłączenia podstawowych sprzętów RTV i AGD. Zaplanuj także instalację internetu domowego. Pomyśl również, czy chcesz, aby zabudowa w garderobie była podświetlana - należy to uwzględnić podczas rozprowadzania instalacji elektrycznej. Nie zapomnij ponadto o oświetleniu zewnętrznym, którym chcesz sterować z wnętrza budynku - np. oświetlenie tarasu czy strefy wejściowej. Ustal również lokalizację domofonu w domu.
Pomiary
Na etapie planowania poszczególnych pomieszczeń czy rozmieszczenia otworów drzwiowych, powinniśmy mieć tak naprawdę na uwadze docelowe ustawienie mebli czy sprzętów. Warto zaprojektować wnętrza w taki sposób, aby były możliwe przynajmniej 2 różne ustawienia mebli.
Projektowanie wnętrz - kwestie aranżacyjne
O aspektach aranżacyjnych również warto pomyśleć jak najwcześniej. Dlaczego? Jeśli np. planujemy mieć w całym domu różne podłogi, konieczne będzie uwzględnienie tego na etapie wysokości wylewki w poszczególnych pomieszczeniach, biorąc pod uwagę grubość materiałów - aby docelowo podłoga była na jednym poziomie. Tego typu szczegółów mających ogromny wpływ na estetykę i komfort użytkowania jest wiele. Zobaczcie, na czym jeszcze się skupić.
Podłogi
Jeśli nie chcesz mieć w domu progów, które dzielą poszczególne pomieszczenia, postaw na jednolitą podłogę w całym domu. Uzyskasz dzięki temu piękną, spójną przestrzeń. Najlepiej w tej roli sprawdzą się płytki lub panele winylowe, które są odporne na działanie wilgoci, co jest istotne np. w kuchni czy wiatrołapie. Oczywiście są na rynku deski drewniane, które nadają się do kuchni, ale nie każdy ma czas na ich regularną impregnację czy ostrożne użytkowanie.
Oświetlenie
Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w aranżacji. Np. jeśli gustujemy w ciemnych kolorach, musimy zaplanować dużo sztucznego światła. Warto mieć także dwa warianty oświetlenia sufitowego - standardowe i klimatyczne. Nie zapomnij również o oświetleniu funkcjonalnym, jak np. lampa przy kanapie, jeśli w tym miejscu czytasz książki czy pracujesz. Pamiętaj ponadto, aby lampy w poszczególnych pomieszczeniach były wzorniczo do siebie podobne.
Kolorystyka i wzory
Im mniejsze pomieszczenie, tym kolory powinny być jaśniejsze, a wzorów jak najmniej. Przy dużych i wysokich wnętrzach możemy zaszaleć i postawić na wyraziste tapety czy ciemne meble. Istotna jest też barwa - ciepłe kolory świetnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, którym brakuje przytulności. Jeśli jednak chcemy, aby wnętrze wyglądało na większe, postawmy na jasne i zimne odcienie. Ponadto sięgając po pewne kolory, nadajemy aranżacji kierunku - np. butelkowa zieleń czy granat tworzą elegancki klimat.
Poza kolorami ogromną rolę w efekcie końcowych odgrywa tzw. rytm aranżacji. Jeśli zależy Ci na jej spójności, staraj się zastosować w pomieszczeniu i w całym domu powtarzalny wzór, akcent czy dodatek. Np. poduszki w tym samym kolorze, podobne zasłony, lampy, rośliny czy ramki na zdjęcia.
Punkt centralny w pomieszczeniu
Dużym ułatwieniem w projektowaniu wnętrz jest stosowanie zasady punktu centralnego. Polega ona na tym, aby rozpocząć projektowanie od ustalenia, co ma stanowić w danym pomieszczeniu centrum. W salonie może to być np. kominek lub telewizor. W jadalni - stół, a w łazience - wanna. Wokół punktu centralnego starajmy się zbudować przytulną, relaksującą przestrzeń. Punktem centralnym może być też efektowny obraz czy inne dzieło sztuki.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.