Wylewka betonowa czy anhydrytowa?

Podkład podłogowy (wylewka, jastrych, szlichta) jest bardzo istotny dla trwałości i jakości posadzki. Nie każdy nadaje się np. na ogrzewanie podłogowe czy na konkretne podłoże. Jaką zatem wybrać wylewkę? Najpopularniejsze są wylewki betonowe i anhydrytowe, dlatego niniejszy artykuł skupia się na porównaniu tych dwóch jastrychów.

Szlifowanie wylewki
Wylewka betonowa czy anhydrytowa?

Rodzaje wylewek podłogowych

Wylewka jest kluczowa dla trwałości i jakości posadzki. To od niej zależy m.in., czy na docelowej podłodze będą powstawać spękania, albo czy ogrzewanie podłogowe będzie rozprowadzać ciepło równomiernie. Wylewka jest ponadto warstwą, która dociąża i zakrywa instalacje wod-kan oraz grzewczą. Musi być jednocześnie na tyle trwała, aby nie pękać pod wpływem ciężaru (np. ciężkiej zabudowy). Kluczowy jest także rodzaj wylewki - powinien być dostosowany do podłoża, planowanych instalacji oraz indywidualnych potrzeb. 

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje wylewek:

  • betonowe - mają wysoką nośność i optymalną dla większości osób grubość (7-8 cm); nadają się zarówno do wnętrz, jak i wokół budynku,
  • cementowe (miksokret) - również nadaje się do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku; ma bardzo wysoką wytrzymałość przy niewielkiej grubości (6-8 cm); jej wadą jest natomiast długi czas wiązania (nawet 28 dni),
  • anhydrytowe - to rodzaj wylewek samopoziomujących, pozwalających na szybkie zniwelowanie nierówności; nie wymagają wykonywania dylatacji między ścianą i podłogą; poleca się je szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego; są odporne na zmiany temperatur i wykazują się wysoką wytrzymałością na ściskanie przy niewielkiej grubości (nawet 2 cm); nie nadają się natomiast na zewnątrz i w pomieszczeniach narażonych na wilgoć; charakteryzują się stosunkowo wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła,
  • samopoziomujące - pozwalają uzyskać idealnie równą i gładką powierzchnię bez zbrojenia; można zastosować nawet bardzo cienką warstwę 2 mm.

Wylewka betonowa czy anhydrytowa?

Najpopularniejsze są nadal wylewki betonowe i anhydrytowe. Którą z nich wybrać? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ dostępne w sklepach gotowe mieszanki charakteryzują się różnym przeznaczeniem i właściwościami. Są np. mieszanki służące do wykonania tradycyjnych wylewek, jak i nowoczesne masy samopoziomujące. Ponadto wybór jastrychu należy dostosować do panujących warunków w danym budynku. Przyjrzyjmy się zatem, czym charakteryzują się wylewki betonowe i anhydrytowe oraz kiedy je stosować.

Wylewki betonowe

Wylewki betonowe składają się z kruszywa w postaci piasku, żwiru lub grysu. Do wykonania mieszanki wykorzystuje się ponadto beton klasy C12/15-C20/25. Jeśli beton jest wyższej klasy, oczywiście jastrych zyska lepsze właściwości, m.in. lepszą odporność na ściskanie. Będzie także mniej kurczliwy podczas procesu wysychania. 

Wylewka betonowa rozrobiona z wodą ma konsystencję półsuchą/gęstoplastyczną. Układana jest ręcznie lub z tzw. miksokreta. Wymaga specjalnej pielęgnacji podczas procesu dosychania.

Pod względem właściwości, wylewki betonowe są zbliżone do cementowych, ale charakteryzują się lepszą wytrzymałością oraz nośnością. Z tego względu można jest stosować np. w miejscach, gdzie konieczne byłoby zwiększenie grubości podkładu albo gdzie docelowo ma występować znaczne obciążenie (np. w garażu). 

Niewątpliwym atutem wylewki betonowej jest niska nasiąkliwość oraz dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to podkład nadający się do każdego pomieszczenia w domu - także do miejsc, gdzie występuje podwyższona wilgotność (np. w łazienkach). Nadaje się również na ogrzewanie podłogowe.

Wylewki anhydrytowe

Ich cechą charakterystyczną jest możliwość zastosowania bardzo cienkiego podkładu - już od 2 cm (do 10 cm). Mają ponadto wysoką wytrzymałość, są odporne na zmienne temperatury, nie kurczą się nadto podczas procesu wysychania. Są także łatwe w układaniu dzięki płynnej konsystencji. Dzięki swojej postaci pozwalają ponadto wyrównać ewentualne krzywizny i odpowiednio wypoziomować podłogę. W dodatku szybko schną - w krótkim czasie uzyskują docelową wytrzymałość. Wylewki anhydrytowe to również polecane rozwiązanie w przypadku ogrzewania podłogowego, jednak nie nadaje się do pomieszczeń wilgotnych, jak garaż, pralnia czy łazienka. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.